Περί καλωδίων ρεύματος

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Βρε συ Νίκο να πάει ο αφτχιας να ακούσει τι?
Τα καλώδια ρεύματος του Λέανδρου?
Κατά πάσα πιθανότητα όσα καλώδια έχει ακούσει ή και έχει στη ντουλάπα του με τους σκελετούς, δε θα τα ακούσει η παρέα που θα μαζευτεί για το τεστ σε ολάκερη τη ζωή της......
Επαναλαμβάνω, ας σοβαρευτούμε λίγο επιτέλους .
..δε ξέρω βρε Χάρι τι έχει ακούσει και τι όχι. Αυτό που γνωρίζω καλά είναι οι απόψεις του γενικότερα για τον ήχο. Βλέπε spotify κ.α. Εάν αυτός είναι ένας τρόπος να μετακινηθεί λίγο από αυτές του τις θέσεις, ακόμα και αυτό, ας το κάνει. :)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Χάρι φυγομαχία χαρακτηρίζω κυρίως την παράθεση link's από το διαδίκτυο, προκειμένου κάποιοι να υποστηρίξουν τη γνώμη τους, και οι οποίοι επ' ουδενί δέχονται να πάνε να ακούσουν....
..δε ξέρω βρε Χάρι τι έχει ακούσει και τι όχι. Αυτό που γνωρίζω καλά είναι οι απόψεις του γενικότερα για τον ήχο. Βλέπε spotify κ.α. Εάν αυτός είναι ένας τρόπος να μετακινηθεί λίγο από αυτές του τις θέσεις, ακόμα και αυτό, ας το κάνει. :)
Το να επιλέγουμε στις καθημερινές δραστηριότητες τις μάχες μας και τα όπλα που θα μεταχειριστούμε χωρίς ν'αφήνουμε εκείνες να μας επιλέγουν κρίνεται ως στρατηγική παρά ως φυγομαχία.

Κι ένα σημαντικό όπλο στην κατοχή παντός ενδιαφερομένου για εναλλαγές καλωδίων ρεύματος,θα ήταν να έχει πρώτα επισκεφτεί για ν'άκουγε ενδελεχώς ένα σύστημα δομημένο με τη φιλοσοφία εκείνου που έχει ο Ear.

Τότε και μόνον τότε θα ήταν σε θέση ν'αξιολογήσει - για δικόν του λογαριασμό και μόνο -πόση σημασία έχουν οι διαφοροποιήσεις στην απόδοση από τις εναλλαγές των καλωδίων.

Για να συνειδητοποιούσε κιόλας τί είδους χόμπι ενδιαφέρεται τελικώς ν'ακολουθήσει...;)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
..δε ξέρω βρε Χάρι τι έχει ακούσει και τι όχι. Αυτό που γνωρίζω καλά είναι οι απόψεις του γενικότερα για τον ήχο. Βλέπε spotify κ.α. Εάν αυτός είναι ένας τρόπος να μετακινηθεί λίγο από αυτές του τις θέσεις, ακόμα και αυτό, ας το κάνει. :)
Νίκο, εκεί που είσαι ήτανε και εκεί που είναι φρόντισε να πας... ;)
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Νίκο, εκεί που είσαι ήτανε και εκεί που είναι φρόντισε να πας... ;)
Το παλεύω Χάρι! Αλλά παράλληλα ξέρω και που δε θέλω να πάω.;)
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Περιγράφεις την μελέτη ενός καλά τεκμηριωμένου προβλήματος σαν να είναι μαγεία, λες και θα πετάξουμε στα σκουπίδια τη Φυσική που ξέρουμε, επειδή αυτή θα εμπλουτιστεί στο μέλλον με νέα γνώση. Με την ίδια λογική που μία μεζούρα μετρούσε πριν 100 χρόνια το ίδιο μήκος που μετράει σήμερα, τα "εκθέματα σε μουσείο" δεν είναι για πέταμα επειδή θα βελτιωθούν στα σημεία σε μερικά χρόνια. Στην επιστήμη των υλικών, πράγματι συντελείται συνέχεια νέα πρόοδος, αλλά και τα νέα υλικά συγκρίνονται με τα παλιά και χαρακτηρίζονται με τις ίδιες μεθόδους.

