ΑΓΟΡΑ ΠΡΟΒΟΛΕΑ

Μηνύματα
56
Reaction score
36
Καλημέρα στην παρέα.
Είμαι κάτοχος μιας 60" πλάσμα (10ετίας) καθώς και επίσης μιας Samsung 4K 48".
Μέχρι πρόσφατα βλέπαμε κυρίως από την Samsung και η plasma δεν με συγκινεί πλέον τόσο όσο η Samsung. Απλο την άλλη η Samsung είναι μικρή. Οπότε...
Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά ενός προτζέκτορα (δεν έχω ασχοληθεί ξανά στο παρελθόν) και συγκεκριμένα του optoma UHD51 μιας και μέσω amazon δείχνει να είναι σε πολύ καλή τιμή. Γνώμες?
Για ήχο λέω να αγοράσω μια ηχομπάρα της Yamaha, MusicCast YSP-2700. .
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Έχεις εμπειρία θέασης απο προβολείς;
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Επεδή έχω τον συγκεκριμένο προβολέα από το καλοκαίρι, μπορώ να σου πω ότι είναι μία εξαιρετική επιλογή στην κατηγορία του.
Επιπλέον έχει και ενσωματωμένα ηχεία για την περίπτωση που δεν έχεις ενισχυτή, μιας και ανέφερες ότι ψάχνεις για ηχομπάρα.
Αρχικά, βέβαια, πρέπει να δεις τον χώρο σου, αν έχεις τις αποστάσεις ανάλογα και με το μέγεθος οθόνης που θέλεις.
Σκέψου και τη λύση μιας μεγάλης tv 75-82 ιντσών, τώρα που έχουν πέσει οι τιμές, ειδικά αν θες να βλέπεις και ημέρα...
 

Μηνύματα
56
Reaction score
36
Δεν υπάρχει εμπειρία. 1η φορά που σκέφτομαι να δοκιμάσω. Το θέμα είναι πως δεν έχω καν ιδέα.
Διαβάζω δεξιά αριστερά πως η νέα γενιά είναι αρκετά καλή και συναγωνίζεται άνετα τα 4κ μοντέλα όπως samaung JU JS7500 8500 κτλ.
Η μικρή samaung που έχω είναι του 2016 2017 και αν όντως έχω τέτοια εικόνα θα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος Αλλά θα είμαι?
Κοιτάω για 100" αλλιώς θα εμένα και με την 60 άρα plasma. Τις αποστάσεις τις έχω και μάλιστα μεγαλύτερες αλλά με μικρότερο τοίχο οπότε θα με ταλαιπωρήσουν λίγο τα καλωδια μιας και ο προβολέας θα πρέπει να τοποθετηθεί σχεδόν στο μέσο του σαλονιου αλλά... οκ.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Κοίτα, όσο μεγαλώνει η εικόνα, τόσο πιο δύσκολα θα είναι εξίσου καλή με μίας μικρής σύγχρονης τηλεόρασης. Στον προβολέα, για να δεις τόσο καλή εικόνα, πρέπει να έχεις απόλυτο σκοτάδι και να έχει στηθεί και ρυθμιστεί σωστά. Αν θες να βλέπεις και με ημίφως, θες μεγαλύτερη φωτεινότητα, θα χάνεις όμως σε αντίθεση, δηλαδή δεν θα έχεις τόσο καλό μαύρο και χρώματα. Γι αυτό επιμένω να σκεφτείς τη λύση της μεγάλης τηλεόρασης. Αυτή τη στιγμή βρίσκεις 82-86 ίντσες με 2.300 - 3.300€. Δεν είναι μεγάλη η διαφορά διάστασης, αν θες 100 ίντσες για προβολέα και τα χρήματα δεν είναι πολύ περισσότερα, αν υπολογίσεις κόστος για προβολέα+οθόνη+ηχομπάρα+καλώδια+βάση....
 

Μηνύματα
56
Reaction score
36
Σε ευχαριστώ πολύ
Μήπως ναι Να πρέπει να το ξανασκεφτώ.
Την ημέρα θα έχω την μικρή τηλεόραση.
Για το βράδυ μόνο, σκεφτόμουν τον προβολέα.
Bat Cave (όπως το λετε) σίγουρα δεν θα είναι. δΑλλά δεν θα εχω και φώτα ανοικτά κατά την προβολή κάποιας ταινίας.
 
