Κεφαλές και ταίριασμα με τον προ-προσοχή στα καλώδια!


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Παιδιά επανέρχομαι γιατί έχω φάει ένα κοκομπλόκο και δεν είμαι σίγουρος αν τα έχω καταλάβει όλα όπως πρέπει.
Σύμφωνα με το παραπάνω link που έδωσα, επιθυμητό είναι σύμφωνα με τα mH και τα pF να έχουμε υψηλότερη συχνότητα συντονισμού καθώς πολύ εύκολα αυτή μπαίνει στο ακουστικό φάσμα Βάζω λοιπόν 45mH και 475pF που θέλει η Grado prestige series και μου δίνει συχνότητα συντονισμού.. 34,4kHz Αυτό λογικά δεν είναι κακό. Εκτός και αν υπάρχει κάποιο σενάριο με υποδιαιρέσεις όπότε..
Βάζω καπάκι 450 mH και 200pF που θέλει η om της Ortofon (200-500) και μου βγάζει 10,6kHz. Εδώ τι παίζει τώρα; Οι υγρές μεσαίες που λέμε και γελάμε ή το χάνω κάπου και έχω μπλέξει τα μπούτια μου;
Για πείτε καμιά γνώμη.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Για κεφαλή μου φαίνεται λίγο μεγάλη η αυτεπαγωγή αλλά αφού το λέει η Ortofon έτσι θα είναι. Σύμφωνα με τους υπολογισμούς, για να βγει ο συντονισμός έξω από το ακουστικό φάσμα, πρέπει η χωρητικότητα να είναι μικρή. Για αυτό έγραψα ότι μερικές φορές η πρόταση του κατασκευαστή δεν είναι η καλύτερη ακουστικά. Θα μου πείτε πως στο άνεμο θα καταλάβουμε με το αυτί αν η επιλογή μας είναι σωστή ή όχι. Εκεί είπαμε, ίδιο σύστημα, ίδια μουσική, γνωστή και χαραγμένη στον εσωτερικό μας σκληρό δίσκο, πολλές φορές άκουσμα, ηρεμία, ησυχία και πάει λέγοντας...Και ξα-είπαμε, αυστηρή προϋπόθεση ότι όλα τα υπόλοιπα κομμάτια της ακουστικής αλυσίδας δουλεύουν σωστά.
Φιλικά,
Γιάννης
Υ.Γ. Τώρα που βλέπω ξανά το εργαλείο υπολογισμού από το link, όλες σχεδόν οι κεφαλές που έβαλα βγαίνουν εκτός από χωρητικότητα αν ακολουθήσουμε την πρόταση του κατασκευαστή. Μήπως έχει γίνει κάποια απλούστευση που μας οδηγεί σε λάθος αποτελέσματα; Λέω εγώ τώρα...
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Τώρα που βλέπω ξανά το εργαλείο υπολογισμού από το link, όλες σχεδόν οι κεφαλές που έβαλα βγαίνουν εκτός από χωρητικότητα αν ακολουθήσουμε την πρόταση του κατασκευαστή. Μήπως έχει γίνει κάποια απλούστευση που μας οδηγεί σε λάθος αποτελέσματα; Λέω εγώ τώρα...
Καλημέρα!
Αυτό ακριβώς έπαθα και εγώ. Ότι βάζω πλην της Grado (που τη χρησιμοποιεί και αυτός στο παράδειγμα) είναι προβληματικό.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Παιδιά επανέρχομαι γιατί έχω φάει ένα κοκομπλόκο και δεν είμαι σίγουρος αν τα έχω καταλάβει όλα όπως πρέπει.
Σύμφωνα με το παραπάνω link που έδωσα, επιθυμητό είναι σύμφωνα με τα mH και τα pF να έχουμε υψηλότερη συχνότητα συντονισμού καθώς πολύ εύκολα αυτή μπαίνει στο ακουστικό φάσμα Βάζω λοιπόν 45mH και 475pF που θέλει η Grado prestige series και μου δίνει συχνότητα συντονισμού.. 34,4kHz Αυτό λογικά δεν είναι κακό. Εκτός και αν υπάρχει κάποιο σενάριο με υποδιαιρέσεις όπότε..
Βάζω καπάκι 450 mH και 200pF που θέλει η om της Ortofon (200-500) και μου βγάζει 10,6kHz. Εδώ τι παίζει τώρα; Οι υγρές μεσαίες που λέμε και γελάμε ή το χάνω κάπου και έχω μπλέξει τα μπούτια μου;
Για πείτε καμιά γνώμη.
Αυτο που λες συχνοτητα συντονισμου στην ουσια ειναι hf peak και αυτο ειναι που θελεις να "ισιωσεις".Η ψηλοτερη χωρητικοτητα παντα θα "σπρωχνει" χαμηλοτερα αυτο το peak μεσα στο ακουστικο φασμα.Οταν τα ισιωσει καλα τοτε θα χασεις και τις πλειστες ψηλες.Χαμηλωσε την χωρητικοτητα οσο μπορεις τοσο στο καλωδιο βραχιονα οσο και στην εισοδο του phono σου.Αν παλι δεν ϊσιωνει¨αλλαξε κεφαλη (εφ'οσον εισαι βεβαια σιγουρος οτι ολα τα υπολοιπα δουλευουν σωστα,συμπεριλαμβανομενης και της αντιστασης εισοδου του phono που δεν ειναι και το ευκολοτερο αν δεν εχεις ρυθμισεις).Συμφωνω με τον jp οτι αυτο που προτεινουν οι κατασκευαστες κεφαλων δεν ειναι και παντα .............whatever :p:lolsign: Υποθετω οτι τα λενε με βαση τα 47K αλλα ειπαμε φαυλος κυκλος οι ΜΜ.
[DOUBLEPOST=1549359974][/DOUBLEPOST]
Τα rca του SME S3 είχαν ένα πυκνωτάκι-φακή παράλληλα στο καθένα βύσμα και αν χρειαζόταν μικρότερη χωρητικότητα έπρεπε να ξεκοληθεί το ένα ποδαράκι του.
Και η αφαιρεση τους ηταν το πρωτο πραγμα που εκαναν ολοι που τον/τους (διοτι ολοι οι sme τους ειχαν) αγοραζαν :)
 
