Πρόταση για cd player σε vintage σύστημα.

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα.

Τελικά πήρα την μεγάλη απόφαση να γυρίσω στο παλιό μου vintage σύστημα και να ασχοληθώ με pure στερεοφωνικό ηχο με τα εξής μηχανήματα που έχω στην κατοχή μου και να αφήσω πίσω τις πολυκαναλες ανησυχίες:

1. Pioneer SX880 (ενισχυτής)
2. Pioneer RT707 (reel to reel)
3. Pioneer CT700 (tape recorder)
4. Technics mkii 1600 (turntable)
5. Musical Fidelity X-10D

Θέλω σε αυτό το σύστημα να προσθέσω ένα cd player χρώματος ασημί για να ταιριάζει με το υπόλοιπο σύστημα αξίας το πολύ 300 ευρώ ακόμα και μεταχειρισμένο. Θα ήθελα την βοήθεια σας για να συμπληρώσω την ομορφιά των παραπάνω μηχανημάτων με κάτι αξιόλογο το οποίο θα συνδεθεί μέσω του MF X10D στον ενισχυτή. Στην συνέχεια θα ασχοληθώ με την αλλαγή ηχειων αλλά όχι ακόμα.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Με τόσα χρήματα αγοράζεις ένα αξιόλογο usb dac, το συνδέεις με υπολογιστή και έχεις μια πολύ καλή πηγή που κατά τη γνώμη μου θα πατήσει ένα cd player των 300€.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Με τόσα χρήματα σε μεταχειρισμένο παλιό έχεις εκατοντάδες επιλογές.
Σίγουρα θα βρεις κάτι πολύ αξιόλογο. Και εγώ μέχρι πριν μία εβδομάδα ήμουν υπέρ της λύσης pc αλλά έστησα στο σύστημα ένα kenwood cd player ( για την πλάκα να δω πως παίζει) με αναλογική μόνο έξοδο και αναθεώρησα πολύ την άποψη μου χαχα!
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Το pc υπάρχει. Το θέμα είναι το pure analogue stereo για αυτό θέλω κλασσικό cd player. Και θέλω να ταιριάξει με τον SX880 όσο το δυνατόν καλύτερα.

Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Το pc υπάρχει. Το θέμα είναι το pure analogue stereo για αυτό θέλω κλασσικό cd player. Και θέλω να ταιριάξει με τον SX880 όσο το δυνατόν καλύτερα.

Κωνσταντίνος
Ντάξει. Και το cd δεν το λες αναλογική πηγή εδώ που τα λέμε....
Αλλά υπερτερεί σε κάποια θέματα αναλογικά με το pc ενώ σίγουρα χάνει στην ευκολία χρήσης...
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Ντάξει. Και το cd δεν το λες αναλογική πηγή εδώ που τα λέμε....
Αλλά υπερτερεί σε κάποια θέματα αναλογικά με το pc ενώ σίγουρα χάνει στην ευκολία χρήσης...
Σαφώς είναι ψηφιακή πηγή αλλά το pc το αποκλείω θέλω ξεχωριστά μηχανηματα χωρίς πολύπλοκοτητες.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Σαφώς είναι ψηφιακή πηγή αλλά το pc το αποκλείω θέλω ξεχωριστά μηχανηματα χωρίς πολύπλοκοτητες.
Συμφωνώ σχετικά με το β΄ σκέλος. Γιατί να αποκλείσεις όμως το pc και να μην είναι κουμπωμένο σαν εναλλακτική ψηφιακή πηγή στο απόλυτο κ@λοβάρεμα ακρόασης μουσικής;
Εκτός και αν το έχεις σε άλλο ηχοσύστημα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλόβλέπω και το Marantz 6006 σε ασημί. Το λέει σαν cd player; Έχω διαβάσει καλές κριτικές στο νετ.
[DOUBLEPOST=1553547771][/DOUBLEPOST]
Συμφωνώ σχετικά με το β΄ σκέλος. Γιατί να αποκλείσεις όμως το pc και να μην είναι κουμπωμένο σαν εναλλακτική ψηφιακή πηγή στο απόλυτο κ@λοβάρεμα ακρόασης μουσικής;
Εκτός και αν το έχεις σε άλλο ηχοσύστημα.
Είναι καθαρά θέμα άποψης, απλά το htpc μου είναι μια μαύρη κουμουτσα και δεν μου αρέσει μαζί με τα όμορφα vu meters των υπολοίπων μηχανημάτων. Είναι θέμα αισθητικής. Ίσως να δώσω τα λεφτά για κανένα κουτί της προκοπής θα δείξει.
 

