Περί καλωδίων ρεύματος

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Για όσους δεν μπορούμε για αντικειμενικούς λόγους να είμαστε στην δοκιμή καλωδίων, προτείνω το εξής απλό. Όποιος έχει τον κατάλληλο εξοπλισμό ας ηχογραφήσει υπό τις ίδιες ακριβώς συνθήκες ένα μουσικό κομάτι π.χ σε μορφή MP3 320Kbps 4 φορές. Οι 3 θα είναι με ένα οποιοδήποτε καλώδιο ρεύματος (πιστοποιημένο εννοείται για την χρήση) και η 4η version θα είναι με ένα οποιοδήποτε διαφορετικό καλώδιο ρεύματος. Φυσικά μόνο ο ίδιος θα γνωρίζει ποιο Track είναι εκείνο με το διαφορετικό καλώδιο. Ακολούθως ας ανεβάσει τις 4 version του κοματιού εδώ στο φόρουμ να δούμε πόσοι θα βρούμε την version με το δεύτερο καλώδιο (η πρόταση επιδέχεται βελτιώσεις/τροποποιήσεις από πιο ειδικούς).
https://www.avsite.gr/forum/threads/Περί-καλωδίων-ρεύματος.169671/page-27#post-2422760
& εδώ, https://www.avsite.gr/forum/threads/Περί-καλωδίων-ρεύματος.169671/page-25#post-2422628, το έχω ήδη προτείνει.
Δυστυχώς, δε γνωρίζω ο ίδιος να το κάνω, αλλά τουλάχιστον..βγήκα στη γύρα μπας και βρω κάποιον που να μπορεί και να ξέρει.
[DOUBLEPOST=1556119096][/DOUBLEPOST]
Σου έχω έτοιμη την απάντηση.
1. Αν οι διαφορά είναι εύκολα ανιχνεύσιμη, τότε όλα θα είναι ωραία και καλά, αφού τα καλώδια ρεύματος "ακούγονται".
2. Αν η πλειοψηφία πλατσουρίζει στα νερά της τυχαιότητας, δηλαδή έχει επιτυχία περί το 50%, τότε θα φταίει η ηχογράφηση, η οποία υπελείπετο της περιστάσεως και δεν μπόρεσε να αποτυπώσει τη διαφορά, η οποία είναι ακουστή, αφού τα καλώδια "ακούγονται", ούτως ή άλλως. Αν, δε, η ηχογράφηση είναι σε mp3, τότε δεν έχει καμιά τύχη...
στο 1. όπως λες, όλα καλά
στο 2. αν μιλάμε για 50% επιτυχία μεταξύ των παρευρισκόμενων ακροατών, δε θα χρειάζεται η ηχογράφηση για να πιστοποιηθεί η αποτυχία του τεστ! Και εννοείται ότι σ αυτή τη περίπτωση δε θα φταίει η ηχογράφηση. Αν όμως το 75-90% ακούει διαφορές κι αυτό δε φαίνεται στην ηχογράφηση, τότε όντως θα τεθεί θέμα ηχογράφισης.
Πλασέμπο και αηδίες.:p

Βάλτε λίγη πραγματική ισοστάθμιση (κι όχι καλωδιακή) στη ζωή σας, σα το αλατοπίπερο είναι, δίνει ...νοστιμιά! ;)

Εγώ σας καταλαβαίνω, την εποχή που δεν υπήρχαν λύσεις ισοστάθμισης, παίζαμε με καλώδια για να φτιάξουν λίγο τα πρίμα ή να δώσουν όγκο στο μπάσο. Τώρα, γίνεται κατά βάση το ίδιο, αλλά πιο επιστημονικά και επαληθεύσιμα, με μικρόφωνο και σοβαρά συστήματα ισοσταθμισης.:drinks:
[DOUBLEPOST=1556089393][/DOUBLEPOST]
Κι αυτό είναι το μεγαλύτερο σφάλμα. ;)

