Κασέτες

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Aκριβώς τουλάχιστον στο δικό μου Teac γίνεται όπως ακριβώς περιγράφεις..
Υπάρχει οδηγός ορίων στα db για το rec level & bias level.
Οπότε ανάλογα με τον τύπο της κασέτας κ έχοντας στο monitor το σήμα από την πηγή που θα γίνει η εγγραφή ξεκινάς το καλιμπράρισμα κ πάς σύμφωνα με αυτό που βλέπεις στην οθόνη display..
Κ εναλλάσοντας την επιλογή Tape / Monitor ακούς κ την διαφορά στο εγγραφόμενο σήμα κ καταλαβαίνεις ποιό περίπου θα είναι κ το output σου..
Βέβαια το Teac έχει πολλές λειτουργίες κ ξεχωριστές ρυθμίσεις για το κάθε κανάλι, τόσο για το bias όσο κ για το level του,
κ η απεικόνιση στην οθόνη display είναι λεπτομερής.
Στα καλά τρικέφαλα κασετόφωνα είναι πιό εύκολη η ρύθμιση.

Εδώ βλέπεις τον οδηγό εγγραφής κ ρύθμισης bias στο Teac V-5000 (σαν το δικό μου!)
Πωωω, μπήκα στην πρίζα τώρα και δεν έχω καταφέρει να στείλω το δικό μου για επισκευή ακόμα.
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Πωωω, μπήκα στην πρίζα τώρα και δεν έχω καταφέρει να στείλω το δικό μου για επισκευή ακόμα.
Φτιάξτο το εργαλείο βρε για να γράψεις κασετούλα να πωρωθείς!!
Το δικό μου μόνος μου το έφτιαξα..
Εφερα απ' έξω ιμαντάκια, κ λιπαντικό για capstan, καθάρισα κεφαλές οδηγούς κλπ,κ εσωτερικά εννοείται πλακέτες, μηχανισμούς κ τώρα φυσάει το εργαλείο!
Με δυσκόλεψε λίγο το λύσιμο για να αλλάξω τον κεντρικό ιμάντα (πλακέ) κίνησης του ενός μηχανισμού του ενός μοτέρ.
Στα άλλα δύο μοτέρ ήταν παιχνιδάκι..!

Εδώ φαίνεται ανοιγμένο αρχικά..

DSC01804_2048x1451.JPG


Εδώ (βελάκι) ήταν το μανίκι για να βγεί μέρος του capstan, κ να αλλαχτεί ο βασικός ιμάντας κίνησης ανόρθωσης των κεφαλών

DSC01807_2048x1365.JPG

DSC01809_2048x1365.JPG


Κ εδώ έτοιμο δεμένο για νέες ακροάσεις κ εγγραφές!:)

DSC01802_2048x723.JPG


Αντε ξεκίνα μην το σκέφτεσαι καθόλου!!;)
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Φτιάξτο το εργαλείο βρε για να γράψεις κασετούλα να πωρωθείς!!
Το δικό μου μόνος μου το έφτιαξα..
Εφερα απ' έξω ιμαντάκια, κ λιπαντικό για capstan, καθάρισα κεφαλές οδηγούς κλπ,κ εσωτερικά εννοείται πλακέτες, μηχανισμούς κ τώρα φυσάει το εργαλείο!
Με δυσκόλεψε λίγο το λύσιμο για να αλλάξω τον κεντρικό ιμάντα (πλακέ) κίνησης του ενός μηχανισμού του ενός μοτέρ.
Στα άλλα δύο μοτέρ ήταν παιχνιδάκι..!

Εδώ φαίνεται ανοιγμένο αρχικά..

View attachment 122716

Εδώ (βελάκι) ήταν το μανίκι για να βγεί μέρος του capstan, κ να αλλαχτεί ο βασικός ιμάντας κίνησης ανόρθωσης των κεφαλών

View attachment 122722
View attachment 122723

Κ εδώ έτοιμο δεμένο για νέες ακροάσεις κ εγγραφές!:)

View attachment 122720

Αντε ξεκίνα μην το σκέφτεσαι καθόλου!!;)
Δεν το έχω. Θα γίνει ζημιά. Αλλά έχω κανονίσει. Χρόνο να το στείλω δεν έχω βρει.
[DOUBLEPOST=1554147107][/DOUBLEPOST]
Δημήτρη κάπου έχω ένα Sony TCK6ES και ένα Teac V-770 τρικέφαλο !
Να έρθει το καλοκαιράκι να έχω χρόνο και θα παίξουμε αναλογικά
Με ηχεία δαπέδου και ενισχυτές. Να μας ακούν στα πέρατα της χώρας και να βγάζουν καπνούς από τα αυτιά! :D:D:D
 


Μηνύματα
85
Reaction score
120
Σας χαιρετώ ως νεο-εισερχόμενος στην παρέα του αναλογικού ήχου. Για να πω την αλήθεια, έχω να γράψω κασέτα από τις αρχές των 90s... Ούτε ξέρω πόσες έχω (στα κουτάκια τους φυσικά) από το '81 και μετά. Ξαφνικά, μετά από χρόνια κυκλωμένος από υπολογιστές, CD και MP3, με έπιασε μια... ρετρολαγνία (το γήρας?) και "ξύνομαι"... Προς ανεύρεση ποιοτικού deck (που ποτέ δεν είχα)... Αγαπημένα? Aiwa, Teac και Denon. Παιδί των Boomboxes της ωραίας, περασμένης εποχής...
 




ika

News
Μηνύματα
13.757
Reaction score
12.823
Ακόμα και σήμερα δεν φτάνει η τσέπη... 350 ευρώ για 2κέφαλο deck?
Για ένα 700 έλεγα κυρίως, αλλά δεν είχατε δώσει ταβάνι budget.

Και στο site κυκλοφορούν καλά κομμάτια πάντως
 

Μηνύματα
85
Reaction score
120
Kαλησπέρα σε όλους !
Bρε παιδιά ξέρει κανένας που μπορώ να βρω από κάπου ξεχασμένες κασέτες άδειες σφραγισμένες ??
Kύριος χρωμίου και μετάλλου (αλλα όχι να μας γδάρουν σε τιμή :) )!
H μονες που κυκλοφορούν είναι η maxell ur αλλα είναι χαλια ποιοτικά ! Μονο αυτές έχουν μεινει στο εμπόριο .
Να πω πως είμαι από θεσσαλονίκη οποτε κάποιος αν ξέρει.
Ελπίζω να έγραψα το θέμα στη σωστή κατηγορια :)
Την ίδια απορία έχω κι εγώ... Δεν θέλω να ξαναγράψω γραμμένες, ακόμα κι αν είναι μικρής αξίας το περιεχόμενο...
 



Μηνύματα
85
Reaction score
120
Μικρά ορθογώνια πραγματάκια που μας χάριζαν - και σε πολλούς ακόμα χαρίζουν - ώρες γεμάτες απόλαυση. Η απόλυτη νοσταλγία, πόρωση, φετίχ (και ότι άλλο για τον καθένα)... Κασέτες!
 








Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.408
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top