Αγορά ηχείων.


Μηνύματα
19
Reaction score
6
Το βιβλιαράκι που συνοδεύει τα ηχεία σου, αναφέρει κάτι για την τοποθέτηση τους;
Τα Magnat 1002 φέρουν τους σωλήνες συντονισμού (bass reflex) στην πλάτη. Ως εκ τούτου συνίσταται ελάχιστη απόσταση από τον πίσω τοίχο τα 40-50 εκατοστά.
Ιδίως σε υψηλές εντάσεις θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα μπουμαρίσματος από την στιγμή που η απόσταση είναι μικρότερη.
Με δυο λόγια είναι εντελώς λάθος η τοποθέτηση τους.
Ευχαριστώ
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.041
Reaction score
8.061
Δίκιο έχουν τα παιδιά, ας μη βιαζόμαστε. Ας περάσουν λίγες ημέρες να στρώσουν οι κώνοι, λίγο μεγαλύτερη απόσταση από τον πίσω τοίχο, δεν θα έβλαπτε.
Έχεις τις σωστές αποστάσεις μεταξύ τους και από την θέση ακρόασης?
 

Μηνύματα
91
Reaction score
25
Η επιλογή των ηχείων νομίζω ήταν λάθος. Περίμενε λίγο να δεις με το στρώσιμο τι θα γίνει. Ο denon εν τω μεταξύ μου φαίνεται περίεργος τονικα. Άνευρος στο tone bypass. Overblown στο loudness και με τονισμένα πρίμα. Τα kef που είχες ήταν πολύ καλύτερα από τα magnat που είναι στεγνά πριμαριστα αλλά με καλή ταχύτητα..Χρειαζονται γλυκό ήχο ενισχυτή. Κανέναν marantz ίσως, ή καλύτερα harman cardon
 

Μηνύματα
2.124
Reaction score
5.575
Τα ηχεια σε σχεση με τον χωρο σου προσπαθησε να φερεις.Παιξε με την αποσταση απο τον πισω τοιχο ,και με τις κλησεις των ηχειων προς το κεντρο, και θα δεις βελτιωση,
 

Μηνύματα
19
Reaction score
6
Τα ηχεια σε σχεση με τον χωρο σου προσπαθησε να φερεις.Παιξε με την αποσταση απο τον πισω τοιχο ,και με τις κλησεις των ηχειων προς το κεντρο, και θα δεις βελτιωση,
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ ολους .Δεν είμαι ικανοποιημένος από το ακουσμα ,αύξησα την απόσταση από πίσω στους 30 πόντους , καλύτερα ,αλλά δεν σώζετε η κατασταση.Η παραμόρφωση λίγο πριν την μεση της έντασης ειναι έντονη.Βλεπω δύο επιλογές και εκεί θα ηθελα την βοήθεια σας.Κραταω τον ενισχυτη και ψάχνω για μετάχειρισμενα ηχεία και πουλάω τα magnat. Η κρατάω τα ηχεία και πουλάω τον denon.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Output power 8 Ohm (20 Hz - 20 kHz, T.H.D. 0.07%)50 W
Ο ενισχυτής είναι ψοφίμι , τα ηχεία τον καταπίνουν.
Μπορεί να έχουν ευαισθησία 92db στα 2.81v/1m δηλαδή πουστιά στα specs υπολόγιζε στην πράξη -4db επίσης κατεβαίνουν στα 4ohm και ο κατασκευαστής δεν δηλώνει σε ποια αντίσταση είναι η ευαισθησία!
Επίσης λέει RMS Handling 190w που όμως δεν μας λέει στα 8 ή στα 4?
Αν είναι στα 8 την έκατσες , ετοιμάσου για crown γιατί για τόσα βατ σε κανονικό ολοκληρωμένο θέλει
πολύ χρήμα.
Χρειάζεσαι δυνατό ενισχυτή που να διπλασιάζει σχεδόν στα 4ohm.
Και δυστυχώς θα χρειαστεί να ξηλωθείς.
 
Last edited:

