Περί καλωδίων ρεύματος

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Να ένα ενδιαφέρον test που θα μπορούσαμε να κάνουμε στο χώρο μου. ;)

Φυσικά, μόνο το καλώδιο του UPS ή/και του SHD (άντε και του phono stage) θα μπορούμε να αλλάξουμε, οπότε μάλλον δεν θα έχει νόημα.
αν μπορούσες να διοκίμαζες σtο phonostage θα ήταν ιδανικά! ειδικά αν παίζεις με mc χαμηλοέξοδη κεφαλή, λόγω του gain!
έχεις και καινουργιο χώρο, super!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
αν μπορούσες να διοκίμαζες σtο phonostage θα ήταν ιδανικά! ειδικά αν παίζεις με mc χαμηλοέξοδη κεφαλή, λόγω του gain!
έχεις και καινουργιο χώρο, super!
"Παίζω" με VDH MC10-special με phono stage to M1ViNL της Musical Fidelity το οποίο (νομίζω ότι) δεν έχει ρύθμιση για gain. Θα δούμε, κάτσε να στήσω την κεφαλή πρώτα, να ακούσω μουσική όπως θέλω και μετά βλέπουμε για το τεστ.:)
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Ψήνεσαι να ακούσεις κανένα καντηλάκι πασχαλιάτικα ..
Υπενθύμιση.
Πρός... Χάρη 1308.
Υπάρχει ανοιχτή πρόσκληση αποκλειστικά για πάρτη σου....

Εγώ θα σε πάω, εγώ θα σε φέρω, για την παρέα.... ξέρεις ;)
(Σσσιγά μη πάμε για να ακούσουμε καλώδια, τι είμαστε? μλκ'ς ?)
Μετά γιατί όχι να μην πάμε και για κανά ψαράκι στην Καστέλλα.

Καλό θα ήταν όμως κι ένα συγνώμη στον Leandro για το post 1026. (καντήλια Μ. Τετάρτη? )

Ελα βρε πολυλογά, θα περάσουμε καλά. :)
.
 


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Kαντε βρε παιδια ενα poll μεταξυ καλωδιαδων και αντικαλωδιαδων να γελασουμε λιγο χρονιαρες μερες. Να δουμε ποσοι αλλαξαν μυαλα απο τη δεκαετια του 90 στον 21ο αιωνα...:p



Θελω να κανω γνωριμια ατομου με λαμπες, κορνες και πικαπ (10% παραμορφωση τουλαχιστον) που αλλαζει καλωδια για να...βελτιωθει ο ηχος...και ο,τι ηθελε προκυψει.:D:D
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
Ένα ένα και οκά θα γίνουνε, με τη σειρά τους όμως.
Πρώτα στον κιτσουλα και μετά στα καλώδιοτεστ.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.534
Θελω να κανω γνωριμια ατομου με λαμπες, κορνες και πικαπ (10% παραμορφωση τουλαχιστον) που αλλαζει καλωδια για να...βελτιωθει ο ηχος...και ο,τι ηθελε προκυψει.:D
Αυτά είναι!
Συνοικεσίων χαϊεντοσύνης το ανάγνωσμα πρόσχωμεν! :p
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.564
Reaction score
37.857
Θελω να κανω γνωριμια ατομου με λαμπες, κορνες και πικαπ (10% παραμορφωση τουλαχιστον) που αλλαζει καλωδια για να...βελτιωθει ο ηχος...και ο,τι ηθελε προκυψει.:D:D
στις αγγελιες παρακαλω.. λολ
[DOUBLEPOST=1556177662][/DOUBLEPOST]
Αυτά είναι!
Συνοικεσίων χαϊεντοσύνης το ανάγνωσμα πρόσχωμεν! :p
ΛΟΛ

