Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Θεωρώ ότι το έχω εξηγήσει επαρκώς...Εάν δεν έβαζες κιόλας τη γνωστή πολυχρησιμοποιημένη φράση μπορεί να το εξηγούσα ξανά,αλλά τώρα είναι αργά...
ΟΚ εγώ πραγματικά δέν κατάλαβα τί είπες στην πρόταση σου, όπως επιθυμείς...

Καρδιές δέν χαλάμε...
 
Last edited:

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Elementary dear Kospe...Ο Antonio Stradivari κατασκεύαζε όργανα παραγωγής ήχου αντί...αναπαραγωγής.
Και ως απόκριση στην αρχική υπόθεση,άμα ήταν ζωντανός στην τωρινή εποχή,θα ήθελε ως μέσο αναπαραγωγής ένα setup που να μην πρόσθετε το δικό του ΄΄βερνίκι΄΄ ή ΄΄κόλλα΄΄ σ'εκείνα των οργάνων του...;)
Έχεις ανακαλύψει κάποιο ηχείο που να μην προσθέτει ή να μην αφαιρεί κάτι από την αναπαραγωγή;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Έχεις ανακαλύψει κάποιο ηχείο που να μην προσθέτει ή να μην αφαιρεί κάτι από την αναπαραγωγή;
Έχω ανακαλύψει setup και διαχείριση σ'ενιαίες οντότητες που να προσθέτουν λιγότερα δικά τους στοιχεία και με λιγότερο έκδηλο τρόπο.Έχω πάψει να εξετάζω - για δικό μου πάντα λογαριασμό - συσκευές μεμονωμένα.;)

Κι εφόσον δεν αποφεύγονται,κρίνω προτιμητέες τις αφαιρετικές επιδράσεις αντί των προσθετικών.Διότι επιτρέπουν στον εγκέφαλο του ακροατή να συμπληρώσει ο ίδιος τα ΄΄κενά΄΄.
Αυτό είναι...Ψυχοακουστική.:wink:
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Elementary dear Kospe...Ο Antonio Stradivari κατασκεύαζε όργανα παραγωγής ήχου αντί...αναπαραγωγής.
Και ως απόκριση στην αρχική υπόθεση,άμα ήταν ζωντανός στην τωρινή εποχή,θα ήθελε ως μέσο αναπαραγωγής ένα setup που να μην πρόσθετε το δικό του ΄΄βερνίκι΄΄ ή ΄΄κόλλα΄΄ σ'εκείνα των οργάνων του...;)
Να στο θέσω αλλιώς... Γιατί με όλες τις αναλύσεις, τα γραφήματα και τα χημεία της οικουμένης δεν κατασκευάζεται ένα βιολί αντάξιο των καλών του (και ούτε και των κακών) του Stradivari και άλλων κατασκευαστών της εποχής. Αν θες να ξέρεις έχουν κατασκευαστεί βιολιά που απέδωσαν καλύτερα σε πολλά μέρη του φάσματος και μόλις πέρασαν στα χέρια μουσικών και τα έπαιξαν κατέληξαν στον τενεκέ... Τέλος των πάντων δεν επιμένω άλλο, αλλά θα σου ανεβάσω μία σελίδα από το YouTube που παίζει ένα ηχείο μιας ιδιοφυϊας στην κατασκευή των ηχείων που δυστυχώς χάθηκε νωρίς του Jon Dahlquist. Ο ήχος που ακούγεται είναι ήχος μηχανημάτων που κατασκευάστηκαν πριν από 65 έτη και περισσότερο και εδώ στα μέρη μας υπάρχει κάποιος που τα έχει και πράγματι τα χαίρεται.
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Η αποψη δεν αξιζει αυτη την περιφρονηση που συνηθως της αποδιδεται.....
Δεν ανηκουν ολες οι αποψεις σε ασχετους....
Μιλαω και για κατασκευαστες και για ακροατες.