Για την απαξίωση που αποπνέεις για την έρευνα και δη για τους Έλληνες μηχανικούς, δεν ξέρω τί να συμπεράνω, ούτε κατάλαβα πώς το πρόβλημα έγινε Ελλάδα vs Κόσμος. Για καλή (κακή;) μας τύχη, η διαβόητη παγκοσμιοποίηση έχει κάνει διαθέσιμη και την γνώση και την τεχνολογία σχεδόν σε όλους. Αν κάποιος θέλει να ζυμώσει, μπορεί... δεν χρειάζεται να κοσκινίζει, επειδή σε 50 χρόνια θα έχουμε καλύτερα όργανα. Επίσης ο τρόπος που δουλεύει η έρευνα είναι ότι πολλοί πρέπει να επιβεβαιώνουν τα ίδια αποτελέσματα, αν το κάνει μόνο ένας, δεν είναι επιστήμη.
Δεν ξέρω εάν έχεις εργαστεί ποτέ στο εξωτερικό, αλλά σε θέματα Τ_έρευνας (και σε κανά δύο άλλους τομείς)
η παγκοσμιοποίηση (όπως την αντιλαμβάνεσαι) είναι αυστηρά ελεγχόμενη.
Αρα δεν τα ΄χεις όλα στα πόδια σου και το διαδίκτυο δεν είναι ασφαλές.
Ενας Ελληνας επιστήμονας που πάει π.χ. Ιαπωνία (για να εργαστεί) γυρίζει το ρολόι του στο 2070
πριν την προσγείωση (αν με πιάνεις):). Αυτά για την "εισαγόμενη" τεχνολογία/γνωσία.

Τώρα στα δικά μας:

Στο post 640:D Λες.. εάν δύο καλώδια είναι επαρκώς διαφορετικά ώστε να προκαλούν διαφορετικό ηχητικό αποτέλεσμα, τότε με μεγάλο βαθμό βεβαιότητας μπορούμε να εντοπίσουμε ποιοτικά και ποσοτικά τις διαφορές τους.

Δηλαδή, δύο καλώδια με διαφορετικά τεχνικά χαρακτηριστικά θα ακουστούν σχεδόν πάντα διαφορετικά. ;)

Οπότε εντοπίζοντας τις ποιοτικές και ποσοτικές διαφορές μπορούμε να τα κατευθύνουμε προς
τον "σωστό δρόμο"

Αρα τι θέμα είναι λήξαν. Διαφορές υπάρχουν και μάλιστα με τη Βούλα.
[DOUBLEPOST=1555782614][/DOUBLEPOST]
Μπορεί, παρακαλώ ποgλύ, να μου πει κάπχοιος, κατά προτίμηση ακουωδγιαφοράκης χρυσαβτχιάς, ηντάναι ακριβώς και ήντα δουgλειά κάgνει το στάδιο/κύκλωμα τροφοδοσίας ενός τεgλικού εgνισχυτή (για να πχιάσουμε μνιά απgλή περίπτωση); :idk:
  • Θεσσαλονίκης 151
    Τ.Κ 17610 Καλλιθέα
  • +30.210-485-7600
Από 06/05/2019 (πρωινά)
 
Last edited:

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Το να επιλέγουμε στις καθημερινές δραστηριότητες τις μάχες μας και τα όπλα που θα μεταχειριστούμε χωρίς ν'αφήνουμε εκείνες να μας επιλέγουν κρίνεται ως στρατηγική παρά ως φυγομαχία.

Κι ένα σημαντικό όπλο στην κατοχή παντός ενδιαφερομένου για εναλλαγές καλωδίων ρεύματος,θα ήταν να έχει πρώτα επισκεφτεί για ν'άκουγε ενδελεχώς ένα σύστημα δομημένο με τη φιλοσοφία εκείνου που έχει ο Ear.