Ξέρω, επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια, αλλά και σεις, αυτό κάνετε. :D
εντέλει, δεν τις ακούω μόνο εγώ τις διαφορές;);),
τις ακούει κι ο ντόκτορ!
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Φίλτατε buthia,
1)στο audio, έχω μάθει πρώτα να ακούω το προς αγορά gadget και κατόπιν, αν κρίνω ότι βελτιώνει το αποτέλεσμα να το αγοράζω.
Αυτός άλλωστε είναι κι ο τρόπος που λειτουργεί το πλείστο των σκεπτόμενων αγοραστών ηχητικού εξοπλισμού.
επομένως, η σειρά της δικής μου προτεραιότητας είναι: ακρόαση-αξιολόγηση-αγορά(ή μη).
2)Οι λογικές συναρτήσεις και η προδιαγεγραμμένη λειτουργία του dc-blocker που επικαλείσαι, μπορεί να οδηγούν σε..παράλογα ηχητικά αποτελέσματα:)(επομένως βλέπε 1) ).
Τα καλώδια τώρα από την άλλη πλευρά, πρώτα τ άκουσα, μετά αξιολόγησα αυτό οου άκουσα, και κατόπιν τ αγόρασα:):).
Φυσικά, όταν ο τρόπος αξιολόγησης σου είναι πρώτα αγορά και μετά ακρόαση, είναι λογικό να μην έχεις ακούσει ποτέ κάποιο σοβαρό καλώδιο τι μπορεί να προσφέρει στο σύστημα σου:D, εξού και η δυσπιστία-απέχθεια που διατυπώνεις για τα καλώδια ρεύματος και για όποιον αρθρώνει μια διαφορετική θέση από τη δική σου. αναφορικά με το θέμα!
Αν τώρα μπορέσω και το δοκιμάσω το dc-blocker και κάνει τα λεγόμενα σου, εννοείται ότι θα ασπαστώ τη γνώμη και θα προβώ στην αγορά του.
3) στη πρόταση του ASilver συμφώνησα και είπα ότι θα συμμετέχω, αλλά...μάλλον ό ίδιος διαφώνησε με τη πρόταση του, μιας και δεν απάντησε αν θέλει να το διοργανώσει και να συμμετάσχει κι ο ίδιος:D.

αυτά τα ολίγα ως απάντηση, από ΄κάποιον που δεν καταλαβαίνει";)
Λέανδρε,όσο και να ΄΄χτυπιέσαι΄΄ διαστρεβλώνοντας επιχειρήματα δεν θα καταφέρεις να εξωθήσεις τον γράφοντα να γνωστοποιήσει όσες συσκευές και παρελκόμενα έχει στη διάθεσή του,από τις πιο ταπεινές έως τις πλέον βαρβάτες.
Τζάμπα πάει η... ίντριγκα.:p

Όπως έχω διατυπώσει σε παρελθούσες περιστάσεις,κάθε αναγνώστης είναι ελεύθερος να πιστεύει ό,τι τον βολεύει επ αυτού.

