Περί καλωδίων ρεύματος


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.249
Reaction score
8.146
προτιμώ την ...αυτοκτονία!:gotcha::gotcha:
Γρήγορα κι ανώδυνα!!
απλά πράγματα...
ok αποδεκτο.
επιλογες είναι αυτές.
ακου τουλάχιστον το παιδι που ηρθε σπιτι σου και σου εκανε προταση για μετρηση και φτιαξιμο του χώρου και όχι τους τραμπαδορους των αγγελιων που προσπαθουν να πουλησουν καλωδια…
μόνο κερδος θα έχεις.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Λεβέντη μου, δεν πας για ψάρεμα καλύτερα;

Εγώ ακούγοντας την προτροπή σου αγόρασα από έναν προλετάριο ψαρά ένα 3κιλο ροφό με κάτι χείλια (δεν συγκρίνονται ούτε με αυτά αυτών που γλύφουν τον ΚωσταΚουφΑυτιά!)! Αναμένω την επιστροφή στην φωλιά των αστών να τον κάνω σούπα!

Παλιά ο κόσμος έλεγε ότι είναι ΚΚΕ για να έχει και κανένα "τυχερό" με το "ασθενές" φύλο σε κανένα πανεπιστήμιο, τώρα οι του ΚΚΕ δεν βλέπουν ούτε πυκνωτή, ούτε αντίσταση δωρεάν στα ηχεία τους! Μόνο για ψάρεμα μπορούν να πάνε.......
 

A

AKARL

Guest
OK, λοιπόν, ας κάνουμε διάλογο.

Διαφέρουμε σαν χαρακτήρες
Κατά πάσα πιθανότητα, αλλά αυτό δεν είναι "κακό".

εγώ δε θα το έκανα ποτέ διότι το θεωρώ πρωτίστως ασέβεια, και κατά δεύτερο, αδυναμία χαρακτήρος.
Τι, ακριβώς, δε θα έκανες;

Και σε ρωτώ, προσδοκώντας απάντηση με απόλυτη ειλικρίνεια:

α. Βλέπεις κυριαρχία της έννοιας στα περισσότερα κείμενα ορισμένων (λίγων, πολύ λίγων), μελών του Site;
β. Εάν ναι, κρίνεις ότι είναι απαραίτητη σ' ένα τεχνολογικό κατά βάση Forum, όπου κατά την ταπεινή μου γνώμη θα έπρεπε οι τοποθετήσεις των μελών να διακρίνονται από σαφήνεια, αμεσότητα, ευγένεια, αλλά και, (κυρίως), σεβασμό; Επαναλαμβάνω, τεχνολογικό, και όχι λογοτεχνικό Forum.
Επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω με απόλυτη ειλικρίνεια (όπως, εξάλλου, κάνω πάντα, σε όλα τα θέματα, χωρίς να επιλέγω να απαντήσω σε μέρος μόνον των όσων με ρωτάνε, και με όλους) αφού μου διευκρινίσεις τι, ακριβώς, εννοείς με τη φράση "κυριαρχία της έννοιας".

Σου το ζήτησα, αφού έλαβα υπ' όψιν την παρακάτω άκρως προσβλητική, αλλά και υποτιμητική τοποθέτησή σου:
Για την τοποθέτησή μου μπορείς να κάνεις το οποιοδήποτε αξιολογικό σχόλιο με βάση την κοσμοθεωρία σου. Η ερώτησή μου, προς εσένα, είναι: θεωρείς την τοποθέτησή μου αληθή ή ψευδή; Ευθεία απάντηση σε παρακαλώ.