Τότε και μόνον τότε θα ήταν σε θέση ν'αξιολογήσει - για δικόν του λογαριασμό και μόνο -πόση σημασία έχουν οι διαφοροποιήσεις στην απόδοση από τις εναλλαγές των καλωδίων.

Για να συνειδητοποιούσε κιόλας τί είδους χόμπι ενδιαφέρεται τελικώς ν'ακολουθήσει...;)
Θαυμάζω την αλληλεγγύη σας! Δεν είναι κακό, αλήθεια, πιστευω ότι είναι αρετή. Φτάνει να εκφράζεται με το σωστό τρόπο, και κυρίως ανιδιοτελώς.;)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το παλεύω Χάρι! Αλλά παράλληλα ξέρω και που δε θέλω να πάω.;)
Επειδή έχεις ένα κόλλημα με το Spotify πάντως, αν έκανες ένα ΤΥΦΛΌ τεστ Spotify vs CD, θα ήθελα να είμαι εκεί να σε καμαρωσω και να σου δώσω κουράγιο.. :p
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Το να επιλέγουμε στις καθημερινές δραστηριότητες τις μάχες μας και τα όπλα που θα μεταχειριστούμε χωρίς ν'αφήνουμε εκείνες να μας επιλέγουν κρίνεται ως στρατηγική παρά ως φυγομαχία.
Σωστό! Αρκεί να κάνουμε ορθή εκτίμηση της τακτικής κατάστασης του πεδίου μάχης.Σε άλλη περίπτωση, μπορεί να οδηγήσει σε πανωλεθρία. Τι νομίζεις;
[DOUBLEPOST=1555783087][/DOUBLEPOST]
Επειδή έχεις ένα κόλλημα με το Spotify πάντως, αν έκανες ένα ΤΥΦΛΌ τεστ Spotify vs CD, θα ήθελα να είμαι εκεί να σε καμαρωσω και να σου δώσω κουράγιο.. :p
..έλα να το κάνουμε μαζί. :tongue: Κοντά είμαστε, θα φας και παιδάκια, τέτοια που δεν έχεις ματαφάει!!!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Θαυμάζω την αλληλεγγύη σας! Δεν είναι κακό, αλήθεια, πιστευω ότι είναι αρετή. Φτάνει να εκφράζεται με το σωστό τρόπο, και κυρίως ανιδιοτελώς.;)
Σωστό! Αρκεί να κάνουμε ορθή εκτίμηση της τακτικής κατάστασης του πεδίου μάχης.Σε άλλη περίπτωση, μπορεί να οδηγήσει σε πανωλεθρία. Τι νομίζεις;
Θα ήταν επιπόλαιο εκ μέρους μου να πάρω στα σοβαρά το σχόλιο περί ανιδιοτέλειας.Και πράττω συνειδητά με την επίγνωση ότι κάποιοι μπορεί να το χαρακτήριζαν έως και...φυγομαχία.;)
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Θα ήταν επιπόλαιο εκ μέρους μου να πάρω στα σοβαρά το σχόλιο περί ανιδιοτέλειας.Και πράττω συνειδητά γνωρίζοντας ότι κάποιοι μπορεί να το χαρακτήριζαν...φυγομαχία.;)
Οκ:)
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Κι εγὠ κολακεὐομαι που το σὐστημἀ μου αναδεικνὐει και την απειροελἀχιστη αλλαγἠ.
( Ακὀμα και μιἀς αντἰστασης οπουδἠποτε μἐσα σε οποιοδἠποτε κὐκλωμα )
Ὁμως ... Εἀν η θεὠρηση γιἀ το χτἰσιμο της οντὀτητας ἠταν εξ᾽αρχἠς ολιστικἠ ...
Δεν θα χρειαζὀμουν αυτἐς τις βλακὠδεις διαπιστὠσεις.
Ὁταν η αἰσθηση της πληρὀτητας εἰναι κορεσμἐνη, δεν αφἠνει τἰποτα προς αναζἠτηση.
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Το να επιλέγουμε στις καθημερινές δραστηριότητες τις μάχες μας και τα όπλα που θα μεταχειριστούμε χωρίς ν'αφήνουμε εκείνες να μας επιλέγουν κρίνεται ως στρατηγική παρά ως φυγομαχία.

