Wireless μετάδοση σήματος

Μηνύματα
28
Reaction score
45
Καλησπέρα, μία ερώτηση που μπορεί να έχει απαντηθεί αλλά δεν ξέρω πώς να την ψάξω καθότι δεν γνωρίζω την ορολογία. To audio receiver σαν αναζήτηση μου βγάζει άλλα πράγματα.


Η παρούσα σειρά του συστήματος έχει ως εξής: Υπολογιστής -> DAC με έξοδο RCA -> Ενισχυτής -> Ηχεία.


Ο υπολογιστής – πηγή είναι στην θέση ακρόασης και τα ηχεία μακριά, οπότε έχουμε καλώδια από τον ενισχυτή στα ηχεία. Θα μας εξυπηρετούσε (εμένα στα @@ μου, το αμόρε μας τα έκανε τσουρέκια) να πάει ο ενισχυτής δίπλα στα ηχεία ή ακόμα και άμα πάρουμε ενεργά, να μην έχουμε τα RCA/XLR/καρφιά αντί για τα καλώδια των ηχείων.


Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Κάπου θυμάμαι ότι διάβασα περί Bluetooth ότι δεν κάνει για αυτή τη δουλειά, χάνεις πληροφορία στη διαδρομή. Μπορεί να γίνει κάτι μέσω wi-fi? Μπορούμε ακόμα να έχει το μηχανάκι με ρύθμιση έντασης ώστε αν βάλουμε ενεργά να μην παίζουμε με τα ποντίκια και τις ρυθμίσεις του ήχου από το PC?

Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Γινεται με wi-fi ,αλλα για να μπορεσω να ειμαι πιο συγκεκριμενος,αν θελεις γραψε ποια dac,ενισχυτη,ηχεια εχεις και αν τον υπολογιστη τον εχεις μονο για αναπαραγωγη μουσικου υλικου ή και δικτυακων υπηρεσιων.Bεβαια αυτο που ζητας μπορει να γινει ακομα πιο απλα,αν αγορασεις ενα laptop και το βαλεις διπλα σε ολα τα αλλα και στα ηχεια.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.688
Παίρνεις ηχεία με δυνατότητα ασύρματης χρήσης, και παίζουν κατευθείαν από το κινητό σου.

Υπάρχουν επιλογές, σοβαρές και ακριβές (kef, dynaudio, κλπ), έως σχετικά τζάμπα (JBL).
 

Μηνύματα
28
Reaction score
45
Γινεται με wi-fi ,αλλα για να μπορεσω να ειμαι πιο συγκεκριμενος,αν θελεις γραψε ποια dac,ενισχυτη,ηχεια εχεις και αν τον υπολογιστη τον εχεις μονο για αναπαραγωγη μουσικου υλικου ή και δικτυακων υπηρεσιων.Bεβαια αυτο που ζητας μπορει να γινει ακομα πιο απλα,αν αγορασεις ενα laptop και το βαλεις διπλα σε ολα τα αλλα και στα ηχεια.

Το dac είναι behringer uca202, ο ενισχυτής μου (από το άλλο θέμα) είναι κλαρινοενισχυτής με εισόδους xlr και rca και τίποτα άλλο, και ενδέχεται να αγοραστεί άλλος κλαρινοενισχυτής (απίθανο) ή ενεργά με xlr (το πιο πιθανό).

Βρήκα ένα μηχανάκι το yamaha wxad10 που κάνει πολλά και διάφορα αλλά δεν ξέρω άμα θα μας κάνει δουλειά. Για να μην μπερδευόμαστε, η δυνατότητα να παίζει spotify πχ απευθείας από το μηχανάκι χωρίς να παρεμβάλλεται το pc ή το κινητό δεν μας καίει άμεσα, αν και ευπρόσδεκτη.


Αυτό που θέλουμε είναι να ακούμε ότι παίζει το pc αλλά χωρίς να παρεμβάλλονται καλώδια. Είχα βρει το stream what you hear σαν προγραμματάκι αλλά από το pc στο κινητό που θα είναι ο "δέκτης" δεν μπορώ να κουμπώσω dac γιατί δεν υποστηρίζει otg.

