Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.315
Και εγώ έχω ένα θείο που μέχρι πριν από τέσσερα χρόνια έλεγε πως δεν αλλάζει την εικόνα της 25άρας CRT Nordmende του για καμία άλλη τηλεόραση....:D
Μη το γελάς καθόλου. Σα το πικάπ.
Ασπρόμαυρη ή έγχρωμη;
Το τσίπουρο χύμα ή κάποια μάρκα;
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Και εγώ έχω ένα θείο που μέχρι πριν από τέσσερα χρόνια έλεγε πως δεν αλλάζει την εικόνα της 25άρας CRT Nordmende του για καμία άλλη τηλεόραση....:D
Αδικο εχει ; ;)Κι εγω την εικονα της Philips matcline 32" δεν την αλλαζω με καμια 1080p;)
Το οτι αγαρμπα μου την "επεσαν" και γνώστες του αντικειμενου μα και οι "συνηθεις υποπτοι" και ασχετοι, ειναι γεγονος. Δεν αναφερομαι σε υβριστη (-ες), γιατι ως βλακες απαιτουν ειδικη μεταχειριση που εγω δεν δυναμαι να παρασχω, τουλαχιστον ομοιως. Γιατι ομως το "πεσιμο"; Υποθεσεις δεν μπορω να κανω, μπορω ομως να πω οτι: ειναι Η μοναδικη εταιρεια ηχειων (για να περιοριστουμε στα ηχεια) που εδω μεσα πολεμηθηκε τοσο εντονα και ...ανελεητα. Για ποιο λογο ομως; Δεν υπαρχουν χαλια συσκευες που προδιδουν το ευρουλακι σου και μονον η Χαρμπεθ ειναι αυτη που σου το "αρπαζει" - και μαλιστα απατηλα; Ρωταει καπου ο αγαπητος Ν. Αρβανιτακης "και ποσα πουλαει το χρονο;". Νικο, εαν καποιος αναγνωστης και μονον της κριτικης διαβαζε αυτα που γραφονται ΕΔΩ ΜΕΣΑ για την Χαρμπεθ, τι λες, θα σκεφτοταν καθολου την αγορα τους; Και μην μου πεις (πειτε) οτι δεν επηρεαζεται ο κοσμος...
-Με παραθεση διαγραμματων κακης αποδοσης -οχι ομως και των διορθωτικων ή νεων διαπιστωσεων που παρατεθηκαν παραπανω απο τον SUDOKU.Αυτα ηταν πολυ δυσκολο να βρεθουν, ενω τα "κακα" τα ειχαμε στο αρχειο μας.
- Με παραθεση καθε ειδους "περιπαικτικων" ,δηλ ασχετων, αποψεων απο τυπους που ποτε δεν ειχαν καν ακουσει τετοια ηχεια.
-Ακομη και με εκνευρισμο και βρισιες, οταν τους απαντουσα στο υφος τους ...περιπου. Εννοειται πως η απαξιωση μου ως γνωστης ή ακροατης ηταν εντονη, λες κι ολοι ειμαστε υποχρεωμενοι να ακουμε διαγραμματα (ειπα ποια ....εγκυρα) και μετρησεις, ΚΑΙ ΟΧΙ ΗΧΟ. Κατι τετοιο συνηθιζεται εδω μεσα, γενικως...
Εχω τονισει ο,τι ουτε Χαρμπεθακιας ειμαι ουτε ιδιοτελη συμφεροντα εχω (απο "χερι" τα πηρα), ενας απλος καταναλωτης ειμαι, που μαλιστα αρεσκομαι να τα αλλαζω συχνα τα μηχανακια. Απο βιτσιο; οχι ασφαλως. Γιατι δυστυχως μακρια απο το κεντρο δεν εχομαι τη δυνατοτητα δοκιμης στο σπιτι, οποτε μας παρασερνουν ΟΝΤΩΣ τα ριβιου και τα pdf και ...αγοραζουμε. Το συγκεκριμενο ηχειο ηταν το μονο που ακουσα με υποδεεστερο των αναγκων του ενισχυτη (λαμπατος) και μου αρεσε στο 5λεπτο. Συνεχισα βεβαια με λαμπατο, αλλα βλεπουμε...
Εν πασει περιπτωσει, δυστυχως αποδεοχθηκε πως οποιοσδηποτε αντιρρησιας (και δεν μιλω μονον για μενα) αντιμετωπιζεται σκαιοτατα μεχρι εξυβρισης εδω μεσα, κατι που προ ετων δεν γινοταν. Φαινεται πως αλλαξε η γενια και βγηκε χειροτερη, οποτε μαλλον δεν μας "παει" και πρεπει να τα μαζευουμε...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
O Itzhak Perlman πιθανώς είναι (εάν το επιτρέψουν τα ...διαγράμματα) ένας από τους μεγαλύτερους εν ζωή βιολονίστες. Αυτό του εξασφαλίζει οικονομικά να έχει στην κατοχή του και να επιλέξει όποια ...Nordmende επιθυμεί. Από αυτί μόνο από τον Buhtia υστερεί και από αυτόν με τις μπούρδες στο στόμα. Τα υπόλοιπα μπορείτε να τα βρείτε. Τρεις τηλεοράσεις έχει ο ανθρωπάκος μία σε κάθε δωμάτιο... Η 25'' είναι τριακοσίων ετών... Οι άλλες λίγο πιο καινούργιες...
Kopse κάτι...Kospe.;)

