Περί καλωδίων ρεύματος


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
"Now there are perfectly good reasons to buy expensive power cords. For one they look cool. 'The better it looks, the better it sounds.' (This has been shown to be the case in studies that compare sighted to blind tests using identical equipment.) Another reason to buy them is that they cost a lot. They are status symbols. Status is good in our culture. Fear is another reason. Fear of not doing everything you can to get 'the best sound.' Of course there is plain old faith. If you believe that they make your stereo system sound better, then they do! If having them makes you feel better, makes you more relaxed when you listen to music, gives you comfort in knowing that you have left no stone unturned in your pursuit of musical enjoyment, by all means, go for it!"
Εδώ είναι η ουσία της υπόθεσης. Το περιοδικό είναι μαγαζί. Τα καλώδια, όπως και όλα τα άλλα είναι καταναλωτικά προϊόντα. Όπως και οι καλωδιοφτιάχτες, μαγαζιά είναι επίσης. Πώς θα μπορούσε ένα μαγαζί να πει μην αγοράσετε εμπόρευμα? Με έναν περίτεχνο και μαρκετίστικο τρόπο απευθύνεται στον καταναλωτή και τού λέει: "Κοίτα, εμείς μπορεί να μην καταφέραμε ν' ακούσουμε διαφορές, όμως υπάρχουν άλλου είδους δγιαφορές για να πσωνίσεις το εμπόρευμα"

και οι φανέλες και οι κάλτσες και τα βρακιά και τα ρόλεξ, έχουν δγιαφορές, δεν έχουν?
 


Μηνύματα
262
Reaction score
135
τα καλώδια έχουν διαφορές και ακούγονται, μόνο που δεν φτάνουν 30" για να τις ακούσεις, χρειάζεται παρατεταμένη ακρόαση και δεν χρειάζεται μια περιουσία για να το διαπιστώσει κανείς, δηλαδή μπορούμε να φτιάξουμε σχετικά φτηνά τα δικά μας καλώδια και είναι σίγουρο ότι αν τα εφαρμόσουμε συνολικά στο σύστημά μας θα είναι καλύτερα από τα απλά τα μαύρα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Από τα αγαπημένα κομμάτια του γράφοντος και για δοκιμές setup-χώρου όπου το ΄΄πρόστυχο΄΄ διπλό track με υπέρθεση κοντραμπάσου πάνω σε ηλεκτρικό μπάσο ξεμπροστιάζει αρκετές ενιαίες οντότητες.

Κι επειδή κάθε πολυσύχναστο νήμα οφείλει να έχει μιαν αφιερωμένη υπόκρουση εν είδει αντίκτυπου,να η ευκαιρία και για τη δική του με μουσική επένδυση από το γνωστό άσμα του Καρβέλα:

Δε θέλω Βαλχάλια ή Συναργίστικ Ρισέρτς
θέλω τα ίδια που άκουγες χθες
Δε θέλω τους βόες ή του Argi τα μπωλ
το ξέρεις πως πεθαίνω
με τα πρόστυχα τα μαύρα τα καλώδιά σου
στο Trinnov βάζω και άντε γειά σου
Δε γουστάρω πολύχρωμο φιδέ
μα τα πρόστυχα τα μαύρα τα καλώδιά σου

Με δυο μόνο ευρώπουλα και στον προβολέα
όσο πιο φθηνιάρικα τον βλέπω πιο ωραία
γιατίιιιιιιιι; γιατίιιιιιιιιιι;
να ντρέπομαι επειδή γουστάρω δηλαδή
τα πισί καλώδιά σου
κι ένα Dirac κοντά σου

δεν γουστάρω ούτε τα κυριλέ
αλλά τα πρόστυχα τα άσπρα τα πολύπριζά σου...
:lolsign:
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Κι επειδή κάθε πολυσύχναστο νήμα οφείλει να έχει μιαν αφιερωμένη υπόκρουση εν είδει αντίκτυπου,να η ευκαιρία και για τη δική του με μουσική επένδυση από το γνωστό άσμα του Καρβέλα:

Δε θέλω Βαλχάλια ή Συναργίστικ Ρισέρτς
θέλω τα ίδια που άκουγες χθες
Δε θέλω τους βόες ή του Argi τα μπωλ
το ξέρεις πως πεθαίνω
με τα πρόστυχα τα μαύρα τα καλώδιά σου
στο Trinnov βάζω και άντε γειά σου
Δε γουστάρω πολύχρωμο φιδέ
μα τα πρόστυχα τα μαύρα τα καλώδιά σου

Με δυο μόνο ευρώπουλα και στον προβολέα
όσο πιο φθηνιάρικα τον βλέπω πιο ωραία
γιατίιιιιιιιι; γιατίιιιιιιιιιι;
να ντρέπομαι επειδή γουστάρω δηλαδή
τα πισί καλώδιά σου
κι ένα Dirac κοντά σου

δεν γουστάρω ούτε τα κυριλέ
αλλά τα πρόστυχα τα άσπρα τα πολύπριζά σου...
:lolsign:
Δώσε πόνοοοοοοοοο!!!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Καλοί μου άνθρωποι,
μην υποτιμάτε το Spotify.

