Αναζήτηση ηχείων

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Αγαπητέ... πακτώνεσαι στο προεισαγωγικό μέρος του κειμένου μου, αφήνοντας απ' έξω το κυρίως πιάτο
με στόχο την αλλοίωση του νοήματος και τον αποπροσανατολισμό, ένα κυρίως πιάτο δομημένο σύμφωνα με
τo buhtio προσιτζουρ (πλατειασμός), το οποίο σε (κατα ear) σύμπτυξη θα ήταν ένα απλό Ε.Γ.Λ.
πάντα με αποδέκτη το συμπαθέστατο.... Αντε ρόζι.
Κοιταξε να δεις:
Υπαρχουν 2 ειδων χαρακτηρες στο χαι φαι: Η πρωτη κατηγορια ειναι αυτοι που διδαχθησαν απ' τα λαθη τους και κανοντας την αυτοκριτικη τους και ενιοτε δημοσια, χλευαζουν τον εαυτο τους για το ποσο κοροιδα υπηρξαν καποτε που σκορπισαν πακτωλο χρηματων σε μια ψευτικη καταναλωτικη βλακεια. Η 2η κατηγορια ειναι αυτοι που, αντιμετωπιζοντας την αληθεια αρχιζουν να πηγαινοερχονται στην καρεκλα τους κι αν τολμησει καποιος να τους αναφερει οτι εδωσαν του κοσμου τα λεφτα για ενα συστημα που δεν πληροι συγχρονες προδιαγραφες, επομενως δεν παιζει σωστα, τοτε αναλωνονται σε φιλοσοφικες ενδοσκοπησεις...βραχμανικού τυπου περι ελεγχου θυμου και αλλα με τα οποια ασχολειται η γιογκα, μεχρι που σου κοβουν και την καλημερα. Μαντεψε σε ποια κατηγορια ανηκεις.

Κι ομως...πολυ φιλικα.:)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.342
Reaction score
125.266
Είναι πολύ απλή η ιστορία του οντιοφουλ τυπά:

Το στέρεο κάποιου, παίζει καλύτερα από το δικό του.

Λεει πως του αρέσει πιο πολύ το δικό του, για να τα μπαλώσει. Με λίγη σάλτσα του τι προτιμάει ο καθένας, και τέτοια, αλλά κανείς δε τον πιστεύει, ούτε καν ο εαυτός του.

Ε, είναι να μη φορτώνει; Τόσα λεφτά έδωσε.

Τα ρέστα, πακοτίνια.
 

VonKarayian

Επαγγελματίας
Μηνύματα
266
Reaction score
274
Επιστροφή στην πραγματικότητα, να δούμε τι αρκεί και τι όχι:

Σε ένα χώρο μέχρι 9τμ, μπορούν να ανταπεξέλθουν μόνα τους 2 ηχεία με 8" γούφερ.

Πάνω από 10τμ, το 8" γούφερ χρειάζεται σαμπ.

Κάτω από 8" δορυφόρο, ούτε στον εχθρό σου. Θα έπρεπε να καταργηθούν όλα τα ηχεία με μικρότερο των 8" γούφερ, με μόνη εξαίρεση τα αρέι.

Το 13cm (5") μιντ του εν λόγω ηχείου, δεν αρκεί ούτε για 2τμ καμπινέ.
Διότι, είναι μιντ, δε βγάζει μπάσα, και το λέει στα σπεκς του ότι δε βγάζει 1,5 οκτάβα καθόλου.

Να υπενθυμίσουμε ότι τα σαμπ χρειάζονται για τις πρώτες 2 οκτάβες.

Αυτά.
Χωρίς πιθανότητες και αμφιβολίες και υποθέσεις και παρακαλώ χωρίς τζάμπα αντίλογο ..
φοβερή γλαφυρότητα στην περιγραφή για ένα ηχείο που δεν έχετε ακούσει ΠΟΤΕ !!! Θαυμάζω το επίπεδό σας, συγχαρητήρια !!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.816
Reaction score
77.366
φοβερή γλαφυρότητα στην περιγραφή για ένα ηχείο που δεν έχετε ακούσει ΠΟΤΕ !!! Θαυμάζω το επίπεδό σας, συγχαρητήρια !!!
τα σπεκς δεν μετράνε?

ο εαρ αναφέρεται στους φυσικούς νόμους που ''συμμορφώνεται'' το ηχείο
μπορεί να παίζει εξαιρετικά σε όλο το υπόλοιπο φάσμα...
αλλά μιλάμε
για 5 ίντσες μιντ-γούφερ
πόσο χρειάζεται να το ακούσεις για να γνωρίζεις ότι δεν μπορεί να κατέβει χαμηλά?
 

VonKarayian

Επαγγελματίας
Μηνύματα
266
Reaction score
274
τα σπεκς δεν μετράνε?