Δεν χρειάζεται να διέθετα ο ίδιος τόσο απόλυτη ακοή.αφού θεωρώ την απόκτηση συσκευών μετά πληρωμής σεβαστών ποσών πολύ σοβαρή υπόθεση για να διεκπεραιωνόταν μονάχα μέσω των ώτων μας...

Μνημονεύω το μήνυμα-θρυαλλίδα :
Παντως, οτι και να λετε (ιδιως οσοι δεν κατειχατε ποτέ προς ακροαση και απλα γνωματευετε βασει pdfακιων ή αποψεων αλλωνων) σας διαβεβαιω πως κελαηδουν σαν ...πουλακια, και δη Πασχαλινα! Ιδου και η αποδειξη:):):) View attachment 124909
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
O Itzhak Perlman πιθανώς είναι (εάν το επιτρέψουν τα ...διαγράμματα) ένας από τους μεγαλύτερους εν ζωή βιολονίστες. Αυτό του εξασφαλίζει οικονομικά να έχει στην κατοχή του και να επιλέξει όποια ...Nordmende επιθυμεί. Από αυτί μόνο από τον Buhtia υστερεί και από αυτόν με τις μπούρδες στο στόμα. Τα υπόλοιπα μπορείτε να τα βρείτε. Τρεις τηλεοράσεις έχει ο ανθρωπάκος μία σε κάθε δωμάτιο... Η 25'' είναι τριακοσίων ετών... Οι άλλες λίγο πιο καινούργιες...
Kopse κάτι...Kospe.;)

Δεν χρειάζεται να διέθετα ο ίδιος τόσο απόλυτη ακοή.αφού θεωρώ την απόκτηση συσκευών μετά πληρωμής σεβαστών ποσών πολύ σοβαρή υπόθεση για να διεκπεραιωνόταν μονάχα μέσω των ώτων μας...
Πέστο αγόρι μου να μην τρώμε την ώρα μας τζάμπα...
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Kopse κάτι...Kospe.;)

Δεν χρειάζεται να διέθετα ο ίδιος τόσο απόλυτη ακοή.αφού θεωρώ την απόκτηση συσκευών μετά πληρωμής σεβαστών ποσών πολύ σοβαρή υπόθεση για να διεκπεραιωνόταν μονάχα μέσω των ώτων μας...
Γι' αυτό λένε..
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
οχι ομως και των διορθωτικων ή νεων διαπιστωσεων που παρατεθηκαν παραπανω απο τον SUDOKU.
ΠΟΙΕΣ ΝΕΕΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΤΕΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ SUDOKU; Δεν είδα κανένα διάγραμμα, μόνο κάτι λόγια.
 


