Τρίδρομο Ηχείο Δαπέδου (Nempire)

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πολυ καλο,μπραβο.Πες κατι και για την βαφη ομως,γατι μου εχει ξαναερθει η ιδεα να φτιαξω ενα boombox και θελω να ειναι εξωτερικα ετσι ακριβως.
Λακαριστή είναι η βαφή που είναι μεν ποιο φασαριόζικη, αλλά δίνει καλύτερη υφή και γυαλάδα.
[DOUBLEPOST=1555566569][/DOUBLEPOST]
Πέτρο η καμπινα στο σχήμα φέρνει λίγο σε dynaudio focus η απλά είναι ιδέα μου;
Τα Focus έχουν 45 μοίρες κόψιμο στις κάθετες επιφάνειες. Αυτό έχει κούρμπα.
[DOUBLEPOST=1555566707][/DOUBLEPOST]
Οι μπόρνες γιατί δεν είναι πάνω στο καπάκι?
Το καπάκι κάνει αυτό που λέει. Καλύπτει μόνο το θάλαμο του κροσόβερ. Το κροσόβερ είναι στερεωμένο επάνω στην κεκλιμένη επιφάνεια που σχηματίζει τον θάλαμο του midwoofer, ακριβώς πίσω από το καπάκι.
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
..
Το καπάκι κάνει αυτό που λέει. Καλύπτει μόνο το θάλαμο του κροσόβερ. Το κροσόβερ είναι στερεωμένο επάνω στην κεκλιμένη επιφάνεια που σχηματίζει τον θάλαμο του midwoofer, ακριβώς πίσω από το καπάκι.
Νόμιζα ότι το κροσόβερ ήταν στερεωμένο πάνω στο καπάκι.
:drinks:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Νόμιζα ότι το κροσόβερ ήταν στερεωμένο πάνω στο καπάκι.
:drinks:
Το φαντάστηκα. Θα ανεβάσω και σχετική φωτογραφία για να γίνει καλύτερα κατανοητό το σκεπτικό μου.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πολύ ωραία δουλειά Πέτρο Συνχαρητηρια, δύο λόγια για τις μονάδες και Εάν μας επιτρέπεται φωτο από το κρος Παρακαλώ. Και πάλι Μπράβο .:drinks:
Για τις μονάδες και τα λοιπά χαρακτηριστικά του ηχείου θα γίνει ξεχωριστή αναφορά.

Αφαιρώντας το καπάκι που βρίσκεται στο πίσω και άνω μέρος του ηχείου...
back cut.jpg

ερχόμαστε σε επαφή με το κύκλωμα διαχωρισμού (κροσόβερ) του ηχείου.
Το κύκλωμα έχει συναρμολογηθεί χωρίς την χρήση πλακέτας, από σημείο σε σημείο δηλαδή (hard wired). Υπάρχουν δύο σημεία (χάλκινες επιφάνειες) για το + και - από τις μπόρνες, σχηματίζοντας συνδεσμολογία αστέρα και προς τις μπόρνες του ενισχυτή.
Τα λευκά καλώδια μεταφέρουν το σήμα προς τα μεγάφωνα, ενώ τα κίτρινα είναι προεκτάσεις της γείωσης στα υλικά του κροσόβερ.
nemp cross.jpg

