Mαγικο Loudness

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.441
Reaction score
50.532
Αν θέλουμε κουκουλώματα ok πάω πίσω.
Παρακαλώ εξηγήστε το παρακάτω: Σε απόλυτα χαμηλές εντάσεις το chario pigasus πχ ακούγεται υπέροχο με το σετ pro & τελικού μου (ο οποίος pro δεν διαθέτει loudness φυσικά και έχει απενεργοποίηση του τόνου για μπάσα- πρίμα και έτσι λειτουργεί) και όταν το θέτω στον 7009 με τις τόσες επεμβάσεις στον ήχο, loudness, eq, μπάσα, πρίμα, audyssey κλπ κλπ κλπ να ακούγεται άψυχο, άχρωμο και αδύναμο???

θα μου πείτε....φταίνε τα αυτιά μου! Εντάξει τότε, πάω πίσω!
- μιά χαρά είναι τα αυτιά σου . . . με το pegasus έχω συμβιώσει κανα χρόνο & το μπάσο του υπερβάλει σε σχέση με οτιδήποτε άλλο έχω ακούσει
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.342
Reaction score
125.266
θα μου πείτε....φταίνε τα αυτιά μου! Εντάξει τότε, πάω πίσω!
Δε φταίνε τα αφτιά σου.

Είναι θέμα άγνοιας, έλλειψης γνώσης.

Κάνεις λάθος.

Το loudness είναι απαραίτητο σε χαμηλότερες στάθμες αναπαραγωγής της στάθμης αναφοράς.
Αξίωμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.171
Reaction score
185
Δεν ξέρω παιδιά αλλά στον δικό μου προενισχυτή είναι ρυθμιζόμενο (μαζί στο ποτενσιόμετρο του volume) κ όταν το έχω στο maximum δηλαδή 0db κ ακούω περίπου στην μέση δηλαδή αρκετά δυνατά, έχω παρατηρήσει ότι ακόμη κ πάνω από τα 3/4 του volume αν πειράξω την ρύθμιση του loudness διαφοροποιείται η χροιά αλλά κ η ένταση του ήχου, ασχέτως στάθμης volume..
Δηλαδή δείχνει να λειτουργεί σε όλο το φάσμα του volume..
Το έχω τεστάρει πολλές φορές..
Δηλαδή αν μειώσω το loudness στο ελάχιστο, κ βάλω το volume στο τέρμα η ένταση δεν είναι πάρα πολύ μεγάλη..


View attachment 118738
Αυτό συμβαίνει σε όλους τους προ και ολοκληρωμένους της ΥΑΜΑΗΑ και μόνο σ'αυτή συναντάς τη "συμπεριφορά", όπως την περιέγραψες του loudness. Ουσιαστικά είναι flat η θέση και μειώνοντας το ποτενσιόμετρο "κερδίζεις" σε φάσμα συχνοτήτων με ταυτόχρονη μείωση του volume control.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Αυτό συμβαίνει σε όλους τους προ και ολοκληρωμένους της ΥΑΜΑΗΑ και μόνο σ'αυτή συναντάς τη "συμπεριφορά", όπως την περιέγραψες του loudness. Ουσιαστικά είναι flat η θέση και μειώνοντας το ποτενσιόμετρο "κερδίζεις" σε φάσμα συχνοτήτων με ταυτόχρονη μείωση του volume control.
Οντως!!
Εχω αλλάξει πάρα πολλά ενισχυτικά κ μόνο σε αυτόν συνάντησα αυτήν την"συμπεριφορά" όπως λές!
Το προτιμώ πάντως έτσι ρυθμιζόμενο κ με αυτήν την συμπεριφορά, από ότι σε άλλους με μόνο On - Off..
Αν κ το έχω μονίμως στο flat!!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.998
Reaction score
8.045
Ωραία,λοιπόν, άγνοια! Μάλλον τα αυτιά μου κάνουν λάθος, λόγω ημιμάθειας ή άνοιας!

