Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.652
New Θέλεις να πεις ότι έρχονται ελλαδα 3 ;;;;
Όχι, θέλει να πει οτι κάποιος θα εμπιστευθεί Trinnov σε κάποιον άλλο και δυο άλλοι θα επιτρέψουν να παίξει στα συστήματά τους. :roflmao::roflmao:

Νοτ γκόννα χάππεν.
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Σε 1 βδομάδα θα σου πω εγώ εντυπώσεις ακροάσεων. ;)

Το .1 με 5 σαμπ. 8-)
αστα αυτα...

να μας πεις τις εντυπωσεις σου εννοειτε, αν και ξερουμε οι ποιο παλλοι στο πολυκαναλο τι θα ακουσεις, μην ξεχνας οτι εισαι φρεσκος.:p:D

......πρεπει να μας δειξεις Waterfall Graph σε πολλα db και house curve που παιζεις...;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
house curve που παιζεις...
Βεβαίως!

IMG_20190317_094421.jpg

Το τέρμα δεξιά ρυθμιστικό, είναι τέρμα κάτω.
Η καμπύλη απόκρισης, φαίνεται αποπάνω. :D


ΥΓ. Η στάθμη είναι στο δεύτερο από κάτω, στο 1μ. Στα 2,3μ που κάθομαι, υπολόγισε. :)
 


Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Και θα τα συγκρίνει ο Κώστας με τα δικά του
Και φυσικά το οντισι του Κώστα είναι ανώτερο ....
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
καλα, οταν τα φτιαξεις μας βαζεις γραφηματα να δουμε πως παιζεις :)
Από τις πρώτες μετρήσεις ήταν εμφανές ότι δε λένε ψέματα στην Κλάιν Μάιν, τα ηχεία παίζουν όπως δείχνουν τα σχεδιαγράμματα στην πλάτη.

Στην θέση ακρόασης, δεν ήθελε καμία απολύτως διόρθωση ο δορυφόρος. Ότι λένε τα σχεδιαγράμματα της φίρμας, αυτό παίζει, δεν είναι κάνα τυχαίο ηχείο, δε χρειάζεται άλλη διόρθωση στο χώρο μου, ο οποίος προφανώς δεν τους αλλάζει την απόκριση. Καθόλου. Μηδέν. 8-)

Ένας ένας ο κάθε δορυφόρος, κατά βάση φλαταδούρα, δε θέλει τίποτα. Στις χαμηλές συχνότητες, ένας ένας δορυφόρος, προφανώς εμφανίζει μια ακύρωση από τον πίσω τοίχο, όπως προβλέπεται. Ευτυχώς αυτή βρίσκεται στο χώρο λειτουργίας των σαμπ. Τυχαίο; Δε νομίζω, είναι θέμα απόστασης από τον πίσω τοίχο, η οποία απόσταση, μόνο τυχαία δεν είναι.:D

Ευτυχώς, έχω dedicated χώρο, οπότε ήταν στο χέρι μου να μετρήσω σωστά τις αποστάσεις από τον πίσω τοίχο κάθε δορυφόρου, ώστε να μην έχω θέματα μέσα στο φάσμα λειτουργίας τους, πράγμα το οποίο και έγινε.

Είχα ένα άγχος για την συμπεριφορά του χώρου στην πρώτη μέτρηση, αναλόγως των αποτελεσμάτων της οποίας θα συνέχιζα ή όχι την προσθήκη υλικών διάχυσης. Με τις μετρήσεις που είδα, σταμάτησα. Έχω αφήσει αρκετά υλικά διάχυσης στην άκρη, δε χρειάζεται άλλη διόρθωση ο χώρος, εξελίσεται μόνο η υλοποίηση του συστήματος.

Τέλος πάντων, όλα τα συστήματα θέλουν μια ισοσταθμιση για να γίνουν καρφί στην απόκριση, και για fine tuning. Με αυτό, δεν ασχολήθηκα ακόμα. Όταν έρθει το εργαλείο, θα το βάλω να ασχοληθεί. :p
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Από τις πρώτες μετρήσεις ήταν εμφανές ότι δε λένε ψέματα στην Κλάιν Μάιν, τα ηχεία παίζουν όπως δείχνουν τα σχεδιαγράμματα στην πλάτη.
πολλοι κατασκευαστες δεν λενε ψεματα...


