Αλλαγή op amp , dynavox tpr -2

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Καλημέρα , θα ήθελα την γνώμη κάποιου που το έχει κάνει ή γνωρίζει εάν αξίζει τον κόπο.

Περιμένω να παραλάβω το dynavox tpr -2 και ψάχνοντας βρήκα αυτήν την συζήτηση

http://www.hifi-forum.de/viewthread-111-2273-8.html

ο γερμανός άλλαξε τα NE5534 με τα 2xLT1028 (R. LT 1028 CN8) 2xOPA604AP von Burr Brown (8η σελίδα κάπου στην μέση).
Βέβαια έχει αλλάξει και ένα κάρο πράγματα ακόμα, που δεν έχω τις γνώσεις να το κάνω.

Επίσης βρήκα και αυτόν https://www.bursonaudio.com/products/supreme-sound-opamp-v6/ που θα βγουν πανάκριβα (περίπου 80 ευρώ τα 2) αλλά γράφουν ότι όντως είναι πολύ καλά σε reviews?

Ο Αυστραλός μου είπε ότι δεν χρειάζεται να αλλάξω κάτι άλλο στην πλακέτα καθώς αντέχει τα volt κτλ.

Ποια η γνώμη σας ? αξίζει τον κόπο η αλλάγή έστω και με τα φθηνά Burr Brown?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν αξίζει τον κόπο η αντικατάσταση των op. amps σε ένα μηχανάκι όπως το Dynavox.
Υπάρχουν μηχανάκια αντικειμενικά καλύτερα, που φοράνε τα ίδια ολοκληρωμένα.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Έχει τους burson το massdrop αυτή τη στιγμή που μιλάμε, θα σου έρθουν με 50€ +το τελωνείο αν σε πιάσουν. Για εφέ περισσότερο αφού όπως κι ο καθ' ύλην αρμόδιος είπε δεν αξίζει το κόπο.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
440
Η αλλαγή αξίζει αλλά δεν ξέρω στο συγκεκριμένο μηχάνημα.
Με μια δοκιμή θα δεις (ακούσεις) τι γίνεται και φυσικά δεν χάνονται αφού υπάρχει η δυνατότητα και για χρήση τους κάπου αλλού .
Τα έχω στο ντακ μου.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το σημαντικότερο σε μια συσκευή ήχου είναι η τροφοδοσία. Οι <<καλές>> τάσεις στα κυκλώματα ήχου έχουν ως αποτέλεσμα τις χαμηλές παραμορφώσεις, την ησυχία από θορύβους, την τονική ισορροπία και την καλύτερη δυναμική περιοχή.
Έπονται τα παθητικά εξαρτήματα που είναι σε σειρά με τον ήχο, πυκνωτές επί το πλείστον, και μετά τα ενεργά κυκλώματα όπως οι τελεστικοί ενισχυτές.
Ακόμα και οι χαμηλών προδιαγραφών, πλέον, οικονομικοί 5532-5534 που παράγονται με σύγχρονες διαδικασίες, είναι αρκετά καλύτεροι από τους ίδιους των δεκαετιών 80 και 90.
Αν μπορούσες να εξασφαλίσεις καλές συνθήκες τροφοδοσίας στο συγκεκριμένο μηχανάκι, θα ήταν η ουσιαστικότερη αναβάθμιση.
Το να βάλεις πανάκριβους τελεστικούς, που ουσιαστικά κοστίζουν περισσότερο από όλη την συσκευή, είναι σαν να βάζεις λάστιχα 215 σε αμάξι 65 ίππων.

Η Dynavox είναι μια εταιρία, ουσιαστικά, μεταπώλησης. Ότι ενδιαφέρον βρει στο Κινέζικο έδαφος του φοράει μια ταμπέλα με το όνομα της. Αυτό σημαίνει πολλά για την ποιότητα τους και των υλικών τους.
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλους σας. Καλή Ανάσταση να έχουμε. Τις αλλαγές που έχει κάνει ο Γερμανός στο τροφοδοτικό αξίζουν τον κόπο; Θα πρέπει να τις κάνει τρίτος καθώς δεν έχω ιδέα από αυτα
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Τις αλλαγές που έχει κάνει ο Γερμανός στο τροφοδοτικό αξίζουν τον κόπο; ...
Προσωπικά, νομίζω πως όχι. Με μια πρόχειρη ματιά, είδα ότι η λάμπα στην έξοδο είναι συνδεδεμένη με κοινή κάθοδο, (προφανώς για την αύξηση του συνολικού κέρδους). Αν όντως συμβαίνει αυτό, η συσκευή είναι πολύ ευαίσθητη στα καλώδια. Συνδέστε την έξοδό της με τον ενισχυτή με κατά το δυνατόν κοντύτερο καλώδιο, που πρέπει να είναι και όσο γίνεται πιο ουδέτερο. Χρησιμοποιήστε RG59 μήκους όχι άνω του μισού μέτρου.
 

