Home cinema η εξέλιξη

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Εγώ έχω κατεβάσει την οθόνη στους 64 πιστεύω ότι αν μπορούσα στους 60 θα ήμουν μια χαρά .Δεν θέλω να κατεβάσω και άλλο το κεντρικό οπότε προς το παρών θα μείνω έτσι. Από 75 που ήταν έχει διαφορά και άλλη αίσθηση ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.536
Λόγω κεντρικού, και γω στους 70 έχω να ξεκινάει η εικόνα. Δεν έχω ουσιαστικά παράπονο.

Αν είχα το κεντρικό πίσω από την οθόνη, θα ξεκινούσε η οθόνη στα 50cm, το πολύ 55cm.

Πάνω από 80cm μια οθόνη 100"+ με ενοχλεί...
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Πέρα από την πλάκα, η τοποθέτηση μόνο κεντρικού πίσω από ηχοπερατη οθόνη αλλοιώνει τον χαρακτήρα του κεντρικού από τα l, r. τόσο όσο η πλέξη της και όσο η παραξενιά μας δεν μπορει να ισοστάθμιστει επαρκώς.... :)
Ε όχι βρε.... άσε που το τελικό αποτέλεσμα είναι καλύτερο...
[DOUBLEPOST=1550765078][/DOUBLEPOST]Στον κινηματογράφο οι θέσεις αναφοράς οπτικοακουστικά είναι στην μέση.... κάντε τους υπολογισμους τώρα
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
ναι...;)

...αν θυμαμαι καλα σαν αναφορα ειναι η κεντρικη περιοχη καθισματων για το ακουστικο κομματι και για το οπτικο στα 2/3 της αιθουσας μιας και τα καθισματα δεν φτανουν ως την οθονη :D
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.360
Δεν νομίζω οι 80-90 να είναι ταβάνι. Από την άλλη λές να δένει ο ήχος με την οθόνη. Για να βάλουμε στους 50 την οθόνη το κεντρικό θα πρέπει να είναι πάτωμα. Δεν μιλάμε για δωμάτιο με ηχοπερατό πανί.
Και είναι καλύτερο αυτό?
Ποστ 768 στο θυσιες που κανουμε.

55 ξεκινα η οθονη μου κ 50 τερματιζει το ανω σημειο του κεντρικου. Αυτο θεωρειται πατωμα;

Το τραπεζι το εχω δυστυχως για πρακτικους λογους
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
ετσι θελει ankokdog ;)
..τα λοιπα συστηματα πασχουν σε σχεση με αυτη την τοποθετηση οθονης

και κανονικα θελει και 3 ηχεια πανω απο την οθονη στημενα οπως τα κατω :p:D




την εχεις πιο μεγαλη απολους αποτι εμαθα τασομμ :D
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Γιατί τι ύψος έχει ακριβώς το κεντρικό σου ;;
Ακριβώς από κάτω
Τόσο απλά ..
Στους 50 ειναι η βάση του και φτάνει στ
Ποστ 768 στο θυσιες που κανουμε.

55 ξεκινα η οθονη μου κ 50 τερματιζει το ανω σημειο του κεντρικου. Αυτο θεωρειται πατωμα;

Το τραπεζι το εχω δυστυχως για πρακτικους λογους
δεν έχω ζήσει την εμπειρία για να σου πω αν είναι πολύ χαμηλά.

με τη λογική μπορώ να καταλάβω ότι, οι κόρνες στο left right είναι στο 1 μέτρο περίπου και του κεντρικού στους 35 πόντους αν το βάλουμε τόσο χαμηλά. αν υπάρξει κάποια σκηνή που ξεκινάει από την μία πλευρά και καταλήγει στην άλλη εκεί δεν θα ακουστεί λάθος το όλο πράγμα?
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Σε αυτήν την τοποθέτηση, πώς διαβάζουμε τους υπότιτλους, δεν κοιτάμε προς τα κάτω? εκτός και τα γράμματα είναι στην μέση της οθόνης!
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.360
ετσι θελει ankokdog ;)
..τα λοιπα συστηματα πασχουν σε σχεση με αυτη την τοποθετηση οθονης