Τέλος πάντων, όλα τα συστήματα θέλουν μια ισοσταθμιση για να γίνουν καρφί στην απόκριση, και για fine tuning. Με αυτό, δεν ασχολήθηκα ακόμα. Όταν έρθει το εργαλείο, θα το βάλω να ασχοληθεί. :p
ε ναι βρε, γιαυτο μιλαω ....
...οταν τελειωσεις να πεσει κανα γραφημα να δουμε
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Κωστα, γιατι εβαλες την διατρητη γυψοσανιδα στην πισω μερια. Συνηθως απ ότι διαβαζω μπαινει στην οροφη για πολύ συγκεκριμένους λογους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Κωστα, γιατι εβαλες την διατρητη γυψοσανιδα στην πισω μερια. Συνηθως απ ότι διαβαζω μπαινει στην οροφη για πολύ συγκεκριμένους λογους.
Ήπιο LEDE. Δεν ήθελα σημαντική αντανάκλαση μεσοϋψηλων από την πίσω μεριά.

Προφανώς, δεν είναι κανένας "τρομερός" λόγος, αλλά στο σύνολο δούλεψε ωραία.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Εάν κατάλαβα καλά πούλησες τον 9300 ;
Οπότε πλέον πας για sony 5000 η jvc n9 ;
Sony 270.
Παραλαμβάνω σημερα-αυριο.
Σε λευκό. :p
Native 4k, με το εκπληκτικό motionflow της Sony, που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα πολύ.
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Καλός είναι
Αλλά σαν λάτρης των σπεκ που είσαι περιμένα παραπάνω από εσένα ...
επίσης γιατί άσπρος ;
Βεβαια εσύ ξέρεις καλύτερα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Καλός είναι
Αλλά σαν λάτρης των σπεκ που είσαι περιμένα παραπάνω από εσένα ...
επίσης γιατί άσπρος ;
Βεβαια εσύ ξέρεις καλύτερα...
Άσπρος ήταν ετοιμοπαράδοτος :)

Ο μόνος αντίπαλος στο μπατζετ ήταν ο jvc, NX7 και αρκετά πιο ψηλά από τον Sony, οπότε να ένας σοβαρός λόγος. ;)

Ο δεύτερος λόγος, που αφορά την εικόνα, φαίνεται εδώ:

The JVC simply has more apparent contrast and a much darker level of black. Beyond that, both projectors looked remarkably similar in terms of image sharpness, native motion handling, shadow detail, and color reproduction. While the Sony gives up a little in ultimate contrast performance, it makes up for it with better video processing. Sony's motion smoothing software, called Motion Flow, offers better subjective performance and more modes over the RS2000. Input lag on the Sony, an important metric for gamers, is more than 10 ms faster. I also think Sony's smart sharpening software, called Reality Creation, does a noticeably better job compared to JVC's smart sharpening software, called Enhance in the MPC menu, for those who like to artificially sharpen the image.

Το μαύρο δε με ενοχλεί πια, σε όλους είναι εξαιρετικό.

Με ενδιαφέρει η καλύτερη - ομαλότερη κίνηση, και η Sony έχει προβάδισμα.

Επίσης με ενδιαφέρει το 3D, και λεν ότι παίζει θαυμάσια.

Επίσης, πάντα λέω στον καστρουνή να τσιμπάει λίγο πάνω το σαρπνες. Ε, και σ'αυτό έχει προβάδισμα o Sony.

Τώρα για τα περί καλύτερου video processing που λένε για sd, δε τα ξέρω. :)

Πάντως το κυρίαρχο χαρακτηριστικό που ήθελα, ήταν το motion flow. Δε θέλω native 24 καρέ, θέλω κίνηση βούτυρο. Τέλος.
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.820
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top