Μηχανηματα που ποτε δεν αποκτησαμε και μηχανηματα που πουλησαμε και το μετανιωσαμε

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Μετάνιωσα που όταν μου δόθηκε η ευκαιρία, δεν πήρα το καλύτερο πικάπ, το πιο όμορφο, το πιο ποιοτικό.
Για μένα.
Το έχασα για μια μέρα από τον Thomann.

View attachment 118693
Πρόεδρε το έχει φίλος μου κ μάλιστα 2!
Τά πήρε σε τιμή ευκαιρίας πρίν αρκετά χρόνια τα χρυσά συλλεκτικά κ τα έχει στην κούτα!!!
Κυριολεκτικά μιλάμε στην κούτα!
Τό ένα μόνο έπαιξε δύο ή τρία LP για λίγο.
Το άλλο σφραγισμένο εδώ κ δεκαπέντε χρόνια!!!
Τον ψήνω να μου δανείσει / πουλήσει το ένα χρόνια τώρα, αλλά τίποτα..>:(
Λόγω υγείας έχει παροπλίσει αρκετά καλά κομμάτια, όπως το καταπληκτικό TEAC 8030S..
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Εγώ έχοντας αλλάξει δεκάδες δεκάδων μηχανήματα από το 1985 μέχρι πρόσφατα για λόγους που έχω ξαναπεί, για αρκετά έχω μετανιώσει που τα αποχωρίστηκα, αλλά τα μόνα κομμάτια που τα θυμάμαι κ πραγματικά στενοχωριέμαι & νευριάζω συνάμα γιατί τα αντάλλαξα είναι τα εξής..

Σετ Πρό-Τελικού Onkyo P-308 & M508 κάπου στα 1995..
Τι να πώ γιαυτό το σετ..!
Ax..!!!!:cry:

1899015-onkyo-grand-integra-m508p308.jpg


Κ έχοντας αλλάξει δεκάδες ηχεία από δίδρομα μέχρι πεντάδρομα, από 6,5" μέχρι 18" κλπ κλπ , αυτά που πραγματικά σκάω γιατί τα χρησιμοποιούσα σαν δεύτερο σύστημα στο δωμάτιο γραφείο μου ήταν τα πανέμορφα κ γ@μ@τα B & W DM 640..
Κάπου το 1998 έφυγαν αυτά..
Bάχ!!!:cry:

11982775-7848-3__23074.1510723762.jpg

Αν σας πώ για το Teac VRDS -10, για το EQ Sansui SE-99 κ άλλα πολλά που πέρασαν από τα χέρια μου αλλά τα έδιωξα θα με μισήσετε οπότε δεν λέω άλλα....
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.216
Reaction score
26.973
Εκεί στα 1980, ονειρευόμουν τα KEF 105. Ο Ήχος έφταιγε που είχε κάνει διθυραμβικό ρηβγιού. Είχαν μόλις έρθει στο ελλάντα, λίγες βδομάδες μετά που ο πατέρας μου είχε πάρει τα jbl l65 jubal, όχι και πολύ φθηνότερα απ' τα KEF.
Τώρα ονειρεύομαι τα Κιι ΒΧΤ...
Καλά, γύρνα πλευρό... να δεις κι αυτά
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Εκεί στα 1980, ονειρευόμουν τα KEF 105. Ο Ήχος έφταιγε που είχε κάνει διθυραμβικό ρηβγιού. Είχαν μόλις έρθει στο ελλάντα, λίγες βδομάδες μετά που ο πατέρας μου είχε πάρει τα jbl l65 jubal, όχι και πολύ φθηνότερα απ' τα KEF.
Τώρα ονειρεύομαι τα Κιι ΒΧΤ...
Καλά, γύρνα πλευρό... να δεις κι αυτά
Θυμάμαι υπήρχαν 2 σχολές τότε σε κόντρα..
Kef 105 & B&W 801..

Χαμός οι συγκρίσεις..

απαγορευτική η τιμή τους τότε..
Τώρα τα βρίσκεις στο 1000ρικο κ σε καλή κατάσταση..
 

Μηνύματα
681
Reaction score
402
Παντα ηθελα τον musical fidelity τον 270. Παντα τον ηθελα. Ενας φιλος ειχε τον 170 με τα matrix ηχεια και εγω εναν magnum και mission. Ηταν η αρχη που σημαινε οτι επρεπε να αλλαξω. Τον 270 τον βρηκα μαζι με τον προ απο συνφορουμιτη που τον ειχε και τον πουλησε και δεν τον πηρα. Δεν τον πηρα γιατι καποιος μου ειπε οτι αν χαλασει κατι δεν βρισκεται. Αλλο κομπλεξ τα proak τα studio παιζανε παπαδες και δεν τα προλαβα. Πληρες ηχειο με μοναδες atc αλλα πιο ωραιος ο ηχος και διαφορετικος απο αυτον των atc. Μαραζι και τα βιουμετρα ενος mci ntosh. Τελος τα spendor τα 1000.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Πάντα είχα ένα κόλλημα με την γουίζντομ, αλλά ούτε ένα τέτοιο δε βλέπω να παίρνω ποτέ...

Ντιμιφουτ; Εδώ είσαι...

