Στήσιμο 5.1.2 Η΄ 7.1?

Μηνύματα
157
Reaction score
109
Καλησπέρα, έχει νόημα το παρακάτω στήσιμο 5.1.2 για Dolby Atmos ή να φέρω τα ηχεία στο ύψος των αφτιών σε 7.1? Επειδή δεν μπορώ να βάλω ηχεία στα ταβάνι σκεφτόμουν να βάλω κάτι τέτοιο

θέση ακρόασης με πράσινο στα 280cm
IMG_20190425_184040.jpg
IMG_20190425_184108.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Πίσω σου πόση απόσταση έχεις μέχρι τον τοίχο;
 


Μηνύματα
157
Reaction score
109
Πίσω σου πόση απόσταση έχεις μέχρι τον τοίχο;
Πίσω έχω απόσταση ένα μέτρο

Βρήκα αυτήν την είκονα γι αυτό ρωτάω. Είναι οδηγίες τοποθέτησης από την SVS σε περίπτωση που δεν μπορείς να τοποθετήσεις στο ταβάνι.
 
Last edited:




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
ασε και φοράει 40αρα Mitsuko δεν με παίρνει:dance2:

Καλύτερα να κατέβουν ποιο χαμηλά και να γίνει 7.1 άρα?
:roflmao:
αν είχες να αντιμετωπίσεις 36..., θα σου πουλούσα μαγκιά....με 40 πάω πάσο...καλοκαιριάζει κιόλας...το τσόκαρο θα φορεθεί πολύ φέτος:laugh::roflmao:
ποιον ενισχυτή έχεις?
[DOUBLEPOST=1556213313][/DOUBLEPOST]
Είναι μικρή η απόσταση πίσω για 7.
Πήγαινε για 5.2.2 ή 5.2.4
:D
 

Μηνύματα
157
Reaction score
109
τώρα κάνω κάποια μαστορέματα και θέλω να περάσω καλώδια. Ενισχυτής κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ο denon 3500 εκτός κι αν με διαολίσετε να πάρω κάτι με auro

Είναι μικρή η απόσταση πίσω για 7.
Πήγαινε για 5.2.2 ή 5.2.4
που να τα βάλω όμως τα 2 ατμος αν όχι ταβάνι?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
τώρα κάνω κάποια μαστορέματα και θέλω να περάσω καλώδια. Ενισχυτής κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ο denon 3500 εκτός κι αν με διαολίσετε να πάρω κάτι με auro



που να τα βάλω όμως τα 2 ατμος αν όχι ταβάνι?
αν δεν μπορείς να ταβανώσεις ηχεία...τσάμπα πάει η συζήτηση για άτμος...:(

οτιδήποτε άλλο σε στυλ ατμος με ηχεία να ακτινοβολούν ταβάνι ή ότι άλλο θα είναι τράτζικ...δοκιμασμένο;)

το πιο σοβαρό που μπορείς να στήσεις είναι σε auro 3d
[DOUBLEPOST=1556214094][/DOUBLEPOST]
:o μέλος εσύ;
σας λείπει ρε κουφάλες...κ δεν το παραδέχεστε :tongue:
 



Μηνύματα
157
Reaction score
109
αν τα βάλω ταβάνι, το ότι τα ηχεία έχουν ήδη μία κλίση πως επηρεάζει την τοποθέτηση? Να τα βάλω ακριβώς από πάνω μου και λίγο ποιο μπροστά ώστε το τουιτερ να κοιτάει την θέση ακρόασης?

επίσης τα souround έλεγα να μπουν πίσω. Είναι μικρός ο χώρος? αν τα βάλω λίγο ψιλά να μεγαλώσει η απόσταση από θέση ακρόασης?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
αν τα βάλω ταβάνι, το ότι τα ηχεία έχουν ήδη μία κλίση πως επηρεάζει την τοποθέτηση? Να τα βάλω ακριβώς από πάνω μου και λίγο ποιο μπροστά ώστε το τουιτερ να κοιτάει την θέση ακρόασης?

επίσης τα souround έλεγα να μπουν πίσω. Είναι μικρός ο χώρος? αν τα βάλω λίγο ψιλά να μεγαλώσει η απόσταση από θέση ακρόασης?
να το πάμε λίγο από την αρχή..
είπαμε ενισχυτή είμαστε στο ψάξιμο
από ηχεία τι έχεις?
 

Μηνύματα
157
Reaction score
109
να το πάμε λίγο από την αρχή..
είπαμε ενισχυτή είμαστε στο ψάξιμο
από ηχεία τι έχεις?
Τώρα ψάχνομαι για τις αγορές μου, απλά ότι παρεμβάσεις είναι να γίνουν στον χώρο πρέπει να γίνουν τώρα πριν μπω. Budget σε λογικά πλαίσια(~4-5Κ) αρκεί οι αγορές να γίνουν σταδιακά ανά χιλιάρικο-δυο.
Από εξοπλισμό, ηχεία έχω δυο q acoustics 3020i με βάσεις για τοίχο, έναν προζέκτορα epson eh-tw5650 και μια lg oled b7. Το πλάνο είναι να αγοραστεί avr και ένα adernal sub 1 για αρχή. Μετά klipsch rp 8000 και rp 600c και τέλος ένα 2ο sub και άτμος ή ότι άλλο κάνει για τον χώρο. Μόνος περιορισμός ο μικρός σχετικά χώρος και WAF
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Πάντως αυτά τα κουρουκού είναι σε εμφάνιση κουκουρούκου (καθαρά προσωπική υποκειμενική άποψη), για τον ήχο τους όμως ακούγονται πολύ θετικά σχόλια... :geek:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top