Ενισχυτής και Ωμ

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Έχω μια απορία τεχνικού επιπέδου, ο ενισχυτής (DENON 2200), έχει επιλογή 4,6,και 8 ωμ, τα ηχεία είναι όλα 4ώμ, πλην Atmos που είναι 8ωμ! που βάζω την επιλογή? ''δεν υπάρχει auto!'' περιττό να πω, ότι στα 8 βράζει ο ενισχυτής!
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Φίλε MAD 4ωμα ηχεία (που πιθανώς πέφτουν και παρακάτω) είναι overkill για εισαγωγικό πολυκάναλο. Δεν νομίζω να κάνει τίποτα η ρύθμιση στα 4 ohm αλλά δοκίμασε. To σίγουρο είναι ότι χρειάζονται τελικό τα ηχεία για να οδηγηθούν σωστά και ο ενισχυτής σου δεν έχει pre out αν θυμάμαι καλά από τον δικό μου x2000. Ποιά ηχεία είναι; Στον δικό μου είχα συνδέσει chario πάνω να ακούσω μουσική και εκτός του ότι ψαλίδιζε μόλις έδινες ένταση κόντεψε να πάρει και φωτιά...... :roflmao:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Πάντα και μόνο στα 8Ω.

This (4Ω) mode limits the output voltage, and therefore the maximum current any given speaker can demand of it.

https://www.audioholics.com/frequen...hm-speakers-to-an-8-ohm-receiver-or-amplifier

https://www.audioholics.com/audio-amplifier/impedance-selector-switch-1

Και ποτέ Eco για όσους έχουν.

In prior reviews of Denon receivers featuring Eco Mode, I said to never engage this feature. It appears the folks at Denon/Marantz are constantly improving the usability of this feature. The "Auto" mode is the ONLY mode I tested that didn't restrict power when doing full power bench tests.
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Στα 4Ω περιορίζει το ρεύμα για να μην πάθει ζημια ο ενισχυτής. Αφού ζεσταίνεται στα 8Ω δεν το γυρνάς στο 4Ω;
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.010
@ζιζικ
Nαι τέτοια λέγε τους εσύ να ξεροψήσουν κανά μικρό AV και να λένε ώρε τι πάθαμαν.
 



MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Ζεσταινόταν τόσο πολύ, που παρήγγειλα 12άρι ανεμιστήρα USB, και τον είχα στην μπροστινή θύρα! όταν τον έβαλα στα 4 δεν χρειαζόταν πια και τον έβγαλα! δεν έχω πρόβλημα μέχρι στιγμής, αλλά είπα να ρωτήσω μήπως κάψω τίποτα (που και που το τσιτώνω), βέβαια έχω βάλει και ''κόφτη'' στο volume στο 80! για να δούμε τώρα που θα καταλήξουμε, γιατί το manual λέει ότι ηχεία έχεις, εκεί βάζεις και τα ωμ!
ΥΓ. Τα ηχεία μου είναι τα JAMO THX ONE πολύ παλιά, αλλά ακόμα αντέχουν!
 

Attachments


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Όταν τον βάζεις στα 4Ω μειώνεις το συνολικό ρεύμα. Αν δε σ' ενοχλεί, βάλ' τον όπου θέλεις.
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλους! και επ' ευκαιρία χρόνια πολλά!!!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
ευχαριστοὐμε γιἀ το update!
Αν κάποιος που αγόρασε έναν ενισχυτή 7x60W (ή κάπου εκεί) δεν ενοχλείται όταν τον περιορίζει στα 7x40-45 προκειμένου να λειτουργεί ψυχρότερα, γιατί να τον στενοχωρήσω; :p
Εγώ δεν θα το έκανα αφού η θερμική προστασία λειτουργεί πάντοτε.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Η θερμικη ειναι για να δουλευει οταν χρειαστει ως ασφαλεια,οχι να ειναι συνεχεια στο οριο του on-off :D...αυτο καταπονει ολα τα ηλεκτρονικα εξαρτηματα ...
Γενικα οι μικρης ισχυος ακομη και με σαμπ εχουν θεματα, αφου οι εμπεδησεις των ηχειων βουτανε ηδη σε ωφελιμο ευρος της λειτουργιας αυτο δεν εχει να κανει ουτε με την ευαισθησια μιας και πολλοι τα συγχεουν...
Επισης ειναι πολλοι av που απλα ανεβαζουν θερμοκρασια και χωρις φορτιο αλλα αυτο ας μην το μπλεξουμε εδω...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Η θερμικη ειναι για να δουλευει οταν χρειαστει ως ασφαλεια,οχι να ειναι συνεχεια στο οριο του on-off
Αν είχε λειτουργήσει θα μας το είχε σίγουρα αναφέρει. :p

Επισης ειναι πολλοι av που απλα ανεβαζουν θερμοκρασια και χωρις φορτιο αλλα αυτο ας μην το μπλεξουμε εδω...
Power Consumption No-Sound (ECO On / Off) in W 35 W / 75 W
https://www.denon.gr/gr/product/homecinema/avreceiver/avrx2200w

Τα ohm μας έφταιξαν για τις θερμοκρασίες...

