Θέμα με lg oled. Θα μου την αλλάξουν;

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Γεια σε όλους. Κατά την διάρκεια θέασης ποδοσφαιρικών αγωνων, όταν η κάμερα κινείται αριστερά και δεξιά στα μακρινά πλάνα, παρατηρώ συνεχώς μια κάθετη γραμμή από πάνω μέχρι κάτω στο κέντρο της οθόνης. Αυτό μου είναι πολύ ενοχλητικό μιας και αποσπάται η προσοχή μου από τον αγώνα, ίσως και εξαιτίας του εκνευρισμού που έχω για το θέμα που αντιμετωπίζει η τηλεόραση μου.

Έχουν περάσει 13 μήνες από την αγορά της.
Είναι αυτός λόγος να μου την αλλάξουν;
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πέρα από την πλάκα, αν αυτή η γραμμή είναι ορατή προφανώς δεν δικαιολογειται.
Δεδομένου πως είσαι εντός εγγύησης είναι υποχρεωμένοι να την επισκευάσουν ή να την αντικαταστησουν αν η επισκευή είναι αδύνατη ή ασύμφορη για αυτούς. Αν είναι θέμα του πάνελ το πιο πιθανό είναι να σου κάνουν αλλαγή πάνελ. Το σίγουρο είναι πως μετά από 13 μήνες, αν το πρόβλημα είναι επισκευασιμο με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, δεν μπορείς να απαιτήσεις πλήρη αντικατάσταση.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375

Δείτε σας παρακαλώ την γραμμή ...

Aν και στο βιντεο δεν φαινεται τοσο εντονη απο οτι ειναι στην πραγματικοτητα.
[DOUBLEPOST=1550937067][/DOUBLEPOST]
 

Μηνύματα
853
Reaction score
2.952
Δεν ειναι γραμμη. Η δεξια πλευρα ειναι ολη ποιο φωτεινη απο την αριστερη.

Για ανοιξε αυτην στην tv και τραβα μια φωτο να δουμε.

black-wallpaper-cosmos-full-moon-8703.jpg
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Δεν ειναι γραμμη. Η δεξια πλευρα ειναι ολη ποιο φωτεινη απο την αριστερη.
Λες, ε? Κι εμενα μου φαινεται καπως ετσι αλλα νομιζα πως ηταν η ιδεα μου.
Τι προβλεπεις να γινεται? Θα την αλλαξουν? Δευτερα θα καλεσω.
[DOUBLEPOST=1550938884][/DOUBLEPOST]
Δεν ειναι γραμμη. Η δεξια πλευρα ειναι ολη ποιο φωτεινη απο την αριστερη.

Για ανοιξε αυτην στην tv και τραβα μια φωτο να δουμε.

View attachment 119043
Οσο για την φωτο, δεν ειμαι σπιτι για να βγαλω φωτο. Αν και στα στατικα θεματα δεν εχει θεμα, νομιζω πως μια χαρα θα δειχνει. Στην κινηση φαινεται η διαφορα.
 

Μηνύματα
853
Reaction score
2.952
Λογικα και στην στατικη θα φαινεται το bleeding.
Επειδη το ψαχνω για tv τον τελευταιο καιρο ειχα διαβασει για το συγκεκριμενο προβλημα σε B7/C8 μοντελα της LG,δεν εισαι ο μονος.
Ποια εχεις;
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Λογικα και στην στατικη θα φαινεται το bleeding.
Επειδη το ψαχνω για tv τον τελευταιο καιρο ειχα διαβασει για το συγκεκριμενο προβλημα σε B7/C8 μοντελα της LG,δεν εισαι ο μονος.
Ποια εχεις;
Την Β7. Γενικα τι διαβασες? Τις αλλαζουν ή οχι? Αργει η αντικατασταση? Σε ρωταω γιατι ψαχτηκες γυρω απο το θεμα.
 