Last edited:

Μηνύματα
842
Reaction score
714
αλλα ειπαμε φαυλος κυκλος οι ΜΜ.
Γέροντα Π, νομίζω πως ήμουν πιο ευτυχισμένος όταν δεν γνώριζα πως ζω μεσ'το σκοτάδι!
Άμα κατσαβιδιάσω το phono είναι εύκολο να βρώ τους πυκνωτές που με ενδιαφέρουν και να τους ξηλώσω ή θα μπλέξω επικίνδυνα;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Γέροντα Π, νομίζω πως ήμουν πιο ευτυχισμένος όταν δεν γνώριζα πως ζω μεσ'το σκοτάδι!
Άμα κατσαβιδιάσω το phono είναι εύκολο να βρώ τους πυκνωτές που με ενδιαφέρουν και να τους ξηλώσω ή θα μπλέξω επικίνδυνα;
Tο πιο πιθανον ειναι να ειναι οι πρωτοι πυκνωτες αμεσως μετα τα rca input στην πλακετα.Θυμησε με ποιο phono ειναι?
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Tο πιο πιθανον ειναι να ειναι οι πρωτοι πυκνωτες αμεσως μετα τα rca input στην πλακετα.
Θα το ανοίξω αργότερα άμα βρω χρόνο και σε περίπτωση που μπλεχτώ θα ανεβάσω φωτογραφία με ερωτήσεις! :focus:
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Εχει να κανει και με το χαμηλο τους inductance συγκριτικα με τις πλειστες ΜΜ.
Θα το ανοίξω αργότερα άμα βρω χρόνο και σε περίπτωση που μπλεχτώ θα ανεβάσω φωτογραφία με ερωτήσεις! :focus:
Χαιρετώ!
Ερώτηση, στα phono υπάρχει πρωτεύον και δευτερεύων κύκλωμα όπου το άθροισμα των αντιστάσεων των 2 αυτών μας δίνει την επιθυμητή τιμή; 47Κ π.χ.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Ὁχι ρε Δημἠτρη, εἰναι η πρὠτη αντἰσταση στο κὐκλωμα, της οποἰας το ἐνα ἀκρο πἀει στο MM input, και το ἀλλο στη Γη.
Θα την βρεἰς αμἐσως μὀλις ανοἰξεις το phono stage.
Γιἀ τη χωρητικὀτητα, ΜΗΝ αλλἀξεις πυκνωτἐς, ΜΗΝ επἐμβεις μἐσα στο κὐκλωμα. Ὁτι εἰναι εκεἰ προορἰζεται γιἀ την αποἐμφαση RIAA και εἰναι υπολογισμἐνο με ακρἰβεια.
Το μὀνο που μπορεἰς να κἀνεις, εἰναι να βἀλεις κοντἀ και πολὐ χαμηλἠς χωρητικὀτητας θωρακισμἐνα καλὠδια (Belden 1800F)
 