Υπάρχουν όμως πλέον γραπτά πειστήρια στον παρόντα ιστότοπο ότι κάποιοι εξ ημών βρίσκονται σε θέση να προβλέπουν το πώς θα αποδώσει δεδομένος συνδυασμός από setup και χώρο και σε συνάρτηση με θέση ακρόασης.
συγχώρα με ξανά ντόκτορ,
αλλά ΜΟΝΟ εσύ από το ΄μπλοκ των αντικαλωδιάδων¨ εκφράστηκες ευθαρσώς για ΄διαφοροποίηση του ήχου από το καλώδιο ρεύματος".
Όλοι οι άλλοι, μόνο που δε με σταυρώσανε γιατί ¨το τεστ δε θα γίνει τυφλό¨,¨ό ήχος στην εναλλαγή καλωδίων δεν ακούγεται όπως η διαφορά μιας κόπιας από μια remastered¨, ¨τιο σαλόνι μου είναι αφρόντιστο¨ και άλλες τέτοιες ομορφιές!
Το αποκορύφωμα δε, ήταν ότι συμφορουμίτης δεν έρχεται προς ακρόαση γιατί θα τον πω ¨κουφό ή εγωιστή¨!
με άλλα λόγια, κανείς τους ΔΕΝ ακούει διαφορές, σε κανένα σύστημα, εκτός αν είναι blind test (που όμως να επιβεβαιώνει τη συγκεκριμένη πεποίθηση αλλιώς δε θα είναι όυτε αυτό σωστό) και πανυγήριζαν δε, ότι το nordost δεν παίζει καλύτερα από ένα απλό pcκαλώδιο:):), χωρίς να μπουν στο κόπο να διαβάσουν όλο το συμπέρασμα του συγκεκριμένου thread.
Εδώ και περίπου 600 posts προσπαθώ να πω(κι αν λέω κάτι λάθος παρακαλώ διορθώστε με), ότι τα καλώδια ρεύματος έχουν συμμετοχή στον ηχητικό χαρακτήρα ενός συστήματος. Δεν είπα ποτέ, ποίο καλώδιο είναι ΄καλύτερο¨από κάποιο άλλο. Είπα απλά ότι υπάρχουν ακουστές διαφορές!
Πές μου σε παρακαλώ ποιός συμφώνησε με την προηγούμενη τοποθέτηση?

συγχώρα με λοιπόν ντόκτορ!

Διαβάζω πολύ καλά τις θέσεις και τις απόψεις των συνομιλητών μου και δεν ειρωνεύομαι το συνομιλητή μου ποτέ!
Άλλη μια κατάφωρη παραβίαση όσων έχουν διατυπωθεί στο παρόν νήμα....
Και με υποχρεώνει να σου εκθέσω τί ακριβώς κατάφερες - έστω και άθελά σου - εξαπολύοντας ασταμάτητα ανακρίβειες.

Είχα κατά νου να σου πω δυό-τρεις στοιχειώδεις επεμβάσεις που θα μπορούσες να δοκιμάσεις στη χωροταξία ώστε να βελτιωθεί ακόμα περισσότερο η ευκρίνεια του συστήματος ,χωρίς καμία παρενέργεια και χωρίς καν να χρειαζόταν να γίνει ο υπάρχων χώρος άνω-κάτω.

Μου είναι πια αδύνατον να κάνω μιαν τέτοια διάθεση φαιάς ουσίας,αφού η λογική συνάρτηση υπαγορεύει - με βάση τα γραπτά δεδομένα - ότι οποιαδήποτε σύσταση από μέρους μου αναμένεται να διαστρεβλωθεί,εκλαμβανόμενη ως Κύριος οίδε ποια μορφή και ποιαν προέκταση.

Η λαίκή σοφία εξάλλου το δηλώνει ξεκάθαρα:΄΄Με στραβό αν κοιμηθείς,το πρωί θ'αλληθωρίζεις...΄΄
Οντως αυτη την τονικη ισορροπια την ακουμε σε ολα τα μαστερινγκ απο ολους τους (μ) αστεραδες :roflmao:
Απ'όλους τους καταξιωμένους του είδους...οπωσδήποτε.:D
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
να τα βάλουμε σε κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου δυο-δυο με αντίθετες φάσεις ώστε να δούμε και τυχόν μετρήσιμες διαφορές...
κάπου κυκλοφορούσε ένα τέτοιο βίντεο εδώ μέσα (τρέχα γύρευε που είναι τώρα) όπου κάποιος έκανε ακριβώς αυτό, μαντέψτε τι βρήκε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
κάπου κυκλοφορούσε ένα τέτοιο βίντεο εδώ μέσα (τρέχα γύρευε που είναι τώρα) όπου κάποιος έκανε ακριβώς αυτό, μαντέψτε τι βρήκε.
Αυτά έχουν παρουσιαστεί στην AES λέμε...
 