Μηνύματα
853
Reaction score
2.952
Σε μερικες περιπτωσεις την επισκευαζουν,σε αλλες την αλλαζουν.
Εξαρταται το προβλημα σου αν ειναι καποια ανομοιομορφια η bleeding.
Κανε κανα δυο δοκιμες με διαφορες φωτο/τεστ.
Υπαρχη και η περιπτωση παντως του image retention που δεν νομιζω να στην αλλαζουν.
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Γεια σε όλους. Κατά την διάρκεια θέασης ποδοσφαιρικών αγωνων, όταν η κάμερα κινείται αριστερά και δεξιά στα μακρινά πλάνα, παρατηρώ συνεχώς μια κάθετη γραμμή από πάνω μέχρι κάτω στο κέντρο της οθόνης. Αυτό μου είναι πολύ ενοχλητικό μιας και αποσπάται η προσοχή μου από τον αγώνα, ίσως και εξαιτίας του εκνευρισμού που έχω για το θέμα που αντιμετωπίζει η τηλεόραση μου.

Έχουν περάσει 13 μήνες από την αγορά της.
Είναι αυτός λόγος να μου την αλλάξουν;
Καλησπέρα είχα και εγώ το ίδιο ακριβώς θέμα με lg 65B7 αγορασμένη τον ιούνιο που μας πέρασε, είναι χαλασμένο το πάνελ και το παρατηρείς εντονότερα σε αγώνες ποδοσφαίρου.Στην δική μου περίπτωση το πρόβλημα το εντόπισα λίγο πριν τις γιορτές των χριστουγέννων και το αποτέλεσμα αλλαγή πάνελ.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
ειχα θεμα με γραμμη κοντα στο κεντρο τηε οθονης με 65b6 μου την αλλαξαν με την b7 αλλα ειχα 10 ημερες που την πηρα.
απο τοτε με την Β7 κανενα προβλημα και παιζει αρκετες ωρες την ημερα.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
ειχα θεμα με γραμμη κοντα στο κεντρο τηε οθονης με 65b6 μου την αλλαξαν με την b7 αλλα ειχα 10 ημερες που την πηρα.
απο τοτε με την Β7 κανενα προβλημα και παιζει αρκετες ωρες την ημερα.
H γραμμη φαινονταν σαν την δικη μου η πιο εντονα? Ηρθαν και στην ηραν απο το σπιτι?
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
H γραμμη φαινονταν σαν την δικη μου η πιο εντονα? Ηρθαν και στην ηραν απο το σπιτι?
Δεν φαινεται κατι στο βιντεο , αν μπορεις μια φωτο. Την πηγα σε ενα lg service και τους εδειξα φωτογραφιες.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Σήμερα κάλεσα στην lg και μου είπαν πως μέσα σε 48 ώρες θα έρθουν να την πάρουν από το σέρβις.

Η εμπειρία σας τι λέει? Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω θα λυθεί με αλλαγή πάνελ η θα μου την αλλάξουν? Να ελπίζω σε αλλαγή τηλεόρασης?
[DOUBLEPOST=1551696800][/DOUBLEPOST]
ειχα θεμα με γραμμη κοντα στο κεντρο τηε οθονης με 65b6 μου την αλλαξαν με την b7 αλλα ειχα 10 ημερες που την πηρα.
απο τοτε με την Β7 κανενα προβλημα και παιζει αρκετες ωρες την ημερα.
Κι εμένα εν τω μεταξύ ξαφνικά μου το έβγαλε το πρόβλημα. Από την μια μερα στην άλλη.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
αν το προβλημα ειναι κατι απλο και ευκολο θα την επισκευασουν.
οταν η επισκευη πλησιαζει το κοστος της τηλεορασης στην αλλαζουν
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
αν το προβλημα ειναι κατι απλο και ευκολο θα την επισκευασουν.
οταν η επισκευη πλησιαζει το κοστος της τηλεορασης στην αλλαζουν
O τεχνικος που ηρθε σημερα μου ειπε πως αν εχουν πανελ απο b7v θα της αλλαξουν πανελ, αλλιως αλλαγη τηλεορασης.