και κανονικα θελει και 3 ηχεια πανω απο την οθονη στημενα οπως τα κατω :p:D




την εχεις πιο μεγαλη απολους αποτι εμαθα τασομμ :D
Νομιζω οι 150" ειναι το τελειο. Δοκιμασα πολλα μεγεθη πριν καταληξω.
[DOUBLEPOST=1550778809][/DOUBLEPOST]
Σε αυτήν την τοποθέτηση, πώς διαβάζουμε τους υπότιτλους, δεν κοιτάμε προς τα κάτω? εκτός και τα γράμματα είναι στην μέση της οθόνης!
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα με τους υποτιτλους. Το Οppo εχει ρυθμισεις για ολα τα γουστα.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Εγω την ειχα στους 90 ποντους λογω ηχειων .Υστερα απο παροτρυνση των σοφων μελων , σε θεμα που ανοιξα , θα την βαλω στους 50-55 ποντους :D .Τα ματια ειναι στο 1 μετρο , η 96'' εχει περιπου 125 cm , αρα θα την κατεβασω περιπου 30 % .Εκανα και μια προθερμανση, εβαλα την 55 '' που αναγκαστικα την εχω στο ιδιο υψος , χαμηλα , τηρουμενων των αναλογιων.Σαφεστατη βελτιωση στις ταινιες.
Αμα δω τα ζορια θα πω το υπολογιστου και του ζιντου να παει τους υποτιτλους πιο πανω .
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Σε αυτήν την τοποθέτηση, πώς διαβάζουμε τους υπότιτλους, δεν κοιτάμε προς τα κάτω? εκτός και τα γράμματα είναι στην μέση της οθόνης!
Ειναι και θεμα συνηθειας πιστευω , αλλα κι ταινιας.Αμα συνηθισεις να εισαι πιο ''μεσα'' στην ταινια , δεν την αραζεις χαλαρα ξαπλα , ειναι στην τσιτα το κορμι , προσαρμοζεται :D
[DOUBLEPOST=1550782589][/DOUBLEPOST]Μετα βεβαια αρχιζουν αλλα προβληματα.Λες ρε μαγκα μου, τι γινετι πολυ μαλακος ο καναπες , τι κανουμε τωρα.Και αρχιζεις και βαζεις μαξιλαρια την πλατη :D
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Ζηλεύεις Κωστάκη ;;;;
Εάν μπορείς κ εσύ κάνε το
δεν μπορω, αλλα θα ηθελα μια τετοιου μεγεθους ...:party:

Εγω την ειχα στους 90 ποντους λογω ηχειων .Υστερα απο παροτρυνση των σοφων μελων , σε θεμα που ανοιξα , θα την βαλω στους 50-55 ποντους :D .Τα ματια ειναι στο 1 μετρο , η 96'' εχει περιπου 125 cm , αρα θα την κατεβασω περιπου 30 % .Εκανα και μια προθερμανση, εβαλα την 55 '' που αναγκαστικα την εχω στο ιδιο υψος , χαμηλα , τηρουμενων των αναλογιων.Σαφεστατη βελτιωση στις ταινιες.
Αμα δω τα ζορια θα πω το υπολογιστου και του ζιντου να παει τους υποτιτλους πιο πανω .
εσυ με τα δεδομενα οθονης 96" και στο 1μ εισαι 60-65 cm καθαρη εικονα ;)
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Αφού το oppo και του ζιντου ,μήπως και όλα τελικά μετακινούν υπότιτλους δεν υπάρχει θέμα να είναι στη μέση... :D
οι Αμερικανοί δεν έχουν θέμα αφού δε βάζουν ούτε οι μεταγλωτισμενοι Ευρωπαίοι, υπάρχει βέβαια η et c που οργιάζει αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
Οθόνη 66
Τουιτερ κεντρικού 60
Τουιτερ λεφτ ραϊτ 86
Θέση θέασης ξάπλα σε πολυθρόνα ανακλινόμενη, ύψος αυτιού 85

Εικόνα ΟΚ
Ήχος σε μερικές (λίγες) σκηνές η φωνή έρχεται από κάτω.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
δεν έχω ζήσει την εμπειρία για να σου πω αν είναι πολύ χαμηλά.

με τη λογική μπορώ να καταλάβω ότι, οι κόρνες στο left right είναι στο 1 μέτρο περίπου και του κεντρικού στους 35 πόντους αν το βάλουμε τόσο χαμηλά. αν υπάρξει κάποια σκηνή που ξεκινάει από την μία πλευρά και καταλήγει στην άλλη εκεί δεν θα ακουστεί λάθος το όλο πράγμα?
Ουσιαστικά,αν το καλοσκεφτείς,έχεις λάθος ηχεία για l-r.(Όχι μόνο εσύ).
Άλλα 2 κεντρικά θέλεις (όχι μόνο εσύ) και όχι 2 θεόρατα ψηλά και στη μέση ένα σημαντικά μικρότερο και να έχεις την απαίτηση για ηχητική ομοιογένεια μεταξύ των τριών!
[DOUBLEPOST=1550795594][/DOUBLEPOST]Κανονικά,όσοι δεν μπορούν ή δε θέλουν να βάλουν ηχοπερατή,το πιο σωστό είναι να αγοράζουν ή τρία κεντρικά ή τρία βάσης.
Ούτως ή άλλως κομμένα παίζουν τα ηχεία.Αναλόγως τις απαιτήσεις έντασης του καθενός,το ανάλογης σειράς κεντρικό ή βάσης της οποιασδήποτε εταιρίας επιλέξει ο αγοραστής!

Μας παραμυθιάζουν οι εταιρίες πουλώντας θηρία δαπέδου και συνοδεύοντάς τα με μικρούλια κεντρικά που τρώνε και το πιο πολύ ζόρι,ίσα για να είναι όμορφα στο έπιπλο της συζύγου.
 
Last edited:


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Δεν έχω δει ηχοπερατη και εάν και πόσο χειρότερη είναι, εαν είναι σε αποστάσεις 3-4 μέτρων και τι αποκλίσεις έχουν αναλόγως περιεχομένου 2-4k.
Γιατι δεν είναι μόνο η εικόνα, είναι και τα ρολοφ, η επιλογή ηχείου με τσιμπημένα άνω άκρα...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.707
πόσο χειρότερη είναι
Όσες έχω δει είναι πολύ χειρότερες. Κάτι γίνεται με τις woven σε ικανή απόσταση, αλλά οι τρυπητές είναι απλώς κακές όσο ακριβές κι αν είναι.

Δεν απαιτούν τυχαία 4-5 μέτρα απόστασης. :D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.520
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top