Μηχανηματα που ποτε δεν αποκτησαμε και μηχανηματα που πουλησαμε και το μετανιωσαμε

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Ανοιγω ενα θρεντ για να δουμε ποια μηχανηματα ποθουμε ο καθενας ολα αυτα τα χρονια αλλα δεν τα αποκτησαμε... η τουλαχιστον δεν εχουμε καταφερει να αποκτησουμε ακομα.
Και μηχανηματα που περασαν απο την συλλογη μας αλλα πουλησαμε πχ για χαρην αγορας καποιου αλλου μηχανηματος και το μετανιωσαμε...

Ξεκιναω πρωτος harman Kardon προ και τελικος citation XXP και τελικος ΧΧ
Αγαπη για τα harman kardon μεγαλη τον ψαχνω αρκετα χρονια και ευελπιστο καποτε να πεσει στα χερια μου.
Το 1980 η Harman Kardon έφερε την εισαγωγή του ενισχυτή υψηλού ρεύματοςCitation XX , ο οποίος παρείχε ταχύτερη απόκριση στις μεγάλες μεταβάσεις σήματος από τον ενισχυτή ισχύος στα ηχεία , γεγονός που βελτίωσε την ακρίβεια της αναπαραγωγής του ήχου. Ο ενισχυτής Citation XX ονομάστηκε "ο καλύτερος δυνατός ενισχυτής ισχύος στον κόσμο" από τους συντάκτες του περιοδικού The Audio Critic . Ο ενισχυτής σχεδιάστηκε από το φινλανδικό μηχανικό Dr. Matti Otala ο οποίος ανακάλυψε παροδική διατροπική διαμόρφωση το 1970 και εργάστηκε για να μετριάσει τα αποτελέσματά της τα επόμενα χρόνια. Το Citation XX ήταν ένα έργο για να βγάλει τις καλύτερες δυνατές μετρήσεις των σημάτων εξόδου και τον καλύτερο δυνατό ήχο
Έξοδος ισχύος: 250 watts ανά κανάλι σε 8Ω (στερεοφωνικό)

Απόκριση συχνότητας: 0.1Hz έως 220kHz

Συνολική αρμονική παραμόρφωση: 0,05%

Συντελεστής απόσβεσης: 250

Ευαισθησία εισόδου: 1V

Αναλογία σήματος προς θόρυβο: 105dB

Αντίσταση φόρτισης ηχείου: 4Ω (ελάχιστο)

Διαστάσεις: 482 x 194 x 555 mm

Βάρος: 42 κιλά

Έτος: 1983


2ij7l2.jpg
CWJ-UwBV9IY.jpg
citationxxp.jpg
img_0.jpg
1600421-harman-kardon-citation-x8.jpg
 


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Τechnics SE-A 1010 kai SUC 1010 Ενα απο τα μηχανηματα που εχω μετανοιωσει που εχω δωσει αρκετα σπανιος σετ για την ελλαδα μιας και απο της σειρες της Technics με τα VUμομετρα 900-909 και 1000 που της ειχα και της 4 το ενα πανω απο το αλλο ο SE-A 1010 χρωμα σαμπανιζε ηταν αυτος που επαιζε ηχιτικα πολυ καλυτερα και ηταν αρκετα σπανιος στη χωρα μας και με πραγματικη μπαταρια επαναφορτιζομενη στον προ του,
ομορφος με τα vumeter με ξανθο φοντο διαφορετικο απο τους υπολοιπους 900 -909- 1000 αδελφους του σαμπανιζε και αριστος ηχιτικα επισης οι διαστασεις του ηταν λιγο μεγαλυτερες των αδελφων του ασχετα αν ολη η τετραδα εβγαζε 70 watt ο καθενας αυτος ηταν αλλουνου παπα ευαγγελιο....
6915933033_9c0176e544_b.jpg

Έξοδος ισχύος: 70 watts ανά κανάλι σε 8Ω (στερεοφωνικό)

Απόκριση συχνότητας: 5Hz έως 100kHz

Συνολική αρμονική παραμόρφωση: 0,015%

Συντελεστής απόσβεσης: 70

Ευαισθησία εισόδου: 1V

Αναλογία σήματος προς θόρυβο: 115dB

Αντίσταση φόρτισης ηχείου: 4Ω έως 16Ω

Διαστάσεις: 430 x 158 x 344 mm

Βάρος: 10,3 κιλά

Φινίρισμα: χρυσό
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
μηχανακι που δεν καταφερα να εχω ακομα είναι καποιο καλο προβολικο με λειζερ.