Πληροφοριακα και μονο, μου ειπε επισης πως α της βαλει κατι καλωδια για να κανει μετρησεις και αυτες τις μετρησεις θα της στειλει στην Αθηνα. Εκει θα αποφασισουν για την καταληξη.
Επισης μου ειπε πως αν χρειαστει να την αλλαξουν με νεα τηλεοραση, θα το μαθω μεσα σε 3 εργασιμες το πολυ ενω αν της αλλαξουν απλα πανελ, θα το μαθω μεσα σε 5 εργασιμες.
[DOUBLEPOST=1551719424][/DOUBLEPOST]Επισης, ο τεχνικος ειπε πως αυτο που εγω εβλεπα σαν γραμμη δεν ειναι γραμμη, απλα ηταν ορατο λογω της αλλαγης φωτεινοτητας. Η αριστερη πλευρα ηταν ελαχιστα πιο φωτισμενη απο την δεξια.
Να πως πως αυτο φαινεται μονο σε ορισμενες καταστασεις και οχι παντα. Στις ταινιες δεν ηταν ενοχλητικο ομως σε ποδοσφαιρικους αγωνες με κινηση της καμερας αριστερα και δεξια, ηταν πολυ ενοχλητικο.
 


Μηνύματα
31
Reaction score
16
Καλησπέρα στην ομάδα. Κάτοχος πρίν δύο χρόνια και εγω της b7 στα 2.200 ευρό στον χρόνο περίπου πάνω η τηλεόραση μου έβγαλε μια κάθετη γραμμή στη μέση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η μια μεριά να δείχνει έναν πολύ ελαφρύ τόνο πιο ανοιχτά τα χρώματα στο οποίο έπρεπε να το παρατηρήσεις. Χώρια απο αυτό η τηλεόραση είχε και dirty screen. Με το που έπαιζα πανοραμικά βίντεο το πρόβλημα ήταν πολύ αισθητό. Παίρνω την lg τους λεω έτσι και έτσι δεν έδωσα τόσα λεφτά για ενα χρόνο τηλεόραση και κοιτάξτε τι θα κάνετε. Τους είπα οτι εγω και ο κουμπάρος μου και ιδικά αυτός παίρνει την καινούργια σειρά κάθε χρόνο και πως θέλω μια καλή αντιμετώπιση και να μην απογοητευτω απο καμιά απάντηση δήθεν δε βλέπουμε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Συγγνώμη που γίνομαι τόσο περιληπτικος αλλά προσπαθώ να σας βάλω στο ρεζουμέ της υπόθεσης. Έρχονται την παίρνουν κανονικά και μετά απο τηλεφωνήματα ανά τρείς μέρες μου λένε οτι έχει εγκριθεί αλλαγή πάνελ. Μια χαρά λεω τουλάχιστον θα έχω καινούργια τηλεόραση. Πέρασαν λίγες μέρες και μου έλεγαν το ίδιο πράγμα οτι έχει εγκριθεί αλλαγή πανελ αλλά για περισσότερες λεπτομέρειες θα επικοινωνήσει μαζί σας η υπεύθυνη για το θέμα αυτό. Έτσι λοιπόν και έγινε. Μετά απο λίγες μέρες με παίρνει μια κοπέλα ευγενέστατη και μου λέει οτι επειδή έχετε μείνει αρκετές μέρες χωρίς τηλεόραση θα σας κόψουμε ςνα πιστωτικό με το ποσό που είχατε πάρει την τηλεόραση και μπορείτε να πάρετε οτι θέλετε. Ακόμα μεγαλύτερη χαρά πετυχαίνω την c8 στα MEDIA προσφορά στα λεφτά του πιστωτικού που μου είχαν κόψει. Μετά απο ενα χρόνο λοιπόν και ούτε με την c8 πάλι μια κάθετη γραμμή στη μέση της οθόνης να αχνοφαίνεται πιο πολύ στο 5 και 10% γκρι. Και να φανταστείτε οτι κάνω την σωστή χρήση που πρέπει να κανεις σε μια Oled. Το αποτέλεσμα λοιπόν
 

Attachments

Last edited by a moderator:

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
γιαυτο κ εγω αφου πηγα να σπασω 2 ολεντ πηρα qled και ησηχασα..δειτε τελειο μαυρο με γραμμες εσεις κ banding
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top