Σοβαρό πρόβλημα με windows 10

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Παρακαλώ για τις γνώσεις σας!

Υπολογιστής ο οποίος διαθέτει 2 δίσκους, έναν ssd για το λειτουργικό (windows 10 τώρα, προερχόμενος μάλλον από 8,1- αν χρειαστεί μπορώ να το ψάξω για σιγουριά) και έναν παλαιού τύπου.

Σήμερα απεφάσισα να αλλάξω και τον δεύτερο με ssd. (Πιο αθόρυβος αφού το συγκεκριμένο μηχάνημα, εκτελεί μόνο χρέη htpc).

Βγάζω λοιπόν τον.... d (δεύτερο) και μου γράφει κατά την εκκίνηση ότι δεν υπάρχει λειτουργικό!
Δοκιμάζω αλλαγή στα καλώδια, τίποτα, επιμένει!

Αλλάζω και αφαιρώ τον c (που περιέχει φυσικά και τον φάκελο με τα windows) και στην θέση του θέτω τον δεύτερο (που τον βλέπει σαν d δηλαδή στο σύστημα). Ο δίσκος αυτός έχει μόνο βοηθητικά αρχεία, (μουσικής δηλαδή video κλπ). Τότε πάλι δεν είναι ok αλλά βγάζει μπλε οθόνη και ζητά διόρθωση, και τοποθέτηση του dvd με το λειτουργικό των windows.
Φυσικά αν τοποθετήσω και τους 2 δίσκους, όλα καλά!
Τι κάνω?
 

Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
ασε μονο τον δισκο που εχει το λειτουργικο και ρυθμισε απο το bios να μπουταρει απο αυτον.Ετσι δουλευει κανονικα?
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Η αναβαθμιση των windows εγινε online από την προσφαρα της Microsoft για δωρεαν αναβαθμιση?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Από ότι είδα στο bios όταν μπήκα κάποια στιγμή τον βλέπει (τον δεύτερο) κανονικά, σαν κύριο!

Μια και τό έφερε η κουβέντα: Αν για κάποιο λόγο στον ίδιο υπολογιστή, χωρίς να κάνουμε αλλαγή Motherboard κλπ, μπορούμε να αλλάξουμε τον c και να ξανα εγκαταστήσουμε τα windows? Έχω σημειωμένο τον κωδικό τους!
[DOUBLEPOST=1553101800][/DOUBLEPOST]
Η αναβαθμιση των windows εγινε online από την προσφαρα της Microsoft για δωρεαν αναβαθμιση?
Η αναβαθμιση των windows εγινε online από την προσφαρα της Microsoft για δωρεαν αναβαθμιση?
ναι
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Bcdedit

Γιατι δεν κάνεις απλα clone τον δευτερο δισκο σε αλλο μηχανημα ή με live boot acronis?
Bcdedit

Γιατι δεν κάνεις απλα clone τον δευτερο δισκο σε αλλο μηχανημα ή με live boot acronis?
Καλή λύση και αυτή!

Θα τους βάλω σε δεύτερο μηχάνημα.

Αν θέλω να ξανα εγκαταστήσω από την αρχή τα windows, μπορώ, η πρέπει να πληρώσω για καινούργια?
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Μπορεις. Όταν εκανες αναβάθμιση το μηχανημα σου φακελώθηκε στη microsoft
 

Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
Αν θέλω να ξανα εγκαταστήσω από την αρχή τα windows, μπορώ, η πρέπει να πληρώσω για καινούργια?
μπορεις,εννοειται πως πρεπει να δωσεις τον κωδικο των της προηγουμενης νομιμης εκδοσης των windows.Αν δεν εχεις dvd εγκαταστασης, τον βρισκεις με διαφρορους τροπους,ενας ειναι αυτος


μπορεις να κανεις και κλωνο οπως σου εγραψαν πιο πανω,αλλα αποψη μου ειναι να κανεις καθαρη εγκατασταση.Παρε οτι αρχεια θελεις και μετα κανε φορματ τους δισκους και ξεκινα,δεν θα παρει και πολυ αφου ειναι και ssd οι δισκοι. Επισης βαλε στην αρχη μονο τον ενα δισκο,στησε το μηχανημα και μετα βαλε και τον δευτερο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
μπορεις,εννοειται πως πρεπει να δωσεις τον κωδικο των της προηγουμενης νομιμης εκδοσης των windows.Αν δεν εχεις dvd εγκαταστασης, τον βρισκεις με διαφρορους τροπους,ενας ειναι αυτος


μπορεις να κανεις και κλωνο οπως σου εγραψαν πιο πανω,αλλα αποψη μου ειναι να κανεις καθαρη εγκατασταση.Παρε οτι αρχεια θελεις και μετα κανε φορματ τους δισκους και ξεκινα,δεν θα παρει και πολυ αφου ειναι και ssd οι δισκοι. Επισης βαλε στην αρχη μονο τον ενα δισκο,στησε το μηχανημα και μετα βαλε και τον δευτερο.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Πράγματι είναι καιρός για μια καθαρή εγκατάσταση. Το λάθος μου την προηγούμενη φορά ήταν το ότι δεν απενεργοποίησα τους υπόλοιπους δίσκους.
Τώρα ξέρω!

Ευχαριστώ και τα υπόλοιπα παιδιά για το ενδιαφέρον τους...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Έγινε καθαρή εγκατάσταση των windows, και όλα καλά!
Είχα αρκετό καιρό να κάνω την κίνηση αυτή και έπαθα πλάκα! Η διαδικασία είναι απλούστατη και δεν κρατά πάνω από 10 λεπτά! Τα πάντα δε λειτουργούν άψογα, χωρίς drivers κλπ δυσκολίες! Μία - δύο επανεκκινήσεις και τέλος!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.575
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top