μικρος χωρος...

Μηνύματα
12.842
Reaction score
10.057
Αυτό θα σε ρώταγα τώρα (Τί το θες το τραπεζάκι;) Βγάλ' το, αλλά στην αρχή μην πάρεις άλλο. Δες αν τα καταφέρεις χωρίς τραπεζάκι.
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.341
τσιμπα την οθονουλα και τα υπολοιπα θ'αρχισουν να ξεκαθαριζουν σιγα σιγα. ;)
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Αυτό θα σε ρώταγα τώρα (Τί το θες το τραπεζάκι;) Βγάλ' το, αλλά στην αρχή μην πάρεις άλλο. Δες αν τα καταφέρεις χωρίς τραπεζάκι.
ναι...εχω σκοπο να μονταρω αρκετα το χωρο και να "χωρεσω" οτι μπορω (σκουρες κουρτινες, μαυρο βαλε-βγαλε/μονιμο βελουδο γυρω απ την οθονη κλπ)
[DOUBLEPOST=1553793246][/DOUBLEPOST]
τσιμπα την οθονουλα και τα υπολοιπα θ'αρχισουν να ξεκαθαριζουν σιγα σιγα. ;)
ακριβως...θα βαλω τον προβολεα να δω πως "καθεται" η εικονα στον απεναντι τοιχο και παραγγελνω...θελω την 222x125..

το υψος του προβολεα πρεπει να δω, γιατι θελω η οθονη να ξεκιναει απ τα 55cm...αν και μπορεις να τον φερεις
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Η μια εχει gain 1.2 και η αλλη 1.5...

σας φαινεται το πανι της 3d πιο ανοιχτο απο της 5d?

σε καποια samples στο tube φαινεται η 5d να χει κατα τι πιο μαυρα μαυρα...

η μονη διαφορα ειναι στο gain τους?

σε σχεση με τον optoma ποια?

αν δεν εχουν ιδιαιτερες διαφορες σε μαυρα και χρωματα να παρω τη 3d να γλιτωσω και 200 ευρω...

εσεις που ξερετε κατιτις παραπανω σ αυτα σας λεω οτι το χερι μου ειναι πανω το procced to cheqout να ολοκληρωσω παραγγελια...

αναμενω...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.386
Reaction score
74.637
Σαν πολύ gain πας να βάλεις. Δοκίμασες τον προβολέα, μέτρησες την διάσταση που βγάζει;
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Σαν πολύ gain πας να βάλεις. Δοκίμασες τον προβολέα, μέτρησες την διάσταση που βγάζει;
τον εβαλα προχειρα πανω σε μια σκαλα

90 θελει κανονικα...αλλα εγω θελω 100:D
 



Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Να έχεις υπόψιν σου ότι ο φακός (το κέντρο του αν δεν κάνω λάθος) πρέπει να απέχει τόσο. Οπότε υπολόγισε στο να αφαιρέσεις και την αντίστοιχη διάσταση του προβολέα από την απόσταση από τοίχο σε τοίχο
 


