Αλλαγή πυκνωτών, ερώτηση συμβατότητας.

T

thanasis tsiroukis

Guest
Ερώτηση προς τους ειδικούς.
Ήρθε η ώρα για αλλαγή πυκνωτών, και με έπιασε η μ@λ@..α να δοκιμάσω κάτι ''καλύτερο¨ από τους nippon chemicon που φοράνε τα μηχανάκια από τη μαμά τους.
Είπα λοιπόν να δοκιμάσω Mundorf MLytic HV στη τροφοδοσία του προενισχυτή. Το μηχάνημα φοράει τέσσερις snap in 470uf - 400v. και έναν 560uf - 350v. Βρίσκω στη Mundorf τους 470uf στα 450v. αλλά όχι τον 560uf.
Το πλησιέστερο που βρίσκω σε αυτές τις τιμές στη Mundorf είναι 680uf - 400v.
Το ερώτημα λοιπόν είναι, μπορώ να βάλω τον 680uf 400v στη θέση του 560uf 350v. ή θα υπάρξει πρόβλημα?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους ασχοληθούν με την ασχετοσύνη μου.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Θανάση θα βοηθούσε να αναφέρεις σε τι μηχανήματα θα γίνει η "αναβάθμιση" και σε ποια θέση στο κύκλωμα (φίλτρο τροφοδοσίας); βρίσκονται οι πυκνωτές που θέλεις να αντικαταστήσεις.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Προφανώς Θανάση μιλάς για λαμπάτο ενισχυτή, όπου οι τέσσερις πυκνωτές που αναφέρεις είναι ανά δύο εν σειρά, πριν και μετά το τσοκ. Σωστά;
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Προφανώς Θανάση μιλάς για λαμπάτο ενισχυτή, όπου οι τέσσερις πυκνωτές που αναφέρεις είναι ανά δύο εν σειρά, πριν και μετά το τσοκ. Σωστά;
Το ίδιο κατάλαβα κι εγώ, ότι σου πει ο Πέτρος:)
 

T

thanasis tsiroukis

Guest
Θανάση θα βοηθούσε να αναφέρεις σε τι μηχανήματα θα γίνει η "αναβάθμιση" και σε ποια θέση στο κύκλωμα (φίλτρο τροφοδοσίας); βρίσκονται οι πυκνωτές που θέλεις να αντικαταστήσεις.
mactone xx200 ο προενισχυτής, 5 μεγάλοι πυκνωτές, βαρελάκια, οι άλλοι είναι μικρότεροι, τροφοδοσίας είναι μου είπαν οι ειδικοί, εγώ στα τεχνικά είμαι δυστυχώς άσχετος.
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Η Mactone και στον xx330 των 17000 ευρώ χρησιμοποιεί τον ίδιο τύπο πυκνωτών, αλλά στα 1200 μF και σε μεγαλύτερο αριθμό.
Μήπως να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο και μάλιστα προσθέτοντας μικρούς πλαστικούς (0.1 μF ή 1) παράλληλα;
Απλά μια πρόταση...

Η Nippon είναι μια μεγάλη εταιρία κατασκευής πυκνωτών, που μπορεί να παρέχει ποιότητα σε χαμηλές τιμές.
Αντίθετα η Mundorf είναι εταιρία που κρατάει υψηλό προφίλ και χρεώνει ανάλογα.
Σε τέτοιες καταστάσεις σίγουρα δεν ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις.

Γενικά είναι δύσκολο να πάρεις αντικειμενική απάντηση στο ερώτημα σου. Μόνο κάποιος που έχει προχωρήσει σε ανάλογη αντικατάσταση και, πέραν τις ακουστικής εκτίμησης, έχει επιβεβαιώσει το αποτέλεσμα με μετρήσεις παραμόρφωσης & θορύβου, μπορεί πραγματικά να σε διαφωτίσει από την άποψη της ουσιαστικής βελτίωσης.

Καθαρά στο θέμα της τοποθέτησης τώρα, είναι ελάχιστη η διαφορά ανάμεσα σε έναν πυκνωτή 560 μF και 680 μF και δεν δημιουργείται θέμα.
 
Last edited:

T

thanasis tsiroukis

Guest
Προφανώς Θανάση μιλάς για λαμπάτο ενισχυτή, όπου οι τέσσερις πυκνωτές που αναφέρεις είναι ανά δύο εν σειρά, πριν και μετά το τσοκ. Σωστά;
Λαμπάτος είναι, και οι πέντε στη σειρά είναι,
Η Mactone και στον xx330 των 17000 ευρώ χρησιμοποιεί των ίδιο τύπο πυκνωτών αλλά στα 1200 μF και σε μεγαλύτερο αριθμό.
Μήπως να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο και μάλιστα προσθέτωντας μικρούς πλαστικούς (0.1 μF ή 1) παράλληλα;
Απλά μια πρόταση...

