Προβληματικά όλα σχεδόν τα κρεοπωλεία

Μηνύματα
14.615
Reaction score
1.525
Με πολλά και σοβαρά προβλήματα υγιεινής και καθαριότητας λειτουργούν τα περισσότερα κρεοπωλεία της Βαρβακείου Αγοράς Αθηνών.


Αυτό διαπίστωσαν οι επόπτες δημόσιας υγείας και οι κτηνίατροι της Νομαρχίας Αθηνών, οι οποίοι με εντολή του νομάρχη Γ. Σγουρού πραγματοποίησαν ελέγχους από τη Δευτέρα μέχρι χθες το μεσημέρι σε όλα τα κρεοπωλεία της Βαρβακείου.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα των ελέγχων, στα περισσότερα κρεοπωλεία διαπιστώθηκαν τα ακόλουθα:

* Τα ρολά της πρόσοψης των καταστημάτων φέρουν μεγάλα ανοίγματα, ικανά να επιτρέψουν τη δίοδο εντόμων, τρωκτικών και άλλων αδέσποτων ζώων.

* Στα ψυγεία-προθήκες έκθεσης των κρεάτων έχουν αφαιρεθεί τμήματα ή και ολόκληρος ο υαλοπίνακας, με αποτέλεσμα να εκτίθενται τα κρέατα σε κάθε είδους ρύπανση και να υφίστανται απώλειες όσον αφορά την επιθυμητή σταθερή θερμοκρασία συντήρησης.

* Σε ορισμένα ψυγεία δεν έχει τεθεί σε λειτουργία το σύστημα ψύξης, ενώ οι υαλοπίνακες στο μεγαλύτερο μέρος τους είναι ρυπαροί.

* Στους ψυκτικούς θαλάμους συντήρησης ή κατάψυξης των κρεάτων, που βρίσκονται στο εσωτερικό των καταστημάτων, το δάπεδο είναι ρυπαρό από υπολείμματα λίπους, αίματος κ.λπ., ενώ τα τσιγκέλια που χρησιμοποιούνται για την ανάρτηση των κρεάτων είναι οξειδωμένα.

* Ολοι οι υπάρχοντες υπόγειοι χώροι, πλην ελαχίστων, παρουσιάζουν έντονα ίχνη υγρασίας και δυσοσμίας, ενώ υπάρχει έντονο πρόβλημα από ιστούς αραχνών.

* Τα ξύλα και τεφλόν κοπής κρέατος παρουσιάζουν φθορές και χρήζουν λείανσης ή αντικατάστασης, ενώ απαιτείται η κάλυψή τους με λαμαρίνα κατά τις ώρες που δεν λειτουργούν τα καταστήματα.

* Οι μηχανές κοπής κιμά βρέθηκαν ρυπαρές και οξειδωμένες.

* Στην ισόγεια αίθουσα των καταστημάτων δεν υπάρχει παροχή ζεστού νερού, ενώ αρκετοί εργαζόμενοι, κυρίως αλλοδαποί, στερούνται ή έχουν αθεώρητα ατομικά βιβλιάρια υγείας. Στην έκθεσή τους οι επόπτες προτείνουν:

* Να ληφθεί μέριμνα ώστε να κλείνει η κεντρική είσοδος της αγοράς, προκειμένου να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα της εισόδου αδέσποτων ζώων, να γίνει στα καταστήματα υδροελαιοχρωματισμός, βελτίωση δαπέδων, οροφής και απομάκρυνση των άχρηστων υλικών.

Τα αποτελέσματα των ελέγχων θα κοινοποιηθούν προς το υπουργείο Ανάπτυξης, τον Δήμο Αθηναίων και το Σωματείο Κρεοπωλών της Βαρβακείου.




Μ.Σ.



ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 19/01/2006
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Σαν να έχει ξεκινήσει γενικότερο κυνήγι 'κάθαρσης' ή μου φαίνεται; Μπα...στάχτη στα μάτια θα είναι...Αν συνεχιστεί πάντως, μπράβο...Τι λέτε;
 


Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Σαν να έχει ξεκινήσει γενικότερο κυνήγι 'κάθαρσης' ή μου φαίνεται; Μπα...στάχτη στα μάτια θα είναι...Αν συνεχιστεί πάντως, μπράβο...Τι λέτε;

Μπα...στάχτη στα μάτια θα είναι :twisted:

Ναι, εκλεισαν ενα ζαχαροπλαστειο και ενα κρεαταδικο (που ετσι κι αλλιως θα εκλειναν λογω οικονομικων προβληματων) και κατι εγινε....