Ακομα δεν μπορουν οι μηχανες να καθορισουν τα παντα.
Υπαρχουν και οι αποψεις που αλλαξαν τον κοσμο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Να στο θέσω αλλιώς... Γιατί με όλες τις αναλύσεις, τα γραφήματα και τα χημεία της οικουμένης δεν κατασκευάζεται ένα βιολί αντάξιο των καλών του (και ούτε και των κακών) του Stradivari και άλλων κατασκευαστών της εποχής. Αν θες να ξέρεις έχουν κατασκευαστεί βιολιά που απέδωσαν καλύτερα σε πολλά μέρη του φάσματος και μόλις πέρασαν στα χέρια μουσικών και τα έπαιξαν κατέληξαν στον τενεκέ... Τέλος των πάντων δεν επιμένω άλλο, αλλά θα σου ανεβάσω μία σελίδα από το YouTube που παίζει ένα ηχείο μιας ιδιοφυϊας στην κατασκευή των ηχείων που δυστυχώς χάθηκε νωρίς του Jon Dahlquist. Ο ήχος που ακούγεται είναι ήχος μηχανημάτων που κατασκευάστηκαν πριν από 65 έτη και περισσότερο και εδώ στα μέρη μας υπάρχει κάποιος που τα έχει και πράγματι τα χαίρεται.
Μισοδουλειές κάνεις...Οφείλεις να εξηγήσεις και τη λογική συνάρτηση ανάμεσα στα καθαρόαιμα και τις δημιουργίες που παραθέτεις.
...

Ακομα δεν μπορουν οι μηχανες να καθορισουν τα παντα.
Υπαρχουν και οι αποψεις που αλλαξαν τον κοσμο.
Ή τουλάχιστον έτσι μας πείθουν τα δεδομένα που...αλλάζουν τις απόψεις.:sneaky:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Γιατί με όλες τις αναλύσεις, τα γραφήματα και τα χημεία της οικουμένης δεν κατασκευάζεται ένα βιολί αντάξιο των καλών του (και ούτε και των κακών) του Stradivari και άλλων κατασκευαστών της εποχής. Αν θες να ξέρεις έχουν κατασκευαστεί βιολιά που απέδωσαν καλύτερα σε πολλά μέρη του φάσματος και μόλις πέρασαν στα χέρια μουσικών και τα έπαιξαν κατέληξαν στον τενεκέ...
Μπούρδες :punish:
https://www.pnas.org/content/111/20/7224
https://www.sciencemag.org/news/2017/05/million-dollar-strads-fall-modern-violins-blind-sound-check

Προσέχετε τι γράφετε.
 

C

chrispo

Guest
...ωραία λοιπόν ...αυτοί που τα έχουν να τα χαίρονται και οι άλλοι ας αδιαφορούν...ε και ποιό το πρόβλημα? Αν βρήκε πάντως κανένας το ¨σωστό¨ ηχείο ..ας μου το πεί και μένα.
Και μη ξεχνάτε ...όλα ψέματα λένε, απλά να ρε φίλε, ψάχνουμε τον λιγότερο ψεύτη.
Ο,τι άλλο ειπωθεί, για μένα, είναι απλά για να μιλάμε. Και ο φίλος Lakis , κάπου δίκιο έχει , άσχετα αν του την ¨πέσατε¨ όλοι λίγο άγαρμπα και άτσαλα. Τα γουστάρει?...ΤΕΛΟΣ
(Εγώ είπα δε τα κάνω κέφι..ε και?...από την τσέπη μου τα πλήρωσα?)
 


Μηνύματα
460
Reaction score
199
Έχω ανακαλύψει setup και διαχείριση σ'ενιαίες οντότητες που να προσθέτουν λιγότερα δικά τους στοιχεία και με λιγότερο έκδηλο τρόπο.Έχω πάψει να εξετάζω - για δικό μου πάντα λογαριασμό - συσκευές μεμονωμένα.;)

Κι εφόσον δεν αποφεύγονται,κρίνω προτιμητέες τις αφαιρετικές επιδράσεις αντί των προσθετικών.Διότι επιτρέπουν στον εγκέφαλο του ακροατή να συμπληρώσει ο ίδιος τα ΄΄κενά΄΄.
Αυτό είναι...Ψυχοακουστική.:wink:
Ξέχασες όμως να πεις ότι κάθε αυτί είναι μοναδικό και έχει την δική του μορφολογία, δηλαδή ακούει όπως θέλει αυτό και όχι όπως ακούω εγώ ή εσύ ή μερικά δισεκατομμύρια ακόμη αυτιά στον μάταιο τούτο κόσμο.