Μηνύματα
304
Reaction score
247
Πρέπει να πας σε μικρότερη οθόνη. Μέτρησε ακριβώς την αποσταση του φακού από την οθόνη και βρες τη μέγιστη δυνατή διάσταση της οθόνης από το distance calcoulator της OPTOMA, πριν κάνεις την αγορά της οθόνης, εδώ:
https://www.optomaeurope.com/projector-distance-calculator/uhd40
Λάβε υπόψη σου ότι ο UHD40 δεν έχει οριζόντια μετατόπιση, αλλά μόνο 10% κατακόρυφη, συνεπώς, αφενός ο φακός του προβολέα πρεπει να μπει ακριβως στο κέντρο της οθόνης, και, αφετέρου, το ύψος του φακού δεν μπορεί να υπερβεί το ύψος της οθόνης πέραν των 4 cm.
Έχω το νεώτερο μοντέλο τον UHD51, με αντίστοιχα χαρακτηριστικά με τον UHD40, και είχα κι εγώ κάποια θέματα με την τοποθέτηση.
Το καλύτερο που μπορεις να κάνεις, αφού έχεις ήδη τον προβολέα, είναι να τον ανοίξεις στη θέση που σκέφτεσαι να τον βαλεις και να δεις τι μεγεθος εικόνας σου δίνει.
Δεν ξέρω αν έχεις σκεφτεί και τη λύση του βαμμένου τοίχου, αντί οθόνης. Αν γίνεται, είναι ότι καλύτερο και οικονομικότερο.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Πρέπει να πας σε μικρότερη οθόνη. Μέτρησε ακριβώς την αποσταση του φακού από την οθόνη και βρες τη μέγιστη δυνατή διάσταση της οθόνης από το distance calcoulator της OPTOMA, πριν κάνεις την αγορά της οθόνης, εδώ:
https://www.optomaeurope.com/projector-distance-calculator/uhd40
Λάβε υπόψη σου ότι ο UHD40 δεν έχει οριζόντια μετατόπιση, αλλά μόνο 10% κατακόρυφη, συνεπώς, αφενός ο φακός του προβολέα πρεπει να μπει ακριβως στο κέντρο της οθόνης, και, αφετέρου, το ύψος του φακού δεν μπορεί να υπερβεί το ύψος της οθόνης πέραν των 4 cm.
Έχω το νεώτερο μοντέλο τον UHD51, με αντίστοιχα χαρακτηριστικά με τον UHD40, και είχα κι εγώ κάποια θέματα με την τοποθέτηση.
Το καλύτερο που μπορεις να κάνεις, αφού έχεις ήδη τον προβολέα, είναι να τον ανοίξεις στη θέση που σκέφτεσαι να τον βαλεις και να δεις τι μεγεθος εικόνας σου δίνει.
Δεν ξέρω αν έχεις σκεφτεί και τη λύση του βαμμένου τοίχου, αντί οθόνης. Αν γίνεται, είναι ότι καλύτερο και οικονομικότερο.
τον ανοιξα...με τερμα ζουμ 2m περιπου δλδ max 90 ιντσες πρεπει να παω...

τοιχο δε γινεται να βαψω...οποτε

ο uhd40 τιμιος για τα λεφτα του...αν μπορουσα βεβαια θα πηγαινα μαλλον σε epson αλλα επρεπε μετα να κοψω απ αλλου..

αυτο που δε ξερω κατα ποσο ενοχλει, ειναι ενα μικρο πλαισιο που δειχνουν ολοι οι dlp με το συγκεκριμενο "παλιο" τσιπ, περιμετρικα της οθονης...

ο uhd51 το εχει?
 
  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
304
Reaction score
247
τον ανοιξα...με τερμα ζουμ 2m περιπου δλδ max 90 ιντσες πρεπει να παω...

τοιχο δε γινεται να βαψω...οποτε

ο uhd40 τιμιος για τα λεφτα του...αν μπορουσα βεβαια θα πηγαινα μαλλον σε epson αλλα επρεπε μετα να κοψω απ αλλου..

αυτο που δε ξερω κατα ποσο ενοχλει, ειναι ενα μικρο πλαισιο που δειχνουν ολοι οι dlp με το συγκεκριμενο "παλιο" τσιπ, περιμετρικα της οθονης...

ο uhd51 το εχει?
Δεν ξερω σε τι αναφέρεσαι...δεν έχω παρατηρήσει κάτι στον UHD51, η οθόνη γεμίζει κανονικά χωρίς κάποιο πλαίσιο. Αν θες στείλε φωτό να το δούμε....
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Να σου πουλήσω πίσω την παλιά σου οθόνη! :roflmao::roflmao::roflmao:
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

ασε...εγραψα και στον καλιμπρατορα και του πα τα κουμαντα μου...οτι θελω 100 ιντσες στο μισο μετρο

περιμενω να με "αποκληρωσει" και μετα ban απο το forum :banned::D
[DOUBLEPOST=1554054811][/DOUBLEPOST]εκτος και το κανω ετσι οπως ο μερακλης κυριος εδω :thumbsup:

 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
μια που λεμε για εγκαταστασεις diy...