Μπορεί μόνο αυτό να ακούω,
και με καλώδια της οκάς,
και μπορεί όλο το σύστημά μου να είναι φτηνότερο μόνο από τα καλώδια κάποιων,
αλλά δεν έχετε ιδέαν πως παίζει.

Ιδέαν.
Το Spotify...

Άντε, καλό βράδυ. :drinks:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Πωρε κάτι φιδγια.... Βόες πυθωνες και ανακοντα!!!!
Αλήθεια αυτά τα cupcakes τι δουλειά έχουν πάνω στον τελικό (αν βλέπω καλά πως είναι τελικός), μρε συ Αρτζι?

τωρα με βαζεις να σηκωνω φωτο που δεν πρεπει.........ας που κλωνοι.....κλωνοι που ξεπερασαν τα οριτζιναλ.....κατασκευασμενα απο εμενα ακριβως πριν 10 χρονια.................κατσε να βρω την φωτο και ερχομαι......


εφτασε ....ενα κρυο βραδυ.......εκει στο 09....ο εξ αριστερα..(γνωστη φατσα) ...με πιο πολλα μαλλια (τοτε),.,..και ο εκ δεξια.....πρωην ριβιουερ στον ηχο.......ηρθαν να δοκιμασουν κατι στο συστημα μου , πριν καν τα βγαλουν για πουλημα.........για κακη μου τυχη ....εχω το μονο αν μπορω να τα αντιγραψω το κανω .....αλλιως τα πλερωνω,,,,,,ετσι και εγινε,.......οι κλωνοι μου βγηκαν πιο καλοι απο τα οριτζιναλ........
Και κατι ακομα.....οταν το 03 ειχα κανει ηχοβολισμο στο χωρο μου και εφερνα auralex απο την βιρτζινια .....πολυ εδω μεσα ακουγαν απο ηχειακια απο το πλαισιο....................μπονους τα φιδια του τοτε................
IMG_1634.JPG
IMG_1635.JPG
IMG_1636.JPG
IMG_1637.JPG
.........
[DOUBLEPOST=1555827127][/DOUBLEPOST]
Εδώ είναι η ουσία της υπόθεσης. Το περιοδικό είναι μαγαζί. Τα καλώδια, όπως και όλα τα άλλα είναι καταναλωτικά προϊόντα. Όπως και οι καλωδιοφτιάχτες, μαγαζιά είναι επίσης. Πώς θα μπορούσε ένα μαγαζί να πει μην αγοράσετε εμπόρευμα? Με έναν περίτεχνο και μαρκετίστικο τρόπο απευθύνεται στον καταναλωτή και τού λέει: "Κοίτα, εμείς μπορεί να μην καταφέραμε ν' ακούσουμε διαφορές, όμως υπάρχουν άλλου είδους δγιαφορές για να πσωνίσεις το εμπόρευμα"

και οι φανέλες και οι κάλτσες και τα βρακιά και τα ρόλεξ, έχουν δγιαφορές, δεν έχουν?

ξεχασες μονο ....οτι καπχιοι εχουν μυαλο............κακο πραμα να ξεχνας......ή να κανεις αυτο
Οταν λοιπον πουλας (καλα κανεις) απο χθες τρεχει στο μυαλο σου οτι το απεναντι μαγαζι ....πουλαει και αυτο
Και ο μονος τροπος να αποδειξεις οτι την εχεις πιο μακρυα και πιο χοντρη,......ειναι να την δωσεις για δοκιμη....
Γιατι ξερεις και ο απεναντι ετσι σκεφτεται.....και κανει......
Οποτε οταν ο σεφτομενος βαλει μεζουρα στην δικια σου και στου απεναντι .....καποια θα ειναι πιο τυρογαριδακι.....
Οποτε το μεγαλο εργαλειο ειναι παντα ο νικητης,......
Πανε πολλες δεκαετιες που καθε προιον δινεται για αξιολογηση,...........αν δεν δινεται........παει ακλαφτο.....
και μιλαω για καθε ειδους περιφεριακο προιον.........
hola buenas....που λενε οι καταλανοι
 
Last edited:


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλοί μου άνθρωποι,
μην υποτιμάτε το Spotify.

Μπορεί μόνο αυτό να ακούω,
και με καλώδια της οκάς,
και μπορεί όλο το σύστημά μου να είναι φτηνότερο μόνο από τα καλώδια κάποιων,
αλλά δεν έχετε ιδέαν πως παίζει.

