Equalizer APO

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ψάχνοντας για equalizer addon για το spotify,έπεσα πάνω στο Equalizer APO,ένα σύστημα ισσοστάθμισης πολλαπλών καναλιών για υπολογιστή.
Δουλεύει και με το REW,έχει μέχρι και 31 μπάντες ισσοστάθμισης στις οποίες ορίζεις εσύ τις συχνότητες,έχει 10 διαφορετικά φίλτρα για κάθε συχνότητα,Q,delay για κάθε κανάλι,4 μνήμες κ.α.
Φαίνεται να είναι τούμπανο,είναι δωρεάν και θέλει το Peace Equalizer σαν περιβάλλον για να κάνεις ρυθμίσεις!

Για όσους παίζουν από htpc φαίνεται να δίνει τη λύση των πολλαπλών ρυθμίσεων που λείπουν από τους φθηνούς avr's χωρίς να χρειάζεται να πληρώσουν έξτρα μηχανάκι ισσοστάθμισης!

Για πείτε και οι πιο advanced users τη γνώμη σας!

EqAPO.png
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Τελείως τυχαία το εγκατέστησα χθες και σήμερα βλέπω το Post σου!
Δεν έχω πολυκάναλο ήχο, είμαι με stereo και το έβαλα γιατί να πειραματιστώ λιγάκι με τις χαμηλές σε 2 ενεργά ηχεία που έχω (krk 6 g3).

Δεν είναι απαραίτητο το Peace Equalizer για να δουλέψει, δεν το έχω εγκαταστήσει.

Είμαι ευχαριστημένος!!! ανταποκρίνεται ταχύτατα, διαλέγεις σε ποια (ποιες) εξόδους θες να "καθήσει (spdif, hdmi, usb......)
Μπορείς να έχεις πολλαπλά EQ με διαφορετικές ρυθμίσεις και να ενεργοποιεις όποιο θες ή και όλα μαζί σαν αλυσίδα!
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Special δηλαδή το προγραμματάκι!
[DOUBLEPOST=1516062445][/DOUBLEPOST]Χωρίς το Peace equalizer πως το ρυθμίζεις?
Έχει περιβάλλον ρυθμίσεων ?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Special δηλαδή το προγραμματάκι!
[DOUBLEPOST=1516062445][/DOUBLEPOST]Χωρίς το Peace equalizer πως το ρυθμίζεις?
Έχει περιβάλλον ρυθμίσεων ?
Φυσικά! προφανώς όχι με τόσα φρουφρου σαν το peace equalizer αλλά ή δουλειά γίνεται



 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Μπορεί να προστεθεί σαν vst plugin σε player (πχ foobar) ώστε να παίζει μέσω wasapi ή asio? Δε θέλω να "περνά" η διαδρομή του σήματος από το λειτουργικό.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Μπορεί να προστεθεί σαν vst plugin σε player (πχ foobar) ώστε να παίζει μέσω wasapi ή asio? Δε θέλω να "περνά" η διαδρομή του σήματος από το λειτουργικό.
Δε νομίζω, δεν έχω δει κάτι τέτοιο ούτε το γράφει στα χαρακτηριστικά του (https://sourceforge.net/projects/equalizerapo/)
Επιβεβαιώνω βέβαια αυτό που λες, πως όταν διαλέγεις wasapi ή ASIO στο foobar δεν περνάει από το APO... Προσωπικά προτίμησα τελικά να έχω το APO από το wasapi....
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τότε όμως δε θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιήσεις ένα eq μέσα από το foobar ώστε να έχεις wasapi?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Τότε όμως δε θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιήσεις ένα eq μέσα από το foobar ώστε να έχεις wasapi?
Θεωρητικά ναι. Πρακτικά το APO με βόλεψε γιατί η ρύθμιση του είναι καθολική, για ότι παίζει ο υπολογιστής, Foobar, spotify, youtube κ.λπ.
Ακόμα και το ableton που γράφω καμιά μουσική που και που, θέλω να περνάει από τις ίδιες ρυθμίσεις που ακούω μουσική ώστε να συγκρίνω πιο εύκολα αυτό που φτιάχνω με τις γυαλισμένες καλές εμπορικές παραγωγές.
Επίσης το EQ που έχει το foobar είναι σχετικά περιορισμένο (δεν ξέρω αν κατεβάσεις κάποιο άλλο φυσικά) σε σχέση με το APO π.χ. εδώ η προσπάθεια μου να τιθασεύσω το sub:
eq.jpg
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Θεωρητικά ναι. Πρακτικά το APO με βόλεψε γιατί η ρύθμιση του είναι καθολική, για ότι παίζει ο υπολογιστής, Foobar, spotify, youtube κ.λπ.
Για αυτό θα το χρησιμοποιήσω κι εγώ. Ξέρουμε αν τα φίλτρα του είναι IIR ή FIR; Έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα τίποτα.