ηθελα να με βαλω πρωταπριλια στις αγγελιες - αλλα θα ετρωγα μπαν(ανα)
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
"Παίζω" με VDH MC10-special με phono stage to M1ViNL της Musical Fidelity το οποίο (νομίζω ότι) δεν έχει ρύθμιση για gain. Θα δούμε, κάτσε να στήσω την κεφαλή πρώτα, να ακούσω μουσική όπως θέλω και μετά βλέπουμε για το τεστ.:)
Of the topic
Καλημερα,Χρονια πολλα και Καλο Πασχα
Θα αξιζε τον κοπο,να προσανατολιστεις σε ενα καλυτερο φονο(πχ Asr mini basis excusive)μιας και αυτο αποτελει την πιο ουσιαστικη επενδυση στην βινιλιακη αλυσιδα για πολλα χρονια--(οι κεφαλες,ακομη και οι καλυτερες ειναι αναλωσιμες) μαζι με SUT(Step up transformer) για το ματσαρισμα της κεφαλης σου,η οποια δεν ειναι ιδιαιτερα χαμηλοεξοδη(0,65μv),kαι αργοτερα ενα καλο φονο καλωδιο
Οταν ασχοληθηκα με το βινυλιο,επελεγα κεφαλες πρωτα που να ματσαρουν με τον αντιστοιχο βραχιονα,και οχι το αναποδο(πχDenon 103/r-with Jelco 12")
Μy 2 cents
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
Of the topic
Καλημερα,Χρονια πολλα και Καλο Πασχα
Θα αξιζε τον κοπο,να προσανατολιστεις σε ενα καλυτερο φονο(πχ Asr mini basis excusive)μιας και αυτο αποτελει την πιο ουσιαστικη επενδυση στην βινιλιακη αλυσιδα για πολλα χρονια--(οι κεφαλες,ακομη και οι καλυτερες ειναι αναλωσιμες) μαζι με SUT(Step up transformer) για το ματσαρισμα της κεφαλης σου,η οποια δεν ειναι ιδιαιτερα χαμηλοεξοδη(0,65μv),kαι αργοτερα ενα καλο φονο καλωδιο
Οταν ασχοληθηκα με το βινυλιο,επελεγα κεφαλες πρωτα που να ματσαρουν με τον αντιστοιχο βραχιονα,και οχι το αναποδο(πχDenon 103/r-with Jelco 12")
Μy 2 cents
Καλημέρα. Ευχαριστώ για τις συστάσεις. Απορίες:
1) Πού υστερεί το phono stage που έχω συγκριτικά με το ASR;
2) Εφόσον η κεφαλή μου δεν είναι χαμηλοέξοδη, γιατί χρειάζομαι SUT;
3) Τι εννοείς με τον όρο "καλό phono καλώδιο" και τι ακριβώς προβλέπεις να βελτιωθεί; Θα είναι μετρήσιμη η βελτίωση;
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
Καλημέρα. Ευχαριστώ για τις συστάσεις. Απορίες:
1) Πού υστερεί το phono stage που έχω συγκριτικά με το ASR;
2) Εφόσον η κεφαλή μου δεν είναι χαμηλοέξοδη, γιατί χρειάζομαι SUT;
3) Τι εννοείς με τον όρο "καλό phono καλώδιο" και τι ακριβώς προβλέπεις να βελτιωθεί; Θα είναι μετρήσιμη η βελτίωση;
1.Eχει καλυτερη σχεδιαση,καλυτερη τροφοδοσια και χαμηλοτερο θορυβο ,μετρησιμα
2,Η κεφαλη ειναι mc χαμηλοεξοδη,αλλα οχι τοσο πολυ,ομως κρατας το κερδος του μμ σταδιου και το στεπ απ σου δινει το υπολοιπο,χωρις να επιβαρυνει με θορυβο την αναπαραγωγη
3.Υπαρχουν προτασεις μετρησιμες-θα επανελθω με πμ
Ευχαριστω
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
1.Eχει καλυτερη σχεδιαση,καλυτερη τροφοδοσια και χαμηλοτερο θορυβο ,μετρησιμα
2,Η κεφαλη ειναι mc χαμηλοεξοδη,αλλα οχι τοσο πολυ,ομως κρατας το κερδος του μμ σταδιου και το στεπ απ σου δινει το υπολοιπο,χωρις να επιβαρυνει με θορυβο την αναπαραγωγη
3.Υπαρχουν προτασεις μετρησιμες-θα επανελθω με πμ
Ευχαριστω
Δεν κατάλαβα τίποτα. Έλα σε pm.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν κατάλαβα τίποτα. Έλα σε pm.
Για χάρη του Wizzy και των αναγνωστών,το ASR διαθέτει τροφοδοτικό με ανώτερες προδιαγραφές,ενώ στην έξοδο σήματος έχει καλύτερους τελεστικούς ενισχυτές.Έχει επίσης μεγάλη ακρίβεια στην αποέμφαση RIAA - για αναλογικό κύκλωμα πάντα.;)

Είναι υλοποιημένο με ενεργό κύκλωμα σε στάδιο κινητού μαγνήτη,ενώ η ενίσχυση τάσης σε στάδιο κινητού πηνίου γίνεται με παθητικά υλικά (μετασχηματιστή step-up).Κάτι τέτοιο εξασφαλίζει θεωρητικώς λιγότερο θορυβώδη ενίσχυση και καλύτερη προσαρμογή δεδομένης χαμηλοέξοδης κεφαλής.

Σημειώνονται όμως και κάποιες ενστάσεις ως προς την απόδοση:
http://avmentor.gr/reviews/group_test_phono_2k_13.htm

(Τα μοντέλα ASR με την πλήρως διαφορική τοπολογία κυκλώματος ειναι σαφώς ανώτερα)
Περί της ποιότητας καλωδίου δεν σχολιάζεται κατά τα γνωστά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.534
Δεν κατάλαβα τίποτα
Θα ακούγεται πιο καθαρά ο θόρυβος επιφάνειας του δίσκου βινυλίου, διότι θα μειωθεί ο θόρυβος τροφοδοσίας του προενισχυτικού σταδίου.

Σε κάθε περίπτωση, το καλύτερο από -60 ντεσιμπέλ επίπεδο θορύβου, πρακτικώς δεν έχει νόημα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.534
:roflmao::roflmao::roflmao:

Πόσο carYOlis πχιά .. Πόσο ??
Γιατί ρε; Δε θες ν'ακούς καθαρά να ξύνει η βελόνα το άδειο αυλάκι;

Πόσο πχιά μηδενιστής έχεις γίνει...

Θάσου βρω μια ηχογράφηση να ξύνει κάποιο κ@λοπαιδο τα νύχια του στο σχολείο σε μαυροπίνακα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Θα ακούγεται πιο καθαρά ο θόρυβος επιφάνειας του δίσκου βινυλίου.
Aυτος οφειλεται ως επι το πλειστον στον ιδιο τον δισκο και στην κεφαλη/βελονα.Οι καλυτερες ακιδες "αγνοουν" σε μεγαλυτερο βαθμο τον θορυβο σε σχεση με ακιδες χειροτερης γεωμετριας,μεγεθους κλπ......
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.495
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top