Ιδέαν.
Το Spotify...

Άντε, καλό βράδυ. :drinks:
Χμ... Το σύστημά μου δοκιμαζόταν πίσω στο 2014 με spotify. Και κάποια κομμάτια τα είχα μάθει πολύ καλά, είχα φτιάξει μάλιστα και playlist με τις αναφορές μου. Βέβαια, τώρα το έχω ρίξει στα flac και τα sacd rips.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Και ο μονος τροπος να αποδειξεις οτι την εχεις πιο μακρυα και πιο χοντρη,......ειναι να την δωσεις για δοκιμη....
Κι βαλχάλας την έδωσε για τεστ, μα δεν τού την βρήκαν πιο μεγάλη απ' του κυρ Μήτσου στη λαϊκή.
Βρήκαν όμως τρόπο να πουν στους κάθε λογής ματσωμένους "τι να την κάνεις του κυρ Μήτσου? ο βαλχάλας την έχει πιο διακοσμημένη, αυτήνα πλέρωσε για να κάνεις το κομμάτι σου"
 

N

nickmitro

Guest
τωρα με βαζεις να σηκωνω φωτο που δεν πρεπει.........ας που κλωνοι.....κλωνοι που ξεπερασαν τα οριτζιναλ.....κατασκευασμενα απο εμενα ακριβως πριν 10 χρονια.................κατσε να βρω την φωτο και ερχομαι......


εφτασε ....ενα κρυο βραδυ.......εκει στο 09....ο εξ αριστερα..(γνωστη φατσα) ...με πιο πολλα μαλλια (τοτε),.,..και ο εκ δεξια.....πρωην ριβιουερ στον ηχο.......ηρθαν να δοκιμασουν κατι στο συστημα μου , πριν καν τα βγαλουν για πουλημα.........για κακη μου τυχη ....εχω το μονο αν μπορω να τα αντιγραψω το κανω .....αλλιως τα πλερωνω,,,,,,ετσι και εγινε,.......οι κλωνοι μου βγηκαν πιο καλοι απο τα οριτζιναλ........
Και κατι ακομα.....οταν το 03 ειχα κανει ηχοβολισμο στο χωρο μου και εφερνα auralex απο την βιρτζινια .....πολυ εδω μεσα ακουγαν απο ηχειακια απο το πλαισιο....................μπονους τα φιδια του τοτε................
View attachment 124497 View attachment 124498 View attachment 124499 View attachment 124500 .........
[DOUBLEPOST=1555827127][/DOUBLEPOST]


ξεχασες μονο ....οτι καπχιοι εχουν μυαλο............κακο πραμα να ξεχνας......ή να κανεις αυτο
Οταν λοιπον πουλας (καλα κανεις) απο χθες τρεχει στο μυαλο σου οτι το απεναντι μαγαζι ....πουλαει και αυτο
Και ο μονος τροπος να αποδειξεις οτι την εχεις πιο μακρυα και πιο χοντρη,......ειναι να την δωσεις για δοκιμη....
Γιατι ξερεις και ο απεναντι ετσι σκεφτεται.....και κανει......
Οποτε οταν ο σεφτομενος βαλει μεζουρα στην δικια σου και στου απεναντι .....καποια θα ειναι πιο τυρογαριδακι.....
Οποτε το μεγαλο εργαλειο ειναι παντα ο νικητης,......
Πανε πολλες δεκαετιες που καθε προιον δινεται για αξιολογηση,...........αν δεν δινεται........παει ακλαφτο.....
και μιλαω για καθε ειδους περιφεριακο προιον.........
hola buenas....που λενε οι καταλανοι
Ο εξω αριστερα ειναι σιγουρα ο Ν. Μενδρινος και ο εξω δεξια "φερνει" ολιγον προς Π.Κωτση.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Ο εξω αριστερα ειναι σιγουρα ο Ν. Μενδρινος και ο εξω δεξια "φερνει" ολιγον προς Π.Κωτση.
παπαγεωργιου......ο εξω δεξια......ο αλλος ειναι ο νικος....
[DOUBLEPOST=1555831813][/DOUBLEPOST]
Κι βαλχάλας την έδωσε για τεστ, μα δεν τού την βρήκαν πιο μεγάλη απ' του κυρ Μήτσου στη λαϊκή.
Βρήκαν όμως τρόπο να πουν στους κάθε λογής ματσωμένους "τι να την κάνεις του κυρ Μήτσου? ο βαλχάλας την έχει πιο διακοσμημένη, αυτήνα πλέρωσε για να κάνεις το κομμάτι σου"

πιο διακοσμημενη ειναι του ted.........ολες οι αλλες ειναι απλες οδοντοκρεμες
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
...
Βρήκαν όμως τρόπο να πουν στους κάθε λογής ματσωμένους "τι να την κάνεις του κυρ Μήτσου? ο βαλχάλας την έχει πιο διακοσμημένη, αυτήνα πλέρωσε για να κάνεις το κομμάτι σου"
O κυρ-Μήτσος δίνει τίποτα marketing expenses?
 

