Ποιο 4Κ media player?

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Ενα καλό media player που να παίζει τα πάντα με καλό ήχο και εικόνα.
Έχω το Sony ubp-x800 4K αλλά για κάποιο λόγο δεν παίζει τα αρχεία 4Κ.
Δυστυχώς δεν βρίσκω oppo 203 οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να πάω
Σε media player.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εάν πληρώνεις βρίσκεις oppo 203 ακόμα
N vidia shield η πιο φθηνή λύση αλλά δεν παίζει μενού
Egreat η άλλη αλλά νομίζω χειρότερη εικόνα
 
  • Like
Reactions: PPG

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Εάν πληρώνεις βρίσκεις oppo 203 ακόμα
N vidia shield η πιο φθηνή λύση αλλά δεν παίζει μενού
Egreat η άλλη αλλά νομίζω χειρότερη εικόνα
Που μπορώ να βρω 203?
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
ουτε oppo Ουτε τιποτα....nvidia shield Και τελος... δεν υπαρχει ανταγωνισμός πια. παιζει τα παντα. ειναι αστραπιαίο , δεν παιζει blue ray menu αλλα χ....ες, παιζει κατευθειαν το αρχειο της ταινιας, του φορτώνεις και ενα kodi h plex και εισαι super . του πετάς και ενα morpheus και βλέπεις τα παντα!!!
Εικονα ξυράφι, ήχος σε ολα τα forma και η ευελιξία του android με σφαιρατη ταχύτητα. τιποτα αλλο ..πια
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
ουτε oppo Ουτε τιποτα....nvidia shield Και τελος... δεν υπαρχει ανταγωνισμός πια. παιζει τα παντα. ειναι αστραπιαίο , δεν παιζει blue ray menu αλλα χ....ες, παιζει κατευθειαν το αρχειο της ταινιας, του φορτώνεις και ενα kodi h plex και εισαι super . του πετάς και ενα morpheus και βλέπεις τα παντα!!!
Εικονα ξυράφι, ήχος σε ολα τα forma και η ευελιξία του android με σφαιρατη ταχύτητα. τιποτα αλλο ..πια
Σε ευχαριστώ πολύ! το kodi και plex τι είναι ? Καθώς άσχετος με media player.
[DOUBLEPOST=1553526270][/DOUBLEPOST]Από που αγοράζουμε το Nvidia ?
 



Μηνύματα
204
Reaction score
47
Συγνώμη που ρωτάω εδώ, αλλά γιατί τα oppo στοιχίζουν τόσο πολύ; Αν δηλαδή το μόνο που θέλει να κάνει κάποιος είναι αναπαραγωγή, τι διαφορές στην ποιότητα εικόνας και ήχου έχει το oppo από έναν απλό 4k player που υποστηρίζει τα ίδια format ήχου και εικόνας;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Σε ευχαριστώ πολύ! το kodi και plex τι είναι ? Καθώς άσχετος με media player.
Πράγματα που δεν σε αφορούν, όπως και το BD menu.
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Συγνώμη που ρωτάω εδώ, αλλά γιατί τα oppo στοιχίζουν τόσο πολύ; Αν δηλαδή το μόνο που θέλει να κάνει κάποιος είναι αναπαραγωγή, τι διαφορές στην ποιότητα εικόνας και ήχου έχει το oppo από έναν απλό 4k player που υποστηρίζει τα ίδια format ήχου και εικόνας;
Πληρώνεις το tray την συνεχή αναβάθμιση και υποστήριξη και ας πούμε ένα κλικ καλυτερη εικόνα .
Επίσης το hdmi in που ελάχιστα αλλά player έχουν αν εχουν ...
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Πληρώνεις το tray την συνεχή αναβάθμιση και υποστήριξη και ας πούμε ένα κλικ καλυτερη εικόνα .
Επίσης το hdmi in που ελάχιστα αλλά player έχουν αν εχουν ...
Τη συνεχή αναβάθμιση????!!!!
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ψ
Τη συνεχή αναβάθμιση????!!!!
Φυσικά
Η υποστήριξη με τα φιρμγουερ είναι συνεχής και ουσιαστική
Καμμιά άλλη εταιρεία δεν το παρέχει αυτό
Μην ξεχνάς ότι είναι ένα πλευερ που βγήκε πριν 2 χρόνια και ακόμη είναι κορυφή με τις αναβαθμίσεις
Επίσης είναι κορυφαίο media player και δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Ψ