Κι ένα σημαντικό όπλο στην κατοχή παντός ενδιαφερομένου για εναλλαγές καλωδίων ρεύματος,θα ήταν να έχει πρώτα επισκεφτεί για ν'άκουγε ενδελεχώς ένα σύστημα δομημένο με τη φιλοσοφία εκείνου που έχει ο Ear.

Τότε και μόνον τότε θα ήταν σε θέση ν'αξιολογήσει - για δικόν του λογαριασμό και μόνο -πόση σημασία έχουν οι διαφοροποιήσεις στην απόδοση από τις εναλλαγές των καλωδίων.

Για να συνειδητοποιούσε κιόλας τί είδους χόμπι ενδιαφέρεται τελικώς ν'ακολουθήσει...;)
είναι σίγουρο, ότι το σύστημα του φιλτατου Κώστα παίζει καλά, ίσως πολυ καλά.
Όμως έχει ο ίδιος επιλέξει ένα πολυκάναλο σεταπ που άλλοι για λόγους κόστους, άλλοι για λόγους χώρου, συντρόφου, ή απλά γιατί γουστάρουν το δικαναλο δεν μπορούν η δεν θέλουν.
Σε ένα λοιπόν σύστημα με ενεργες ισοσταθμισεις, με μια συστοιχία ηχείων και σαμπ, θα ήταν και κοστοβορο και ίσως υπερβολή να ασχοληθεί και με τα καλώδια ρεύματος.
Σε αντίθεση με το δικαναλο, οπου το κόστος είναι χαμηλο (λίγα καλώδια) και η βελτίωση θεαματική.
Η διαφωνία μας όμως εγγειται στο γεγονός ότι εδώ μιλάμε για την ύπαρξη η όχι διαφορών στον ήχο από τα καλώδια ρεύματος ή όχι κι όχι για το πιο σεταπ είναι καλύτερο.
 
Last edited:

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
...............Μιας και μιλησαμε για ντουλαπες...στο θεμα μου υπηρχε φωτο με ενα ιιθερ του 5000 και ενα synergistic των 3000.......ας μας δειξει οποιος κρυβει στην ντουλαπα του .....κατι ισαξιο.....και μετα με τροπο ας κοιταξει πως τα καλωδια μου ειχαν 37 χαρτια........τα στερνα ετσι...........μην μπω σε κοπο να ανεβασω xlo unlimited....και τοσα αλλα φτηνιαρικα καλωδια που ειχα αγορασει ανα καιρους........
Κυριοι ανοιξτε τα φυλλα σας........αντε να δουμε....................
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
είναι σίγουρο, ότι το σύστημα του φιλτατου Κώστα παίζει καλά, ίσως πολυ καλά.
Όμως έχει ο ίδιος επιλέξει ένα πολυκάναλο σεταπ που άλλοι για λόγους κόστους, άλλοι για λόγους χώρου, συντρόφου, ή απλά γιατί γουστάρουν το δικαναλο δεν μπορούν η δεν θέλουν.
Σε ένα λοιπόν σύστημα με ενεργες ισοσταθμισεις, με μια συστοιχία ηχείων και σαμπ, θα ήταν και κοστοβορο και ίσως υπερβολή να ασχοληθεί και με τα καλώδια ρεύματος.
Σε αντίθεση με το δικαναλο, οπου το κόστος είναι χαμηλο (λίγα καλώδια) και η βελτίωση θεαματική.
Η διαφωνία μας όμως εγγειται στο γεγονός ότι εδώ μιλάμε για την ύπαρξη η όχι διαφορών στον ήχο από τα καλώδια ρεύματος ή όχι κι όχι για το πιο σεταπ είναι καλύτερο.
Με κάνεις ν'αναρωτιέμαι ώρες ώρες μήπως η γνωστική ασυμφωνία έχει προκύψει ως παρενέργεια από...συνεχείς εναλλαγές καλωδίων.:wink:
σίγουρα πάντως δεν ωφείλεται σε παρενέργεια του εγωισμού μου:D:D
Ο οποίος δεν είναι σε καμία περίπτωση...αμελητέα ποσότητα.;)
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Με κάνεις ν'αναρωτιέμαι ώρες ώρες μήπως η γνωστική ασυμφωνία αποτελεί παρενέργεια από...συνεχείς εναλλαγές καλωδίων.:wink:
σίγουρα πάντως δεν ωφείλεται σε παρενέργεια του εγωισμού μου:D:D
[DOUBLEPOST=1555789047][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1555783087][/DOUBLEPOST]
..έλα να το κάνουμε μαζί. :tongue: Κοντά είμαστε, θα φας και παιδάκια, τέτοια που δεν έχεις ματαφάει!!![/QUOTE]
αααα... όλα κι όλα κύριε Νίκο! εγώ εδώ και τρεις μέρες παλεύω να μαζέψω ϊκανό στατιστικό δείγμα¨για το συγκριτικό καλωδίων ρεύματος και μπαίνεις εσύ σφήνα στη μέση να μου πάρεις υποψήφιους ακροατές για άλλο τέστ?? απαράδεκτος!!:lolsign::lolsign:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
oποιος κανει ορεξη οτι θα φαει στου Λεανδρου πλαναται πλανη οικτρα....μπορω να πω και τορνο
θα σκυλοπεινασετε οσοι ερθετε.....καποιοι κατι ξερουν.......
βρες καλως και την παλιο φωτο
P1020387.JPG
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σωστό! Αρκεί να κάνουμε ορθή εκτίμηση της τακτικής κατάστασης του πεδίου μάχης.Σε άλλη περίπτωση, μπορεί να οδηγήσει σε πανωλεθρία. Τι νομίζεις;
[DOUBLEPOST=1555783087][/DOUBLEPOST]
..έλα να το κάνουμε μαζί. :tongue: Κοντά είμαστε, θα φας και παιδάκια, τέτοια που δεν έχεις ματαφάει!!![/QUOTE
Σωστό! Αρκεί να κάνουμε ορθή εκτίμηση της τακτικής κατάστασης του πεδίου μάχης.Σε άλλη περίπτωση, μπορεί να οδηγήσει σε πανωλεθρία. Τι νομίζεις;
[DOUBLEPOST=1555783087][/DOUBLEPOST]
..έλα να το κάνουμε μαζί. :tongue: Κοντά είμαστε, θα φας και παιδάκια, τέτοια που δεν έχεις ματαφάει!!!
αααα... όλα κι όλα κύριε Νίκο! εγώ εδώ και τρεις μέρες παλεύω να μαζέψω ϊκανό στατιστικό δείγμα¨για το συγκριτικό καλωδίων ρεύματος και μπαίνεις εσύ σφήνα στη μέση να μου πάρεις υποψήφιους ακροατές για άλλο τέστ?? απαράδεκτος!!:lolsign::lolsign:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
oποιος κανει ορεξη οτι θα φαει στου Λεανδρου πλαναται πλανη οικτρα....μπορω να πω και τορνο
θα σκυλοπεινασετε οσοι ερθετε.....καποιοι κατι ξερουν.......
βρες καλως και την παλιο φωτο
View attachment 124474
Πωρε κάτι φιδγια.... Βόες πυθωνες και ανακοντα!!!!
Αλήθεια αυτά τα cupcakes τι δουλειά έχουν πάνω στον τελικό (αν βλέπω καλά πως είναι τελικός), μρε συ Αρτζι?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top