HOOD 1969 classA amplifier



Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Πεταμένα λεφτά φαντάζομαι. Θα πάρεις κινέζικο no-name ενισχυτή που δεν αναφέρει προδιαγραφές και τεχνικά χαρακτηριστικά, εκτός του ότι είναι 10 βατ; (χωρίς να διευκρινίζει αν είναι στα 8 ή 4Ω). Δεν θα σου το συνιστούσα.
 




Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Το ασημί όμως.... Όχι το Πατούλικο.... :lolsign:
To άλλο μου αρέσει!!!
Δεν με νοιάζουν τα βατ θα παίζει σε πολύ χαμηλές εντάσεις!!!!

Για το κύκλωμα και τα εξόδου θέλω πληροφορίες!!!!
[DOUBLEPOST=1555951411][/DOUBLEPOST]Θα πληρώσω και τελωνείο?
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
To άλλο μου αρέσει!!!
Δεν με νοιάζουν τα βατ θα παίζει σε πολύ χαμηλές εντάσεις!!!!

Για το κύκλωμα και τα εξόδου θέλω πληροφορίες!!!!
[DOUBLEPOST=1555951411][/DOUBLEPOST]Θα πληρώσω και τελωνείο?
Οπωσδήποτε!
Τελικά έχεις αποφασίσει να το πάρεις ή ζητάς την γνώμη μας για να αποφασίσεις;
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Οπωσδήποτε!
Τελικά έχεις αποφασίσει να το πάρεις ή ζητάς την γνώμη μας για να αποφασίσεις;
Αν είναι για πέταμα οχι.

Μου αρέσει υπερβολικά το σασσί και ελέγα να το βάλω με τα proac για πολύ χαμηλές εντάσεις!!!

Με ψήνει η τάξη Α
[DOUBLEPOST=1555952233][/DOUBLEPOST]Εχω βρει και πλακέτες αλλά θα βγεί στο Θεο!!!!

Με κανα τέτοιο ξέρω γω!!!!
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Σίγουρα όχι ιδιοκατασκευη.... Μόνο τον μετασχηματιστη να βάλεις πάει πολύ ακριβά..... Και το έτοιμο... αρκετά λεφτακια ρε παιδί μου για κινεζακι......
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Τι ψάχνω να βρω Πασχαλιάτικα κι εγω ρε παιδάκι μου.....

Αν δεν είχε τελωνείο η χαζομάρα θα το έπαιρνα μόνο και μόνο για την ιστορία...
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Ε μα κι συ.... ;
δε σου κάνει ένα d να το βάλεις εκεί να μουρμούραει;
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Τι ψάχνω να βρω Πασχαλιάτικα κι εγω ρε παιδάκι μου.....

Αν δεν είχε τελωνείο η χαζομάρα θα το έπαιρνα μόνο και μόνο για την ιστορία...
Σε κάποιες των περιπτώσεων που φέρνω πράγματα από τρίτες χώρες έχει επιλογή να πληρώσω τον εκεί δασμό, ο οποίος στα 100 δολλάρια είναι περίπου 25 δολλάρια και τέλος. Αν είναι έτσι δεν πληρώνεις εδώ το 40% συν τα έξοδα ότι ναναι που σε χρεώνουν για εκτελωνισμό κλπ τα οποία σε πολλές των περιπτώσεων ξεπερνάνε και την αρχική τιμή αγοράς του προϊόντος.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Τι ψάχνω να βρω Πασχαλιάτικα κι εγω ρε παιδάκι μου.....