Φυσικά
Η υποστήριξη με τα φιρμγουερ είναι συνεχής και ουσιαστική
Καμμιά άλλη εταιρεία δεν το παρέχει αυτό
Μην ξεχνάς ότι είναι ένα πλευερ που βγήκε πριν 2 χρόνια και ακόμη είναι κορυφή με τις αναβαθμίσεις
Επίσης είναι κορυφαίο media player και δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό
δεν ξερω παντως για ποσο ακομα θα εχει αναβαθμησεις αλλα μια αναβαθμηση σχεδον μεσα σε 8 μηνες δεν τη λες και συνεχη....
δεν ξερω για το 203 αλλα απο το 95 που ειχα εγω το shield το θεωρω καλυτερο....για να μην αναφερθω στο interface ..... και αν σκεφτεις την τιμη πλεον κρίνεται ασύμφορη αγορα.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εάν θεωρείς ηχητικά καλύτερο το shield κάτι δεν πάει καλά
Εάν συγκρίνεις το interface του 95 πριν 10 χρόνια με το android κάτι πάλι δεν πάει καλά
Μιλάμε για ουσιαστικές αναβαθμίσεις όχι για βελτιώσεις μπαγκς κάθε βδομάδα
Όσο για την τιμή είναι καθαρά υποκειμενικό για αυτά που προσφέρει
Δεν μπορείς να συγκρίνεις ανομοια πράγματα
Πόσο μάλλον όταν συγκρίνεις το oppo με μια παιχνιδοκονσολα
Τέλος πάντων εσύ ξέρεις καλύτερα...
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Εάν θεωρείς ηχητικά καλύτερο το shield κάτι δεν πάει καλά
Εάν συγκρίνεις το interface του 95 πριν 10 χρόνια με το android κάτι πάλι δεν πάει καλά
Μιλάμε για ουσιαστικές αναβαθμίσεις όχι για βελτιώσεις μπαγκς κάθε βδομάδα
Όσο για την τιμή είναι καθαρά υποκειμενικό για αυτά που προσφέρει
Δεν μπορείς να συγκρίνεις ανομοια πράγματα
Πόσο μάλλον όταν συγκρίνεις το oppo με μια παιχνιδοκονσολα
Τέλος πάντων εσύ ξέρεις καλύτερα...
Πριν 2-3 χρονια δε θα υπηρχε σύγκριση μεταξυ τέτοιων Player. σαφως oppo....
Ποιος ειπε οτι το συγκρίνω ηχητικά. Σαν media player συγκρίνω, σαφως ηχητικά ειναι καλύτερο το Oppo γιατι ειναι dac. media player ειπε οτι ψαχνει ο ανθρωπος ..οχι dac.
το 95 ειχα το 95 συγκρίνω ( το ειπα αλλωστε) αλλα και παλι δεν αντεχει καμια συκριση το inderface του 203 - που ειναι οπως ειπες 2 χρονων μοντελο - με το android.
Το δικο μου συμπέρασμα - κυριως ως προς το 95 που ειχα επι 4 χρονια - σαν ενα media player προσανατολισμενο στην αναπαραγωγή ταινιων , ειναι πως με 150 ευρω παίρνεις την ιδια εικονα για να μην πω καλύτερη απο κατι που κοστίζει περιπου τα 3πλα για το 95 και τα 5πλα για το 203. Αν βαλεις στο παιχνιδι το γεγονος οτι ο oppo ειναι και dac τοτε σαφως υπερτερεί το oppo και εκει δεν υπαρχει καμια συγκριση και στην τελικη το τμημα dac πληρωνεις στο oppo. για καποιον ομως που θελει οπως ο φιλος που ανοιξε το νημα - ενα 4k media player νομιζω οτι το shiled ειναι η καλυτερη και πιο συμφερουσα αγορα.
Κατα τη γνωμη μου ολα καλα πανε, ουτε κουφος ουτε τυφλος , και το shiled δεν το παραγω εγω για να το υποστηρίζω παση θυσία ουτε ποσοστα μου δινει η nvidia.
εχωντας και τα δυο στην κατοχη μου προσπαθω να βοηθησω καποιον που δεν εχει δουλεψει κανενα απο τα δυο ποτε.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εάν ξαναδιάβασεις το πρώτο μυνημα μου θα δεις ότι πρώτα προτείνω σιλντ
Επαναλαμβάνω
Εκτός ότι δεν μπορεί να βρει το 95
Δεν είναι συγκρίσιμα
Τα άλλα είναι περιττά
Επισης Με τίποτα δεν έχουν την ίδια εικόνα
Κοντά ναι , ίδια με τιποτα .
Είχα και τα 2
Τώρα μόνο το 203
Ελπιζω να σε κάλυψα.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
3
Παιδιά μια ερώτηση που νομίζω σχετίζεται με το θέμα και ίσως βοηθήσει και τον φίλο μας:
Ποιο media player υπάρχει αν θέλει κάποιος να μπορεί να αναπαράγει full UHD BD ripped φάκελο (ή αρχείο iso) με full menus και επιπλέον αν έχει Dolby vision,να περνάει κανονικά και σωστά τα medatata του Dolby vision και του οποιου HDR γενικότερα ?

Τα zidoo x9s/z9s ,nadia shield κλπ. κάνουν ή αναμένεται με μελλοντικό firmware να κάνουν ?
 