Δεν ξέρω αν γίνεται κατανοητό, αλλά η συναρμολόγηση εξαρτημάτων τέτοιου μεγέθους σε αυτόν τον περιορισμένο χώρο δεν είναι καθόλου εύκολη.
Τα θετικά στοιχεία από κάτι τέτοιο είναι οι λιγότερες επαφές, οι μικρές διαδρομές σήματος και οι ελαχιστοποίηση των κραδασμών που δέχονται τα υλικά, από ότι αν βρίσκονταν εντός της καμπίνας.
Χαλάλι δηλαδή...
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Δυο ερωτησουλες...
Το πηνειο του γουφερ ειναι αυτο με τον σιδηροπυρηνα κατω; Γιατι δεν οχι αερος η χαλκοταινιας;.. και γιατι να ταλαιπωριεσαι εται με το κρος; Εγω συνηθως τα συναρμολογω πανω σε ενα θαλασσης 8αρακι, και το βιδωνω απλα οπου θελω..
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δυο ερωτησουλες...
Το πηνειο του γουφερ ειναι αυτο με τον σιδηροπυρηνα κατω; Γιατι δεν οχι αερος η χαλκοταινιας;.. και γιατι να ταλαιπωριεσαι εται με το κρος; Εγω συνηθως τα συναρμολογω πανω σε ενα θαλασσης 8αρακι, και το βιδωνω απλα οπου θελω..
Και αέρος πηνία και χαλκοταινίας έχουν πολύ μεγάλη αντίσταση σε τέτοιες τιμές αυτεπαγωγής, με αποτέλεσμα να μειώνεται η ευαισθησία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
Και αέρος πηνία και χαλκοταινίας έχουν πολύ μεγάλη αντίσταση σε τέτοιες τιμές αυτεπαγωγής, με αποτέλεσμα να μειώνεται η ευαισθησία.
Ειδάλλως είναι υπερβολικά ακριβά και ιδιαίτερα ογκώδη. Χαϊεντιές χωρίς νόημα...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ειδάλλως είναι υπερβολικά ακριβά και ιδιαίτερα ογκώδη. Χαϊεντιές χωρίς νόημα...
Ιδίως σε woofers δεν έχει κανένα απολύτως νόημα η χρήση τους. Δεν γνωρίζω και κάποια εταιρία που να χρησιμοποιεί αέρος στον κλάδο των χαμηλών.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Διαβάζοντας το παραπάνω θέμα, Θαυμάζω κάποια από τα μέλη του φόρουμ, για τις γνώσεις, την εξειδίκευση και την αγάπη τους στο κομμάτι, hifi - hiend!
Κάτι σαν εμένα ερασιτέχνες και ημιμαθείς δεν πρέπει να φέρουμε εύκολα γνώμη, διότι μόνο κακό κάνουμε.
Προσωπικά λοιπόν, θα προσπαθήσω να είμαι πιο προσεκτικός στα κείμενά μου, με μικρότερη συμμετοχή στα γραφόμενα, αλλά όμως να παρακολουθώ ανελλιπώς τις πολύτιμες αναφορές τους.
[DOUBLEPOST=1555574489][/DOUBLEPOST]Αγαπητέ PeterMeni, κανονικά πρέπει να θυμώσω μαζί σου :drinks::drinks::drinks:...
Βλέπεις τόσο καιρό που ψάχνομαι για ηχεία, για έναν τόσο προβληματικό χώρο, και δεν στέλνεις ένα μήνυμα ότι διαθέτεις τέτοια γνώση στο θέμα ηχείο.
Θα μπορούσα λοιπόν να έχω και εγώ έναν άριστο παίχτη στον χώρο μου, ειδικά κατασκευασμένο για αυτόν και να τελειώνω μια για πάντα με αυτό το θέμα.
Τώρα πια είναι αργά..... ή ποτέ δεν είναι αργά???
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Ειδάλλως είναι υπερβολικά ακριβά και ιδιαίτερα ογκώδη. Χαϊεντιές χωρίς νόημα...
Κανε μια δοκιμη... παρε δυο πηνεια.. ενα σιδηροπυρηνα κ ενα αερος.. και μετρα επαγωγη σε διαφορετικες συχνοτητες... πχ στα 100 στα 500 στα 2κ στα 10κ και στα 20κ... μετα πες μου τα συμπερασματα σου..
[DOUBLEPOST=1555579914][/DOUBLEPOST]
Και αέρος πηνία και χαλκοταινίας έχουν πολύ μεγάλη αντίσταση σε τέτοιες τιμές αυτεπαγωγής, με αποτέλεσμα να μειώνεται η ευαισθησία.
Πετρο ποση διαφορα αντιστασης υπαρχει; Και ποσο επηρεαζει την ευαισθησια;
 


Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Εξαιρετικό αποτέλεσμα μου αρέσει πάρα πολύ. Μήπως μπορείς να μοιραστείς και τις μετρήσεις του;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Κανε μια δοκιμη... παρε δυο πηνεια.. ενα σιδηροπυρηνα κ ενα αερος.. και μετρα επαγωγη σε διαφορετικες συχνοτητες... πχ στα 100 στα 500 στα 2κ στα 10κ και στα 20κ... μετα πες μου τα συμπερασματα σου..
Το αν βάλεις τον ένα τύπο πηνίου ή τον άλλο ή τον παρ' άλλο ποσώς σε ενδιαφέρει. Αυτό που ενδιαφέρει είναι να βγει το σωστό αποτέλεσμα.

Μιας και ανέφερες μετρήσεις, κάνε τον κόπο να διαβάσεις το παρακάτω, καθώς και τα συμπεράσματα στο τέλος.
Δες και τις απόλυτες τιμές παραμόρφωσης που αναφέρει, από την προσθήκη ενός πηνίου με πυρήνα και θα δεις πως διαφέρουν ελάχιστα, συγκρινόμενες με αυτές του μεγαφώνου, δεχόμενου τέτοια ρεύματα.
https://hificompass.com/en/projects/experiment/test-couple-iron-core-inductors
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Πετρο δεν εγραψα για παραμορφωσεις κτλ.. καταλαβαινω τα πλεονεκτηματα του λιγοτερου συρματος σε σειρα με το σημα.. ειπα κατι αλλο. εχω δει μετρησεις οι οποιες εδειχναν το ιδιο πηνειο με σιδηροπυρηνα, μετρημενο σε διαφορετικες συχνοτητες να εχει εντελως αλλη αυτεπαγωγη.. δεν θυμαμαι νουμερα, αλλα ηταν τεραστιες διαφορες..
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Nομιζω οτι δε μπορει να γινει ευκολα αντιληπτο ποσο προσεγμενο στη λεπτομερεια ειναι....και ποσο δυσκολο να κατασκευαστει ενα τριδρομο ηχειο και μαλιστα ευκολο στην οδηγηση...
Πετρο δεν εγραψα για παραμορφωσεις κτλ.. καταλαβαινω τα πλεονεκτηματα του λιγοτερου συρματος σε σειρα με το σημα.. ειπα κατι αλλο. εχω δει μετρησεις οι οποιες εδειχναν το ιδιο πηνειο με σιδηροπυρηνα, μετρημενο σε διαφορετικες συχνοτητες να εχει εντελως αλλη αυτεπαγωγη.. δεν θυμαμαι νουμερα, αλλα ηταν τεραστιες διαφορες..
αυτο ειναι το πλεονεκτημα....
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
νομιζω οτι τα μοναδικα μειονεκτηματα ενος πηνειος αερος ειναι το κοστος και το βαρος/ογκος του και κανενα αλλο.
δηλαδη το αντιστοιχο πηνειο με την αντιστοιχη ωμικη θα ηταν απο 3αρι+ συρμα και θα ζυγιζε καποια κιλα (κιλα χαλκου δηλαδη επι πολλα) . προφανως για μαζεμενου κοστους εφαρμογες ειναι δυσκολο να χρησιμοποιηθει κατι τετοιο, αλλα απο τα λιγα που διαβασα εχει σοβαρα πλενοεκτηματα η χρηση του σε σειρα με το σημα ειδικα οταν εχουμε απαιτησεις σε σταθμες (=ισχυ)
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Η κατασκευή που παρουσιάζω εδώ έγινε για τον φίλο Γιάννη και είχε συγκεκριμένες διαστάσεις καμπίνας.
Αυτό γιατί τα σημεία τοποθέτησης των ηχείων είναι δεδομένα και κάτι μεγαλύτερο δεν θα χωρούσε.
Ξεκίνησα λοιπόν την σχεδίαση τους με βάση τα 25 εκατοστά της πρόσοψης και τα 30 του βάθους, ενώ στο ύψος υπήρξε μια μικρή ελευθερία.