Από εκεί και πέρα νομίζω ματαίως συζητάμε για την τελειότητα της αναπαραγωγής όταν κανένα αυτί δεν είναι ίδιο με κάποιο άλλο.
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Μισοδουλειές κάνεις...Οφείλεις να εξηγήσεις και τη λογική συνάρτηση ανάμεσα στα καθαρόαιμα και τις δημιουργίες που παραθέτεις.
Ξέρεις πόσα άρθρα καταγεγραμμένα, ηχογραφημένα και μουσικοί υπάρχουν που επί αιώνες εκθειάζουν τον ήχο των βιολιών εκείνης της εποχής... Μπούρδες θα μου πεις... Οφείλω να ομολογήσω ωστόσο ότι αντιδράτε γρήγορα στο να ψάχνετε στο internet. Η καθημερινή εξάσκηση βλέπεις...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ξέχασες όμως να πεις ότι κάθε αυτί είναι μοναδικό και έχει την δική του μορφολογία, δηλαδή ακούει όπως θέλει αυτό και όχι όπως ακούω εγώ ή εσύ ή μερικά δισεκατομμύρια ακόμη αυτιά στον μάταιο τούτο κόσμο.

Από εκεί και πέρα νομίζω ματαίως συζητάμε για την τελειότητα της αναπαραγωγής όταν κανένα αυτί δεν είναι ίδιο με κάποιο άλλο.
sakis,πες αλεύρι...Το 2009 σε γυρεύει.:D
https://www.avsite.gr/forum/threads/Η-λειτουργία-της-ακοής.66469/page-6#post-932972
Bhutia said:
...Ίσως ήλθε ο καιρός ν'αναλογιστούμε τι ανέμους φέρνει στα...υψίπεδα του χαιενδ η ψηφιακή ΄΄αύρα΄΄ των φιλτραρισμάτων που αναφέρθηκαν.Οι μη έχοντες τα μηχανήματα και τα παρελκόμενα των δεκάδων χιλιάδων,πόσο χρειάζεται ν'αδημονούν για την απόκτησή τους;
Όταν λέμε ότι ακόμα και η ακρόαση με ακουστικά χρειάζεται ισοστάθμιση,κάποιοι νομίζουν ότι κάνουμε...φιγούρα.
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Φιλε Cospe, με την ευκαιρια του κομματιου που εβαλες.

Εσω συνηθησει στο παρελθον σε εκθεσεις, αλλα ακομη και σε σπιτια (το εκανα και ο ιδιος) ν ακουμε παρομοια κομματια (μια κιθαρα, σκετο πιανο, σκετο φωνη). Και τι συμπτωση εδω ολα τα ηχεια παιζουν καλα. Μοιαζει σαν καποιο αρσιβαριστα να παει κατω απο τον παγκο και να σηκωσει ....30 κιλα!! Ενταξει τα πεταει. Οπως τα πετανε και μετριοι αθλητες. Στα δυσκολα κρινεται ο αθλητης. Και τα δυσκολα κρινονται σε σημαντικες λεπτομερειες. Εχω ακουσει απειρες φορες να λενε ... ν ακουσεις τσελο η βιολοντσελο απο το ταδε ηχειο και να κλαις! Και τι γινεται ομως οταν μπουν και τα υπολοιπα οργανα, ξανακλαις?

Ετσι θυμαμαι τον φιλο Γιαννη τον flash πριν απο χρονια σ ενα κομματι κλασικης μουσικης που επαιζαν ταυτοχρονως πολλα οργανα να φωναζει που ναι το ταδε οργανο? (χαθηκε). Ηταν μια αδυναμια του συνδιασμου βινυλιου και κεφαλης ν αποδωσει πληρως το κομματι. Αντιθετως το κατα πολυ οικομικωτερο dac μια χαρα το απεδωσε. Απο την αλλη εχουμε ενα πληρες φασμα απο τα 20 hz στα 20 khz.