Μηνύματα
426
Reaction score
378
Καλόβλέπω και το Marantz 6006 σε ασημί. Το λέει σαν cd player; Έχω διαβάσει καλές κριτικές στο νετ.
[DOUBLEPOST=1553547771][/DOUBLEPOST]

Είναι καθαρά θέμα άποψης, απλά το htpc μου είναι μια μαύρη κουμουτσα και δεν μου αρέσει μαζί με τα όμορφα vu meters των υπολοίπων μηχανημάτων. Είναι θέμα αισθητικής. Ίσως να δώσω τα λεφτά για κανένα κουτί της προκοπής θα δείξει.
Καλημέρα το 6006 είναι κορυφαίο.Δεν χρειάζεται να κοιτάξεις τίποτα άλλο.
Είχα το προηγούμενο μοντέλο το 6005 και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα

Σας παραθέτω και κάποιες φώτο (όχι δικές μου) απο τα μηχανήματα για να δείτε όσοι δεν τα γνωρίζεται γιατί δεν θέλω να τα βάλω μαζί με το HTPC μου που έχει κουτι το LanBox Lite της Thermaltake. Όταν το τελειώσω και το στήσω θα σας στείλω φώτο και απο το δικό μου.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Attachments


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Αν ήθελες μαύρο θα σου πρότεινα ένα εξαιρετικό pioneer PD s707 φίλου - μα δεν θέλεις. ..
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αν ήθελες μαύρο θα σου πρότεινα ένα εξαιρετικό pioneer PD s707 φίλου - μα δεν θέλεις. ..
Καλημέρα

Αν είναι μέσα στο budget δεν θα το αποκλείσω. Ειδικά γιατί είναι και Pioneer. Κοιτάω την brand ομοιογένεια εκτός βεβαία απο το Technics mk2 που έχω. Βέβαια θα πρέπει να φύγουν κάποιες αγγελίες που έχω βάλει στο site για να μπορεί να χρηματοδοτηθεί η επένδυση.
https://www.avsite.gr/forum/threads/fase-performance-3-51.171158/
https://www.avsite.gr/forum/threads/mini-disc-πηγες-και-πολλά-minidisc-δισκάκια.169682/

Είμαι στην διάθεση σου μέσω PM.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Αν βρεις κανα ΜΤΧ για να ναι στα χρηματα που θελεις να διαθεσεις, κατι σ αυτα τα νεα της Yamaha που ταιριαζουν και οπτικα και στη φιλοσοφια σου?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους

Το σύστημα στήθηκε χωρίς το cd προσωρινά με πηγή το htpc. Και τώρα έρχεται η απορία. Ο SX880 είναι ένας "ταπεινός" 2Χ60WATT στα 8ohm o οποίος στην κυριολεξία ξεφτιλίσε τα magnat monitor Supreme 1000 σαν να του πέφτανε λίγα. Τρομερή λεπτομέρεια, αρκετό μπάσο, και άψογη τονικότητα με αρκετά αποθέματα δύναμης. Πως συμβαίνει κάτι τέτοιο, οι τωρινοι consumer ενισχυτές μας δουλεύουν λιγάκι; Το reel to reel και το tape deck παίξανε άψογα παρόλο που είχαν χρόνια να λειτουργήσουν αλλά ήταν σωστά φιλαγμενα. Pure αναλογική φάση αν εξαιρέσεις το htpc. Η επιλογή μου επιβραβευθηκε να γυρίσω σε vintage μηχάνημα. Μένει να βρεθεί και το ανάλογο cd player. Μόλις βρεθεί και το cd player θα ανεβάσω φώτο.

Φιλικά Κωνσταντινος
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Ο SX880 είναι ένας "ταπεινός" 2Χ60WATT στα 8ohm o οποίος στην κυριολεξία ξεφτιλίσε τα magnat monitor Supreme 1000 σαν να του πέφτανε λίγα. Τρομερή λεπτομέρεια, αρκετό μπάσο, και άψογη τονικότητα με αρκετά αποθέματα δύναμης.
Χωρίς να θέλω να σου χαλάσω το γλυκό, το manual αναφέρει οτι το ηχείο είναι 360W στα 8Ω. Οπότε μήπως απλώς εντυπωσιάστηκες από τον ενισχυτή επειδή λέει 60W, αλλά ουσιαστικά δεν εκμεταλλεύεσαι τις δυνατότητες του ηχείου σου;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλησπέρα σε όλους
Ο SX880 είναι ένας "ταπεινός" 2Χ60WATT στα 8ohm o οποίος στην κυριολεξία ξεφτιλίσε τα magnat monitor Supreme 1000 σαν να του πέφτανε λίγα. Τρομερή λεπτομέρεια, αρκετό μπάσο, και άψογη τονικότητα με αρκετά αποθέματα δύναμης. Πως συμβαίνει κάτι τέτοιο, οι τωρινοι consumer ενισχυτές μας δουλεύουν λιγάκι;

Φιλικά Κωνσταντινος
Εδώ κάνεις ένα μικρό λαθάκι. Ο SX880 ήταν 60 watts πριν 42 χρόνια. Το πόσα του έχουν απομείνει είναι άγνωστο.
Μήπως η αδυναμία οδήγησης σε οδηγεί στο συμπέρασμα πως είναι το όριο των ηχείων, ενώ στην ουσία <<λαχανιάζει>> ο ενισχυτής;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σας

Καταρχήν ο ενισχυτής έχει σερβιριστεί μια φορά στην ζωή του οπότε μια ανανέωση την έχει από το 1978 που κατασκευαστηκε. Οταν αναφέρομαι στα ηχεία αυτά μιλάω σε σύγκριση με άλλους δύο ενισχυτές που έχουν παίξει τα ηχεία.
PIONEER VSX519: Στο 40/60max άρχιζε να ακούγεται δυνατα το ηχείο.
Fase Performance 3.51: Στο μέσο του volume άρχιζε να ακούγεται δυνατά το ηχείο.
SX880: Το ηχείο αρχίζει να ακουγεται δυνατα στο 20/60max.

Με αυτή την λογική το ανέφερα. Μακάρι να μπορούσατε να το ακούσετε.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top