Μηνύματα
60
Reaction score
1
Παιδιά μια ερώτηση που νομίζω σχετίζεται με το θέμα και ίσως βοηθήσει και τον φίλο μας:
Ποιο media player υπάρχει αν θέλει κάποιος να μπορεί να αναπαράγει full UHD BD ripped φάκελο (ή αρχείο iso) με full menus και επιπλέον αν έχει Dolby vision,να περνάει κανονικά και σωστά τα medatata του Dolby vision και του οποιου HDR γενικότερα ?

Τα zidoo x9s/z9s ,nadia shield κλπ. κάνουν ή αναμένεται με μελλοντικό firmware να κάνουν ?
Zidoo x9s
HDR και Dolby vision δεδομενα κάνει passthrough και δουλειά κάνει ο ενισχυτής(εκτός αν δεν παρεμβάλλεται ενισχυτής και το έχεις on στο μενού του zidoo).το Nvidia Shield δεν είμαι σίγουρος για Blu-ray menu,μου φαίνεται οχι
 
Last edited:

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Επιτρέψτε μου να γράψω και εγω την άποψη μου.

Αν υπήρχε τέλειο player, θα το ξέραμε και θα το είχαμε ήδη αγοράσει όλοι μας.
Ολα έχουν θετικά και αρνητικά.

Το Oppo 203 ειναι μια εξαιρετική περίπτωση σε επίπεδο αναπαραγωγής το οποίο όμως χάνει πλέον εξαιτίας του κόστους και της διακοπής της παραγωγής του (βασικά η oppo δεν θα ξανασχοληθει με players στο άμεσο μέλλον).
Το κύριο προσόν του ειναι και η εσωτερική επεξεργασία της εικόνας όταν αυτή ερχόταν από δεύτερη πηγή συνδεδεμένη στην HDMI In του (δεν αφορά πολλούς).

Εκτός αυτού, υπάρχουν και κάμποσα media players τα οποία προσφέρουν εξαιρετική αναπαραγωγή εικόνας, οσο και ευκολίες (auto frame rate switching, auto resolution switching, menu navigation, poster wall κλπ).

Τέτοια ειναι τα:

Himedia Q10 Pro/ Q5 Pro
Egreat A5/A10/A11/A8 (τα Α5/Α10 παίζουν σίγουρα μενού, τα άλλα οχι σίγουρα)
Zidoo X9s/Z10/Z9s/X10/X20/X20 Pro
Dune HD Pro 4K (ενα θεματακι με το απόλυτο 23.976 θα λυθεί σε επόμενο update).
Πολύ καλό επίσης το NVidia Shield το οποίο ομως δεν παίζει 3D και δεν υποστηρίζει αναπαραγωγή μενου. Για all in one ομως ειναι εξαιρετικό αφου εχει full 4K άδειες για Netflix/Amazon κλπ. Κανένα απο τα υπόλοιπα δεν εχει.

Κάμποσα απο τα παραπάνω έχουν περιορισμούς. Πχ τα himedia/egreat ,μονο σε 3D, αντι για 23.976 βγάζουν 24, ενω τα Zidoo εμφανίζουν banding μόνο σε αναπαραγωγή 4Κ (1080p ειναι ΟΚ) σε αυτόματη ρύθμιση (χειροκίνητη ρύθμιση range/color space το λύνει το πρόβλημα.

Με εξαίρεση την όποια διαδικασία απαιτεί processing (upscaling/downscaling κατα κύριο λόγο), θεωρώ οτι η 1080p/4Κ monitor εικόνα τους είναι παραπλήσια οποιουδήποτε consumer standalone disc player. Σε processing πολλά standalone disc players κάνουν μάλλον καλύτερη δουλειά (dvd/sd/720p upscaling κλπ). Σωστό HDR->SDR tone mapping απο media player επίσης το ξεχνάτε (software υλοποίηση με οχι απόλυτα σωστά αποτελέσματα). Αυτό όμως πιο πολύ θα απασχολήσει κατόχους 4Κ προβολικών (ξέρουν αυτοί).

Κάποια δείγματα της ποιότητας της εικονας τους μπορείτε να δειτε εδω, εδω και εδω (σε συγκριση με το Oppo και αλλα disc players).

Όσοι βέβαια ειναι τόσο "ψείρες" με την εικόνα, πιθανότατα δεν ασχολούνται τόσο πολύ με τέτοιες λεπτομέρειες, αφου συνοδεύουν το σύστημα τους με έναν Lumagen η ενα HTPC με MADVR.

Μια "νέα" πρόταση είναι το Μ9702 (κορυφαίο μελος της video κοινότητας που το εχει μπορεί να γράψει περισσότερα) το οποίο φοράει Oppo fw αλλα χωρίς τον οπτικό δίσκο και την HDMI In (για οσους ενδιαφέρει το tone mapping).

Κοινώς, ενα καλο media player δεν θα απογοητεύσει. Οι λάτρεις της λεπτομέρειας ετσι και αλλιώς θα αγοράσουν πρόσθετο εξοπλισμό, είτε εχουν Oppo, είτε Media/Disc Player είτε HTPC.

Αν και μακροσκελές, το εγραψα βιαστικά. Ελπίζω να μην εχω ξεχάσει κατι (σοβαρο)...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top