Η Nippon είναι μια μεγάλη εταιρία κατασκευής πυκνωτών, που μπορεί να παρέχει ποιότητα σε χαμηλές τιμές.
Αντίθετα η Mundorf είναι εταιρία που κρατάει υψηλό προφίλ και χρεώνει ανάλογα.
Σε τέτοιες καταστάσεις σίγουρα δεν ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις.

Γενικά είναι δύσκολο να πάρεις αντικειμενική απάντηση στο ερώτημα σου. Μόνο κάποιος που έχει προχωρήσει σε ανάλογη αντικατάσταση και, πέραν τις ακουστικής εκτίμησεις, έχει επιβεβαιώσει το αποτέλεσμα με μετρήσεις παραμόρφωσης & θορύβου, μπορεί πραγματικά να σε διαφωτίσει από την άποψη της ουσιαστικής βελτίωσεις.

Καθαρά στο θέμα της τοποθέτησης τώρα, είναι ελάχιστη η διαφορά ανάμεσα σε έναν πυκνωτή 560 μF και 680 μF και δεν δημιουργείται θέμα.
Πέτρο σε ευχαριστώ πολύ, αυτό που ήθελα να μάθω ήταν αν μπορώ να αυξήσω τη χωρητικότητα από 560 σε 680uf χωρίς να έχω πρόβλημα. Τώρα όσον αφορά τη ποιότητα του ήχου, άστο, ξέρουν τι κάνουν οι Γιαπωνέζοι. Εγώ απλά πειραματίζομαι, ξέρω οτι με τους Mundorf δε πρόκειται να παίξει καλύτερα, διαφορετικά θα παίξει σίγουρα, αλλά πιστεύω οτι στο τέλος θα γυρίσω στους μαμά Nippon, μέχρι τότε είπα να (τον) παίξω λίγο, έτσι για την εμπειρία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Το ερώτημα λοιπόν είναι, μπορώ να βάλω τον 680uf 400v στη θέση του 560uf 350v. ή θα υπάρξει πρόβλημα?
Τι πρόβλημα καλέ να υπάρξει; :p

Πολύ μικρές αυτές οι τιμές για πυκνωτές εξομάλυνσης, αν και η τάση παίζει περισσότερο ρόλο από την τιμή χωρητικότητας, καθώς η αποθηκευμένη ενέργεια εξαρτάται από το τετράγωνο της τάσης.

Επί του θέματος: Βάλε παραπάνω άφοβα. Διπλάσιες τιμές χωρητικότητας από αυτές τις μικρές που υπάρχουν, είναι απολύτως ασφαλείς.

Η μέτρηση που θα επιβεβαιώσει την όποια βελτίωση, είναι το ριπλ της τάσης σε μεγάλα φορτία, πχ σε τόνο 20 κύκλων στα 0 ντεσιμπέλ (κλειστά τα ηχεία). Όσο μικρότερη διακύμανση τάσης, τόσο καλύτερα παίζει το πράμα, ασχέτως τι σου αρέσει περισσότερο στο αυτί. ;)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Προενισχυτής με 4 διπλοτρίοδες λυχνίες είναι, άρα συνολικό ρεύμα 60-70 mA το πολύ.
Η κυμάτωση τροφοδοσίας θα είναι ελάχιστη ακόμα και με την υπάρχουσα χωρητικότητα.
Θανάση ανέβασε κάποια φωτογραφία του εσωτερικού, που να φαίνονται οι πυκνωτές σήματος.
Συνήθως αυτοί έχουν μεγαλύτερη ανάγκη αντικατάστασης με καλύτερους.
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
784
Λαμπάτος είναι, και οι πέντε στη σειρά είναι,
.
Σε σειρα διαφορετικές χωρητικότητες; Μηπως υπαρχουν ενδιάμεσες λήψεις για πόλωση νημάτων;
Φωτογραφίες με τις συνδέσεις τους.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Το πιθανότερο είναι να υπάρχουν αντιστάσεις ανάμεσα στα + των πυκνωτών, που ρίχνουν την τάση τροφοδοσίας στις επιθυμητές τιμές για τα διάφορα στάδια του προενισχυτή.
 