Ή θεωρείς ότι δεν είναι;
Μπορεί για κάποιους να είναι. Όπως για 'μένα είναι άκρως προσβλητικό και υποτιμητικό το να με προτρέπεις:
Α)
..πρέπει οπωσδήποτε να κατανοήσεις την ερμηνεία της λέξεως " αμφισημία".
Σοβαρά, τώρα; Να κατανοήσω την ερμηνεία, την έννοια ή ακόμα και την ετυμολογία μιας λέξεως που χρησιμοποιώ από τις πρώτες τάξεις του Δημοτικού;

και

Β)
μείνε για λίγο στην άκρη
Με ποια ιδιότητα έχεις το θράσος να υποδεικνύεις, εσύ με τον ευγενικό και πράο χαρακτήρα, τον κατά πολύ καλύτερο του δικού μου, σε οποιοδήποτε μέλος να απέχει από μια δημόσια συζήτηση; Αυτή είναι η ιδέα σου περί σεβασμού κλπ.;

Μετά τις από μέρους μου ανωτέρω διευκρινήσεις , και για να είμαστε εντός του θέματος, τι πιστεύεις για τα καλώδια ρεύματος, επιφέρουν αλλαγές στο ήχο, ΝΑΙ ή ΟΧΙ;
Αφού πάρω τις απαντήσεις που σου ζητάω.
 


Μηνύματα
455
Reaction score
572
Μια ερώτηση ,δεν πρέπει να αλλάξουμε τα καλώδια και μέσα στά μηχανήματα μέχρι και το τροφοδοτικό;
Πρίν χρόνια στον Ορφέα σε μια προσπάθεια να με πείσουν για αλλαγή καλωδίων ρεύματος σε ερώτησή μου γιατί ο κατασκευαστής ,σε ολοκληρωμένο των 5.000€, δεν βάζει καλό καλώδιο και χρησιμοποιεί τύπου pc πειστική απάντηση δεν πήρα.Λές και αν τον χρέωνε 200-300€ ακριβότερα δεν θα τον αγόραζαν :o
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μια ερώτηση ,δεν πρέπει να αλλάξουμε τα καλώδια και μέσα στά μηχανήματα μέχρι και το τροφοδοτικό;
Πρίν χρόνια στον Ορφέα σε μια προσπάθεια να με πείσουν για αλλαγή καλωδίων ρεύματος σε ερώτησή μου γιατί ο κατασκευαστής ,σε ολοκληρωμένο των 5.000€, δεν βάζει καλό καλώδιο και χρησιμοποιεί τύπου pc πειστική απάντηση δεν πήρα.Λές και αν τον χρέωνε 200-300€ ακριβότερα δεν θα τον αγόραζαν :o
Σχεδον κανενας κατασκευαστης δεν βαζει ακριβα καλωδια ρευματος στα μηχανηματα του.Ο λογος ειναι διοτι μαλλον γνωριζουν πως,οτι και να βαλουν πιθανον να μην ειναι η "προτιμηση" του αγοραστη του μηχανηματος τους.Βαζουν κατι απλο,και αφηνουν την επιλογη πιο χαιενταδικου καλωδιου στον πελατη τους.Ενα καλωδιο 300 ευρω απο τον κατασκευαστη ενος ενισχυτη μπορει να σημαινει μεχρι και 1000 ευρω διαφορα στην λιανικη τιμη του ενισχυτη.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Μια ερώτηση ,δεν πρέπει να αλλάξουμε τα καλώδια και μέσα στά μηχανήματα μέχρι και το τροφοδοτικό;
Πρίν χρόνια στον Ορφέα σε μια προσπάθεια να με πείσουν για αλλαγή καλωδίων ρεύματος σε ερώτησή μου γιατί ο κατασκευαστής ,σε ολοκληρωμένο των 5.000€, δεν βάζει καλό καλώδιο και χρησιμοποιεί τύπου pc πειστική απάντηση δεν πήρα.Λές και αν τον χρέωνε 200-300€ ακριβότερα δεν θα τον αγόραζαν :o
1)Μπορεί ο αγοραστής να έχει ήδη δικό του καλώδιο.
2)Να μην ανεβάσει την τιμή του ενισχυτή.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
OK, λοιπόν, ας κάνουμε διάλογο.



Κατά πάσα πιθανότητα, αλλά αυτό δεν είναι "κακό".



