Μετακόμιση σε νέο χώρο almost complete (daharis666)

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
2 Dayton τα βλέπω ως φορτιο να είναι δυσκολότερο από 16,32,64 μεγάφωνα ...:whistling:

Επισης εάν στο ένα dayton παίζεις με εναν γέφυρα 2002,στην περίπτωση μεγάφωνων πολλαπλής συνδεσμολογιας μπορεί (αναλόγως αριθμού και εμπέδησης) να καλυφθείς και με τον 2502 μιας και οι ανάγκες είναι σε τάση όχι σε ρεύμα.
δεν έχω θέμα με ισχύ...έχω 4 κάναλο lab gruppen κλώνο με 2500 στο κανάλι;)

απλά δεν έχω χώρο για να βάλω άλλον ενισχυτή στο έπιπλο...έχω τον κλώνο και τον crown 1502

αν δεσμεύσω τον κλώνο για sub θα πρέπει να πάρω και άλλον τελικό
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ξέρεις πολύ καλά η θέση ενός σαμπ παίζει καθοριστική σημασία. Ο χώρος σου είναι περίεργος δε μπορεί να γίνει εκτίμηση με προσομοιωτή..... Το dayton είναι αστέρι εάν θες να κρύψεις άλλο εκεί μπροστά κοίτα σε pa, να πιάσει την πάνω οκτάβα των χαμηλών και κράτα το dayton.
Εάν θες εξαφάνιση και σε αυτό μόνο κάτω από τον καναπέ εάν υπάρχει χώρος να μπει σε άλλη κατασκευή, εκεί θα βιωσεις και άλλες σεικεροκαταστασεις άσχετα εάν υπάρχουν και τώρα...
Είπαμε όχι κάτω από 2, its the law! 8-)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
Ξέρεις πολύ καλά η θέση ενός σαμπ παίζει καθοριστική σημασία. Ο χώρος σου είναι περίεργος δε μπορεί να γίνει εκτίμηση με προσομοιωτή..... Το dayton είναι αστέρι εάν θες να κρύψεις άλλο εκεί μπροστά κοίτα σε pa, να πιάσει την πάνω οκτάβα των χαμηλών και κράτα το dayton.
Εάν θες εξαφάνιση και σε αυτό μόνο κάτω από τον καναπέ εάν υπάρχει χώρος να μπει σε άλλη κατασκευή, εκεί θα βιωσεις και άλλες σεικεροκαταστασεις άσχετα εάν υπάρχουν και τώρα...
Είπαμε όχι κάτω από 2, its the law! 8-)
εκτιμήσεις βάση θεωρίας In wall placement κάνω...
δεν γίνεται διαφορετικά

ο μάραντζ και ο κάθε av με auδyssey σημερινός...παρέχει 2 εξόδους για sub
ένας άλλος σχεδιασμός που υπάρχει (ο flash με έβαλε σε σκέψεις σε άλλο νήμα) είναι

το dayton να κρατηθεί για τα πολύ χαμηλά...πχ κάτω των 40 και να μπουν 12 ιντσα (όσα γίνεται) για τα πιο πάνω

το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω (και δεν έψαξα) αν μπορεί το audyssey να κροσάρει το ένα από τα δύο sub στα χαμηλά και το άλλο στα ψηλά

+ υπάρχει στην διάθεσή μου και ένα dbx driverack pa+ όπου με αυτό θα μπορέσω να ρυθμίσω delay και gain για κάθε sub που θα μπει στον τοίχο και το οποίο θα τα βλέπει ως ένα το audyssey
[DOUBLEPOST=1550685252][/DOUBLEPOST]Ξερς PAπου να μπαίνει σε καμπίνα 30 λίτρων?
που έχει? ΟΕΟ?
 
  • Like
Reactions: PPG



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
λοιπόν μετά από χθεσινοβραδινό κατσαβίδιασμα....στο 8340 η μπάφλα μου γλίτωσε 2.2cm οπότε είμαστε κομπλέ
θα τοποθετηθεί ως κεντρικό :party:

επανέρχομαι σε λίγο...να πώ κ άλλα:D
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
Φωτό ρε κατσαπλιά..... :roflmao:
σχεδιάκια προς το παρόν...θα το ολοκληρώσω το απόγευμα...
βασικά... υπάρχει ένας προβληματισμός στο θέμα πρακτικότητας μεταφοράς ως προς τον χωρισμό του μεταλλικού σκελετού (αναγκαστικά....αλλιώς δεν θα μπορέσει να κουβαληθεί)

σίγουρα το ένα κομμάτι θα είναι η βάση-τραπέζι που θα ακουμπάνε τα υπόλοιπα μεταλλικά κομμάτια

το θέμα είναι αν θα τα χωρίσω σε φέτες...το ένα πάνω στο άλλο και βίδωμα στον τοίχο με ενδιάμεσα λαστιχομερή εκεί που θα πατάνε
ή σε φύλλα...το ένα δίπλα στο άλλο

