Μπροστινά ηχεία για μουσική

Μηνύματα
19
Reaction score
9
Στο living room του διαμερίσματος μου έχω εγκατεστημένο το παρακάτω σύστημα home cinema:
- AV receiver: Denon AVR X2500H
-Blu Ray player: Philips BDP9600
-Ηχεία L-R: B&W P5 (καλωδιωμένα σε bi amp)
-Ηχείο C: KEF Q95C
-Ηχεία LR-RR: Pioneer (της πλάκας)
-Subwoofer: YAMAHA YST-SW1500
Είμαι ικανοποιημένος όσον αφορά την παρακολούθηση ταινιών, όχι όμως τόσο για μουσική και σκέφτομαι να αντικαταστήσω τα P5 τα οποία εξ άλλου έχω πάνω από 15 χρόνια.
Ακούω κυρίως classic rock σε χαμηλές έως μεσαίες στάθμες (διαμέρισμα γαρ) από το player αλλά και από ιντερνετικούς σταθμούς από τον ραδιοενισχυτή. Η απόσταση ακρόασης από τα ηχεία είναι περίπου 3.5m, ενώ υπάρχει περιορισμένος χώρος δεξιά και αριστερά κυρίως για το δεξί ηχείο (δείτε φωτογραφία).
Σχεδιάζω να κινηθώ σε κατηγορία κόστους στην περιοχή των 1500€.
(Monitor Audio Silver 200, B&W 603 κλπ)
Το ερώτημά μου είναι αν κατά πόσο σ' αυτή τη κατηγορία κόστους θα υπάρξει σοβαρή αναβάθμιση στον ήχο σε σχέση με τα P5 ή θα κλαίω τα χρήματά μου.
Επιπλέον θα ήθελα γνώμες για ηχεία.
Ευχαριστώ
 

Attachments


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.461
Καλημερα ,θα σου προτενα να προσθεσεις εναν τελικο ενισχυτη,γιατι σιγουρα ο ενισχυτης σου τους πεφτει λιγος,τα ηχεια ειναι καλα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Προβλήματα:
Μεγάλη απόσταση ακρόασης
Κακή τοποθέτηση ηχείων
Ανομοιομορφία ηχείων (διαφορετικές εταιρίες/μεγέθη)

Προτεινόμενη λύση: άλλαξε καλώδιο ρεύματος :lolsign:

(Αστειεύομαι φυσικά)

Σοβαρά τώρα:
Πριν κάνεις οποιαδηποτε αγορά, προσπάθησε να κατεβάσεις την απόσταση ακρόασης κάτω απο τα τρία μέτρα, πες 2.80. Τριάντα πόντους μπροστά τον καναπέ, τριάντα πόντους μπροστά τα ηχεία. Δώσε στα ηχεία κλίση προς τα έσω, έτσι ώστε να σε βλέπουν φάτσα (να μην βλεπεις την πλαϊνή επιφάνεια απο την θέση ακρόασης). Μετά, ξανατρέξε το audyssey, με τα ηχεία Small και το crossover στο 80Hz.

Αν για λόγους “παντόφλας” δεν μπορείς να μικρύνεις την απόσταση ακρόασης δεν έχει νόημα να κάνεις καμία επένδυση.
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Ναι θα δεις διαφορά. Τα ηχεία σου είναι αρκετά παλιά, μοντέλο 95-97 νομίζω. Έχουν "΄γεράσει" , η ανάρτηση δεν θα δουλεύει σωστά και σίγουρα δεν είναι τα ηχεία που ήταν αρχικά.

O ενισχυτή σου βγάζει 2x95W στα 8 ohm, 20 Hz - 20 kHz, 0.08% 2ch Drive. Δεν είναι άσχημα. Δεν έχει pre out οπότε τελικό δεν δέχεται.

Αν σου αρέσει ο ήχος της B&W γιατί δεν κοιτάς την ίδια εταιρία; Και σίγουρα πρέπει να πας να ακούσεις και να συγκρίνεις ο ίδιος.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Καλώς όρισες,
Ηχεία,ίσως το πιο βασικό κομμάτι ενός συστήματος. Το άλλο είναι ο χώρος και ο τρόπος στησίματός του.
Ξεκίνησε αρχικά με αυτά που σου ανέφεραν τα παιδιά σχετικά με τον χώρο, δημιουργώντας μία σωστή θέση ακρόασης με την μέθοδο του ισόπλευρου τριγώνου, με απόσταση από τα ηχεία κοντά στα 2,5 - 2,8 μέτρα.


Αν κάτι σου λείπει πάλι, ξεκίνα ακροάσεις ,Μην παραλήψεις … Klipsch (λόγω των μουσικών σου προτιμήσεων ) και αν σου κάνει "κλικ" που λένε, το ξανά συζητάμε.
Σε αυτήν την περίπτωση, προτείνω να δεις την Νέα σειρά της και ειδικά αυτό:
https://www.klipsch.com/products/rp-8000f-floorstanding-speaker.