ο εαρ αναφέρεται στους φυσικούς νόμους που ''συμμορφώνεται'' το ηχείο
μπορεί να παίζει εξαιρετικά σε όλο το υπόλοιπο φάσμα...
αλλά μιλάμε
για 5 ίντσες μιντ-γούφερ
πόσο χρειάζεται να το ακούσεις για να γνωρίζεις ότι δεν μπορεί να κατέβει χαμηλά?
δεν αναφέρομαι σε αυτό αγαπητέ, αλλά στο γεγονός ότι ένα ηχείο σχεδιασμένο από το διάσημο μηχανικό ήχου Mario Murace για χώρους έως 18 τ.μ " δεν κάνει ούτε για καμπινέ ".
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.342
Reaction score
125.266
συγχαρητήρια
Ευχαριστώ. ;)

Επίσης, και τα JBL και τα Neumann με 5", δε βγάζουν πλήρες φάσμα ούτε σε καμπινέ.

Σχεδιασμένα από κλάσεις ανώτερους μηχανικούς του φίλου σου του Μάριου.

Το Neumann το 8" το τρίδρομο που έχω (310), όπως έχω ξαναπεί, στα μαξ 9τμ, (έως άντε 13τμ με φουλ boundaries) δε χρειάζεται σαμπ, (αναλόγως boundaries gain).

Ξαναευχαριστώ προκαταβολικά. :)


ΥΓ. Μη με πιέζετε, θα γίνω κακός. Άκου κει 18τμ με τις κλανιές... Ρε άϊντε τώρα μη μου τους κύκλους τάρταρε..
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αγαπητέ... πακτώνεσαι στο προεισαγωγικό μέρος του κειμένου μου, αφήνοντας απ' έξω το κυρίως πιάτο
με στόχο την αλλοίωση του νοήματος και τον αποπροσανατολισμό, ένα κυρίως πιάτο δομημένο σύμφωνα με
τo buhtio προσιτζουρ (πλατειασμός), το οποίο σε (κατα ear) σύμπτυξη θα ήταν ένα απλό Ε.Γ.Λ.
πάντα με αποδέκτη το συμπαθέστατο.... Αντε ρόζι.
Σε όσους στερούνται πυξίδας...
(Άλλη μια θεωρία που επιβεβαιώνεται στην...πράξη) :sneaky:
δεν αναφέρομαι σε αυτό αγαπητέ, αλλά στο γεγονός ότι ένα ηχείο σχεδιασμένο από το διάσημο μηχανικό ήχου Mario Murace για χώρους έως 18 τ.μ " δεν κάνει ούτε για καμπινέ ".
τα σπεκς δεν μετράνε?
ο εαρ αναφέρεται στους φυσικούς νόμους που ''συμμορφώνεται'' το ηχείο
μπορεί να παίζει εξαιρετικά σε όλο το υπόλοιπο φάσμα...
αλλά μιλάμε
για 5 ίντσες μιντ-γούφερ
πόσο χρειάζεται να το ακούσεις για να γνωρίζεις ότι δεν μπορεί να κατέβει χαμηλά?
Κατι χανω εγω....
Ελλείψει μετρήσεων,ας ρίξουμε μια ματιά σε αφιερωμένη προς το προϊόν ιστοσελίδα:
https://www.audiophilebuyingclub.com/product/chario-ghibli/
Ενδεικτικόν χωρίον :
Technical:
BASS: The air pressure inside the reflex port is extremely high. Our engineers had to retain optimal pressure within the port in order to reproduce an acoustic wave. This is achieved whilst avoiding audible noises which naturally occur when air pressure exceeds speeds of 130km/h.
(ορίστε,εδώ μας το ξεκαθαρίζει,η πίεση μέσα στο σωλήνα ανάκλασης είναι πολύ υψηλή,ανώτερη των...130 χλμ ανά ώρα,αλλά οι άξιοι μηχανικοί το βασάνισαν ώστε ο σωλήνας να αναπαραγάγει...ηχητικόν κύμα)
https://el.wikipedia.org/wiki/Πασκάλ_(μονάδα_μέτρησης)
Παρακάτω:
Frequency Response
60hz
[Και υπό τη μορφή που δηλώνεται η απόκριση συχνότητας,καθίσταται προφανές ότι το περί ου ο λόγος ηχητικό κύμα θα έχει συχνότητα...60 κύκλους το δευτερόλεπτον.Καλά,ηλεκτρομηχανικό μετατροπέα...καθαρού τόνου έφτιαξε ο...Μουράς;]

Στα σοβαρά τώρα,ηχείο με κάτω όριο απόκρισης (αλήθεια -3 ή -6 dB) σε τονικό ύψος 60Hz είναι λίγο δύσκολο να θεωρήσουμε ότι θα αποδίδει αισθητό μπάσο έστω και σε μικρούς χώρους...Έστω και αν απέδιδε με γραμμικό τρόπο τις ανώτερες αρμονικές από τους θεμελιώδεις φθόγγους στις πρώτες οκτάβες,στοιχειώδης φόρτιση του χώρου θα μπορούσε να ισχύσει σε δωμάτια με ανώτερη διάσταση κάτω των 2,80 μέτρων,κάτι που θα σήμαινε συχνότητα αποκοπής -ως προς το δωμάτιο- ανώτερη από το όριο των 60Hz.Και αυτό σημαίνει χώρους με όγκο κάτω των 8 κυβικών μέτρων - control booth δηλαδή...
Θα χρειαζόταν έστω και για τυπικά οικιακά δωματιάκια κροσάρισμα με sub και σε συχνότητα ανώτερη 100 Hz,οπότε ζεύγος sub.
 
