Ερώτηση για Transport

Μηνύματα
194
Reaction score
99
Πολύ καλημέρα σας,

Έχω μια απορία. Ξέρω... θα σας διασκεδάσω με την άγνοια μου, αλλά δε βαριέσαι! Χαρά θα δώσω, γνώση θα πάρω.
Λοιπόν, την πετάω καλυφθείτε:
Τι εννοούμε όταν λέμε "Ψάχνω για transport cd player", "αυτό το cd player είναι καλό για transport", ή "πωλείται cd player για transport".
Με λίγα λόγια: Τι'ν΄τούτο το transport ωρε παιδιά; Σε τι αναφέρεται;
Με απλά λόγια ε;

Άιντε να δουμε μπας και μάθουμε κάτι και σήμερα.

Ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
194
Reaction score
99
Άρα όπως τα λένε εκεί ένα transport δεν κάνει μετατροπή του ψηφιακού σε αναλογικό και αφήνει την διεργασία αυτή σε εξωτερικό dac ή ενισχυτή?
Ένα cd player που έχει αναλογική έξοδο RCA, coaxial και οπτική ίνα, λειτουργεί σαν transport όταν συνδέεται με coaxial και οπτική?
[DOUBLEPOST=1550739093][/DOUBLEPOST]Πιο απλά, ένα cd player transport έχει ψηφιακές εξόδους ώστε να μην χρησιμοποιείται το εσωτερικό DAC του CD PLAYER
 
Last edited:



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα

Δηλαδή όποια συσκευή έχει optical/coaxial in/out μπορεί να χαρακτηριστεί ως transport. Εγώ έχω το mini disc της Sony το MD-JE520 που έχει οπτικές in/out αν το συνδέσω έτσι παρακάμπτω το internal dac των αναλογικών και εν δυνάμη λέγεται mini disc transport? :idk:
 


Μηνύματα
194
Reaction score
99
Καλα ψωνια τοτε;)
Για μένα πάει;
Υπονοείς δηλαδή πως μόλις διάβασα την απάντηση σου, μου πέρασε από το μυαλό να πειραματιστώ με τα DAC;
Αυτό εννοείς; Για τέτοιο άτομο με έκοψες;
καλά έκανες... :lolsign::drinks::lol:
 
  • Like
Reactions: PMC

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Καλημέρα

Δηλαδή όποια συσκευή έχει optical/coaxial in/out μπορεί να χαρακτηριστεί ως transport. Εγώ έχω το mini disc της Sony το MD-JE520 που έχει οπτικές in/out αν το συνδέσω έτσι παρακάμπτω το internal dac των αναλογικών και εν δυνάμη λέγεται mini disc transport? :idk:
Το dac χρησιμευει ως γνωστον για μετατροπη των ψηφιακων bits σε αναλογικη μορφη (rca).
Οι ψηφιακες εξοδοι μεταφερουν αυτουσιο το (ψηφιακο) σημα του cd σε εξωτερικο ντακ που θα αναλαβει τη μετατροπη σε αναλογικο σημα - αρα ...transport;)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Ευχαριστώ πολύ. Με την βοήθεια του stratos_k πήρα και εγώ βοήθεια.....μαζί με τον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα που λέει και ο λαός.

Καλη μέρα να χουμε.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Παντως τέτοιες ερωτήσεις εκαναν πριν τουλάχιστον μια πενταετια. Τωρα παει το σιντι. Εφυγε μαζι με το γραμμοφωνο, κασετοφωνο, πικαπ. Οδευει προς το τελος και ο σκληρος δισκος. Τωρα πλεον πεταμε στα συννεφα! ! ;)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Παντως τέτοιες ερωτήσεις εκαναν πριν τουλάχιστον μια πενταετια. Τωρα παει το σιντι. Εφυγε μαζι με το γραμμοφωνο, κασετοφωνο, πικαπ. Οδευει προς το τελος και ο σκληρος δισκος. Τωρα πλεον πεταμε στα συννεφα! ! ;)
Βασιλη μου τα συννεφα θελουν γρηγορες γραμμες ιντερνετ, που δεν εχουμε ολοι. Ενα netflix με το ζορι στα 6mbps (fast.com), οπτικη εδω ελπιζω του χρονου
 

Μηνύματα
194
Reaction score
99
Παντως τέτοιες ερωτήσεις εκαναν πριν τουλάχιστον μια πενταετια. Τωρα παει το σιντι. Εφυγε μαζι με το γραμμοφωνο, κασετοφωνο, πικαπ. Οδευει προς το τελος και ο σκληρος δισκος. Τωρα πλεον πεταμε στα συννεφα! ! ;)
Νέος στο άθλημα! Άργησα, τι να κάνουμε... :)
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δοκιμασα το Panasonic eh65 (cd/dvd/hdd driver - writer) 13ετιας πλεον. Επαιξε απο την οπτικη μια χαρα, οποτε μαλλον σταματαει η αναζητηση*, εχει δε και HD με 250gb, οποτε κατι θα γινει και απο εκει.
Ευχαριστιες στους συμμετασχοντας!


*με δεδομενο πως οι ακροασεις μου ειναι κυριως αρχειων / spotify, netflix, internet radio
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top