Με ένα tv box που θα βάλω το dac πάνω του θα μάλλον κάνω δουλειά. Το προαναφερθέν π@παράκι της yamaha θα μας κάνει δουλειά με την δική του την εφαρμογή;


Παίρνεις ηχεία με δυνατότητα ασύρματης χρήσης, και παίζουν κατευθείαν από το κινητό σου.

Υπάρχουν επιλογές, σοβαρές και ακριβές (kef, dynaudio, κλπ), έως σχετικά τζάμπα (JBL).

Άντε για τα ενεργά με ψήσατε, αλλά δεν θα βάλουμε τώρα και ασύρματα :D
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Το dac είναι behringer uca202, ο ενισχυτής μου (από το άλλο θέμα) είναι κλαρινοενισχυτής με εισόδους xlr και rca και τίποτα άλλο, και ενδέχεται να αγοραστεί άλλος κλαρινοενισχυτής (απίθανο) ή ενεργά με xlr (το πιο πιθανό).

Βρήκα ένα μηχανάκι το yamaha wxad10 που κάνει πολλά και διάφορα αλλά δεν ξέρω άμα θα μας κάνει δουλειά. Για να μην μπερδευόμαστε, η δυνατότητα να παίζει spotify πχ απευθείας από το μηχανάκι χωρίς να παρεμβάλλεται το pc ή το κινητό δεν μας καίει άμεσα, αν και ευπρόσδεκτη.


Αυτό που θέλουμε είναι να ακούμε ότι παίζει το pc αλλά χωρίς να παρεμβάλλονται καλώδια. Είχα βρει το stream what you hear σαν προγραμματάκι αλλά από το pc στο κινητό που θα είναι ο "δέκτης" δεν μπορώ να κουμπώσω dac γιατί δεν υποστηρίζει otg.

Με ένα tv box που θα βάλω το dac πάνω του θα μάλλον κάνω δουλειά. Το προαναφερθέν π@παράκι της yamaha θα μας κάνει δουλειά με την δική του την εφαρμογή;







Άντε για τα ενεργά με ψήσατε, αλλά δεν θα βάλουμε τώρα και ασύρματα :D
Με aptx hd δεν χάνεται ουτε το παραμικρό bit.
Ένας τέτοιος δέκτης στο ebay βρίσκετα με 40 ευρώ περίπου.
Δεν μιλάω θεωρητικά, το έχω κάνει.
 


Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Για τις συσκευες που εχεις το παπαρακι της yamaha θα σε καλυψει και με το παραπανω.Απλα αν θελεις να μεταφερεις ολους τους ηχους απο τον υπολογιστη θα χρειαστεις και ενα προγραμμα οπως το airfoil.
 



Μηνύματα
28
Reaction score
45
Επανέρχομαι να ξαναρωτήσω γιατί εμ έχω μείνει πίσω από τις εξελίξεις εμ δεν μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα.

Βασικά αυτό που θέλω να κάνω θα γινόταν με ένα μακρύ καλώδιο USB που θα κούμπωνε πάνω του το DAC. Θα μπορούσε να ελεγχθεί και από το PC και όλα ωραία. Αλλά, δεν βλέπω κάποιο τρόπο να αναμεταδοθεί το σήμα του USB στα 5 μέτρα ασύρματα για να αποφύγουμε το καλώδιο, έχω φάει τον τόπο. Είδα κάτι ψαγμένα με USB over Wifi αλλά μου φαίνεται λίγο κουφός ο τρόπος.

Πάμε παρακάτω: Βρήκα κάτι τέτοια μηχανάκια



που λέει μπορεί να είναι πομπός ή δέκτης ανάλογα τι θες να κάνεις.

Πρώτη ερώτηση: Το DAC μάλλον σε αυτήν την περίπτωση παίρνει πόδι;

Δεύτερη ερώτηση: Να υποθέσω το PC τετραετίας με το ενσωματωμένο bluetooth δεν έχει το "καλό" bluetooth που αναπαράγει lossless. Άρα θα χρειαστεί άλλο ανταπτοράκι/πομπός;

Τρίτη ερώτηση: Άντε και δούλεψε η αναμετάδωση, θα παίζουμε από το κουτάκι σε 3,5 mm βύσμα ακουστικών ---> μετατροπή σε xlr ----> ηχεία; Από πλευράς ποιότητας στέκει αυτή η διαδρομή;
 

Μηνύματα
28
Reaction score
45
Και συνεχίζω απαντώντας στον εαυτό μου και αναλογιζόμενος πώς ένα τόσο απλό πράγμα είναι τόσο δύσκολο.