Άντε να πετάξουμε και τους advance μας μιας και δεν έχουν loudness!!!
[DOUBLEPOST=1550748580][/DOUBLEPOST]
Οντως!!
Εχω αλλάξει πάρα πολλά ενισχυτικά κ μόνο σε αυτόν συνάντησα αυτήν την"συμπεριφορά" όπως λές!
Το προτιμώ πάντως έτσι ρυθμιζόμενο κ με αυτήν την συμπεριφορά, από ότι σε άλλους με μόνο On - Off..
Αν κ το έχω μονίμως στο flat!!
Γιατί στο flat ??
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.784
+1 στην ακροαση σε χαμηλη ενταση.
Σε εναν Denon που εχω χειριστει, το Loudness παραμενει ενεργο και σε μεγαλητερη ενταση (δεν απενεργοποιηται), αλλα θα το ξανακοιταξω.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Ωραία,λοιπόν, άγνοια! Μάλλον τα αυτιά μου κάνουν λάθος, λόγω ημιμάθειας ή άνοιας!

Άντε να πετάξουμε και τους advance μας μιας και δεν έχουν loudness!!!
[DOUBLEPOST=1550748580][/DOUBLEPOST]

Γιατί στο flat ??
Γιατί εκεί από την ένδειξη του προ δείχνει να είναι τέρμα ώς ρύθμιση..
[DOUBLEPOST=1550750086][/DOUBLEPOST]Αν προσέξεις στον προενισχυτή πάνω δεξιά στο volume θα δείς την ένδειξη flat δηλ στο τέρμα της ρύθμισης..

26910678_1551310864905435_3073187795169517614_o.jpg
 

Μηνύματα
112
Reaction score
101
Ωραία,λοιπόν, άγνοια! Μάλλον τα αυτιά μου κάνουν λάθος, λόγω ημιμάθειας ή άνοιας!

Άντε να πετάξουμε και τους advance μας μιας και δεν έχουν loudness!!!
[DOUBLEPOST=1550748580][/DOUBLEPOST]

Γιατί στο flat ??
Αγαπητε vaki δεν εχεις δίκαιο,η ισχύς του ενισχυτου δεν εχει σχέση με το loudness,δεν νομίζω μηχανήματα οπως π.χ ο accuphase e-470 η ο luxman L-507ux η ακομα και ο Τ+Α pa-2000r που πλασαρεται ως καθαρο high-end να εχουν τετοια θεματα.
Να σου θυμισω επισης ,μιας και ανέφερες για τα ενισχυτικά σου οτι πλέον η advance διαφημίζει το ματσαρισμα του xa-160 με τον νέο της προενισχυτη(xp-500) που εχει loudness.
Αλλοι ειναι οι λογοι που οι εταιρειες δεν προτιμουν το loudness η λεγομενη φιλοσοφια των purist που εχει γινει μοδα.Δεν την κατακρινω αλλα εξηγω απλα τον λογο.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.209
Reaction score
26.955
Δεν ξέρω παιδιά αλλά στον δικό μου προενισχυτή είναι ρυθμιζόμενο (μαζί στο ποτενσιόμετρο του volume) κ όταν το έχω στο maximum δηλαδή 0db κ ακούω περίπου στην μέση δηλαδή αρκετά δυνατά, έχω παρατηρήσει ότι ακόμη κ πάνω από τα 3/4 του volume αν πειράξω την ρύθμιση του loudness διαφοροποιείται η χροιά αλλά κ η ένταση του ήχου, ασχέτως στάθμης volume..
Δηλαδή δείχνει να λειτουργεί σε όλο το φάσμα του volume..
Το έχω τεστάρει πολλές φορές..
Δηλαδή αν μειώσω το loudness στο ελάχιστο, κ βάλω το volume στο τέρμα η ένταση δεν είναι πάρα πολύ μεγάλη..