T

thanasis tsiroukis

Guest
Οι λυχνίες είναι δύο στον συγκεκριμένο προενισχυτή. Στις φωτογραφίες φαίνονται και τρείς nichicon audio grade υποτίθεται, τους οποίους έβαλα για καλύτερους και γ2μ*θηκε το σύμπαν. Υποτίθεται οτι δε θα έπρεπε να υπάρχουν διαφορές στον ήχο από τους πυκνωτές που δίνουν τάση στα νήματα, και όμως!!! Αυτοί οι 3 κατάφεραν να μεταμορφώσουν ένα διάφανο μηχάνημα στην επιτόμη της μουντάδας! Τεσ πα, θα πάρουν το δρόμο τους και όλα καλά
Είπαμε, πειραματίζομαι, για να μην πω μαλ....μαι!
 

Attachments


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Οι λυχνίες είναι δύο στον συγκεκριμένο προενισχυτή. Στις φωτογραφίες φαίνονται και τρείς nichicon audio grade υποτίθεται, τους οποίους έβαλα για καλύτερους και γ2μ*θηκε το σύμπαν. Υποτίθεται οτι δε θα έπρεπε να υπάρχουν διαφορές στον ήχο από τους πυκνωτές που δίνουν τάση στα νήματα, και όμως!!! Αυτοί οι 3 κατάφεραν να μεταμορφώσουν ένα διάφανο μηχάνημα στην επιτόμη της μουντάδας! Τεσ πα, θα πάρουν το δρόμο τους και όλα καλά
Είπαμε, πειραματίζομαι, για να μην πω μαλ....μαι!
Ασ'τους λίγο να στρώσουν.
 


T

thanasis tsiroukis

Guest
Ασ'τους λίγο να στρώσουν.
180 ώρες έχουν περίπου, πόσο ακόμα? Κατ' αρχάς δεν ακούω πια καμία μεταβολή στον ήχο Τι διάολο, black gate έβαλα και θέλουν 500 ώρες να έρθουν στα συγκαλά τους?
[DOUBLEPOST=1555750546][/DOUBLEPOST]
Για τα αυτιά σου λέει να στρώσουν..
Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Στο τέλος θα ξεχάσω τον ήχο που είχα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Στο τέλος θα ξεχάσω τον ήχο που είχα.
Ε, άμα το συνηθίσεις, θα σου αρέσει κιόλας.

Είναι γιγάντια η δύναμη της συνήθειας. ;)
 

T

thanasis tsiroukis

Guest
Ε, άμα το συνηθίσεις, θα σου αρέσει κιόλας.

Είναι γιγάντια η δύναμη της συνήθειας. ;)
Σωστά. Αλλά έχω συνηθίσει σε live ακούσματα, οπότε, ότι δεν ότι δε μου δίνει την αίσθηση της ζωντανής μουσικής, και δε μιλάω μόνο για συναυλιακούς χώρους, μιλάω και για το μαζευόμαστε πέντε φίλοι και παίζουμε μουσική, ο,τι λοιπόν δε μου μεταφέρει αυτό το συναίσθημα, απορρίπτεται ασυζητητί.
[DOUBLEPOST=1555754596][/DOUBLEPOST]
Σωστά. Αλλά έχω συνηθίσει σε live ακούσματα, οπότε, ότι δεν ότι δε μου δίνει την αίσθηση της ζωντανής μουσικής, και δε μιλάω μόνο για συναυλιακούς χώρους, μιλάω και για το μαζευόμαστε πέντε φίλοι και παίζουμε μουσική, ο,τι λοιπόν δε μου μεταφέρει αυτό το συναίσθημα, απορρίπτεται ασυζητητί.
Στο μέτρο του δυνατού πάντα. Εννοείτε ότι δε περιμένω από κανένα μηχάνημα αναπαραγωγής ήχου να προσομοιάσει ακριβώς το πραγματικό γεγονός, όσο ακριβό και να είναι αυτό
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Μέτρησες την τάση των νημάτων, πριν την προσθήκη των πυκνωτών;
Ρωτάω γιατί υπάρχει πιθανότητα να είναι AC και όχι DC.
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
784
Στην πρωτη φωτογραφία φαίνεται μια γεφυρα ανόρθωσης με διακριτές διόδους και υποψια κάποιου πυκνωτη που κοπηκαν τα ποδια του και αφαιρέθηκε και στη θεση του κολληθηκε ο αριστερος ηλεκτρολυτικος audio grade ( :) ).
Γι αυτο δεν έσκασαν οι τρεις νεοι πυκνωτές.
Φυσικά μπορεί να ειχαν αλλη, αισθητά μικρότερη, τιμή χωρητικότητας και η μέση ταση να ηταν χαμηλότερη οπότε άλλαξαν τα χαρακτηριστικά του προ (προς το χειρότερο φυσικά με, αυξημένη θερμιονικη εκπομπή ηλεκτρονίων) και επιπλέον ταλαιπωρούνται τα νήματα άσκοπα
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top