υπαρχει τροπος να σου τυπωσουν την εικονα αυτη κατω σε καπχιο υφασμα σκουρο που θα μπει σα πανελακι πανω απ την οθονη?

kill-bill-drawing.jpg

δλδ ενα τελαρο με μαυρο η γκρι σκουρο υφασμα οσο το μηκος της οθονης που να δειχνει αχνα αυτη την εικονα...οχι εγχρωμη

και αν γινεται πανω τοτε γινεται να μπουν και δεξια-αριστερα ετσι δεν ειναι?:)

δε ξερω κατα ποσο γινομαι αντιληπτος...
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
μια που λεμε για εγκαταστασεις diy...

υπαρχει τροπος να σου τυπωσουν την εικονα αυτη κατω σε καπχιο υφασμα σκουρο που θα μπει σα πανελακι πανω απ την οθονη?

View attachment 122613

δλδ ενα τελαρο με μαυρο η γκρι σκουρο υφασμα οσο το μηκος της οθονης που να δειχνει αχνα αυτη την εικονα...οχι εγχρωμη

και αν γινεται πανω τοτε γινεται να μπουν και δεξια-αριστερα ετσι δεν ειναι?:)

δε ξερω κατα ποσο γινομαι αντιληπτος...
Μπορείς, σε μαγαζί που φτιάχνει πινακίδες-επιγραφές. Έχουν εκτυπωτές για μεγάλες επιφάνειες...
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
σκεφτομαι να "ντυσω" περιμετρικα τιν οθονη - οποια τελικα ειναι αυτη - με τελαρο ντυμενο με υφασμα για να κοψω ανακλασεις και αφου θα μπει που θα μπει και θα φαινετα, γιατι να μην ειναι κατι τετχοιο ας το πουμε

εκτος και αν κανει η ολη εργασια οσο ενας projector-ας :D
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
καλως σας βρηκα....

νεο ξεκινημα απ το μηδεν...

χωρος ενιαιος...
αποσταση προβολεα απο τοιχο 2.35m...αποσταση καναπε απο τοιχο 2.30m...ουσιαστικα ο προβολεας θα μπει σε βαση πανω απ το κεφαλι μου...

μπεζ ανοικτο οι τοιχοι...εχω ανακλασεις λοιπον και θελω να τις περιορισω...να βαψω η να καλυψω επιφανειες ουσιαστικα πολυ δυσκολο...

οποτε θελω να παω σ αυτην την οθονη...θελω και ντιζαιν...

aeon cinegrey 5d...
σε 203χ115 η 222χ125?....θελω τη μεγαλυτερη φυσικα...

καταρχην μπορει να βγαλει το προβολι τις περισσοτερες ιντσες απ αυτην την αποσταση?

πηρα τον optoma uhd40...

εκτος οτι θελω τη μεγαλυτερη οθονη για ευνοητους λογους λεω οτι θα ειναι και future proof αν παω σε μεγαλυτερο χωρο...

ηχεια λεω απο αυτη τη σειρα της klipsch λογω μικρου χωρου αλλα και επειδη θελω η οθονη να μπει χαμηλα δλδ 55cm max απ το πατωμα και το κεντρικο θα βιδωθει τοιχο να με κοιταει...ο καναπες κολλητα σε πισω τοιχο...θα παιζουν με av και μεγαλο sub/subs...σε σχεση με αλλα bookshelf λεω πως θα χω καλυτερο αποτελεσμα νομιζω...

Θα βαλω και φωτο του χωρου...
Που είσαι βρε ψυχή σε χάσαμε welcome back!!! :party:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.424
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top