Ψηφιοποίηση ταινιών Super 8mm. Υπάρχει δυνατότητα;

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Έχω από παλιά μια μηχανή λήψης Super 8mm, την Canon 514 XL-S Canosound, με την οποία έχω τραβήξει αρκετά φιλμάκια των 4 λεπτών.

Όλα είναι σημαντικής προσωπικής και ιστορικής αξίας και θέλω να βρω έναν τρόπο να τα ψηφιοποιήσω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, αν γίνεται και HD.

Παλιά υπήρχαν κάποια εργαστήρια που έκαναν τη μεταφορά, συνήθως σε βιντεοκασσέττες, αλλά αργότερα και σε αρχεία MPEG-2 για DVD. Ρωτώντας μάλιστα επαγγελματία, μου είπε ότι υπήρχε ένα σύστημα, το Telecine, αλλά έχει σήμερα σχεδόν εγκαταλειφθεί.

Ωστόσο, σε παρόμοια συζήτηση που άνοιξα στο διπλανό φόρουμ, ανακάλυψα ότι υπάρχουν και σύγχρονα μηχανήματα γι' αυτή τη δουλειά, π.χ. τα παρακάτω:

https://www.amazon.de/Somikon-Films...eels+to+Digital+MovieMaker+Pro+Film+Digitizer

https://www.amazon.de/Reflecta-Film...eels+to+Digital+MovieMaker+Pro+Film+Digitizer

https://www.amazon.de/Film-Scanner-...eels+to+Digital+MovieMaker+Pro+Film+Digitizer

Όλα όμως έχουν ένα βασικό μειονέκτημα: Δεν μεταφέρουν τον ήχο, μόνο την εικόνα. Που σημαίνει ότι μετά την ψηφιοποίηση πρέπει ο ήχος να μεταφερθεί ξεχωριστά (απαιτείται μηχανή προβολής) και να ενσωματωθεί στο αρχικό αρχείο που έχει προέλθει από την ψηφιοποίηση της εικόνας και να συγχρονιστεί με αυτήν.

Αναζητώ, λοιπόν, μια λύση, είτε αυτή να είναι κάποιο εργαστήριο είτε φυσικά κάποια ολοκληρωμένη συσκευή ψηφιοποίησης, που να κάνει και τη μεταφορά του ήχου.

Κάθε ιδέα ή πρόταση ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ.
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αν έχει έξοδο rca video (κόκκινο άσπρο κίτρινο), έχω να σου δώσω λύση χωρίς κόστος δανείζοντας σου ένα εξοπλισμό που έχω για ψηφιοποίηση μέσω pc.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Ωστόσο, σε παρόμοια συζήτηση που άνοιξα στο διπλανό φόρουμ, ανακάλυψα ότι υπάρχουν και σύγχρονα μηχανήματα γι' αυτή τη δουλειά, π.χ. τα παρακάτω:

https://www.amazon.de/Somikon-Films...eels+to+Digital+MovieMaker+Pro+Film+Digitizer

https://www.amazon.de/Reflecta-Film...eels+to+Digital+MovieMaker+Pro+Film+Digitizer

https://www.amazon.de/Film-Scanner-...eels+to+Digital+MovieMaker+Pro+Film+Digitizer
Κύριε Παναγιώτη, αυτές οι λύσεις έχουν το βασικό πλεονέκτημα, ότι σας δίνουν κατ' ευθείαν τελικό αποτέλεσμα σε καρτούλα μνήμης, οπότε μονομιάς μπορείτε να αποθηκεύσετε το βίντεο, ακόμη και να το ποστάρετε και στο facebook. Έχουν όμως καλής ποιότητας ψηφιοποίηση; Εκτός αυτού, είναι πολύ ξειδικευμένα προϊόντα, μόνο γι' αυτήν τη δουλειά.

Νομίζω πως είναι καλύτερα να πάρετε μιαν αξιοπρεπή μηχανή προβολής, με ρυθμιζόμενη ταχύτητα ώστε να αποφύγετε το φλίκερ (όσο γίνεται), και να ψηφιοποιήσετε μόνος σας, τραβώντας την οθόνη με μια ψηφιακή βιντεοκάμερα, ενώ συγχρόνως θα πρέπει να γράφετε τον ήχο στον υπολογιστή. Μετά μπορείτε να ρουφήξετε τα αρχεία της εικόνας και του ήχου με το Premiere και να φέρετε τον ήχο λίγο δεξιά - αριστερά και να τον συγχρονίσετε. Αν η εικόνα και ο ήχος προήλθαν από το ίδιο σέσσιον, ο συγχρονισμός είναι πανεύκολος. Η οθόνη θα πρέπει να φέρνει προς το γκρι, να μην είναι λευκή. Αν, πάλι, το ριπάρισμα της οθόνης φαντάζει πρωτόγονο, βρείτε κι ένα telecine box. Έτσι θα σας μείνει και η μηχανή προβολής, που είναι κάτι χρηστικό, να εξακολουθείτε να βλέπετε τα φιλμάκια, το πρωτογενές υλικό.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Παναγιώτη κι εγω εχω μερικα φιλμάκια,αμα θες σοβαρη δουλεια,εγω ρωτησα την GRAAL ,που εκανε τις ελληνικες ταινιες και μου εδωσαν το τηλεφωνο αυτό,του τηλεφωνησα ,εχει μηχανήματα για 8αρακια.