Με τις παραπάνω διαστάσεις, το μεγαλύτερο woofer που χωρούσε στην πρόσοψη ήταν 8 ιντσών, οπότε και η επιλογή του μονόδρομος. Αποφάσισα να το συμπληρώσω με ένα mid-woofer 5,25 ιντσών και από ένα tweeter 1 ίντσας.
Για τον συντονισμό της καμπίνας της μονάδας χαμηλών επέλεξα τον κλασικό <<σωλήνα συντονισμού>>, ενώ για το mid-woofer ένας κλειστός θάλαμος 7 λίτρων κρίθηκε υπέρ αρκετός, για την κάτω συχνότητα του.

Για την δημιουργία των δύο ανεξάρτητων τμημάτων, η καμπίνα χωρίστηκε με μία οριζόντια σανίδα, που τοποθετήθηκε λίγο κάτω από το mid-woofer.
Επιπλέον στο επάνω τμήμα που σχηματίστηκε, αυτόν για το 5,25 ιντσών μεγάφωνο και το tweeter, τοποθετήθηκε ένα διαγώνιο διαχωριστικό που μας δίνει τα επιθυμητά 7 λίτρα. Ταυτόχρονα διαμορφώνει τον κλειστό θάλαμο του mid-woofer από δύο μη παράλληλες επιφάνειες, πράγμα πολύ θετικό.

Στο πίσω τμήμα που σχηματίστηκε στο επάνω τμήμα αποφάσισα να τοποθετήσω το κύκλωμα διαχωρισμού. Απομονώνεται έτσι εντελώς από τους κραδασμούς που θα δέχονταν τα υλικά του, αν βρισκόταν εντός του χώρου των μεγαφώνων.

Μιας και <<μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις>> ας το δούμε κιόλας...
Για αρχή μια φωτογραφία με την σήτα του, απαραίτητη για προστασία μόνο, αφού αφαιρείται στις ακροάσεις
View attachment 123976
[DOUBLEPOST=1555417474][/DOUBLEPOST]Για να φανούν οι μονάδες του μία φωτογραφία χωρίς την σήτα: View attachment 123977
Κοντά είσαι. Με 717.
[DOUBLEPOST=1555432155][/DOUBLEPOST]Και η πλάτη του ηχείου:
View attachment 124016

Πίσω από το κάλυμμα που φαίνεται βρίσκεται ο θάλαμος που φιλοξενεί το κύκλωμα διαχωρισμού. Έτσι, αφαιρώντας τις δύο βίδες, έχεις άμεση πρόσβαση σε αυτό, χωρίς να χρειάζεται να βγάλεις μεγάφωνα και μονωτικά.
View attachment 124017
Πολύ ωραια δουλεια !!!! Μεγιές μεγιές!!!!
 


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Μπορεί να μου πει κάποιος πια είναι ή διαφορά ενος κρος πρώτης με δεύτερης ταξης,είμαι ανηδεος,και που εφαρμόζεται το καθενα? Όποιος νομιζει και μπορεί ας με διαφωτίση !!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μπορεί να μου πει κάποιος πια είναι ή διαφορά ενος κρος πρώτης με δεύτερης ταξης,είμαι ανηδεος,και που εφαρμόζεται το καθενα? Όποιος νομιζει και μπορεί ας με διαφωτίση !!
Είναι τα είδη των φίλτρων που υπάρχουν στα κυκλώματα διαχωρισμού.
Το πρώτης τάξης έχει από ένα στοιχείο πριν κάθε μεγάφωνο και κλίση 6 db ανά οκτάβα.
circuit1.gif


Το δεύτερης τάξης έχει δύο στοιχεία πριν κάθε μεγάφωνο και κλίση 12 db ανά οκτάβα.
circuit2.gif
 


Staff online

  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.698
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top