Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Τεχνικώς ορθά και pdf σου λέει μετά..:D
Δε νομίζω να έχετε καλύτερων χαρακτηριστικών πρόταση στα λεφτά του Sony. ;)

Εξ'οσων γνωρίζω, δεν υπάρχει άλλος native 4k σε αυτό το ποσό. 8-)

Πιο σημαντικό τεχνικό χαρακτηριστικό, δεν. :D
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
True story (αν θυμάμαι καλά) αλλά ρε φίλος το βούτυρο είναι για το ψωμί :p

(Ντάξ' γούστα είναι αυτά, εγώ βάζω μόνο μαρμελάδα. Αναμένουμε anal-υτική παρουσίαση του Sony!)
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Καλές θεάσεις !!
Όντως τιμολογιακα δεν υπάρχει άλλος
Για μένα είναι μέχρι τα 3500 επσον 9400 πλέον
Μέχρι τα 5000 Σόνυ
Μετά jvc
Βέβαια εάν δίνεις 5000 είναι μικρή διαφορά έως στα 6000 αλλά η σωστή επιλογή για jvc είναι o n7
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Ο επσον έχει όντως εξαιρετική εικόνα.
Με τη ρύθμιση του καστρουνή, σε κάθε ταινία εκπλήσσει για την ποιότητα που προσφέρει.

Δυστυχώς, η αρχική τους υπόσχεση για νέο firmware με σοβαρό frame interpolation, ήταν ένα ψέμα εξαρχής, διότι δε το υποστηρίζει το τσιπσετ. Πέραν αυτού, που για κάποιους χρήστες δεν είναι αναγκαίο (εγώ ξερνάω, δε μπορώ) είναι θαυμάσιο μηχάνημα.

Με τα σημερινά δεδομένα, συνεχίζει ο επσον να είναι η καλύτερη επιλογή στα λεφτά του, συμφωνώ. Και μετά ο Σόνυ. Πιο πάνω, geithein (άμα τά'χεις κι άμα θες να τα δώσεις, όρμα άφοβα, αξίζουν). :D

Και στα ηχεία πήγα στην πιο "προσιτή" επιλογή που ήξερα...8-)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Πάντως το κυρίαρχο χαρακτηριστικό που ήθελα, ήταν το motion flow. Δε θέλω native 24 καρέ, θέλω κίνηση βούτυρο. Τέλος.
Ίου. :p
Επίσης με ενδιαφέρει το 3D, και λεν ότι παίζει θαυμάσια.
Ίου. :p
Επίσης, πάντα λέω στον καστρουνή να τσιμπάει λίγο πάνω το σαρπνες. Ε, και σ'αυτό έχει προβάδισμα o Sony.
Ίου. :tongue:
Το μαύρο δε με ενοχλεί πια, σε όλους είναι εξαιρετικό.
Για την τιμή είναι μια χαρά.
Τώρα για τα περί καλύτερου video processing που λένε για sd, δε τα ξέρω. :)
Είναι αλήθεια και σημαντικό κατά τη γνώμη μου ζήτημα το οποίο οι νέιτιβ ΤζέυΒιΣι πρέπει να φροντίζουν στην πηγή. Μόνο 4Κ θα παίζει;


Καλόπαιχτος! :hi:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Στην εικόνα τσιμπάω το σαρπνες, και στον ήχο το μπάσο. ;)

Προσωπικές επιλογές. Πάντα μένει διαθέσιμος χώρος, μετά το καλιμπράρισμα, για ήπια εφαρμογή προσωπικών προτιμήσεων. ;)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.530
Επίσης με ενδιαφέρει το 3D, και λεν ότι παίζει θαυμάσια.

Επίσης, πάντα λέω στον καστρουνή να τσιμπάει λίγο πάνω το σαρπνες. Ε, και σ'αυτό έχει προβάδισμα o Sony.

Πάντως το κυρίαρχο χαρακτηριστικό που ήθελα, ήταν το motion flow. Δε θέλω native 24 καρέ, θέλω κίνηση βούτυρο. Τέλος.
Δικός μου είσαι εσύ στην εικόνα. Τρελαίνομαι για εικόνα βούτυρο. :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Δικός μου είσαι εσύ στην εικόνα. Τρελαίνομαι για εικόνα βούτυρο. :D
Ε μα ναι ρε μάν, άμα βλέπω τα καρέ τρελαίνεται ο εγκέφαλος! :D:p:lol:

Άλλοι δεν έχουν θέμα, το ξέρω, όπως παλιά με το ρέινμποου, εμένα μου έβγαζε τα μάτια και μου έβραζε το μυαλό, κι άλλοι ήρεμοι έβλεπαν εικόνα! Ίσως να φταίει ο αστιγματισμός μου, δε ξέρω, μπορεί να έχω βλαμμένο μάτι! :gotcha:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Μμπα; Αφού έτσι επέλεξε ο μαστεράς. :p
Άλλο κριτήριο οι διάλογοι κι άλλο τα μπάσα; :p
Όχι, τίποτα διαφορετικό από αυτά που λέω χρόνια. 8-)
All listeners είμαι στο target curve, τίποτε άλλο. ;)
Οι "trained" θα το βρουν "τσιμπημένο", όπως και το σαρπνες στην εικόνα.
Γενικά, αυτό που προτιμώ, είναι αυτό που "αρέσει" στο γενικό πληθυσμό.
Είμαι στο γενικό πληθυσμό, όχι στο "trained" κανενός είδους, ακούω Μόμπι κι όχι κλασσική και τζαζ, και βλέπω Χόλιγουντ και Μάρβελ κι όχι ταινίες υψηλών νοημάτων και κουλτούρας.. ;)


Στο λίνκ που έβαλες, η επιστήμη της ψυχοακουστικης μας ενημερώνει (με το γνωστό σχεδιάγραμμα των τάργκετ κερβ) ποιες ακριβώς είναι οι αποκρίσεις που "αρέσουν".