Μηνύματα
19
Reaction score
6
Output power 8 Ohm (20 Hz - 20 kHz, T.H.D. 0.07%)50 W
Ο ενισχυτής είναι ψοφίμι , τα ηχεία τον καταπίνουν.
Μπορεί να έχουν ευαισθησία 92db στα 2.81v/1m δηλαδή πουστιά στα specs υπολόγιζε στην πράξη -4db επίσης κατεβαίνουν στα 4ohm και ο κατασκευαστής δεν δηλώνει σε ποια αντίσταση είναι η ευαισθησία!
Επίσης λέει RMS Handling 190w που όμως δεν μας λέει στα 8 ή στα 4?
Αν είναι στα 8 την έκατσες , ετοιμάσου για crown γιατί για τόσα βατ σε κανονικό ολοκληρωμένο θέλει
πολύ χρήμα.
Χρειάζεσαι δυνατό ενισχυτή που να διπλασιάζει σχεδόν στα 4ohm.
Και δυστυχώς θα χρειαστεί να ξηλωθείς.
Υπάρχει περίπτωση να βρω τα c5 μεταχειρισμένα και σε τι τιμή γνωριζει κάποιος;
[DOUBLEPOST=1551542170][/DOUBLEPOST]
Υπάρχει περίπτωση να βρω τα c5 μεταχειρισμένα και σε τι τιμή γνωριζει κάποιος;
Η τα dali zensor 5;
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Αυτό δυστυχώς δεν το γνωρίζω.
Πάντως όσο αφορά το Zensor 5 δεν θα έλεγα πως είναι εύκολο
ηχείο το αντίθετο μάλιστα.
Γενικά να έχεις υπόψη πως για να είσαι καλυμμένος ειδικά αν ακούς δυνατά
πρέπει ο ενισχυτής σου να βγάζει χωρίς παραμόρφωση τα watt που ο κατασκευαστής
του ηχείου δίνει σαν recommended power αλλά το άνω όριο.
Δηλαδή στην περίπτωση των Dali χρειάζεσαι 150 καθαρά βάτ στα 6 ώμ.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
6
Αυτό δυστυχώς δεν το γνωρίζω.
Πάντως όσο αφορά το Zensor 5 δεν θα έλεγα πως είναι εύκολο
ηχείο το αντίθετο μάλιστα.
Γενικά να έχεις υπόψη πως για να είσαι καλυμμένος ειδικά αν ακούς δυνατά
πρέπει ο ενισχυτής σου να βγάζει χωρίς παραμόρφωση τα watt που ο κατασκευαστής
του ηχείου δίνει σαν recommended power αλλά το άνω όριο.
Δηλαδή στην περίπτωση των Dali χρειάζεσαι 150 καθαρά βάτ στα 6 ώμ.
Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
19
Reaction score
6
Καλησπέρα σε όλους.
Ψαχνωντας σε μαγαζί με ηλεκτρονικά μου πρότειναν τελικό και κονσόλα με άπειρα watt σύνολο 300 ευρώ.Θελω τα φώτα σας.Γιατι ένας ολοκληρωμένος έχει αυτά τα χρήματα στα 50 watt.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Από το κακό στο χειρότερο μάλλον πας. Ψάξε για crown 1502 με 350-400€. Δώσε του να παίξει από τον ενισχυτή σου. (μέσω rec ή όποια άλλη δυνατότητα υπάρχει διαθέσιμη και τα πράγματα θα φτιάξουν. Δυνατά με 50w ενισχυτή και ηχεία που θέλουν ενέργεια δεν γίνεται. Άσε που στο τέλος μάλλον θα κάψεις τπτ τουίτερ.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Συμφωνώ με τον ΔημήτρηΑ. Πάρε τον crown. Ο denon έχει pre out, οπότε εκεί θα συνδέσεις τον τελικό. Επίσεις, αφού πάρεις τον τελικό ωστε να οδηγούνται σωστά τα ηχεία, ασχολείσου με την σωστη τοποθέτηση. Αν τα κάνεις αυτά πιστεύω θα είσαι μια χαρά.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Καλησπέρα σε όλους.
Ψαχνωντας σε μαγαζί με ηλεκτρονικά μου πρότειναν τελικό και κονσόλα με άπειρα watt σύνολο 300 ευρώ.Θελω τα φώτα σας.Γιατι ένας ολοκληρωμένος έχει αυτά τα χρήματα στα 50 watt.
άπειρα βατ 300 ευρώ? Για δώσε τα φώτα τους μαζί με πόνο....
 

Μηνύματα
19
Reaction score
6
Συμφωνώ με τον ΔημήτρηΑ. Πάρε τον crown. Ο denon έχει pre out, οπότε εκεί θα συνδέσεις τον τελικό. Επίσεις, αφού πάρεις τον τελικό ωστε να οδηγούνται σωστά τα ηχεία, ασχολείσου με την σωστη τοποθέτηση. Αν τα κάνεις αυτά πιστεύω θα είσαι μια χαρά.
Συγνώμη βρε παιδιά σας έχω ζαλίσει,θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας σχετικα με τον cronw.Θα ήθελα να μου πείτε εντελώς πληροφοριακά,οι τελικοί που ανεφερα έχουν δύναμη αλλά κακή ποιότητα;Επίσης σχετικά με τον cronw μεταχειρισμένο η καινουργιο.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Συγνώμη βρε παιδιά σας έχω ζαλίσει,θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας σχετικα με τον cronw.Θα ήθελα να μου πείτε εντελώς πληροφοριακά,οι τελικοί που ανεφερα έχουν δύναμη αλλά κακή ποιότητα;Επίσης σχετικά με τον cronw μεταχειρισμένο η καινουργιο.
Ποιους τελικούς ανέφερες;

Συμπτωματικά υπάρχει ένας μεταχειρισμένος crown. Aν καταλήξεις σε αυτή την επιλογή η αγγελία είναι εδώ: https://www.avsite.gr/forum/threads/crown-xls-1502.170158/
 

Μηνύματα
19
Reaction score
6



A

amoustakas

Guest
Στα χρήματα αυτά, ο crown δεν έχει ανταγωνιστή. Για να πάρεις καλύτερο πρέπει να δώσεις αρκετά παραπάνω.
Το ζήτημα είναι με ποιον προενισχυτή οδηγείς τον crown και πόσο κάνει. Ένας προ της προκοπής δεν κάνει κανένα χιλιάρικο;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.609
Μηνύματα
2.867.822
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top