αυτο το ειχα κανα μηνα στην υπογα δανεικο..καποτε .....αδειαζε για πλακα τον τελικο της κλιπς
και τον ψηφιακο του τζαργκον...τον ζοριζε......οτι πιο καλο ακουσα εβερ.......
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Πιτσιρικάς καθόμουν με τις ώρες έξω από την βιτρίνα της " Αξαρλούς " και χάζευα το παρακάτω μηχάνημα!
Ανεκπλήρωτος Έρωτας!

audio_1978-01_pioneer.jpg


Βολεύτηκα κάποια στιγμή και μετά από ζόρικες οικονομίες & στερήσεις με αυτό.

Vintage-Pioneer-Cassette-Deck-CT-F700-_57.jpg


Ακόμη βρίσκεται στο πατρικό. Άψογο σε ήχο, ακόμη και σήμερα!
 
Last edited:


ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Αυτό εδώ πάντως είναι το κατάλληλο ηχείο για τον Ριχάρδο μας...
Με επιχρύσωση 24 καρατίων και αξία 4,7 μύρια ντόλαρς!!
View attachment 118694
Ο Ριχ προτιμά ολόχρυσο, όχι επίχρυσο:gamer::dance2::biggrin:
[DOUBLEPOST=1550723969][/DOUBLEPOST]
...

Βολεύτηκα κάποια στιγμή και μετά από ζόρικες οικονομίες & στερήσεις με αυτό.

View attachment 118716

Ακόμη βρίσκεται στο πατρικό. Άψογο σε ήχο, ακόμη και σήμερα!
Το τρίτο VUμετρο τι κάνει?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Δείχνει την πόλωση της ταινίας, (Bias). Χρήσιμη ρύθμιση ίσως για μηχανήματα ανωτέρας κατηγορίας. Με τα απλά συστήματα (ενισχυτές - ηχεία) της κατηγορίας που κινούμασταν τότε, άχρηστη, απλά προσέθετε γόητρο στο σύστημα...:)
 
  • Like
Reactions: PPG



jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Καλημέρα. Αμα γράψω τι θα ήθελα να έχω δεν φτάνει μια σελίδα... Να γράψω τι κυνηγάω το τελευταίο διάστημα:
Pioneer A-90 https://audio-database.com/PIONEER-EXCLUSIVE/amp/a-200-e.html (Α-90 και Α-200 είναι το ίδιο)
Pioneer Α-09 http://www.thevintageknob.org/pioneer-A-09.html
που θα μου πάνε, θα τους βρω...
Γιάννης
Υ.Γ. Δεν είναι ανάγκη να δηλώσω Pioneerάκιας, φαίνεται...
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Μετά την πώληση ενός αυτοκινήτου (Renault Fuego του 85) που σκυλομετάνιωσα προσέχω για να έχω!
Φαντάζομαι να μην εννοείς το τουρμπάτο!!
Αποκλείεται να πούλησες τέτοιο classic κομμάτι!
Το είχε φίλος μου..
Αμαξάρα!!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Vmax 1200 πείραγμενο με Brembo χρυσή σειρά ολινς αναρτήσεις μπρος πίσω ,σουπερτραπ εξατμίσεις κλπ.
Η μεγαλύτερη βλακεία που έχω κάνει στην ζωή μου για να πάρω αυτοκίνητο λέει
:headbang::headbang:
Ακόμα θα το είχα
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.546
- δεν τα είχα ποτέ . . . ίσως κάποτε . . . :rolleyes: . . .




. . . μου λέγαν τα ''παιδιά'' στην ΕΛΙΝΑ , πως επρόκειτο για κορυφαίο εργαλείο . . .






. . . συνήθως δεν πουλάω αλλά χαρίζω , οπότε δεν κόβω τελείως την επαφή μαζί τους
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Vmax 1200 πείραγμενο με Brembo χρυσή σειρά ολινς αναρτήσεις μπρος πίσω ,σουπερτραπ εξατμίσεις κλπ.
Η μεγαλύτερη βλακεία που έχω κάνει στην ζωή μου για να πάρω αυτοκίνητο λέει
:headbang::headbang:
Ακόμα θα το είχα
Φαντάζομαι εννοείς το "ανοιχτό" μοντέλο, αυτό με την αληθινή ένωση των 2V τμημάτων του κινητήρα κ όχι αυτά τα εισαγωγής με το ψευτοκάπακο..!
Το έχω οδηγήσει το μοντέλο του 1989 από φίλο, με 4 σε 2 Kerker!!
Ακόμη θυμάμαι τα "μέζεα" μου να παίζουν ζάρια στο ρελαντί, κ την τεράστια ροπή με καλή τρίτη!!
:drinks:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.546
Vmax 1200 πείραγμενο με Brembo χρυσή σειρά ολινς αναρτήσεις μπρος πίσω ,σουπερτραπ εξατμίσεις κλπ.
Η μεγαλύτερη βλακεία που έχω κάνει στην ζωή μου για να πάρω αυτοκίνητο λέει
:headbang::headbang:
Ακόμα θα το είχα

- απίθανος ήχος :smg: . . . αν και όχι audiophile , μάλλον professional - diy
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top