Αν δεν είχε τελωνείο η χαζομάρα θα το έπαιρνα μόνο και μόνο για την ιστορία...
Σίγουρα θα περάσει εκτελωνισμό. Να υπολογίσεις 25 περίπου ευρώ τα έξοδα εκτελωνισμού + το ΦΠΑ 24% επί της αξίας. Θα σου ζητήσουν απόδειξη αγοράς από το paypal ή από την χρέωση της πιστωτικής σου κάρτας (οπότε δεν πιάνει μια fake απόδειξη του κινέζου). Οπότε θα σου βγει +- 200 ευρώ. Δεν νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο αλλά ούτε πιστεύω ότι θα έχεις την ονειρεμένη απόδοση που πιστεύεις! Σημασία έχει ο ενισχυτής να οδηγεί σωστά τα ηχεία σου. Αν ακούς σε πολύ χαμηλή ένταση, στην πραγματικότητα ένα ποσοστό πληροφορίας που υπάρχει στο κομάτι δεν το ακούς καθόλου (λόγω του ότι τα χαμηλά περάσματα του κοματιού είναι κάτω από το κατώφλι ακουστότητας!). Οπότε δεν έχει κανένα νόημα η τάξη Α ή όποια άλλη.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Σίγουρα θα περάσει εκτελωνισμό. Να υπολογίσεις 25 περίπου ευρώ τα έξοδα εκτελωνισμού + το ΦΠΑ 24% επί της αξίας. Θα σου ζητήσουν απόδειξη αγοράς από το paypal ή από την χρέωση της πιστωτικής σου κάρτας (οπότε δεν πιάνει μια fake απόδειξη του κινέζου). Οπότε θα σου βγει +- 200 ευρώ. Δεν νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο αλλά ούτε πιστεύω ότι θα έχεις την ονειρεμένη απόδοση που πιστεύεις! Σημασία έχει ο ενισχυτής να οδηγεί σωστά τα ηχεία σου. Αν ακούς σε πολύ χαμηλή ένταση, στην πραγματικότητα ένα ποσοστό πληροφορίας που υπάρχει στο κομάτι δεν το ακούς καθόλου (λόγω του ότι τα χαμηλά περάσματα του κοματιού είναι κάτω από το κατώφλι ακουστότητας!). Οπότε δεν έχει κανένα νόημα η τάξη Α ή όποια άλλη.
Aς κάτσω στα αυγά μου!!!!
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Είναι η πρώτη έκδοση του ενισχυτή, με μονή τροφοδοσία και πυκνωτή στην έξοδο.
Δεν θα στο συνιστούσα αυτό το κύκλωμα. Πάρε σκέτο το σασί αν σου αρέσει.

Αντίθετα η βελτιωμένη του εκδοχή είναι τρελό εργαλείο. Τον είχα φτιάξει πριν 22 χρόνια. Ήθελε τεράστια ψύκτρα για ρεύμα ηρεμίας πάνω από 2 Amp και ισχύ 14 watts στα 8 Ωμ και διπλάσια στα 4.
Με το καλημέρα και μέχρι να ρυθμίσω, παρακολουθώντας ταυτόχρονα την θερμοκρασία, είχα κάψει δύο ζεύγη εξόδου. Ακόμα έχω τις πλακέτες. Ο καλύτερος ενισχυτής που είχα ακούσει.
Στο παρακάτω pdf είναι αυτός στο fig.3
http://www.keith-snook.info/wireless-world-magazine/Wireless-World-1996/Class-A power.pdf
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μιας και αναφέρθηκε σαν πρόταση το LM3886 έψαξα στα ντουλάπια...
Αριστερά οι δυο πλακετίτσες με το LM3886 των 35 watts σε ΑΒ και δεξιά το ένα κανάλι του τάξης Α των 14 watts. Οι απαιτήσεις ψύξης εντελώς διαφορετικές βέβαια.
Οι ταινίες σε πλακέτα και τρανζίστορ εξόδου έχουν μείνει από τους αισθητήρες θερμοκρασίας.
LM3886 vs class A.jpg

Δεν λέω, συμπαθητικά και εύκολα στην κατασκευή τα LM, αλλά ο ήχος των δύο κατασκευών απλά δεν έχει επαφή.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top