Τώρα, κάτι άλλο... AV και μουσική ακρόαση, δεν τα πάνε καλά.
Εφ όσον ο AV σου δεν δέχεται τελικό, υπάρχει και η λύση Ενεργών. (σημείωση: Δεν γνωρίζω, εφ όσον δεν υπάρχει έξοδος προ ενίσχυσης, αν γίνεται συνδυασμός με ενεργά, Εδώ, μπορούν να βοηθήσουν πολλά από τα μέλη του φόρουμ, που γνωρίζουν το θέμα καλύτερα ) !
 
Last edited:

Μηνύματα
19
Reaction score
9
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Τα προβλήματα με τον χώρο καθως και το ταίριασμα των ηχείων, τα γνωρίζω.
Μετακινησα τα ηχεία και τον καναπε λιγο εμπρός και η αποσταση μειώθηκε στα 3m. Παρακάτω δεν γίνεται.
Όσον αφορά τα ενεργα ηχεια, γνωρίζω ότι χρειάζεται προενισχυση και ο Denon δεν βγάζει τέτοια έξοδο, επομένως ακυρο.
Τα Klipsch τα ειχα στα υπόψη, αλλα ειναι τεραστια σε μέγεθος και δεν υπάρχει ο χωρος, ειδικά για το δεξί ηχειο.
Θα παω για ακροασεις, αν και στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν πολλές δυνατοτητες.
Θα σας ενημερωσω αν καταλήξω κάπου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μετακινησα τα ηχεία και τον καναπε λιγο εμπρός και η αποσταση μειώθηκε στα 3m.
Ωραία.
Τώρα πρέπει να ξανατρέξεις Audyssey
 

K

kimon

Guest
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Τα προβλήματα με τον χώρο καθως και το ταίριασμα των ηχείων, τα γνωρίζω.
Μετακινησα τα ηχεία και τον καναπε λιγο εμπρός και η αποσταση μειώθηκε στα 3m. Παρακάτω δεν γίνεται.
Όσον αφορά τα ενεργα ηχεια, γνωρίζω ότι χρειάζεται προενισχυση και ο Denon δεν βγάζει τέτοια έξοδο, επομένως ακυρο.
Τα Klipsch τα ειχα στα υπόψη, αλλα ειναι τεραστια σε μέγεθος και δεν υπάρχει ο χωρος, ειδικά για το δεξί ηχειο.
Θα παω για ακροασεις, αν και στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν πολλές δυνατοτητες.
Θα σας ενημερωσω αν καταλήξω κάπου.
Δυστυχώς τα ηχεία ακούγονται διαφορετικά,όχι μόνο αν αλλάξει η τοποθέτησή τους στον χώρο, αλλά και (πολύ περισσότερο) σε διαφορετικούς χώρους.Για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις, προσπάθησε (αν γίνεται) να ακούσεις το ζευγάρι που σου άρεσε περισσότερο στο κατάστημα και στον χώρο σου.
 


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
Δανεισου εναν δικαναλο ενισχυτη της κατηγοριας 700+ ευρω και ακουσε τα ηχεια σου στον χωρο σου με το ιδιο εστω στησιμο.Καντο και πες μας μετα τι δεν σου αρεσει.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
Τις περισσοτερες φορες ακουω σε direct, είτε σε pure direct mode, για αυτό και δεν με ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα ηχεια για να ακούω μουσικη
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τις περισσοτερες φορες ακουω σε direct, είτε σε pure direct mode, για αυτό και δεν με ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα ηχεια για να ακούω μουσικη
Με αυτήν την τοποθέτηση των ηχείων, η ισοστάθμιση είναι απαραίτητη.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Τις περισσοτερες φορες ακουω σε direct, είτε σε pure direct mode, για αυτό και δεν με ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα ηχεια για να ακούω μουσικη
θα συμφωνήσω με την πρόταση του φίλου tanto πιο πάνω. Για να δεις διαφορά σοβαρή με άλλα ηχεία πρέπει να φύγεις πολύ σε κοστολόγιο. Οπότε αν είμαστε σίγουροι ότι δεν έχει έξοδο για τελικό ο av προσπάθησε να δοκιμάσεις ένα σετ προ-τελικού ή έναν ολοκληρωμένο καλό. Είμαι βέβαιος ότι θα ακούσεις "άλλα" ηχεία μετά την αλλαγή του ενισχυτή.
Καλό θα ήταν επίσης να φέρεις τα ηχεία πιο μπροστά από το έπιπλο να μην είναι από όλες τις μεριές "πνιγμένα" μειώνοντας ταυτόχρονα και την απόσταση του τριγώνου με την θέση ακρόασης. Και αν καταλαβαίνω καλά στη φωτό χρειάζεται να δώσεις και περισσότερη κλίση προς την εσωτερική πλευρά των ηχείων.
 