Μηνύματα
681
Reaction score
402
Ολα τα τεχνικα χαρακτηριστικα που παρατιθενται σιγουρα εχουν βαση γιατι εχουν βαση οι κανονες της φυσικης. Τα αφτια ομως καποιων οτι λειτουργουν σωστα και των υπολοιπων οχι δεν εχει βαση αντικειμενικη. Επισης αγνοουμε ισως ποση ωρα μπορουμε να ακουσουμε ευχαριστα μουσικη με συγκεκριμενα ηχεια και με ποσα οχι. Σημασια εχει ο συντονισμος των δρομων αλλα και οι χροιες και ποσο κοντα φτανεις στον πραγματικο ηχο. Επισης για οσα χρονια παρακολουθω το σαιτ καθημερινως τα λιγοτερα ηχεια που διδονται στις αγγελιες ειναι harbeth και Spendor. Και αυτα ειναι που πωλουνται σχετικα ευκολα και σε καλη εμπορευσιμη τιμη. Τελος να σημειωθει οτι στη δυσκολη αγορα της Ιαπωνιας τα harbeth πουλανε τρελα. Τυχαιο δε νομιζω. Ευτυχως που δεν μας ακουνε. Για να μην πουμε οτι πωλουνται στις αγγελιες ηχεια πολλαπλασιας αξιας ( και δεν τα μειωνω αντιθετως τα περισσοτερα πετανε) για να καταληξουν πολλοι πωλητες τους σε αγοραστες harbeth. Τελος οι περισσοτεροι που πουλανε harbeth, spendor, atc αλλαζουν μοντελο οχι εταιρεια. Τωρα η συζητηση περι αγγλικων και αμερικανικων ηχειων ειναι ατοπη, γιατι απλα δεν εχουμε ακουσει τοσα πολλα ωστε να κρινουμε. Εγω ακουω αυτη τη στιγμη με Aerial 8b και ειμαι πολυ χαρουμενος. Τα πιο πληρη ηχεια που εχω ακουσει ειναι κατι Montana ντουλαπες αλλα μετα απο 30 το πολυ λεπτα ακροασης μου φαινονται κουραστικα. Επιπροσθετως δουλευω και πανω σε δευτερο συστημα και "δεινοπαθω"...
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Όποιος διαβάσει το νήμα θα καταλήξει σε διάφορα αμφιλεγόμενα συμπεράσματα, για τίποτα δε θα είναι απόλυτα σίγουρος. Το μόνο όμως που δε χωρά καμία αμφισβήτηση είναι πως ο Itzhak Perlman είναι μεγάλος τσίπης :lol:.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μη το γελάς καθόλου. Σα το πικάπ.
Ασπρόμαυρη ή έγχρωμη;
Το τσίπουρο χύμα ή κάποια μάρκα;
Εξαρτάται. Και στις δύο κατηγορίες υπάρχουν τσιπουράκλες αλλά και πετρέλαια...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αδικο εχει ; ;)Κι εγω την εικονα της Philips matcline 32" δεν την αλλαζω με καμια 1080p;)
Εξαρτάται... Αν το προς αναπαραγωγή πρόγραμμα είναι ελληνική ταινία του 60 από τον πομπό της ΥΕΝΕΔ στην Πάρνηθα, είμαι σίγουρος πως η matchline θα είναι ασυναγώνιστη... :p:p


