XTZ Divine Alpha

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ενω εχουν τα adam κατακορυφη με τα ριμπον...:whistling:
Τα adam αν έχουν περιορίσει τη διασπορά του μιντ στον κατακόρυφο όπως υποψιάζομαι από το σχήμα του waveguide:



θα έχουν καλή μετάβαση στο ρίμπον και θα έχουν περιορίσει σε μεγάλο συχν. εύρος την κατακόρυφη διασπορά. Καλό, ε;

Κάτσε να δούμε τις μετρήσεις τους...

...χμ, όχι και τόσο καλή:



Μία από τα ίδια και το Η:



Δηλ. οι μετρήσεις δείχνουν το ανάποδο από αυτό που φανταζόμασταν: Το ρίμπον μια χαρά διασπορά έχει στον κατακόρυφο. Η μετάβαση στο μιντ δεν είναι καλή. Σαν νταπολίτο μοιάζει.
 
Last edited:



I

iason

Guest
"Two times 5 Watt are enough to achieve high room-loudness."
http://www.duevel.info/test/E-HE25Jupiter-komplett.shtml

"the Duevel Jupiter can be fully powered by an 8-watt single-ended amplifier."
http://6moons.com/audioreviews/duevel3/jupiter_2.html

Εγώ με τον Sunfire TGA-7401 (7x400) τα οδηγώ, και τα χρησιμοποιώ σε θέση surround.
Χαζεύω τα Bella Luna ,σε 35 τετραγωνικά θα γεμίζουν το χώρο? Με ενισχυτή λάμπα 50 βάτ ? Cayin cs100a
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τα adam αν έχουν περιορίσει τη διασπορά του μιντ στον κατακόρυφο όπως υποψιάζομαι από το σχήμα του waveguide:



θα έχουν καλή μετάβαση στο ρίμπον και θα έχουν περιορίσει σε μεγάλο συχν. εύρος την κατακόρυφη διασπορά. Καλό, ε;

Κάτσε να δούμε τις μετρήσεις τους...

...χμ, όχι και τόσο καλή:



Μία από τα ίδια και το Η:



Δηλ. οι μετρήσεις δείχνουν το ανάποδο από αυτό που φανταζόμασταν: Το ρίμπον μια χαρά διασπορά έχει στον κατακόρυφο. Η μετάβαση στο μιντ δεν είναι καλή. Σαν νταπολίτο μοιάζει.
Δεν ειναι ευκολο να συνδυασεις δυο κυματοδηγους...
 

Μηνύματα
6.567
Reaction score
5.135
Χαζεύω τα Bella Luna ,σε 35 τετραγωνικά θα γεμίζουν το χώρο? Με ενισχυτή λάμπα 50 βάτ ? Cayin cs100a
Άνετα θα τα οδηγήσει.

Ο χώρος πόσα και ποια σαμπ έχει;
 

I

iason

Guest
Άνετα θα τα οδηγήσει.

Ο χώρος πόσα και ποια σαμπ έχει;
Σαμπ δεν εχει το μαγαζί .... Δεν τα συμπαθω καθόλου. Αμα ειναι να μπλεξουμε με σαμπ θα ακολουθήσω αυτά που λεει ο Εαρ ,ενεργά και σαμπ. Πρός το παρών δεν με τραβάει. Στο μελλον δεν ξερω γιατί απο προσωπική εμπειρία στη ζωη εχω μαθει οτι , Ποτέ μην λες Ποτέ.
 

Μηνύματα
6.567
Reaction score
5.135
Εσύ ρώτησες για τον χώρο αν γεμίζει.

Τα σαμπ είναι αυτά που θα φορτίσουν τον χώρο.
 

I

iason

Guest
Εσύ ρώτησες για τον χώρο αν γεμίζει.

Τα σαμπ είναι αυτά που θα φορτίσουν τον χώρο.
Eυχαριστώ πολλύ για τις απαντησεις σου.:)
 

Μηνύματα
6.567
Reaction score
5.135
Tην καλύτερη οδήγηση των Divine την είχα με 2x Hypex 2K (2x1000).

Εννοείται + σαμπ.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.142
Reaction score
26.706
Χαζεύοντας το σάιτ της xtz, έπεσα πάνω στη μικρότερη σειρά 99 που δίνει τη δυνατότητα αναβάθμισης του tweeter με seas βηρυλλίου σε πολύ καλή τιμή :
https://www.xtzsound.eu/product/beryllium-upgrade
Η σειρά αυτή έχει και καλό γούφερ seas excel.
Τελικά, είναι καλύτερο απ' το ρίμπον?
 


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Χαζεύω τα Bella Luna ,σε 35 τετραγωνικά θα γεμίζουν το χώρο? Με ενισχυτή λάμπα 50 βάτ ? Cayin cs100a
Τα Μπελα Λουνα ειναι ακριβα και χρειαζονται σαμπ στα 35 τετραγωνικα για να σε συγκλονισουν. Αλλιως θα εχεις πολυ ωραιες...χροιες.:D:D
Παντως, απο αποψη αισθητικης δεν παιζονται. Απο αλλο πλανητη! Εγω, τοσα χρονια και με συγκινουν σαν την πρωτη μερα.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Ο Σταματάκος πάντως λέει πολύ καλά λόγια τα οποία αφορούν το προηγούμενο μοντέλο και όχι το τρέχον. Κατά τα λεγόμενα του πάντως και με την προϋπόθεση (θεωρώ) ότι έχεις μεγάλο χώρο , αξίζουν!
Να τ'ακούσεις και αν σ'αρέσουν και ευφραίνουν τα ώτα σου,να τα πάρεις
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Τα Μπελα Λουνα ειναι ακριβα και χρειαζονται σαμπ στα 35 τετραγωνικα για να σε συγκλονισουν. Αλλιως θα εχεις πολυ ωραιες...χροιες.:D:D
Παντως, απο αποψη αισθητικης δεν παιζονται. Απο αλλο πλανητη! Εγω, τοσα χρονια και με συγκινουν σαν την πρωτη μερα.
Πόσα σαμπ είπαμε έχεις εσύ; :D
 




Μηνύματα
174
Reaction score
266
καλησπέρα... έχω τα xtz 99.36 με το ρίμπον. τα θεωρώ πολύ καλά ηχεία, τίμια θα έλεγα. Ξεκούραστα πρίμα ωραία μεσαία και αρκετό μπάσο για το μέγεθός τους θα έλεγα... σε σημείο που έχω αρχίσει τους πειραματισμούς, πότε με και πότε χωρίς το sub. ελπίζω να βοήθησα δίνοντας μια ιδέα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.446
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top