Οι ακρες του φασματος και πολυ περισσοτερο οι κατω ειναι το πλεον δυσκολο μερος ν αποδωθει σωστα. Εκει λοιπον ερχονται τα γραφηματα αδυσωπητα και σου λενε την πικρη αληθεια. Ερχεται μετα ο Χ επιστημονας με το γουστο του. Αυτο ειναι για τον εαυτο του. Το αλλο ειναι η αληθεια. Σου λεει ποιο παιζει σωστα και γμτ δεν σε ρωταει αν σ αρεσει. Ομως αυτο σε καποιους δεν αρεσει. Αλλα ας σταματησω καλυτερα εδω, γιατι παρακατω προβλεπω να μου κανει μυνηση ο Μπουτιας.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ξέρεις πόσα άρθρα καταγεγραμμένα, ηχογραφημένα και μουσικοί υπάρχουν που επί αιώνες εκθειάζουν τον ήχο των βιολιών εκείνης της εποχής... Μπούρδες θα μου πεις... Οφείλω να ομολογήσω ωστόσο ότι αντιδράτε γρήγορα στο να ψάχνετε στο internet. Η καθημερινή εξάσκηση βλέπεις...
Και εγώ έχω ένα θείο που μέχρι πριν από τέσσερα χρόνια έλεγε πως δεν αλλάζει την εικόνα της 25άρας CRT Nordmende του για καμία άλλη τηλεόραση....:D
 


Μηνύματα
342
Reaction score
1
Έχεις ανακαλύψει κάποιο ηχείο που να μην προσθέτει ή να μην αφαιρεί κάτι από την αναπαραγωγή;
Δεν υπάρχει τέτοιο ηχείο ή συσκευή, Όλες διαφοροποιούν τον ήχο.

Έχω ανακαλύψει setup και διαχείριση σ'ενιαίες οντότητες που να προσθέτουν λιγότερα δικά τους στοιχεία και με λιγότερο έκδηλο τρόπο.Έχω πάψει να εξετάζω - για δικό μου πάντα λογαριασμό - συσκευές μεμονωμένα.;)
Κι εφόσον δεν αποφεύγονται,κρίνω προτιμητέες τις αφαιρετικές επιδράσεις αντί των προσθετικών.Διότι επιτρέπουν στον εγκέφαλο του ακροατή να συμπληρώσει ο ίδιος τα ΄΄κενά΄΄.
Αυτό είναι...Ψυχοακουστική.:wink:
Αυτή είναι η μόνη σωστή αντιμετώπιση συσκευής-ών, επί συνόλου (σύστημα), σε συγκεκριμένο χώρο. Όπως ακριβώς γίνονται τα reviews, σε σύστημα "αναφοράς", απλά εκεί συγκρίνουν το πριν & το μετά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Οφείλω να ομολογήσω ωστόσο ότι αντιδράτε γρήγορα στο να ψάχνετε στο internet.
Είναι πολύ εύκολο πράγματι, όταν ήδη γνωρίζεις την ύπαρξη της μελέτης.
Γιαυτό σας λέω, προσέχετε τι γράφετε.
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Και εγώ έχω ένα θείο που μέχρι πριν από τέσσερα χρόνια έλεγε πως δεν αλλάζει την εικόνα της 25άρας CRT Nordmende του για καμία άλλη τηλεόραση....:D
O Itzhak Perlman πιθανώς είναι (εάν το επιτρέψουν τα ...διαγράμματα) ένας από τους μεγαλύτερους εν ζωή βιολονίστες. Αυτό του εξασφαλίζει οικονομικά να έχει στην κατοχή του και να επιλέξει όποια ...Nordmende επιθυμεί. Από αυτί μόνο από τον Buhtia υστερεί και από αυτόν με τις μπούρδες στο στόμα. Τα υπόλοιπα μπορείτε να τα βρείτε. Τρεις τηλεοράσεις έχει ο ανθρωπάκος μία σε κάθε δωμάτιο... Η 25'' είναι τριακοσίων ετών... Οι άλλες λίγο πιο καινούργιες...
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Είσαι άρχοντας.
Του Πρατ και γενικά.
Αλλά άσε πρώτα να μάθουν τι γίνεται με τα σμπιρ, και μετά οι πολυτέλειες..

Sbir λέει ο μπούτχιας, και νομίζουν ότι πρόκειται για περίεργη μάρκα τσίπουρο.
Άστα αυτά που ξέρεις μάστορα..
Με τα περίεργα τσίπουρα όλα τα ηχεία παίζουν όμορφα!
Και επίσης αγαπάμε όλον τον κόμο!!:p:D:D
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Όταν λέμε ότι ακόμα και η ακρόαση με ακουστικά χρειάζεται ισοστάθμιση,κάποιοι νομίζουν ότι κάνουμε...φιγούρα.
Έχεις γράψει κάποιον οδηγό σχετικά? Η γενικά θέματα που αφορούν ακρόαση με ακουστικά?
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top