N

nickmitro

Guest
τωρα με βαζεις να σηκωνω φωτο που δεν πρεπει.........ας που κλωνοι.....κλωνοι που ξεπερασαν τα οριτζιναλ.....κατασκευασμενα απο εμενα ακριβως πριν 10 χρονια.................κατσε να βρω την φωτο και ερχομαι......


εφτασε ....ενα κρυο βραδυ.......εκει στο 09....ο εξ αριστερα..(γνωστη φατσα) ...με πιο πολλα μαλλια (τοτε),.,..και ο εκ δεξια.....πρωην ριβιουερ στον ηχο.......ηρθαν να δοκιμασουν κατι στο συστημα μου , πριν καν τα βγαλουν για πουλημα.........για κακη μου τυχη ....εχω το μονο αν μπορω να τα αντιγραψω το κανω .....αλλιως τα πλερωνω,,,,,,ετσι και εγινε,.......οι κλωνοι μου βγηκαν πιο καλοι απο τα οριτζιναλ........
Και κατι ακομα.....οταν το 03 ειχα κανει ηχοβολισμο στο χωρο μου και εφερνα auralex απο την βιρτζινια .....πολυ εδω μεσα ακουγαν απο ηχειακια απο το πλαισιο....................μπονους τα φιδια του τοτε................
View attachment 124497 View attachment 124498 View attachment 124499 View attachment 124500 .........
[DOUBLEPOST=1555827127][/DOUBLEPOST]


ξεχασες μονο ....οτι καπχιοι εχουν μυαλο............κακο πραμα να ξεχνας......ή να κανεις αυτο
Οταν λοιπον πουλας (καλα κανεις) απο χθες τρεχει στο μυαλο σου οτι το απεναντι μαγαζι ....πουλαει και αυτο
Και ο μονος τροπος να αποδειξεις οτι την εχεις πιο μακρυα και πιο χοντρη,......ειναι να την δωσεις για δοκιμη....
Γιατι ξερεις και ο απεναντι ετσι σκεφτεται.....και κανει......
Οποτε οταν ο σεφτομενος βαλει μεζουρα στην δικια σου και στου απεναντι .....καποια θα ειναι πιο τυρογαριδακι.....
Οποτε το μεγαλο εργαλειο ειναι παντα ο νικητης,......
Πανε πολλες δεκαετιες που καθε προιον δινεται για αξιολογηση,...........αν δεν δινεται........παει ακλαφτο.....
και μιλαω για καθε ειδους περιφεριακο προιον.........
hola buenas....που λενε οι καταλανοι
Μαλλον,αν βλεπω καλα,εννοεις τα ΝΜ Sonic Purifiers.Τα δοκιμασα κι εγω αλλα εκαναν το ιδιο με πολλα αντιστοιχα προιοντα,"μαλακωναν" τον ηχο,οποτε δεν αγοραστηκαν.
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
καλημέρα!
Η 3/5 πλησιάζει!
Ανοιχτή πρόσκληση σε όσους ακούν ή δεν ακούν!
Όσοι (ά)πιστοι προσέλθετε!
Μιά δοκιμή θα σας πείσει!!:):)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Μαλλον,αν βλεπω καλα,εννοεις τα ΝΜ Sonic Purifiers.Τα δοκιμασα κι εγω αλλα εκαναν το ιδιο με πολλα αντιστοιχα προιοντα,"μαλακωναν" τον ηχο,οποτε δεν αγοραστηκαν.
εμενα δουλεψαν,,,,,,και οτι δουλευει
πρωτα παλευω να το κοπιαρω.....
Και αν δεν.....αν μπορω το αγοραζω........
Καπως ετσι κοπιαρω καλωδια....οκ το παω πιο περα.....αλλα τα παντα κρινονται απο το αποτελεσμα.....
Οσο για το τι ειναι (ασχετα αν δεν σου εκατσαν) ηταν ενα προιον που πουλαγε,,,,,και ο ριτσος τα εδινε για δοκιμη
Αν δεν εκαναν....δεν θα τα αγοραζαν..........
[DOUBLEPOST=1555835941][/DOUBLEPOST]
καλημέρα!
Η 3/5 πλησιάζει!
Ανοιχτή πρόσκληση σε όσους ακούν ή δεν ακούν!
Όσοι (ά)πιστοι προσέλθετε!
Μιά δοκιμή θα σας πείσει!!:):)

πεινασμενους δεν δεχεστε ? ειμαι φαταουλ........
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top