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Τα P5 τα έχω ακούσει είναι αξιοπρεπέστατο ηχείο.
Τι δεν σου αρέσει ακριβώς και θέλεις αλλαγή ;
Κάποιες προτάσεις:
Μετά από τόσα χρόνια το ferofluid των tweeter θα έχει ξεραθεί . Άλλαξέ το. Είναι εύκολο αν πιάνουν τα χέρια σου.
Τα συγκεκριμένα μπορούν να κατέβουν και μέχρι 3 ohm σε κάποιες περιπτώσεις . Ο ενισχυτής σου επιεικώς είναι ανεπαρκής.
Ο χώρος σου και όπως είναι στημένα ,θέλουν ισοστάθμιση σωστή.
Αν βαριέσαι να ασχοληθείς πριν κάνεις οποιοδήποτε αγορά ρώτα τον petermeni αν μπορεί να στα τσεκάρει. Μην ντραπείς ,είναι από τα φιλικότερα άτομα με τεράστιες γνώσεις που έχω γνωρίσει.
( sorry για την διαφήμιση αλλά τα καλά πρέπει να λέγονται)
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
Το ferofluid το άλλαξα πρόσφατα. Ειχε ξεραθεί τελειως. Με την αλλαγη είδα φυσικά μεγαλη διαφορα.
Δεν ειναι ότι δεν μου αρεσει το ηχείο, απλως θέλω κατι ακόμα καλύτερο.
Τον ενισχυτή τον αγόρασα πριν απο ενα μηνα, οπότε δεν σκέφτομαι να τον αλλαξω.
Ο petermeni δυστυχώς δεν μπορεί να τα τσεκαρει διοτι μενω Θεσσαλονίκη
[DOUBLEPOST=1555878706][/DOUBLEPOST]
Πόσο απέχουν τα ηχεία μεταξύ τους; (από τα κέντρα των μεγαφώνων).
View attachment 124568
Τα ηχεια απέχουν μεταξύ τους 2.5 m
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έχεις έναν οριακά επαρκή, αν είμαστε επιεικείς, ενισχυτή να οδηγήσει ένα ζευγάρι ηχεία με λάθος τοποθέτηση, χωρίς να τηρείται το ισοπλευρο τρίγωνο και με πολύ μεγάλη απόσταση από τη θέση ακρόασης.
Και αφού διαθέσεις 1500 ευρώ θα έχεις πάλι έναν οριακά επαρκή, αν είμαστε επιεικείς, ενισχυτή να οδηγήσει ένα καινούριο ζευγάρι ηχεία με λάθος τοποθέτηση, χωρίς να τηρείται το ισοπλευρο τρίγωνο και με πολύ μεγάλη απόσταση από τη θέση ακρόασης.
Η λύση είναι αυτή που σου είπε ο @Dimifoot. Φέρνεις τα ηχεία όσο πιο κοντά γίνεται, αν απέχουν μεταξύ τους 2,5μ τόσο θα πρέπει να απέχουν και από τη θέση ακρόασης, τα δηλώνεις small και τα κόβεις στους 80 ώστε να δουλέψει πιο άνετα ο ενισχυτής.
Ερώτηση...Επειδη δε σκαμπάζω από avr... Στο pure direct, το σαμπ παίζει?
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
"Όταν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό, πάει το βουνό στον Μωάμεθ"
Ισόπλευρο τρίγωνο έχεις, για δοκίμασε το ισοσκελές με κλίση περίπου 60 μοίρες. Με πιάνεις; :sneaky:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Έχεις έναν οριακά επαρκή, αν είμαστε επιεικείς, ενισχυτή να οδηγήσει ένα ζευγάρι ηχεία με λάθος τοποθέτηση, χωρίς να τηρείται το ισοπλευρο τρίγωνο και με πολύ μεγάλη απόσταση από τη θέση ακρόασης.
Και αφού διαθέσεις 1500 ευρώ θα έχεις πάλι έναν οριακά επαρκή, αν είμαστε επιεικείς, ενισχυτή να οδηγήσει ένα καινούριο ζευγάρι ηχεία με λάθος τοποθέτηση, χωρίς να τηρείται το ισοπλευρο τρίγωνο και με πολύ μεγάλη απόσταση από τη θέση ακρόασης.
Η λύση είναι αυτή που σου είπε ο @Dimifoot. Φέρνεις τα ηχεία όσο πιο κοντά γίνεται, αν απέχουν μεταξύ τους 2,5μ τόσο θα πρέπει να απέχουν και από τη θέση ακρόασης, τα δηλώνεις small και τα κόβεις στους 80 ώστε να δουλέψει πιο άνετα ο ενισχυτής.
Ερώτηση...Επειδη δε σκαμπάζω από avr... Στο pure direct, το σαμπ παίζει?
Νο....
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το No πάει υποθέτω στην ερώτηση για pure direct και σαμπ.
Ωραία, υπάρχει κάποια προεπιλογή dsp για να ακούει μουσική σε 2.1?
Αν αντί για το pure direct επιλέξει 2ch stereo, δε θα παίζει και το σαμπ?
Γιατί πολυκαναλο σε μουσική με τόσο διαφορετικά και ανισα ποιοτικά ηχεία, νομίζω δεν..
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top