Last edited:

Μηνύματα
56
Reaction score
36
Οπότε θα πρότεινες να πάω σε κάτι τέτοιο?
Samsung QE75Q7FN
Στα ίδια χρήματα υπάρχει και η QE65Q9FN η οποία είναι σίγουρα καλύτερη αλλά μικρότερη!
Τελικά ότι Αγορά και να κάνεις.... πάντα μπλέκεις...
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Εάν είδα καλά η 75αρα ξεκινά από τα 2200 τιμή
Με αυτά τα χρήματα κ λίγο παραπάνω αγοράζεις επσον 9400
Εάν τοποθετηθεί σωστά και προβάλεις γύρω στις 90 ιντσες θα πάθεις σοκ .
Δεν θα έχεις την ίδια ευκολία συμφωνώ
Θα πρέπει να συνδεθεί πηγή συμφωνώ
Όπως κ ηχεία
Μετά δεν γυρίζεις πίσω
Φίλος έκανε το ίδιο με επσον 5650
Μέχρι κ η γυναίκα του τα πρωιναδικα εκεί τα βλέπει...
Είναι καθαρά υποκειμενικό ...
Η λογική λέει tv πάντως
 

Μηνύματα
56
Reaction score
36
Εάν είδα καλά η 75αρα ξεκινά από τα 2200 τιμή
Με αυτά τα χρήματα κ λίγο παραπάνω αγοράζεις επσον 9400
Εάν τοποθετηθεί σωστά και προβάλεις γύρω στις 90 ιντσες θα πάθεις σοκ .
Δεν θα έχεις την ίδια ευκολία συμφωνώ
Θα πρέπει να συνδεθεί πηγή συμφωνώ
Όπως κ ηχεία
Μετά δεν γυρίζεις πίσω
Φίλος έκανε το ίδιο με επσον 5650
Μέχρι κ η γυναίκα του τα πρωιναδικα εκεί τα βλέπει...
Είναι καθαρά υποκειμενικό ...
Η λογική λέει tv πάντως
Απλό τα 1300 του προβολέα + έξτρα, ανλεβηκα στα 2200 και πάμε παραπάνω.
Αν συνεχίσω έτσι, η σύζηγος (και όχι μονο) θα βλέπει εμένα στα πρωινάδικα! :D
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
,,,,,τηλεορασιτσα....
δεν θα σκασει ποτε λαμπα....
δεν θα χανει τα χρωματα τις ...
Και οπως ειχε πει ο βαγγελας,.....οποιος σεβεται τον ευατο του καθε 250 ωρες το προβολι θελει μαζεμα....
Η τελεοραση οχι.........οκ μικροτερη,......αλλα ολη μερα να καει στα byζια της......
το προβολακι........αντε να δακρυσει κανα τσιπ.......και να δεις χαρες........
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Ζεις στο μακρινό παρελθόν Άρτζι. Οι περισσότερες τηλεοράσεις έχουν προβλήματα ανομοιομορφίας ή πτώσης απόδοσης με το χρόνο και τα (DLP και μόνο) chips δεν κλαίνε πιά. :p
 


Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
,,,,,τηλεορασιτσα....
δεν θα σκασει ποτε λαμπα....
δεν θα χανει τα χρωματα τις ...
Και οπως ειχε πει ο βαγγελας,.....οποιος σεβεται τον ευατο του καθε 250 ωρες το προβολι θελει μαζεμα....
Η τελεοραση οχι.........οκ μικροτερη,......αλλα ολη μερα να καει στα byζια της......
το προβολακι........αντε να δακρυσει κανα τσιπ.......και να δεις χαρες........
Το προβολι θέλει μάζεμα όταν το ρυθμιζεις
Αλλιώς τι μάζεμα θέλει ;
Για το αρυθμιστο ;
Όσο για την τιμή ότι πληρώσεις παίρνεις
Εάν μπορείς πάρε τιβι φθυνη με τα μισά χρήματα κ μετα δωσε αλλα τοσα κ πάρε έναν epson 5650
Για τα χρηματα που ζητάει είναι απίστευτη η εικόνα που βγάζει και άσε τα ψευτο4κ γιατί δεν μπορούν να το υποστηρίξει κανένας του χιλιαρικου η του 2χιαρου
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.581
Μηνύματα
2.864.917
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top