Μηνύματα
342
Reaction score
1
Tους μουσικους ποσως τους ενδιαφερει πως αναπαραγεται ,τις ερμηνιες των μουσικων εντος του κομματιου προσεχουν ....
Όχι όλους, υπάρχουν κάποιοι Έλληνες και ξένοι που νοιάζονται.
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Ανοιχτή πρόσκληση !

Leandre... την επόμενη εβδομάδα αν και είμαι σε άδεια θα μπω στον κόπο να 'ρθώ.... Εφόσον δεχτεί την πρόσκλησή μου ο Χάρης ο 1308.
Απ΄ότι δηλώνει είναι Γέρακα εγώ Μαρούσι, τι είναι ο Πειραιάς... ένα τσιγάρο δρόμος .

Χαρούλη Περιμένω... (θα έρθω με το αυτοκίνητο μου_ περισσότερο για την γνωριμία).



.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λέανδρε,όσο και να ΄΄χτυπιέσαι΄΄ διαστρεβλώνοντας επιχειρήματα δεν θα καταφέρεις να εξωθήσεις τον γράφοντα να γνωστοποιήσει όσες συσκευές και παρελκόμενα έχει στη διάθεσή του,από τις πιο ταπεινές έως τις πλέον βαρβάτες.
Τζάμπα πάει η... ίντριγκα.:p
Να διευκρινήσουμε κάτι,
δε ¨χτυπιέμαι¨και δεν ιντριγκάρω κανένα, και δεν αφορίζω καμιά γνώμη. στο συγκεκριμένο ποστ κατάλαβες κάτι τέτοιο?

Είπα απλά, ότι πρωτα δοκιμάζω και μετά αποφασίζω αν αυτό που άκουσα αξίζει ν αγοραστεί. Στον αντίποδα η δική σου τοποθέτηση ήταν πάρτο πρώτα και μετά άκουσε το.. συγχώρα με που πριν αγοράσω αξιολογώ!

Μου είναι πια αδύνατον να κάνω μιαν τέτοια διάθεση φαιάς ουσίας,αφού η λογική συνάρτηση υπαγορεύει - με βάση τα γραπτά δεδομένα - ότι οποιαδήποτε σύσταση από μέρους μου αναμένεται να διαστρεβλωθεί,εκλαμβανόμενη ως Κύριος οίδε ποια μορφή και με ποια προέκταση.
στη μόνη περίπτωση που πράγματι θα ήθελα την απάντηση σου, μιας και στο ποστ που αναφέρεσε θεωρείς ότι διαστρεβλώνω τα πράγματα είναι Αν έχεις ακούσει διαφορές μεταξύ ενός φτηνού καλωδίου ρεύματος κι ένος επώνυμου,
άλλωστε είναι μια απάντηση που τη περιμένω έδώ και 850 ποστ.
στη διάθεση σας,
[DOUBLEPOST=1556120441][/DOUBLEPOST]
Ανοιχτή πρόσκληση !

Leandre... την επόμενη εβδομάδα αν και είμαι σε άδεια θα μπω στον κόπο να 'ρθώ.... Εφόσον δεχτεί την πρόσκλησή μου ο Χάρης ο 1308.
Απ΄ότι δηλώνει είναι Γέρακα εγώ Μαρούσι, τι είναι ο Πειραιάς... ένα τσιγάρο δρόμος .

Χαρούλη Περιμένω... (θα έρθω με το αυτοκίνητο μου_ περισσότερο για την γνωριμία).



.
μετά χαράς να έρθετε, το σπίτι μου είναι ανοιχτό!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Να διευκρινήσουμε κάτι,
δε ¨χτυπιέμαι¨και δεν ιντριγκάρω κανένα, και δεν αφορίζω καμιά γνώμη. στο συγκεκριμένο ποστ κατάλαβες κάτι τέτοιο?