Ας ειναι καλα τα καναλια που ξεσκεπαζουν καποιους, αν και θα επρεπε να λενε το ονομα του καταστηματος απο την αρχη...
Τετοια καταστηματα δεν πρεπει να λειτουργουν...
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Χτυπατε αλύπητα τους βρωμιάρηδες για να ζήσουμε περισσότερο.Για ηθικούς λόγους προτείνω να κάνετε πρωτα σύσταση αυτοπροσώπως στον υπεύθυνο καταστήματος,αν σας "γράψει",δώστε τον στεγνά εδώ:

http://www.efet.gr/cform.html

Ειναι γεγονός οτι κάτι έχει αλλαξει τον τελευταίο καιρό;Τι;Το ότι πλέον τα καναλια ασχολουνται περισσότερο με το θέμα!Ελεγχοι γινονταν παντα.Δεν ειναι κακο ομως που ασχολουνται,ετσι τσιμπανε κατι φιλοδοξοι σαν τον Σγουρο και δραστηριοποιούνται.
Οι ελεγχοι γίνονται απο επιτροπη ολοκληρη απο οσο ξερω,και αυτο εκμηδενίζει την περίπτωση δωροδοκίας.
Είναι ίσως απο τους λίγους τομεις που ακολουθούμε τις επιταγες της ΕΕ,που εχει βαλει στο μάτι όσους παιζουν με την δημόσια υγεία για να μεγιστοποιούν τα κέρδη τους.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
Ο χασάπης που πουλάει γαρδουμπάκια με υπόκρουση Led Zeppelin . . .

. . . αφού ο Γιάννης κάθε πρωί που ανοίγει το μαγαζί βάζει στο dvd player που έχει πάνω δεξιά του, live από τους Blue Oyster Cult, τους Led Zeppelin, τον Rory Gallagher



http://popaganda.gr/o-chasapis-pou-ekane-oli-tin-ellada-na-fonazi-sta-boutia/



. . . και ο μπαγάσας ακούει τέρμα . . . πάντως έχει πολύ καλή ποιότητα
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ο χασάπης που πουλάει γαρδουμπάκια με υπόκρουση Led Zeppelin . . .

. . . αφού ο Γιάννης κάθε πρωί που ανοίγει το μαγαζί βάζει στο dvd player που έχει πάνω δεξιά του, live από τους Blue Oyster Cult, τους Led Zeppelin, τον Rory Gallagher



http://popaganda.gr/o-chasapis-pou-ekane-oli-tin-ellada-na-fonazi-sta-boutia/



. . . και ο μπαγάσας ακούει τέρμα . . . πάντως έχει πολύ καλή ποιότητα
Δεν ξέρω για τα κρέατα αλλά στη μουσική ο άνθρωπος έχει ποιότητα:)
 





Μηνύματα
564
Reaction score
592
Προφανώς αναφερόμαστε στο κρεοπωλείο στα Εξάρχεια, Καλλιδρομίου.

Λάτρης της καλής ροκ μουσικής. Όταν προ ετών βρέθηκα στο μαγαζί του, παρεξηγήθηκε στο σχολιασμό μου ότι βάζει τέτοια μουσική, λόγω του ότι βρίσκεται στη συγκεκριμένη περιοχή. Μου εξήγησε ότι βάζει τη μουσική που του αρέσει και για να ενισχύσει την επιχειρηματολογία του, μου έδειξε φωτογραφίες που τον εικόνιζαν με γνωστούς ροκ καλλιτέχνες. Όσο για τα κρέατα μια χαρά, εκτός από τα λεπτοκομμένα τεμάχια μοσχαρίσιας κόντρα μπριζόλας, που όταν τα άρχισα να τα ψήνω... πήραν διαστάσεις: φούσκωσαν και έγιναν σαν οβάλ μπαλονάκια.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Έχω περάσει 5-6 φορές απέξω, αλλά δεν έχω ακούσει μουσική από μέσα. Θα περάσω πάλι αύριο να τσεκάρω.
 




Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Ποιο απ' όλα; Προτείνω Heartwork και Swansong..... :bigboss:
Αυτα ειναι φλωριες!!!
Βαλε ξανα το symphonies of sickness και προσεξε τον ηχο. Πολυ μπροστα απο την εποχη αυτος ο βορβορος. Δεν πιστευεις οτι ειναι το '88. Μονο οι bolt thrower τοτε ειχαν τετοιο ηχο. Ολα τα brutal γκρουπ σημερα αυτον τον ηχο εχουνε
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.565
Reaction score
37.866
ε βαλε kreator, ή cannibal corpse αυτο με το απαγορευμενο εξωφυλλο... να εισαι και μεσα στο θεμα...χαχχαχαχα...τελικα αυτο το ειδος ο κθουλου να οτ κανει μουσικη ..εχει μια πραγματικα καλη χρηση.. δεν το περιμενα..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.684
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top