Last edited:

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Ὁχι ρε Δημἠτρη, εἰναι η πρὠτη αντἰσταση στο κὐκλωμα, της οποἰας το ἐνα ἀκρο πἀει στο MM input, και το ἀλλο στη Γη.
Θα την βρεἰς αμἐσως μὀλις ανοἰξεις το phono stage.
Γιἀ τη χωρητικὀτητα, ΜΗΝ αλλἀξεις πυκνωτἐς, ΜΗΝ επἐμβεις μἐσα στο κὐκλωμα. Ὁτι εἰναι εκεἰ προορἰζεται γιἀ την αποἐμφαση RIAA και εἰναι υπολογισμἐνο με ακρἰβεια.
Το μὀνο που μπορεἰς να κἀνεις, εἰναι να βἀλεις κοντἀ και πολὐ χαμηλἠς χωρητικὀτητας θωρακισμἐνα καλὠδια (Belden 1800F)
Δεν πρόκειται να το πειράξω γιατί θα του βγάλω τα μάτια και δεν αξίζει. Κάτι διάβαζα και προσπαθούσα να το εμπεδώσω.

"
Step-Up Transformers

This is a confusing subject for many because of the nonlinearity of the impedance transformation. Simply put, the impedance differs by the square of the turns ratio. For a 1:10 (20dB) step-up, the imedance is transformed by a factor of 100. That is, with the secondary loaded by 47k ohms, the primary reflects what appears to be 470 ohms to the cartridge.

Standard step-up ratios are 1:5 (14dB), 1:10 (20dB), 1:20 (26dB), and 1:30 (30dB). To find out the loading your cartridge sees, use the following calculator.

Phonostage: k, Turns Ratio: 1:,
Loading = ohms
So let's turn this around. What resistor should you put in parallel with the 47k phonostage to change the loading to a desired value? Note, you can only go lower in value, not higher (negative answer means unrealizable).

Desired Loading: , Turns Ratio: 1:,
Resistor = k
You can also put the parallel resistor on the primary side, but then the value is the above divided by the turns ratio squared."
 
Last edited:

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Aνἀμεσα στις βαθμἰδες ενἰσχυσης, ὀπου βρἰσκονται τα φἰλτρα αποἐμφασης, δεν θα αλλἀξεις τἰποτα !
Ὀπως εἰπε ο Π, το hf peak ανεβαἰνει κρατὠντας χαμηλἀ τη χωρητικὀτητα, αλλἀ επἰσεις, και αυξἀνοντας την αντἰσταση. Οπὀτε βἀλε μιἀ 100kΩ και ἀκου να δεἰς ἀν την αντἐχεις, ἠ σε χαλἀει.
Ἁν σου φανεἰ too much κατἐβα στα 75kΩ. (Μπορεἰς να διαλἐξεις απο 47,56,68,75,82,91,100)


Αυτὀς που λες απο επἀνω, μιλἀει για το δευτερεὐον του step-up και τον τρὀπο που αλληλεπιδρἀ με την MC. Αλλἀ εμἀς μας ενδιαφἐρει μὀνο το κὐκλωμα της RIAA αφοὐ θα συνδἐσουμε ΜΜ, οπὀτε παρακἀμπτουμε το step-up.
 