Η λύση με διάφορα π@π@ράκια με wifi, bluetooth, σήματα καπνού μένει στα υπ'όψιν.

Να σημειωθεί ότι αγόρασα chromecast audio, κάνει δουλειά αλλά δεν μπόρεσα να το κάνω να στέλνει τον ήχο του desktop, μόνο από πληρωμένες υπηρεσίες όπως spotify ή μέσω του chrome. Παραμένω επιφυλακτικός στο να πετάξω κι άλλα λεφτά σε λοιπά π@παράκια που μπορεί να δουλέψουν, μπορεί και όχι. Εξαίρεση αυτό

https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/wireless_streaming_amplifiers/wxc-50/index.html

αλλά έχει και 350 ευρώ...


Πάμε plan b, ελπίζω όχι σαν του Γιάνη.

Ένα pcακι μικρό και διακριτικό, κρυμμένο πίσω από το έπιπλο της τηλεόρασης, που θα γίνει media center, θα πάιζει και καμιά ταινία μια φορά τη βδομάδα, θα κατεβάζει και πράγματα από το ίντερνετ ώστε να μην επιβαρύνω το ήδη υπάρχων και οριακό στην επάρκεια laptop, θα συνδεθεί με τον ενισχυτή τώρα και με τα ενεργά σε δεύτερο χρόνο και θα ελέγχεται με προγραμματάκι από το κινητό ή από άλλο pc πιο κοντά. Bonus ότι θα υπάρχει ένα δεύτερο pc να γράψεις ένα word στην ανάγκη.

Λόγω περιορισμού μπάτζετ κινούμαι σε μεταχειρισμένες μπαχατέλες, που όμως θα μας κάνουν δουλειά. Έτσι κι αλλιώς θα μπει κάρτα ήχου.


Εδώ θέλω τη γνώμη σας:

Είδα αυτό: https://www.skroutz.gr/s/1671776/Asus-Xonar-DGX.html

Εκτός του ότι είναι 5.1, βγάζει έξοδο για δικάναλο με 3,5mm ακουστικών. Θα κάνω δουλειά (και σε επίπεδο σήματος, και σε επίπεδο ποιότητας) με ένα ανταπτοράκι από 3,5 mm σε rca; Ή θα χρειαστεί κουτάκι di από το 3,5mm σε xlr?

Σόρρυ κιόλας για τις απανωτές ερωτήσεις αλλά μην κάνουμε καμιά πατάτα πάλι :whistling:
 

Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Ούτε με το 50 θα κάνεις δουλειά,χρειάζεται έξτρα εφαρμόζω όπως το airfoil.Το chromecastaudio κάνει αυτα ακριβώς που έκανες ,δεν κάνει κάτι άλλο,αλλά έχει μμέτριο ήχο.
 

Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
εξτρα εφαρμογη ηθελα να γραψω αλλα οταν γραφεις απο το κινητο ξαπλα στο κρεβατι......και το μετριο με ενα μ.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
45
εξτρα εφαρμογη ηθελα να γραψω αλλα οταν γραφεις απο το κινητο ξαπλα στο κρεβατι......και το μετριο με ενα μ.
Η λύση βρέθηκε, φτηνό pc με τον dac πάνω, ασύρματο πληκτρολόγιο και τέλος! Πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι :dance2:
 

Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Η λύση βρέθηκε, φτηνό pc με τον dac πάνω, ασύρματο πληκτρολόγιο και τέλος! Πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι :dance2:
η πιο αμεση λυση,αλλα αν το dac σου εχει και οπτικη ψηφιακη εισοδο,συνδεσε εκει με οπτικη ινα το chromecast audio,γιατι σε μια βδομαδα θα βαρεθεις να ανοιγοκλεινεις τον υπολογιστη (αλλα και να καταναλωνεις ρευμα) για spotify και netradio.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.473
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top