Είπα απλά, ότι πρωτα δοκιμάζω και μετά αποφασίζω αν αυτό που άκουσα αξίζει ν αγοραστεί. Στον αντίποδα η δική σου τοποθέτηση ήταν πάρτο πρώτα και μετά άκουσε το.. συγχώρα με που πριν αγοράσω αξιολογώ!


στη μόνη περίπτωση που πράγματι θα ήθελα την απάντηση σου, μιας και στο ποστ που αναφέρεσε θεωρείς ότι διαστρεβλώνω τα πράγματα είναι Αν έχεις ακούσει διαφορές μεταξύ ενός φτηνού καλωδίου ρεύματος κι ένος επώνυμου,
άλλωστε είναι μια απάντηση που τη περιμένω έδώ και 850 ποστ.
στη διάθεση σας,
Πράγματι,υπάρχουν μερικά παρελκόμενα που είναι υπεράνω...πάσης δοκιμαστικής ακρόασης,εφόσον φυσικά το σύστημα δεν θα υστερούσε σοβαρά σε κάποιυς άλλους τομείς,οι οποίοι θα όφειλαν να διορθωθούν με τη σειρά τους,προκειμένου να μην υφίσταται ακροαματική ασυμφωνία προς τα δεδομένα.

Στο παρελθόν το έχω δηλώσει,πάνω σε αντιπαραθέσεις με τον Argi - από την τακτική του οποίου παρεμπιπτόντως μπορείς να μάθεις πολλά.;)

Μολαταύτα οποιοδήποτε συμπέρασμα έβγαλα ο ίδιος και σε οποιεσδήποτε αγορές προέβην ελέω αυτού,είναι καταχρηστικόν ν'αφορά άλλα setup και...χρήστες.Γι αυτό εξάλλου δεν συγκινούμαι καθόλου από την προοπτική να ΄΄έβγαζα στο κλαρί΄΄ δίκην οφθαλμόλουτρου δικά μου setup.Αποτελεί θεμελιώδες στοιχείο πάνω στο χαρακτήρα του γράφοντος και όποιος αναμένει ν'αλλάξει,χάνει ασκόπως την...υπομονή του.:sneaky:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Πράγματι,υπάρχουν μερικά παρελκόμενα που είναι υπεράνω...πάσης δοκιμαστικής ακρόασης,εφόσον φυσικά το σύστημα δεν θα υστερούσε σοβαρά σε κάποιυς άλλους τομείς,οι οποίοι θα όφειλαν να διορθωθούν με τη σειρά τους,προκειμένου να μην υφίσταται ακροαματική ασυμφωνία προς τα δεδομένα.

Στο παρελθόν το έχω δηλώσει,πάνω σε αντιπαραθέσεις με τον Argi - από την τακτική του οποίου παρεμπιπτόντως μπορείς να μάθεις πολλά.;)

Μολαταύτα οποιοδήποτε συμπέρασμα έβγαλα ο ίδιος και σε οποιεσδήποτε αγορές προέβην ελέω αυτού,είναι καταχρηστικόν ν'αφορά άλλα setup και...χρήστες.Γι αυτό εξάλλου δεν συγκινούμαι καθόλου από την προοπτική να ΄΄έβγαζα στο κλαρί΄΄ δίκην οφθαλμόλουτρου δικά μου setup.Αποτελεί θεμελιώδες στοιχείο πάνω στο χαρακτήρα του γράφοντος και όποιος αναμένει ν'αλλάξει,χάνει ασκόπως την...υπομονή του.:sneaky:
πρώτα απ΄όλα, καμμιά διάθεση να σε ενοχλήσω δεν είχα κι ούτε έχω:)!
Το ερώτημα μου όμως παρέμεινε αναπάντητο!
έχεις ακούσεις διαφορές απο καλώδια ρεύματος?
Δε ρώτησα ούτε το brandname του καλωδίου, ούτε το set up σου!
απλή ερώτηση - απλούστερη η απάντηση!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
βρε εκείνο το γ@μοβίντεο σε ποιο τόπικ έπαιζε, θυμάσαι;
Α, που να θυμάμαι βρε... Ο Ethan είναι πάντως, που έκανε εκείνη την παπαριά το null tester καλωδίων. Για να τη βγει στον άλλο τον καραγκιόζη που δε τονε χωνεύει με τίποτα, έχουν πολύ πλάκα τα παπουδια αυτά....:D:D:D