Με όλο τον σεβασμό . Κανείς δε σε εξυβρισε. Αντιθέτως η εντύπωσή μου είναι πως χαίρεις μεγάλης εκτίμησης.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
ΠΟΙΕΣ ΝΕΕΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΤΕΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ SUDOKU; Δεν είδα κανένα διάγραμμα, μόνο κάτι λόγια.
Ότι τα καθαρόαιμα δεν προσφέρονται για ηχητική υπόκρουση κατά τη...μαγειρική.:roflmao:
Πέστο αγόρι μου να μην τρώμε την ώρα μας τζάμπα...
Γι άλλους λόγους μπορεί να τρως τζάμπα το χρόνο...;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.315
Πλαγίως με κατατάσσει στους κουφούς, αναμενόμενο βέβαια αφού μου αρέσουν τα χαρμπεθ :roflmao:
Τι πλαγίως ρε;
Ίσχια στην ευθεία.

Ρεντεκολάγνε..


Πάντως έτσι όπως τα'γραψε ο σουντόκου, μου'ρθε να πα να πάρω χάρμπεθ. Ή έστω, ρεντέκο.
Νταξ, μου'φυγε μετά από λίγο.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Εξαρτάται... Αν το προς αναπαραγωγή πρόγραμμα είναι ελληνική ταινία του 60 από τον πομπό της ΥΕΝΕΔ στην Πάρνηθα, είμαι σίγουρος πως η matchline θα είναι ασυναγώνιστη... :p:p


Με όλο τον σεβασμό . Κανείς δε σε εξυβρισε. Αντιθέτως η εντύπωσή μου είναι πως χαίρεις μεγάλης εκτίμησης.
Όχι, σοβαρά το λέω για την matcline, οι lcd δεν πιάνουν μία μπροστά της!
Μάλλον ομως δεν προλαβες τα σβησθεντα που ακολούθησαν το μήνυμα 315.

Βρε Μπουτία μηνυμα-θρυαλίδα μια χιουμοριστικη, εορταστική φωτο; Τόσα ...απωθημένα ξυπνησε;
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.315
Δηλαδή κατηγορείς τον SUDOKU ότι παρέθεσε ψεύτικα στοιχεια;
Ναι, ναι, αυτό λέει.

Κι ο μπούτχιας ανεβάζει λάθος και παραπλανητικές μετρήσεις, για να δυσφημίσει τα χάρμπεθ, ώστε να μη πουλάει ο αντιπρόσωπος.

Άστα, άστα, μπλέξιμο..

Και σα να μην έφταναν όλα αυτά, ο βετ ακούει Πρατ από ναιμ, ο ντιμιφουτ γουστάρει ήχο από χαρμπεθ και ο νταποστ από ρεντέκο.

Δηλαδή, φτιάξε κιβωτό, έρχεται κατακλυσμός.


ΥΓ. Ο Κοτσίδης έκλεισε τα 20. Έγινε άντρας. Ναι, απίστευτο μου φαίνεται...
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Μάλλον ομως δεν προλαβες τα σβησθεντα που ακολούθησαν το μήνυμα 315.
Τι να προλάβει; Το οτι κορόιδευαν ηχεία κι εσύ το γύρισες στα προσωπικά οπότε είχαμε διαγραφές (αντί για μπάνια που έπρεπε);

Εν πασει περιπτωσει, δυστυχως αποδεοχθηκε πως οποιοσδηποτε αντιρρησιας (και δεν μιλω μονον για μενα) αντιμετωπιζεται σκαιοτατα μεχρι εξυβρισης εδω μεσα, κατι που προ ετων δεν γινοταν. Φαινεται πως αλλαξε η γενια και βγηκε χειροτερη, οποτε μαλλον δεν μας "παει" και πρεπει να τα μαζευουμε...
Μάλλον έχεις αρχίσει να ξεχνάς, γιατί παλιότερα οι μάχες ήταν πολύ σκληρότερες. Θα έφευγες κλαίγοντας με άλλους συζητητές. :D
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.447
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top