υπήρχε και ένα σενάριο να κολληθούν επί τόπου με ηλεκτροκόλληση.... αλλά θα γίνει πτάνα το σπίτι και το απέκλεισα
[DOUBLEPOST=1551011744][/DOUBLEPOST]
Άστον τώρα πάει για χ3σιμο.:lolsign:
πάλι με τον κwλο μου τα βάζεις εσύ?>:(:roflmao:
[DOUBLEPOST=1551012180][/DOUBLEPOST]το δεύτερο ζήτημα είναι η τοποθέτηση των L-C-R να μην γίνει με βάση στον στον τοίχο-παλιά οθόνη-μοριοσανίδα

αλλά

,στην προσπάθεια να αυξήσω την ακαμψία και να μειώσω τους κραδασμούς της πλαστικοκαμπίνας,...να βάψω 2 χέρια πρόχειρα το πίσω σημείο των ηχείων με πλαστιντιπ και να τα πιάσω σε 4 σημεία με ελαστική πολυουρεθάνη
https://www.marmouris.gr/shop/chromata-vernikia-monotika-kolles/αφρός-πολυουρεθάνης-πιστολιού-ελαστ/

ώστε να μην λερωθεί το ηχείο αν θελήσω να το βγάλω
 


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
λοιπόν μετά από χθεσινοβραδινό κατσαβίδιασμα....στο 8340 η μπάφλα μου γλίτωσε 2.2cm οπότε είμαστε κομπλέ
θα τοποθετηθεί ως κεντρικό :party:

επανέρχομαι σε λίγο...να πώ κ άλλα:D
Με οθόνη τί έκανες ?
Άκουσα στο ράδιο κάποιος τρελός μπήκε στο νοσοκομείο τής Αλεξανδρούπολης και έκλεβε τα σεντόνια......:whistling:
:lol::lol::lol::lol:
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.356
Με οθόνη τί έκανες ?
Άκουσα στο ράδιο κάποιος τρελός μπήκε στο νοσοκομείο τής Αλεξανδρούπολης και έκλεβε τα σεντόνια......:whistling:
:lol::lol::lol::lol:
1600 ποστ και ακομα ουτε κοκκος σκονης σα κατ..:gotcha:

Περιμενε εσυ να δεις οθονη!:p
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.835
οι δικοί του είναι εξημερωμένοι...εντός αστικού ιστού...σίγουρα δεν ασχολούνται με τέτοιες εργολαβίες...γι αυτό και του κάνουν παρέα:whistling::laugh:
οι δικοί μας εδώ είναι αούγκανοι
αν είχαν στην γειτονιά τους το μαγαζί του Μελίδη θα του είχαν ξηλώσει και τον οπλισμό από τις κολώνες:roflmao::roflmao:
Προαλες πηγαν να μου βγαλουν τους σωληνες υδρευσης..στη πυλωτή!(μενω στο κεντρο, δημο αθηναιων)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
Με οθόνη τί έκανες ?
Άκουσα στο ράδιο κάποιος τρελός μπήκε στο νοσοκομείο τής Αλεξανδρούπολης και έκλεβε τα σεντόνια......:whistling:
:lol::lol::lol::lol:
κάτι πήρε το αυτί μου....για το νεκροτομείο λέγανε....ματωμένα φουλ...:p:roflmao::roflmao:
[DOUBLEPOST=1551024625][/DOUBLEPOST]
Προαλες πηγαν να μου βγαλουν τους σωληνες υδρευσης..στη πυλωτή!(μενω στο κεντρο, δημο αθηναιων)
μωρε και τα πόμολα μην πάρουν καμιά μέρα και φωνάζετε πυροσβεστικές να σας ανοίξουν:roflmao:
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
κάτι πήρε το αυτί μου....για το νεκροτομείο λέγανε....ματωμένα φουλ...:p:roflmao::roflmao:
[DOUBLEPOST=1551024625][/DOUBLEPOST]
μωρε και τα πόμολα μην πάρουν καμιά μέρα και φωνάζετε πυροσβεστικές να σας ανοίξουν:roflmao:
:roflmao::roflmao:
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
είπαμε 100 φορές μέτρα....
αν γίνει κάτι λάθος στην κατασκευή δεν έχω την πολυτέλεια να τα αφήσω γιαπί και να περιμένω διορθώσεις

όλα πρέπει να μετρηθούν, να ζυγιστούν,να τοποθετηθούν
σε ένα πρωί,να σκουπιστούν και να λειτουργούν το τελείωμα:)

ερώτηση σχετικά με την ακαμψία της οθόνης και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στο τέντωμα-ζάρες....
με ξύλο είμαστε κομπλέ; και αν ναι σε τι πάχος;
σκέφτομαι και κατασκευή από αλουμίνιο που πάνω σε αυτό θα προσαρμοστεί από την πίσω μεριά ξύλο για να πιάνει το καρφωτικό......
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.878
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top