Μηχανακι που να μετανιωσα που αντάλλαξα η πουλησα δεν υπάρχει,εχω μετανιώσει που δανεισα πολλα πράγματα στη ζωή μου, και η τα κατεστρεψαν η τα εχασαν.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
...τιποτα, ενας ενισχυτης m.fidelity.. ενας ασημι ηταν.. ευκαιρια, παει πεταξε το πουλι, αυτα απο μηχανηματα, απο δισκους (LP,cd,κασσετες,7' ,10΄΄) και συναυλιες η λιστα ειναι τεραστια, κατι σαν τις γυναικες δηλαδη.. :D
ηταν και ενα τραγουδι που το ελεγε αυτο, αλλα δεν το θυμαμαι..
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
kenwood kd-8030. Το καλυτερο πικαπ που εφτιαξε ο ανθρωπος. Λατρεια, ομορφια και ποιοτητα. Direct drive. Μετανιωσα πικρα που το εδωσα για να παρω μια αηδια, ενα thorens 320. Ηταν η εποχη που κοροιδευαμε τους Ιαπωνες. Ηταν μπαναλ να εχει γιαπωνεζο στο σπιτι σου!!!! Kαποτε το εψαξα να το παρω για ντεκορ στο σπιτι αλλα ηταν πολυ ακριβο πλεον. Το ειχα παρει 300.000 δρχ. απο την Ακαδημιας το '98. Συγχαρητηρια σε οποιον το εχει.

ps1sc4r.jpg


Εφτασα να εχω και το απο κατω αλλα...και παλι δεν συγκρινοταν με τον ιαπωνα ουτε στο νυχακι του.

spacedeck_leftangle.jpg


Απο απωθημενα, εχω μονο εναν ACCUPHASE. Για μενα ο μαστερ στα ενισχυτικα.

υγ. Φοβερο νημα.
 



ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
και εγώ το ζαχάρωνα, αλλά 2 χιλιάρικα που το βλέπω τώρα δεν τα δίνω για να εκπληρώσω απωθημένο 30+ χρόνων

PD-121.JPG

Από αυτό, κράτησα τον βραχίονα και τον έβαλα σε άλλο πικαπ. Το PD121 δεν έπρεπε να το αποχωριστώ.
 
Last edited:



Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Δεν έχω μετανιώσει ιδιαίτερα για κάτι, με το HiFi ασχολούμαι 20 χρόνια και μιας και στηρίζομαι στο περιορισμένο budget μου "τρελές" κινήσεις δεν έχω κάνει. Απωθημένα πολλά γιατί όπως μου αρέσουν διαφορετικά είδη μουσικής μου αρέσουν και διαφορετικές σχολές ήχου αλλά είναι όλα πανάκριβα και μη πραγματοποιήσιμα για μένα. Αυτό που θυμάμαι τώρα από πραγματικά απωθημένα είναι το phono stage του Λαζάρου που δύσκολα βρίσκεται. Δεν το άντεχα οικονομικά όταν ήταν σε κυκλοφορία αλλά ήταν πιο down to earth τιμολογημένο από τα TAD για παράδειγμα που δέκα ζωές να είχα δεν... Επίσης αν ήξερα πόσο θα ανέβαιναν οι τιμές θα είχα πάρει κάνα δυο κεφαλές δέκα χρόνια πριν και θα τις είχα στο συρτάρι για αργότερα.
 




Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Έχω μετανιώσει και για άλλα πράγματα στην ζωή μου.

Που κάποτε πούλησα τον ενισχυτή μου Pioneer VSA-E06
e06.JPG


Που πούλησα το σαμπ μου το REL Strata II
strataII.jpg


Που δεν είπα ΝΑΙ όταν μου έγινε πρόταση γάμου όταν ήμουν 26 ετών.
Που δεν πήγα στον ΟΣΕ για μηχανοδηγός όταν μπορούσα.
Και άλλα.
 

Μηνύματα
365
Reaction score
382
Εγώ πούλησα τον πρώτο Preamp της MF, εξαιρετικό μηχανάκι εάν συνδυαζόταν καλά, το έδωσα και πήρα ένα Bryston του Λώλου
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top