View attachment 118738
Κάτι στραβό έχουν κάνει εδώ. Το σωστό loudness λειτουργεί όπως περιέγραψε ο Mr Spock παραπάνω.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Κάτι στραβό έχουν κάνει εδώ. Το σωστό loudness λειτουργεί όπως περιέγραψε ο Mr Spock παραπάνω.
Δεν ξέρω ακριβώς..
Αλλά η Yamaha στον ήχο είναι άπαιχτη, δεκαετίες τώρα..!
Δεν νομίζω σταύρο να σχεδίασε λάθος την λειτουργία Loudness σε τόσα μηχανήματα (Ενισχυτές & EQ) την στιγμή που βροντοφωνάζει σε πολλές σειρές της "Natural Sound"..
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.998
Reaction score
8.045
Οι περισσότερες Γιαπωνέζικες εταιρείες το θεωρούν σαν δεδομένο & απαραίτητο χαρακτηριστικό.
Αντίθετα οι υπόλοιποι, μάλλον το αποφεύγουν.

Πάντως επαναλαμβάνω, προσωπικά ποτέ δεν το αποζήτησα. Ακόμη και μηχανήματα μου που διέθεταν αυτή την ευκολία την είχα απενεργοποιημένη.
Γούστα είναι αυτά!
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.209
Reaction score
26.955
Δεν νομίζω σταύρο να σχεδίασε λάθος την λειτουργία Loudness σε τόσα μηχανήματα (Ενισχυτές & EQ) την στιγμή που βροντοφωνάζει σε πολλές σειρές της "Natural Sound"..
Ίσως να μην είναι λάθος, αλλά "άποψη" ;)
 


A

amoustakas

Guest
Ερώτηση: Oταν θα πατήσουμε το loudness, το "πουσάρισμα" του γούφερ σε ένα δίδρομο ηχείο δεν θα επηρεάσει τις μεσαίες;
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.856
Ωραία,λοιπόν, άγνοια! Μάλλον τα αυτιά μου κάνουν λάθος, λόγω ημιμάθειας ή άνοιας!
Άντε να πετάξουμε και τους advance μας μιας και δεν έχουν loudness!!!...
Αντί να φορτώνεις και να αφορίζεις χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα για τι πράγμα μιλάς,
ψάξε για "equal loudness curves", "equal loudness contour" , "Fletcher-Munson" και ρίξε ένα διαβασματάκι.
Δεν είναι ροκετ-σάιενς, λιγότερο χρόνο θα χάσεις από αυτόν που αφιερώνεις στο παρόν νήμα.

Και ΝΑΙ, η έλλειψη μεταβλητού ρυθμιστικού loudness (ο απλός διακόπτης είναι καραημίμετρο),
αποτελεί ΣΟ-ΒΑ-ΡΟ-ΤΑ-ΤΟ λόγο απόρριψης και των Advance και κάθε μηχανήματος που δεν το διαθέτει,
ΑΝ συνηθίζεις να ακούς συχνά σε στάθμες χαμηλές.
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.856
Επειδή τώρα, όλα σχεδόν τα κείμενα που πραγματεύονται το θέμα, δίνουν τα ρέστα τους να το καταστήσουν δυσνόητο, ξεχνώντας να τονίσουν την κεντρική ιδέα με κάποιο απλό και άμεσα καταληπτό παράδειγμα, ιδού μία δωρεάν συνεισφορά από τον ευεργέτη toulou :

1. Ρίχνουμε μια ματιά σε κάποιο διάγραμμα των καμπύλων ίσου loudness, και επικεντρώνοπυμε το βλέμμα μας σε μία από αυτές. Τι λέει αυτή χοντρά-χοντρά; Οτι χρειάζεται μεγαλύτερη διέγερση στα μπάσα (και σε πολύ μικρότερο βαθμό στα πρίμα) ωστε να ακουστούν το ίδιο δυνατά με τα μεσαία. Απλό, το ξέρουμε, μπιγκ ντηλ.

2. Ωραία. Κοιτάμε λοιπόν την μαύρη καμπύλη των 85dB του ορνιθοσκαλίσματος που ποστάρει ο toulou.