Επίσης, υπάρχει έξτρα eq στο Foobar με πολλές περιοχές. Ψάξε το στα downloads.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Στο Foobar βάζεις όποιο vst eq θέλεις, όπως επίσης limiter, compressors κτλ. Μπαίνουν σαν plugins και λειτουργούν πριν την έξοδό του, άρα μετά πας στους οδηγούς wasapi, asio κτλ. Κάπου είδα ένα tutorial για το apo, το χρησιμοποιείς παράλληλα με το raw και ουσιαστικά διορθώνεις την καμπύλη με βάση τις μετρήσεις που έχεις. Αν το αποτέλεσμα μπορούσα να το βάλω στο foobar θα με ενδιέφερε να δοκιμάσω, αν και το mathaudio που έχει στα επίσημα addons του το foobar με ικανοποιεί (είναι και foolproof ;)).
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
...δεν έχω ιδέα... σ' ανησυχούν χρονικές καθυστερήσεις?
Καλό θα ήταν να ξέρουμε. Μην αρχίσω να εφαρμόζω διορθώσεις σε όλες τις συχνότητες και τα κάνω μαντάρα.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Φανταστικο προγραμα, κανει πολυ ωραια δουλεια και ειδικα το loudness correction το εχω λατρεψει! Ειναι ευκολο καποιος να μου πει πως μπορω να κανω παραμετροποιησεις ανα καναλι? Εχω φαει το τοπο να βρω κατι και δεν μπορω. Ισως να ειμαι εγω μυστηριος, οποια βοηθεια ειναι most welcome :)
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Παίζοντας με το APO, δοκιμάζοντας επισης τα διαφορά add-ons και το peace, είδα ότι ενώ είναι ένα εξαιρετικό εργαλειο, έχει και τις ελλείψεις του. Κύριος όμως έχει την χαζομάρα, που ούτε με ticket μου το έλυσαν στο development section, μόλις γίνει unistall το peace πάει τελείωσε, buggάρει, τα κάνει σκ@τ@ λογικά στο registry, και ούτε το ίδιο, αλλά ούτε κάποιο άλλο προγραμμα για eq/compression/κτλ για ήχο δεν δουλεύει ποια.

Δυστηχως το έπαθα σε 2 pc ξεχωριστα με μόνο κοινό τα win10, με ξεχωριστό configuration και η μόνη λύση είναι να...περάσω νέα windows, λες και δεν είχα κάτι άλλο να κάνω.

Αυτά, τα λέω να προειδοποιήσω, αν κάποιος έχει βρει τη λύση θα χαρώ ιδιαίτερα να την ακούσω. :bigboss:
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλημερα σας και Χριστος Ανεστη.
Μπορει καποιος οταν βρει χρονο να μας εξηγηση την λειτουργεια του?Σε συνδιασμο με ενα ντεσιμπελομετρο μπορω να ρυθμισω τον ηχο για καθε ξεχωριστο καναλι + sub οσον αφορα level, eq,distance?
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
Δε νομίζω, δεν έχω δει κάτι τέτοιο ούτε το γράφει στα χαρακτηριστικά του (https://sourceforge.net/projects/equalizerapo/)
Επιβεβαιώνω βέβαια αυτό που λες, πως όταν διαλέγεις wasapi ή ASIO στο foobar δεν περνάει από το APO... Προσωπικά προτίμησα τελικά να έχω το APO από το wasapi....
ειναι ελευθερο απο το διαδικτυο;
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Καλημερα σας και Χριστος Ανεστη.
Μπορει καποιος οταν βρει χρονο να μας εξηγηση την λειτουργεια του?Σε συνδιασμο με ενα ντεσιμπελομετρο μπορω να ρυθμισω τον ηχο για καθε ξεχωριστο καναλι + sub οσον αφορα level, eq,distance?
Αν δε βαριέσαι να κάνεις μερικές 100αδες μετρήσεις, γίνεται. Χωρίς μικρόφωνο δηλαδή θα χρειαστείς πάρα πολλές ώρες και κόπο. Αα και δε θα το κάνεις με το APO, χρειάζεσαι το REW που είναι επίσης δωρεάν. Στο APO θα περάσεις τα αποτελέσματα των μετρήσεων ώστε να διορθώσεις την απόκριση.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Μπορείς μετά αφού κάνεις τις διορθώσεις να μετρήσεις τα αποτελέσματα με το rew?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Μπορείς μετά αφού κάνεις τις διορθώσεις να μετρήσεις τα αποτελέσματα με το rew?
Εννοείται...
Τα REW & APO είναι ανεξάρτητα πράγματα... με το πρώτο κάνεις μετρήσεις, με το δεύτερο EQ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top