https://www.aylonproductions.com/

δεν χω παει ακομα ,οποτε δεν ξερω ουτε τιμες ουτε τι δουλεια κανουν.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Κύριε Παναγιώτη, αυτές οι λύσεις έχουν το βασικό πλεονέκτημα, ότι σας δίνουν κατ' ευθείαν τελικό αποτέλεσμα σε καρτούλα μνήμης, οπότε μονομιάς μπορείτε να αποθηκεύσετε το βίντεο, ακόμη και να το ποστάρετε και στο facebook. Έχουν όμως καλής ποιότητας ψηφιοποίηση; Εκτός αυτού, είναι πολύ ξειδικευμένα προϊόντα, μόνο γι' αυτήν τη δουλειά.
Καλησπέρα, Κώστα κι ευχαριστώ.

Νομίζω ότι το βασικό μειονέκτημά τους είναι η αδυναμία μεταφοράς του ήχου κατά την ψηφιοποίηση. Κάτι που απαιτεί ξεχωριστή εγγραφή του με μεταφορά του από τη μηχανή προβολής μέσω ADC, για να γίνει ένα αρχικό ψηφιακό αρχείο, και μετά κάποιο πρόγραμμα (όπως το Premiere, που αναφέρεις - εγώ για τέτοια δουλειά χρησιμοποιώ το Power Director της Cyberlink). Και βέβαια, απαιτεί μηχανή προβολής με ήχο, όπως προτείνεις παρακάτω:

Νομίζω πως είναι καλύτερα να πάρετε μιαν αξιοπρεπή μηχανή προβολής, με ρυθμιζόμενη ταχύτητα ώστε να αποφύγετε το φλίκερ (όσο γίνεται), και να ψηφιοποιήσετε μόνος σας, τραβώντας την οθόνη με μια ψηφιακή βιντεοκάμερα, ενώ συγχρόνως θα πρέπει να γράφετε τον ήχο στον υπολογιστή. Μετά μπορείτε να ρουφήξετε τα αρχεία της εικόνας και του ήχου με το Premiere και να φέρετε τον ήχο λίγο δεξιά - αριστερά και να τον συγχρονίσετε. Αν η εικόνα και ο ήχος προήλθαν από το ίδιο σέσσιον, ο συγχρονισμός είναι πανεύκολος. Η οθόνη θα πρέπει να φέρνει προς το γκρι, να μην είναι λευκή. Αν, πάλι, το ριπάρισμα της οθόνης φαντάζει πρωτόγονο, βρείτε κι ένα telecine box. Έτσι θα σας μείνει και η μηχανή προβολής, που είναι κάτι χρηστικό, να εξακολουθείτε να βλέπετε τα φιλμάκια, το πρωτογενές υλικό.
Εδώ, πρέπει να σημειώσω ότι όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με την κινηματογραφική λήψη, θεώρησα ότι ένα τέτοιο χόμπυ θα παραμείνει "μισό" αν δεν υπάρχει και τρόπος αναπαραγωγής (προβολής, δηλαδή) των ταινιών που τραβάει κάποιος. Η επόμενή μου κίνηση ήταν να αγοράσω μια Elmo Hi Vision SC-18 μηχανή προβολής με ήχο και με ανσωματωμένη κρυστάλλινη οθόνη 150 x 110 mm, η οποία χρησίμευε για προσωπική προβολή ή για κάποιο υποτυπώδες editing ενός φιλμ. Η οθόνη δούλευε όταν ο φακός προβολής ήταν μαζεμένος μέσα στο κουβούκλιο και καλυμμένος.

Ιδού:



Αυτή η μηχανή υπάρχει ακόμα, αλλά θέλει το service της, γιατί κάποιο λαστιχάκι ή κάποια από τα λαστιχάκια μετάδοσης κίνησης έχει (έχουν) κοπεί λόγω ακινησίας και παλαιότητας. Νομίζω ότι αν θέλω να ακολουθήσω τη λογική της μεταφοράς του υλικού των φιλμ με τη μέθοδο που προτείνεις ή με αυτήν του Telecine, ίσως μπορέσω να κάνω δουλειά, αλλά φυσικά με όλες τις δυσκολίες και τους περιορισμούς που η μέθοδος αυτή εμπεριέχει. Και βέβαια πρέπει να γίνει και service στον προτζέκτορα.