Στο 2ο ποστ του θρεντ αυτού, η απάντηση που δίνει ο ντιμιφουτ είναι η σωστή.

Τα υπόλοιπα, τα ακούω βερεσέ. :D

EDIT: Φυσικά τα τσιτώνω κι εγώ 2 ντιμπιά.
Όπως όλος ο φυσιολογικός κόσμος! 8-)
 
Last edited:



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.530
Οι "trained" θα το βρουν "τσιμπημένο", όπως και το σαρπνες στην εικόνα.
Γενικά, αυτό που προτιμώ, είναι αυτό που "αρέσει" στο γενικό πληθυσμό.
Είμαι στο γενικό πληθυσμό, όχι στο "trained" κανενός είδους, ακούω Μόμπι κι όχι κλασσική και τζαζ, και βλέπω Χόλιγουντ και Μάρβελ κι όχι ταινίες υψηλών νοημάτων και κουλτούρας.. ;)
Απλά σε ενδιαφέρει να σκαλίζεις με βάση το ορθό σημείο αναφοράς, εμένα όχι. Και γουστάρω την τεχνολογία γιατί μου δίνει τη δυνατότητα των επιλογών, τόσο σε μηχανήματα όσο και στις ρυθμίσεις τους.
Στα 15 μου διάβαζα για το στήσιμο της ορχήστρας και την εξέλιξή του στους αιώνες αλλά ζήτημα να έχω ακούσει κλασική μουσική σε όλη μου τη ζωή πάνω από όσο ο Dimifoot σε μία βδομάδα. Με εκνευρίζει. :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Απλά σε ενδιαφέρει να σκαλίζεις με βάση το ορθό σημείο αναφοράς, εμένα όχι.
Ε, έχουμε διαφορετικά βιώματα. ;)

Εγώ μια ζωή "σκάλιζα" χωρίς να έχω πρώτα το ορθό σημείο αναφοράς, και δεν ησύχαζα, γιατί απλά όλο κάτι ενοχλούσε.
Τώρα, στήνω όσο μπορώ πιο "σωστά" (by the book), και ρίχνω στο τέλος και λίγο "σκάλισμα" για αλατοπίπερο, και το άτιμο δεν με ενοχλεί πουθενά! Έχω ησυχάσει!

Διότι, στην τελική αποφάσισα ότι είναι πιο σωστό να κυνηγάς το να μη σε ενοχλεί πουθενά, παρά το να σε "μαγεύει" κάπου. Ίσως αυτό να ισχύει και σε άλλες παραμέτρους στη ζωή.. ;)

Παρόλα αυτά, γνωρίζω ότι το τυχαίο σκάλισμα χωρίς ορθή βάση, μπορεί να οδηγήσει σε πολύ ευχάριστο αποτέλεσμα σε κάποια ακούσματα, και δυσάρεστο ταυτόχρονα σε κάποια άλλα. Το ξέρω, γιατί το έχω φάει με το κουτάλι. :D
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.530
Ε, έχουμε διαφορετικά βιώματα. ;)

Εγώ μια ζωή "σκάλιζα" χωρίς να έχω πρώτα το ορθό σημείο αναφοράς, και δεν ησύχαζα, γιατί απλά όλο κάτι ενοχλούσε.
Τώρα, στήνω όσο μπορώ πιο "σωστά" (by the book), και ρίχνω στο τέλος και λίγο "σκάλισμα" για αλατοπίπερο, και το άτιμο δεν με ενοχλεί πουθενά! Έχω ησυχάσει!

Διότι, στην τελική αποφάσισα ότι είναι πιο σωστό να κυνηγάς το να μη σε ενοχλεί πουθενά, παρά το να σε "μαγεύει" κάπου. Ίσως αυτό να ισχύει και σε άλλες παραμέτρους στη ζωή.. ;)

Παρόλα αυτά, γνωρίζω ότι το τυχαίο σκάλισμα χωρίς ορθή βάση, μπορεί να οδηγήσει σε πολύ ευχάριστο αποτέλεσμα σε κάποια ακούσματα, και δυσάρεστο ταυτόχρονα σε κάποια άλλα. Το ξέρω, γιατί το έχω φάει με το κουτάλι. :D
Στην πορεία έγινα έτσι. Μικρός ήμουν τελειομανής σε όλα όσα ασχολήθηκα. Ήθελα να ξέρω τα πάντα. Μετά τα 30 ηρέμησα και μετά τα 40 άρχισα να επιθυμώ τον μέγιστο ελεύθερο χρόνο χωρίς να με "κουράζει" τίποτα. Βέβαια η μουσική πλέον δεν είναι στις προτεραιότητές μου οπότε δεν καίγομαι. Ακούω αυτό που μου αρέσει από τα ακουστικά του smartphone, από το youtube, στο αυτοκίνητο, χωρίς να με επηρεάζουν οι τεχνικές ελλείψεις.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Sony 270.
Παραλαμβάνω σημερα-αυριο.
Σε λευκό. :p
Native 4k, με το εκπληκτικό motionflow της Sony, που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα πολύ.
αυριο (αν εισαι καλο παιδι):superman:
[DOUBLEPOST=1553188190][/DOUBLEPOST]
Θέλεις να πεις ότι έρχονται ελλαδα 3 ;;;;
Πουλημένοι ;;;;
Ε ρε κρίση ...
Κοντα επεσες...
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.647
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top