Τι, ακριβώς, δε θα έκανες;



Επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω με απόλυτη ειλικρίνεια (όπως, εξάλλου, κάνω πάντα, σε όλα τα θέματα, χωρίς να επιλέγω να απαντήσω σε μέρος μόνον των όσων με ρωτάνε, και με όλους) αφού μου διευκρινίσεις τι, ακριβώς, εννοείς με τη φράση "κυριαρχία της έννοιας".



Για την τοποθέτησή μου μπορείς να κάνεις το οποιοδήποτε αξιολογικό σχόλιο με βάση την κοσμοθεωρία σου. Η ερώτησή μου, προς εσένα, είναι: θεωρείς την τοποθέτησή μου αληθή ή ψευδή; Ευθεία απάντηση σε παρακαλώ.



Μπορεί για κάποιους να είναι. Όπως για 'μένα είναι άκρως προσβλητικό και υποτιμητικό το να με προτρέπεις:
Α)


Σοβαρά, τώρα; Να κατανοήσω την ερμηνεία, την έννοια ή ακόμα και την ετυμολογία μιας λέξεως που χρησιμοποιώ από τις πρώτες τάξεις του Δημοτικού;

και

Β)


Με ποια ιδιότητα έχεις το θράσος να υποδεικνύεις, εσύ με τον ευγενικό και πράο χαρακτήρα, τον κατά πολύ καλύτερο του δικού μου, σε οποιοδήποτε μέλος να απέχει από μια δημόσια συζήτηση; Αυτή είναι η ιδέα σου περί σεβασμού κλπ.;



Αφού πάρω τις απαντήσεις που σου ζητάω.
Μου επιτρέπεις να σου απαντήσω αύριο; Μην το θεωρήσεις αποφυγή, μου αρέσει η συζήτηση, οι κακές συμπεριφορές δε μου αρέσουν. Ο λόγος που στο ζητώ έγκειται στο ότι θα ήθελα να δω την ταινία που πρότεινε ο haris..
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Λόγω του ότι είναι σαββατόβραδο κ λόγω του ότι "ήγγικεν η ώρα" της μάσας, δεν κάνετε όλοι ένα break κ ένα pause στις καλωδιοκόντρες κ να κατεβείτε (όσοι μπορείτε & θέλετε) στο εξοχικό μου στην λούτσα, να σας κεράσω όλους ανεξαιρέτως φοβερούς μεζέδες, μπύρες, κρασί, βότκες ξηροκάρπια κ ότι τραβάει η ψυχή σας..?:)
Είναι ευρύχωρο το σπίτι, ο καιρός είναι θαυμάσιος, κ καθόμαστε άνετα έξω στον μεγάλο κήπο με τα πεύκα..;)
Κ αν γουστάρουμε τσακωνόμαστε εδώ όσο θέλουμε..:tongue:
Εχει φοβερή βραδιά παίδες.. (το εννοώ!!, υπάρχει χώρος για όλους):drinks:

Η φωτό είναι από το μεσημέρι σήμερα..

2019-08-04-14h34m50_2048x1155.JPG
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Μου επιτρέπεις να σου απαντήσω αύριο; Μην το θεωρήσεις αποφυγή, μου αρέσει η συζήτηση, οι κακές συμπεριφορές δε μου αρέσουν. Ο λόγος που στο ζητώ έγκειται στο ότι θα ήθελα να δω την ταινία που πρότεινε ο haris..
Εκλαμβάνω το like ως συγκατάβαση. Σ' ευχαριστώ!
 

A

AKARL

Guest
Μου επιτρέπεις να σου απαντήσω αύριο;
Εννοείται. Αύριο ή όποτε βολέψει.