D

Dimkal

Guest
Burson???
Με 70 ευρω η σειρα 6 αξιζει;;;;;
JRC muses 3 με 45 ευρω;
ΟΡΑ 627 με 40 τα γνησια;;;;
τα 5532/5534 ειναι killers για την τιμη τους.
Νομιζω οτι ο PeterMani εχει δίκιο.
Αν ομως θελεις αμετι μωχαμετι να πειραματιστείς, βαλε βαση και δοκιμασε.
AD797 πχ οχι κάτι πάνω απο 10 ευρω έτσι ώστε να μην τα κλαις
[DOUBLEPOST=1556459332][/DOUBLEPOST]To εχω δει το εργο σε κινεζικα dac ειδικά.
Φορανε 5532/34 αλλα οχι γνήσια JRC!!!
Ακομα και η τοποθετηση γνησιων , αλλαζει πολυ.
Παντως σε προενισχυτη που δοκιμασα οπα 2134 με συμβουλη petermani ναι είδα διαφορές
 
Last edited by a moderator:



K

kimon

Guest
Ο 5532-34 ήταν σχεδίαση της Signetics,η οποία κατόπιν εξαγοράστηκε από την Philips.Σήμερα παράγεται από πλείστες όσες εταιρείες.
 

D

Dimkal

Guest
Στο διεθνες παζάρι υλικων κατα 80/100 τα 5532/34 τα φτιάχνει η NJR , και εννοω αυτα που βαζουν οι κατασκευαστές.
Αθτονοητο ότι σε κατι κινεζο dynavox audiophinics κλπ βρισκεις 5532 ΝΟ ΝΑΜΕ.
Φανταστείτε για τι κοστολογια μιλαμε όταν ενα γνησιο 5532 κοστιζει σε εναν ιδιωτη απο ελλαδα γύρω στο ευρω !
Το μονο που θελω νανπω σε όλους οσους δεν γνωριζουν
ΜΑΚΡΥΆ ΑΠΟ ΔΕΛΕΑΣΤΙΚΑ opamps απο ebay klp.
Σταμπαρουν οτι θες σε TL 072 82
ειδικά απο κατι δελεαστικα ΟΡΑ 1622 σε ανταπτορα.
Το 1622 ειναι εξαιρετικο αλλα οχι dip 8.
Που σημαινει τοποθετηση smd τεχνικων.
Ψηφιζω OPA 2134 αν αξιζει κατι μνειας, δεν ειναι το καλυτερο, σιγουρα σε πολλά κυκλωματα παιζει καλυτερα από 5532 γνησιο και το βρίσκεις σε Φανο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν θέλεις να κάνεις κάποια βελτίωση στο συγκεκριμένο μηχανάκι, θα σου πρότεινα να αλλάξεις όλους τους πυκνωτές. Ίδιους σε χωρητικότητα και τάση λειτουργίας αλλά βεβαιωμένα καλύτερους.
Κάνε μια λίστα με ότι φοράει και αγόρασε για παράδειγμα γνήσιους Nippon Chemicon από τον αντιπρόσωπο.
 

D

Dimkal

Guest
Δυστυχως Πετρο να το λεμε και αυτο, δεν υπαρχουν Νichicon στην αθηναικα αγορά, η μαλλον δεν βρισκεις ευκολα στην Αθηνα.
Γυαλουσης Φανος εχουν μονο Νιππον τσεμικον οπως λες και παντα γνησιους
Στον Χαιτα ισως βρει Nichicon αν θελησει, σίγουρα ELNA
Αν ξερεις καταστημα αλλο με Nichicon πες μας να γνωριζουμε, αλλα απ οτι βλεπω μονο την καφέ σειρα της Nippon θα βρει ευκολα και σίγουρα
Σε Wima kai Mundorf λευκούς, δηλ στα μκπ, τα πραγματα ειναι ευκολα,
 
Last edited by a moderator:


D

Dimkal

Guest
Ναι βρε φιλε γνωστα τα καναλια RS κλπ..
Ομως εκ των πραγματων δεν ειναι ευκολο λογω χρόνου και ποσοτητας να φερνεις απ εξω παντα.
Οποτε αναγκαστικά παμε σε Nippon Chemicon.
Εγω στο recap του τελικου μου εβαλα αυτη τη μαρκα σε όλους τους μικρους.
Σε μεγαλες τιμες πχ 23-33000 μF πολλα βολτ κλπ πας σε εισαγωγη γιατινοι διεφορες ειναι θεαματικες
 



Μηνύματα
207
Reaction score
56
να ρωτήσω απο αυτά που θυμάμε, τα rca ΔΕΝ θα πρέπει να γειώνουν στο σασί σωστα? τελειώνω με τους πυκνωτές όλα μια χαρά το βάζω στο μηχάνημα τσουπ βόμβος..... βάζω γειώσεις τα ίδια. μετράω με πολύμπριζο πουθενά δεν γειώνουν τα rca. γειώνω το ενα rca και παίζει μια χαρά..... θυμάμαι λάθος?
περιμένω να στρώσουν και οι πυκνωτες για να γράψω εντυπώσεις.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.582
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top