Ψάξε λέξεις κλειδιά και θα το βρεις. 8-)

Έλα, να. Έχει πράμα που σαλευει..
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Μόνο που και στη δική μας περίπτωση δεν παύει να ισχύει η σειρά προτεραιότητας.Και καθένας εξ ημών είναι ελεύθερος ν'αποφασίσει εάν σκοπεύει πρώτα ν'ακούει και κατόπιν να ερευνά,ή το αντίστροφο.Η σειρά εκτέλεσης καθορίζει και τον τρόπο που αντιμετωπίζει καθένας μας την ενασχόληση με την ηχητική αναπαραγωγή.

Και σε περίπτωση που κάποιοι υποτιμούν τον καθοριστικό ρόλο που έχει η σειρά προτεραιότητας,ας αναλογιστούν τη σπουδαιότητα αυτής σε δημοφιλείς στη συλλογική συνείδηση διαδικασίες όπως...ο πυροβολισμός μετά υποβολής ερωτήσεων (΄΄Άκουσον μεν,πάταξον δε΄΄ του Θεμιστοκλέους ή ΄΄Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω΄΄ κ.ο.κ....)

Εκείνο που θα ήθελα οπωσδήποτε να καταλάβει είναι ότι ενδεδειγμένη προτεραιότητα σε παρελκόμενα όπως το DC-blocker είναι να το προμηθευτεί και μετά ας το ακούσει.Διότι την προδιαγεγραμμένη τους λειτουργία την εκτελούν επιβεβεβαιωμένα και είναι αυτή βασισμένη σε λογικές συναρτήσεις,όχι νεφελώδεις υποκειμενικές εκτιμήσεις.

Κατά τον ίδιο τρόπο που η άϋλη τεχνογνωσία σε ηχοληψία,μίξη και mastering δεν είναι αυθαίρετη αλλά βασίζεται σε αντικειμενικά δεδομένα και το εκάστοτε προϊόν αυτής είναι μετρήσιμο - βλέπε λ.χ. συστάσεις ASilver.
Σωστά, πρώτα ερευνούμε (υπάρχουν διάφοροι τρόποι), μετά ακούμε και μετά αγοράζουμε αλλά μερικές φορές..
-τυχαίνει να δούμε-ακούσουμε πρώτα, δεν είναι κακό απλά θέλει προσοχή μην πέσουμε στην λούμπα λόγω συγκυριών, που σημαίνει άμεσα έρευνα και μετά αγορά
-δεν έχουμε τη δυνατότητα να ακούσουμε, εδώ πολύ προσοχή γιατί τα διαθέσιμα στοιχεία μπορεί να είναι ελλιπή ή διαστρεβλωμένα (ηθελημένα ή όχι) ή λάθος (αναξιόπιστο lab report)
-δεν βρίσκουμε στοιχεία για να ερευνήσουμε, εδώ μένουμε στην ακρόαση και σε τυχόν προφορικά σχόλια αν υπάρχουν, εμπειρία μας στο αντικείμενο επίσης είναι κάτι που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε
-δεν βρίσκουμε στοιχεία για να ερευνήσουμε & δεν έχουμε τη δυνατότητα να ακούσουμε, τον ήπιαμε :rolleyes:, εδώ σε θέλω μάστορα, εδώ μένουμε σε τυχόν προφορικά σχόλια αν υπάρχουν, εμπειρία μας στο αντικείμενο επίσης είναι κάτι που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε
-υπάρχει "εμπιστοσύνη" στον κατασκευαστή, πχ απλά παίρνουμε το μεγαλύτερο μοντέλο, εδώ μπορούμε να είμαστε πιο χαλαροί, κάποια βασικά τεχνικά θέματα και προχωράμε με συνοπτικές, εγώ π.χ. εμπιστεύομαι απόλυτα κάποιους, λιγότερους από 10 πάντως.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Απ'όλους τους καταξιωμένους του είδους...οπωσδήποτε.:D
Σιγουρα υπαρχουν και τετοιοι.Βεβαια δεν θα εκπλαγω να διαφωνουμε στο ποιοι ειναι αυτοι :D
 