Αν και συνήθως, όπως πολύ συχνά διαβάζουμε και βλέπουμε, οι πολύ υψηλές θερμοκρασίες είναι αποτέλεσμα στριμώγματος.

JAMO THX ONE
Καλά θυμάμαι οτι αυτά είχαν παθητικά subs; Δεν πιστεύω να τα λειτουργεί ο Denon. :D
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Αν είχε λειτουργήσει θα μας το είχε σίγουρα αναφέρει. :p




https://www.denon.gr/gr/product/homecinema/avreceiver/avrx2200w

Τα ohm μας έφταιξαν για τις θερμοκρασίες...

Αν και συνήθως, όπως πολύ συχνά διαβάζουμε και βλέπουμε, οι πολύ υψηλές θερμοκρασίες είναι αποτέλεσμα στριμώγματος.


Καλά θυμάμαι οτι αυτά είχαν παθητικά subs; Δεν πιστεύω να τα λειτουργεί ο Denon. :D
Όχι τα SUB έχουν ξεχωριστό ενισχυτή, και είναι στα 8ωμ!
[DOUBLEPOST=1553538513][/DOUBLEPOST]
Αν κάποιος που αγόρασε έναν ενισχυτή 7x60W (ή κάπου εκεί) δεν ενοχλείται όταν τον περιορίζει στα 7x40-45 προκειμένου να λειτουργεί ψυχρότερα, γιατί να τον στενοχωρήσω; :p
Εγώ δεν θα το έκανα αφού η θερμική προστασία λειτουργεί πάντοτε.
Δημήτρη μου δεν λειτούργησε ποτέ η ασφάλεια, ίσως γιατί είχα πάντα έναν 12cm ανεμιστήρα απο πάνω, που όταν άναβα τον ενισχυτή έπαιρνε μπροστά, και το μηχανάκι ήταν πάντα κρύο! εάν συμβαίνει αυτό που λές (γι' αυτό ρωτάω άλλωστε), να τον ξαναβάλω στα 8 ωμ με τον ανεμιστήρα, που όσο νά'ναι, έναν μικρό θόρυβο τον έχει ο άτιμος! Όσο για τα watt είναι 7x95 στα 8 ωμ (λενε τα χαρτιά)
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Όσο για τα watt είναι 7x95 στα 8 ωμ (λενε τα χαρτιά)
Αν ανάμεσα στις μετρήσεις και στα "χαρτιά", εσύ εμπιστεύεσαι τα χαρτιά....................
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Αν ανάμεσα στις μετρήσεις και στα "χαρτιά", εσύ εμπιστεύεσαι τα χαρτιά....................
Όχι, δεν είπα αυτό, το πώς βγάζω την δύναμη ενός ενισχυτή εγώ, δεν θέλω να την αναφέρω, γιατί θα γελάσετε (είναι μπακαλίστικη),
ο DENON που έχω, για μένα βγάζει περίπου 72watt X7 στα 8ωμ. όσο για μετρήσεις του συγκεκριμένου δεν έχω ψάξει!
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Όχι, δεν είπα αυτό, το πώς βγάζω την δύναμη ενός ενισχυτή εγώ, δεν θέλω να την αναφέρω, γιατί θα γελάσετε (είναι μπακαλίστικη),
ο DENON που έχω, για μένα βγάζει περίπου 72watt X7 στα 8ωμ. όσο για μετρήσεις του συγκεκριμένου δεν έχω ψάξει!
Μήπως να έβαζες κατά μέρος τη μπακαλίστικη μέθοδο, και να έψαχνες για μετρήσεις;
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Όσο χαμηλότερη αντίσταση δηλώνουμε στον ενισχυτή τα ηχεία δεν αυξάνει τα watt που μας βγαζει? Πχ λέει στις προδιαγραφές 120watt στα 8 ohm 180 watt στα 4 ohm
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Όσο χαμηλότερη αντίσταση δηλώνουμε στον ενισχυτή τα ηχεία δεν αυξάνει τα watt που μας βγαζει? Πχ λέει στις προδιαγραφές 120watt στα 8 ohm 180 watt στα 4 ohm
Όταν όμως ένας ενισχυτής, μπορεί να δώσει συνολικά στα 7 κανάλια, 500watt (τόσο είναι το τροφοδοτικό του), πώς τον μετράμε?
δεν διαιρούμε τα κανάλια, με τα watt RMS που μπορεί να δώσει στα 8ωμ?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top