ΑTMOS απο ηχεια αποθηκης...

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
CD96A785-8BEE-4D56-9636-BFBE993E7045.jpeg
image.jpg
CD96A785-8BEE-4D56-9636-BFBE993E7045.jpeg
image.jpg
Καλημερα.Προσπαθω να στισω ενα συστημα atmos (β'συστημα καθιστικου) σε χωρο περιπου 7.50χ4.50m παραλληλογραμο χρησιμοποιωντας υλικα που ειχα στην αποθηκη μου εκτος του Onkyo tx-nr656 (dtsX , Atmos) που πηρα προσφατα αλλα παροπλισα λογω αγορας μεγαλυτερου, χρησιμοποιωντας τα ηχεια ενος samsung home theater...XT-TXQ120 (βραβευμενου μαλιστα με EISA) προσθετοντας για ηχεια ατμος ενα ζευγαρι Boss aqustimass δορυφορους διπλους (διπολους;?) και κατα την μετρηση του παρεχομενου μικροφωνου πηρα την εξης μετρηση..
Ερωτηση: κατεβαζω στα 80 Hz ΟΛΑ τα ηχεια η τα αφηνω οπως εχει ;
στην δε μετρησης αποστασης μου εβγαλε αυτο..
η αποσταση απο τους δορυφορους Front plus sub ειναι σχεδον 7μετρα ομως....
το αφηνω ετσι οπως ειναι η βαζω χειροκινητα την αληθινη αποσταση;
ευχαριστω.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Τα εχεις ολα σωστα συνδεμενα ?
Πολλα περιεργα γινονται.
Οπου εχεις λαθος αποστασεις εχεις και μεγαλο cross δεν μπορει να ειναι τυχαιο.
Εκτος απο τα FL και FR οι υπολοιπες αποστασεις ειναι σωστες?
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
ολες λαθος ειναι..οσο αφορα στα εμπρος και σαμπ εννοω...τα high και SL και Sr ειναι ..μαλλον καλες...

[DOUBLEPOST=1555413552][/DOUBLEPOST]το θεμα ειναι επισης οτι λογο διαταξης χωρου η θεση ακροασης θαναι οπως φαινεται στις φωτο του Onkyo αλλα ο καναπες θαναι αναμεσα στα SL και SR...δεν γινεται αλλοιως...απο εκεινη την θεση πηρα και αυτα τα αποτελεσματα...
[DOUBLEPOST=1555414104][/DOUBLEPOST]
ολες λαθος ειναι..
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αυτό που θα έκανα εγώ στη θέση σου είναι το εξής: θα μετρούσα τις λάθος αποστάσεις και θα τις περνούσα manual. Αναφορικά με το κροσάρισμα είναι λίγο πονεμένη η ιστορία.
Το σαμπ άστο εκεί που σου λέει και με τά υπόλοιπα δοκίμασε να τα βάλεις όλα 80 ή παίξε κοντά εκεί στις μονάδες που δίνουν οι κατασκευαστές των ηχείων. Και φυσικά όλα δηλωμένα small.
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
θα τις περασω ολες με το χερι..αλλα τοσο μεγαλη αποκλιση στις μετρησεις ειναι αποστευτο..και εχει και βραβειο EISA περισυ αυτος ο ενισχυτης..
Επισης δεν μπορω να δηλωσω μικρα η μεγαλα ηχεια....
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Δεν νομίζω ότι έχει κανείς εμπειρία από το σύστημα ισοστάθμισης που χρησιμοποιεί η Onkyo τώρα, το AccuEQ.
Κάποτε είχε Audyssey.
Ξανατρέξε τη διαδικασία και άλλες φορές αλλάζοντας θέση στο μικρόφωνο. Προσπάθησε να είναι το μικρόφωνο ελεύθερο πανταχόθεν από τοίχους, πλάτες καναπέδων, πολυθρονών, κάνα μέτρο τουλάχιστον.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Τα ηχεία είναι δορυφόροι από το Samsung και το bose; Πιθανόν το AccuEQ να είναι σωστό.
Πόσο κάτω πάνε οι δορυφόροι;
Κανονικά πρέπει να δεις το frequency response των ηχείων και να ρυθμίσεις ανάλογα τα crossover.
π.χ αν το ηχείο φτάνει έως τα 80hz βάλε λίγο παραπάνω 90 έως 100hz
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
Δεν νομίζω ότι έχει κανείς εμπειρία από το σύστημα ισοστάθμισης που χρησιμοποιεί η Onkyo τώρα, το AccuEQ.
Κάποτε είχε Audyssey.
Ξανατρέξε τη διαδικασία και άλλες φορές αλλάζοντας θέση στο μικρόφωνο. Προσπάθησε να είναι το μικρόφωνο ελεύθερο πανταχόθεν από τοίχους, πλάτες καναπέδων, πολυθρονών, κάνα μέτρο τουλάχιστον.
καθε φορα που το τρεχω εχω διαφορετικες σταθμες αρα θα τα περασω ολα με το χερι να ησυχασω....
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
καθε φορα που το τρεχω εχω διαφορετικες σταθμες αρα θα τα περασω ολα με το χερι να ησυχασω....
το frequency response ειναι 50-250 ..αλλα αυτο αφορα στο δορυφορο συν το sub του , ενω εγω εχω μονο τους δορυφορους συνδεσει..
Βεβαια τα δηλωσα ολα στα 80 και ομαλοποιηθηκε αρκετα η κατασταση...εκεινο που δεν ξερω ειναι στην ρυθμιση του LFC που εχει τις εξης επιλογες:
α)...0 db
β)...-10 db
γ)....-20 db
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Κάτι συμβαίνει με το μικρόφωνο λογικά. Και εγώ με όνκυο είμαι και μια χαρά μετράει τις αποστάσεις.
Τσεκάρισε όπως αναφέρθηκε πιο πάνω να είναι σε σωστή θέση και εννοείται ότι θέλει και ησυχία την ώρα που μετράει.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.480
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top