Μηνύματα
342
Reaction score
1
Φίλτατε buthia,
1)στο audio, έχω μάθει πρώτα να ακούω το προς αγορά gadget και κατόπιν, αν κρίνω ότι βελτιώνει το αποτέλεσμα να το αγοράζω.
Αυτός άλλωστε είναι κι ο τρόπος που λειτουργεί το πλείστο των σκεπτόμενων αγοραστών ηχητικού εξοπλισμού.
επομένως, η σειρά της δικής μου προτεραιότητας είναι: ακρόαση-αξιολόγηση-αγορά(ή μη).
2)Οι λογικές συναρτήσεις και η προδιαγεγραμμένη λειτουργία του dc-blocker που επικαλείσαι, μπορεί να οδηγούν σε..παράλογα ηχητικά αποτελέσματα:)(επομένως βλέπε 1) ).
Τα καλώδια τώρα από την άλλη πλευρά, πρώτα τ άκουσα, μετά αξιολόγησα αυτό οου άκουσα, και κατόπιν τ αγόρασα:):).
Φυσικά, όταν ο τρόπος αξιολόγησης σου είναι πρώτα αγορά και μετά ακρόαση, είναι λογικό να μην έχεις ακούσει ποτέ κάποιο σοβαρό καλώδιο τι μπορεί να προσφέρει στο σύστημα σου:D, εξού και η δυσπιστία-απέχθεια που διατυπώνεις για τα καλώδια ρεύματος και για όποιον αρθρώνει μια διαφορετική θέση από τη δική σου. αναφορικά με το θέμα!
Αν τώρα μπορέσω και το δοκιμάσω το dc-blocker και κάνει τα λεγόμενα σου, εννοείται ότι θα ασπαστώ τη γνώμη και θα προβώ στην αγορά του.
3) στη πρόταση του ASilver συμφώνησα και είπα ότι θα συμμετέχω, αλλά...μάλλον ό ίδιος διαφώνησε με τη πρόταση του, μιας και δεν απάντησε αν θέλει να το διοργανώσει και να συμμετάσχει κι ο ίδιος:D.

