Διαφορετικη ωμικοτητα στις εξοδους

Μηνύματα
32
Reaction score
6
Καλημέρα,μετράω διαφορετικη ωμικότητα μεταξύ δεξιού και αριστερού καναλιού με το πολύμετρο, σε έναν τελικό. Γνωρίζει κάποιος αν αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα και από που μπορεί να προέρχεται;πρόσφατα άλλαξα το εξόδου στην μία έξοδο και αυτή μου δείχνει τη μεγάλη διαφορά
.
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Για πες μερικές πληροφορίες ακόμα. Πόσο είναι οι αντιστάσεις που μετράς; Παίζει καλά ο ενισχυτής μετά την αλλαγή; Είναι ακριβά τα τρανζίστορ, ώστε να αλλάξεις και στην άλλη έξοδο να είναι όμοιας ηλικίας;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σε ποια ακριβώς σημεία μετράς; Έξοδο κυκλώματος και γη;
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Ποιός είναι ο ενισχυτής; Τι αντίσταση μετράς σε Ωμ; Αν αντιστρέψεις του ακροδέκετες μετράς το ίδιο; Με ψηφιακό ή αναλογικό όργανο; Δεν έχει ο ενισχυτής ρελέ προστασίας; Λειτουργεί σωστά ο ενισχυτής; Καίει;
 

Μηνύματα
32
Reaction score
6
Καλησπέρα παιδιά.Ήμουν στη δουλειά και δεν μπορούσσ να γράψω.Τελικός παλιός Ελληνικής κατασκευής μάλλον.Αλλαξα το j50 και το Κ135 διότι δεν έπαιζε η μια έξοδος και μια γεφυρα στην πλακέτα.ρελέ εχει διαφορετικο στην κάθε έξοδο οι οποίοι οπλίζουν.Η μουσική ήρθε και στην έξοδο που ήταν καμμένη.Χτες στην πρώτη δοκιμή το άφησα 20 λεπτά σε λειτουργία μου ζεστάθηκε η έξοδος που δεν ήταν καμμένη ενώ η άλλη που άλλαξα το εξόδου δεν ζεστάθηκε καθόλου.Απο περιέργεια πήρα το ψηφιακό πολύμετρο και μέτρησα τις εξόδους.Στα 200 Ohm η σκάλα στο πολύμετρο,στην εξοδο που ήταν καλή μετράω 6.8 Ohm +πολύμετρο με+εξοδο και αντίστροφη πολυκότητα - 3.8 Ohm.Στην έξοδο που άλλαξα το εξόδου στο + πολύμετρου και + εξόδου μετράω - 16.8 Ohm και αντίστροφα 40 Ohm
 

Attachments



jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Αφού έχει ρελέ πριν τις μπόρνες, δεν μετράς τα FET στην έξοδό του. Κάτι άλλο μετράς...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top