LOUDNESSes example.jpg

Τι είναι αυτή; Ο τρόπος που άκουγε το αυτί των τύπων που μαγείρεψαν τα CD μας - θεωρητικά... στη πράξη συχνά μιξάρουν στα 90+++ γιατί έχουν το ίδιο σύνδρομο με συμπαθές λόμπυ του α-βου-σάιτ :)
Στην πραγματικότητα δεν έκαναν τίποτα περίεργο, ούτε μπάσα ούτε πρίμα ενίσχυσαν επι τούτου, απλά μίξαραν την μουσική όπως αυτοί θεωρούσαν σωστό, και ασυναίσθητα η καμπύλη πέρασε στο προϊόν.

3. Ας πούμε τώρα οτι αποφασίζουμε να ακουσουμε το CD σε χαμηλή στάθμη.
Αν σύρουμε την αντίστοιχή της καμπύλη ίσου loudness (κόκκινη στο ορνιθοσκάλισμα) πάνω στην μαύρη, βλέπουμε οτι τα άκρα της είναι υπερυψωμένα, και μάλιστα τόσο περισσότερο όσο πιο σιγά ακούμε --> Είμαστε δηλαδή πιο αναίσθητοι στα άκρα του φάσματος στις χαμηλές στάθμες, απ' ότι στην στάθμη των 85dB, και χρειαζόμαστε μεγαλύτερη διέγερση για να τα ακούσουμε το ίδιο δυνατά με την μεσαία περιοχή.
Με άλλα λόγια, για να ακούσουμε σε χαμηλή στάθμη την ίδια ισορροπία χαμηλών-μεσαίων-υψηλών με αυτήν που άκουγαν στην κονσόλα, την ίδια ισορροπία βασικής-αρμονικών (χροιές) των οργάνων, την ίδια ισορροπία της ενορχήστρωσης, πρέπει να ανεβάσουμε αρκετά τα μπάσα, και σε χαμηλότερο βαθμό τα πρίμα (το διάγραμμα έγινε πρόχειρα δεν είναι σωστό).

Και πρέπει να τα ανεβάσουμε λόγω του αυτιού μας, όχι των μηχανημάτων - όποια κι' αν είναι αυτά.
Αυτό κάνει το "κουμπί" του loudness, που πρέπει να είναι μεταβλητό, γιατί απαιτείται διαφορετική εξισορρόπηση για κάθε διαφορά στάθμης κονσόλας-καναπέ.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.846
Reaction score
10.063
Ωραία τα είπες. Βάλε, αν βρεις και εκείνο το διάγραμμα που δείχνει τη διαφορά στις 2 καμπύλες σε όλες τις στάθμες. Κάπου είχε ανέβει, αλλά χάθηκε στο χρόνο.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.441
Reaction score
50.532
Ερώτηση: Oταν θα πατήσουμε το loudness, το "πουσάρισμα" του γούφερ σε ένα δίδρομο ηχείο δεν θα επηρεάσει τις μεσαίες;
- συχνοτικά όχι , αλλά λόγω μεγαλύτερης διαδρομής του . . . θα χαλάσει ελαφρώς την εστίασή της
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.856
Ωραία τα είπες. Βάλε, αν βρεις και εκείνο το διάγραμμα που δείχνει τη διαφορά στις 2 καμπύλες σε όλες τις στάθμες. Κάπου είχε ανέβει, αλλά χάθηκε στο χρόνο.
Αυτό ζήτησα και εγώ στο ποστ #23. Δεν είχα πάρει είδηση οτι υπήρχε, και τις καμπύλες που χρησιμοποιώ στο EQ του Foobar τις έφτιαξα μόνος μου, με την διαδικασία του ποστ #21, παίρνοντας σαν βάση την καμπύλη ίσου loudness των 85dB.
Υπ' όψιν οτι ακούγονται φυσικότατα (καμία σχέση με το απλό "κουμπί"), και όχι δεν χρησιμοποίησα το EQ των 30 περιοχών. Αυτό δεν χρειάζεται, καθώς η ρύθμιση είναι στο περίπου ο,τι και να κάνεις, για πολλούς λόγους που ισχύουν όλοι μαζί συγχρόνως. Παρ' όλα αυτά το αποτέλεσμα εξακολουθεί να ακούγεται απόλυτα αλληθοφανές.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.586
Μηνύματα
2.865.015
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top