Last edited:

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Aνἀμεσα στις βαθμἰδες ενἰσχυσης, ὀπου βρἰσκονται τα φἰλτρα αποἐμφασης, δεν θα αλλἀξεις τἰποτα !
Ὀπως εἰπε ο Π, το hf peak ανεβαἰνει κρατὠντας χαμηλἀ τη χωρητικὀτητα, αλλἀ επἰσεις, και αυξἀνοντας την αντἰσταση. Οπὀτε βἀλε μιἀ 100kΩ και ἀκου να δεἰς ἀν την αντἐχεις, ἠ σε χαλἀει.
Ἁν σου φανεἰ too much κατἐβα στα 75kΩ. (Μπορεἰς να διαλἐξεις απο 47,56,68,75,82,91,100)


Αυτὀς που λες απο επἀνω, μιλἀει για το δευτερεὐον του step-up και τον τρὀπο που αλληλεπιδρἀ με την MC. Αλλἀ εμἀς μας ενδιαφἐρει μὀνο το κὐκλωμα της RIAA αφοὐ θα συνδἐσουμε ΜΜ, οπὀτε παρακἀμπτουμε το step-up.
Δεν φαντάζεσαι από τι χάος με ξέμπλεξες! Να είσαι καλά και σε ευχαριστώ για την βοήθεια.
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
Ευχαριστώ για την βοήθεια. Λίνκ από αξιόπιστο μαγαζί που θα μπορούσα να βρω υπάρχει πρόχειρο;
Ρωτά και τον Φλογερα, δεν χάνεις τπτ..
Κι εγω προτείνω τις mkp ή polystyrene ή polypropylene!
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
- ξέρει κανείς πως μπορεί να ισχύει η αναισθησία στην χωρητικότητα των εν λόγω κεφαλών ; . . . ( έχω την sonata 1 )

View attachment 116796
Η χρήση πυκνωτή χρησημευει στην βελτιστοποίηση στάθμης αλλά και φάσης των υψηλών συχνοτήτων.
Οι Grado κεφαλές είναι Κινητού Σιδήρου (ΜΙ) και ΟΧΙ Κινητού Μαγνήτη (ΜΜ) ή Κινητου Πηνίου (ΜC). Ειδικά από τα τέλη 80 και την σειρά Signature του Joseph Grado και μετέπειτα, έχουν σχετικά χαμηλή εσωτερική αντίσταση και επαγωγη σε σχέση με άλλες κεφαλές MM και MC κεφαλές.
Αναλόγως το μοντέλο , οι αντιστάσεις ξεκινουσαν από 600Ω , 475 , 450 , 90 μέχρι και 2Ω! Οι επαγωγες ξεκινούσαν απο 50mH , 45 , 9 και 2mH!
Βάση αυτών των τιμών είναι σίγουρα ότι είναι κατά πολυ λιγότερο ευαίσθητες στις χωριτηκες και ωμικες αλλαγές και αν υπαρχει ανάγκη συνήθως η χωριτικοτητα του καλωδίου είναι υπεραρκετη ! Πολλοί θα πουν ότι ακούγονται το ίδιο σκ@τ@ όπως και να χει !! :)
[DOUBLEPOST=1556953882][/DOUBLEPOST]
Ψάξε ψάξε έπεσα σε αυτό εδώ το οποίο έχει ενδιαφέρον.

"
Summary

  • Minimal loading capacitance is best
  • Moving coil types have far greater frequency response
  • Load resistance tunes damping

http://www.hagtech.com/loading.html
Πολύ ενδιαφέρον γιατί τελικά καταλήγεις στο ότι αν η κεφαλή δεν είναι καλά σχεδιασμένη (ο κατασκευαστής σου προτείνει να) αρχίζεις να παίζεις με αντιστάσεις και πυκνωτές!
Στις ΜΜ με πυκνωτές μπας και διορθώσεις τα πρίμα στον ήχο και στις MC με αντιστάσεις μπας και διορθώσεις την ανάγνωση και τον ήχο γενικά!
 
Last edited:



Μηνύματα
207
Reaction score
56
να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου, έαν θέλω να χαμηλώσω πχ το capacitance από 385 να το πάω κοντά στα 100 για την ακρίβεια η κεφαλή μου θέλει 100-200 και τα καλώδια ειναι 77+40 (χονδρικά) αυτήν την στιγμή έχει μια "φακή" 330 και μια 47 μπορώ να κάνω την 330 36 πχ? επίσης έχουν πολικότητα και volt γιατί στην πλακέτα δεν βλεπω συν / πλην
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
τελικά αφαίρεσα τους σχετικούς πυκνωτές, ήρθε στα σωστά επίπεδα το capacitance και άνοιξε η vm540ml σε όλο της το μεγαλείο....
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.329
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top