αυτά τα ολίγα ως απάντηση, από ΄κάποιον που δεν καταλαβαίνει";)
Τι σε χαλάει να την "ψάξεις" λίγο; :p, ξέρω, υπάρχουν αμφισβητούμενα γραφόμενα, παπαγαλάκια, συμφέροντα κλπ αλλά "ρίξε" ένα βλέφαρο πρώτα. :idk:
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Για όσους δεν μπορούμε για αντικειμενικούς λόγους να είμαστε στην δοκιμή καλωδίων, προτείνω το εξής απλό. Όποιος έχει τον κατάλληλο εξοπλισμό ας ηχογραφήσει υπό τις ίδιες ακριβώς συνθήκες ένα μουσικό κομάτι π.χ σε μορφή MP3 320Kbps 4 φορές. Οι 3 θα είναι με ένα οποιοδήποτε καλώδιο ρεύματος (πιστοποιημένο εννοείται για την χρήση) και η 4η version θα είναι με ένα οποιοδήποτε διαφορετικό καλώδιο ρεύματος. Φυσικά μόνο ο ίδιος θα γνωρίζει ποιο Track είναι εκείνο με το διαφορετικό καλώδιο. Ακολούθως ας ανεβάσει τις 4 version του κοματιού εδώ στο φόρουμ να δούμε πόσοι θα βρούμε την version με το δεύτερο καλώδιο (η πρόταση επιδέχεται βελτιώσεις/τροποποιήσεις από πιο ειδικούς).
Εάν δεχόταν, έστω και ένα μέλος που αμφισβητεί τον ισχυρισμό του Λεανδρου, να παρεβρεθει στην ακρόαση, θα ήταν νομίζω αρκετό. Δε θα χρειαζόταν τίποτε από αυτά που γράφτηκαν (ενοικίαση studio, επιλογή ακροατηρίου κατόπιν αυστηρών δοκιμασιών, συγκεκριμένη μεθοδολογία κ.λ.π.). Αρκεί στο τέλος, με νηφαλιότητα και κυρίως ειλικρίνεια, να εξέθετε το συμπέρασμά του εδώ.
Αυτό πιστευω ότι θα αρκούσε..
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
συγχώρα με ντόκτορ,
αγοράζω μόνο ότι κρίνω ότι βοηθά ττο σύστημα μου να παίξει καλύτερα, κι όχι ότι κρίνουν ή προτείνουν κάποιοι άλλοι για ένα σύστημα κι ένα χώρο που δεν έχουν ακούσει πως παίζει ή τηι χρειάζεται για να βελτιωθεί.

υ.σ. Επαναλαμβάνεις και πάλι όμως ότι τα καλώδια ρεύματος ¨ακούγονται¨ κι αυτό είναι προς τιμή σου!
κάποιοι εδώ μέσα μπορεί και να σ αφορίσουν για τις νέες, αιρετικές τοποθετήσεις σου:D
Σωστό και λάθος :laugh:. Σωστό να αποφασίζεις εσύ για το σύστημα σου, εσύ πληρώνεις και ακούς και εσύ το ξέρεις καλύτερα από οποιονδήποτε. Λάθος γιατί κάποιοι μπορεί "βλέποντας" πιο "ψυχρά" το σύστημα (-χώρος κλπ) να σου προτείνουν λύσεις προς την θετική κατεύθυνση.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Σωστό και λάθος :laugh:. Σωστό να αποφασίζεις εσύ για το σύστημα σου, εσύ πληρώνεις και ακούς και εσύ το ξέρεις καλύτερα από οποιονδήποτε. Λάθος γιατί κάποιοι μπορεί "βλέποντας" πιο "ψυχρά" το σύστημα (-χώρος κλπ) να σου προτείνουν λύσεις προς την θετική κατεύθυνση.
Αν υπαρχουν διαφορες -οχι μονο μεταξυ καλωδιων- θα ακουγονται και σε φροντισμενους χωρους και σε αφροντιστους.Εκεινο για το οποιο δεν μπορει να ειναι καποιος απολυτα σιγουρος ειναι ποιο ειναι το καλυτερο απο τεχνικης πλευρας.Το προτιμοτερο,ειναι ευκολο να το αποφασισει καποιος.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Αν υπαρχουν διαφορες -οχι μονο μεταξυ καλωδιων- θα ακουγονται και σε φροντισμενους χωρους και σε αφροντιστους.
Να ένα ενδιαφέρον test που θα μπορούσαμε να κάνουμε στο χώρο μου. ;)

Φυσικά, μόνο το καλώδιο του UPS ή/και του SHD (άντε και του phono stage) θα μπορούμε να αλλάξουμε, οπότε μάλλον δεν θα έχει νόημα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top