Last edited:

Μηνύματα
118
Reaction score
245
Κυριοι εντάξει ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και κάποιους που μου έδειξαν κάτι διαφορετικό.Επειδη η ροή και οι απαντήσεις προσβάλουν εμένα κυρίως,δεν ξέρω αν γίνεται να κλείσει το θρέντ από τους διαχειριστές.Δεν νομίζω οτι εξυπηρετεί πλέον τον τίτλο.
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Κυριοι εντάξει ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και κάποιους που μου έδειξαν κάτι διαφορετικό.Επειδη η ροή και οι απαντήσεις προσβάλουν εμένα κυρίως,δεν ξέρω αν γίνεται να κλείσει το θρέντ από τους διαχειριστές.Δεν νομίζω οτι εξυπηρετεί πλέον τον τίτλο.

Μην έχεις τύψεις αγαπητέ, είναι σύνηθες το φαινόμενο. (αυτό το.... "και κάποιους που μου έδειξαν κάτι διαφορετικό" με τρομάζει..... Λέγε, τι σου συμβαίνει ? ).:p
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.816
Reaction score
77.366
δεν αναφέρομαι σε αυτό αγαπητέ, αλλά στο γεγονός ότι ένα ηχείο σχεδιασμένο από το διάσημο μηχανικό ήχου Mario Murace για χώρους έως 18 τ.μ " δεν κάνει ούτε για καμπινέ ".
Ειλικρινά επειδή αδυνατεί η λογική μου να το συλλάβει...
εξηγήστε μου... πως μπορεί ένα ηχείο με 5ιντσες γούφερ και με σπεκς που αναφέρει ο ίδιος ο σχεδιαστής
60hz -3db να παίξει ''σωστά'' σε έως 18τ.μ. κατά την εμπειρία και την γνώση σας
 


Μηνύματα
118
Reaction score
245
Μην έχεις τύψεις αγαπητέ, είναι σύνηθες το φαινόμενο. (αυτό το.... "και κάποιους που μου έδειξαν κάτι διαφορετικό" με τρομάζει..... Λέγε, τι σου συμβαίνει ? ).:p
χ
Χαχα είμαι εντάξει,απύρετος.Ψήθηκα πολύ με ένα rega p6 στον βιντεορυθμό αν αυτό σε καθησυχάζει.
 



Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Ευχαριστώ. ;)

Επίσης, και τα JBL και τα Neumann με 5", δε βγάζουν πλήρες φάσμα ούτε σε καμπινέ.

Σχεδιασμένα από κλάσεις ανώτερους μηχανικούς του φίλου σου του Μάριου.

Το Neumann το 8" το τρίδρομο που έχω (310), όπως έχω ξαναπεί, στα μαξ 9τμ, (έως άντε 13τμ με φουλ boundaries) δε χρειάζεται σαμπ, (αναλόγως boundaries gain).

Ξαναευχαριστώ προκαταβολικά. :)


ΥΓ. Μη με πιέζετε, θα γίνω κακός. Άκου κει 18τμ με τις κλανιές... Ρε άϊντε τώρα μη μου τους κύκλους τάρταρε..
Δηλαδή τι θες να μας πεις ρε Τσαρουχά; >:(
Ότι το παπί του Στεφανάκη δεν πιάνει 400;
Πού το ξέρεις; :p
Το έχεις οδηγήσει; :D


[DOUBLEPOST=1551989362][/DOUBLEPOST]
Ειλικρινά επειδή αδυνατεί η λογική μου να το συλλάβει...
εξηγήστε μου... πώς μπορεί ένα ηχείο με 5ιντσες γούφερ και με σπεκς που αναφέρει ο ίδιος ο σχεδιαστής
60hz -3db να παίξει ''σωστά'' σε έως 18τ.μ. κατά την εμπειρία και την γνώση σας
Έτσι:

 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.342
Reaction score
125.266
Χαχα τελικά έχετε πλάκα.:focus:
Πλάκα έχουν τα 10-ποντα μιντ που νομίζουν ότι είναι γούφερ και δε θέλουν σαμπ...:gotcha:

Εμείς, επειδή έχουμε χιούμορ, απλώς λυνόμαστε στα γέλια μέχρι δακρύων! :lol:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.816
Reaction score
77.366
Τι γελάς ρε; Μου βγήκε καπνιστό Μάλτ από τη μύτη...

Ξέρεις πόσο τσούζει; Δάκρυσα...

σε εσένα έτυχε υγρό....
εγώ έπαθα χοντρή ζημιά
στούμπωσε κομμάτι από παστίτσιο και πήγα καμπινέ για γαργάρες :roflmao::lol:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.023
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top