Παναγιώτη κι εγω εχω μερικα φιλμάκια,αμα θες σοβαρη δουλεια,εγω ρωτησα την GRAAL ,που εκανε τις ελληνικες ταινιες και μου εδωσαν το τηλεφωνο αυτό,του τηλεφωνησα ,εχει μηχανήματα για 8αρακια.

https://www.aylonproductions.com/

δεν χω παει ακομα ,οποτε δεν ξερω ουτε τιμες ουτε τι δουλεια κανουν.
Δημήτρη, την ξέρω την GRAAL, παλιά ήταν στην Πανεπιστημίου, κοντά στο Σύνταγμα, δεν ξέρω αν είναι εκεί ακόμα. Από τότε ήταν πολύ σοβαροί.

Στις αρχές του 2000, που δούλευα στο μαγαζί με τα μηχανήματα ήχου και εικόνας, είχαμε τότε εγκαταστήσει έναν προβολέα Sanyo για παρουσιάσεις σε κάποια αίθουσά τους και είχαμε γνωριστεί, αλλά σήμερα δεν ξέρω καν αν οι άνθρωποι εκείνης της εποχής είναι ακόμη εκεί.

Καλό βράδυ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Τότε δεν χρειάζεστε telecine box. Φτιάξτε τη μηχανή να παίζει με την ενσωματωμένη οθόνη και τραβήξτε από αυτήν με μια ψηφιακή κάμερα, τοποθετημένη σε αξονική θέση, έχοντας συγχρόνως συνδέσει το monitor out στην line εισοδο της κάμερας, ώστε να πάρετε συγχρόνως και τον ήχο. Εννοείται σε σκοτεινό δωμάτιο. Αν η κάμερα δεν έχει line input, γράψτε το σήμα σε υπολογιστή και συγχρονίστε το στον video editor.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Επίσης, το καλύτερο ριπάρισμα θα το κάνετε όχι από την οθόνη, αλλά προβάλλοντας με το φακό της Elmo κατ' ευθείαν στον αισθητήρα της κάμερας, με ανάλογη ρύθμιση της εστιακής απόστασης και της φωτεινότητας. Αν σας ταιριάζει το hardware, θα τρίβετε το μάτια σας με το αποτέλεσμα. Δείτε εδώ.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Δημήτρη, την ξέρω την GRAAL, παλιά ήταν στην Πανεπιστημίου, κοντά στο Σύνταγμα, δεν ξέρω αν είναι εκεί ακόμα. Από τότε ήταν πολύ σοβαροί.

Στις αρχές του 2000, που δούλευα στο μαγαζί με τα μηχανήματα ήχου και εικόνας, είχαμε τότε εγκαταστήσει έναν προβολέα Sanyo για παρουσιάσεις σε κάποια αίθουσά τους και είχαμε γνωριστεί, αλλά σήμερα δεν ξέρω καν αν οι άνθρωποι εκείνης της εποχής είναι ακόμη εκεί.

Καλό βράδυ.
Παναγιώτη δεν ειναι η GRAAL ,άλλος είναι που κανει τις ψηφιοποιήσεις,,η GRAAL απλως μου εδωσε το τηλεφωνο του γιατι αυτοι δεν ασχολούνται με 8μμ.Τον ειχα παρει πριν κατι μηνες τηλεφωνο,αν θυμαμαι καλα είναι καπου στους Αγιους Αναργυρους.Απ ότι μου ειπε κανει σκαν το φιλμ καρε-καρε όπως τα επαγγελματικα,μονο ετσι γινεται καλη δουλεια.Αλλιως δεν θα εχεις καλο αποτέλεσμα.
 

d13

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα σας,
έπεσα τυχαία πάνω στο θέμα. Επειδή το είχα ψάξει πάρα πολυ και εγώ για κάτι δικά μου 8mm, βρήκα αυτή την εταιρία η οποία έκανε καταπληκτική δουλειά (διαθέτουν film scanner δέν κάνουν telecine) σε αρκετά λογική τιμή. Ελπίζω να βοηθήσω κάποιον, γιατι και εμένα με είχε παιδέψει το θέμα καιρό. Είδα αναφέρθηκε πιο πάνω. Έχω να πώ ότι είναι εξαιρετικοι επαγγελματιες με αγάπη στο αντικείμενο.

 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top