οι κακές συμπεριφορές δε μου αρέσουν.
Το αυτό ισχύει και για 'μένα. Έλα, όμως, που οι έννοιες καλό-κακό, σωστό-λάθος, κ.ο.κ. είναι κατ' ουσίαν σχετικές και μόνο μέσω κοινωνικών συμβάσεων αποκτούν την όποια "καθολική" ισχύ τους, για όσο χρονικό διάστημα αυτή μπορεί να ισχύει, εντός συγκεκριμένου χωροχρονικού πλαισίου.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Λόγω του ότι είναι σαββατόβραδο κ λόγω του ότι "ήγγικεν η ώρα" της μάσας, δεν κάνετε όλοι ένα break κ ένα pause στις καλωδιοκόντρες κ να κατεβείτε (όσοι μπορείτε & θέλετε) στο εξοχικό μου στην λούτσα, να σας κεράσω όλους ανεξαιρέτως φοβερούς μεζέδες, μπύρες, κρασί, βότκες ξηροκάρπια κ ότι τραβάει η ψυχή σας..?:)
Είναι ευρύχωρο το σπίτι, ο καιρός είναι θαυμάσιος, κ καθόμαστε άνετα έξω στον μεγάλο κήπο με τα πεύκα..;)
Κ αν γουστάρουμε τσακωνόμαστε εδώ όσο θέλουμε..:tongue:
Εχει φοβερή βραδιά παίδες.. (το εννοώ!!, υπάρχει χώρος για όλους):drinks:

Η φωτό είναι από το μεσημέρι σήμερα..

View attachment 125571
Εγώ θα ήθελα να μου προσφέρεις σαν "κέρασμα" το τελευταιας γενιάς nuc που εχεις! :D:D Έχω βάλει στο "ματι" αυτή τη συσκευή. (Όχι τη δική σου).
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Εγώ θα ήθελα να μου προσφέρεις σαν "κέρασμα" το τελευταιας γενιάς nuc που εχεις! :D:D Έχω βάλει στο "ματι" αυτή τη συσκευή. (Όχι τη δική σου).
Αστα μην το συζητάς..:D
Είμαι γκατζετάκιας γενικώς, αλλά με αυτό το ρημάδι πραγματικά κάνεις τα πάντα!! ;)
Πανγρήγορο, ήσυχο, κ συνδεσιμότητα στα πάντα σχεδόν..
Το satellite qosmio που έχω σαν laptop πλέον το έβγαλε knockout!!
Εξαιρετικά πολυχρηστικό!!:drinks:
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Έλα, όμως, που οι έννοιες καλό-κακό, σωστό-λάθος, κ.ο.κ. είναι κατ' ουσίαν σχετικές
..όχι ΑKARL, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω, δεν ειναι καθόλου σχετικές. Οι εποχές αλλάζουν, οι κουλτούρες, οι συνήθειες κ.α. Όλα αλλάζουν, στο χέρι μας είναι να διατηρήσουμε ορισμένες ηθικές αξίες που, κατά τη γνώμη μου πρέπει πάση θυσία να μείνουν αναλλοίωτες. Το εννοώ, πίστεψέ με, το διδάχθηκα, και προσπαθώ κάθε φορά να το διδάξω και στα παιδιά μου.

Σ' ευχαριστώ και πάλι.

Υ.Γ.: Η απάντησή μου ίσως καθυστερήσει λίγο διότι έχω να κάνω ταξίδι στη Θεσσνίκη. Ελησμόνησα να το αναφέρω στο προηγούμενο post μου, και δε γνωρίζω τι ώρα ακριβώς θα επιστρέψω.

Καλό σου βράδι...
[DOUBLEPOST=1556998227][/DOUBLEPOST]
Αστα μην το συζητάς..:D
Είμαι γκατζετάκιας γενικώς, αλλά με αυτό το ρημάδι πραγματικά κάνεις τα πάντα!! ;)
Πανγρήγορο, ήσυχο, κ συνδεσιμότητα στα πάντα σχεδόν..
Το satellite qosmio που έχω σαν laptop πλέον το έβγαλε knockout!!
Εξαιρετικά πολυχρηστικό!!:drinks:
..και ακριβό!
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
[DOUBLEPOST=1556998227][/DOUBLEPOST]
..και ακριβό!
Ναι νίκο πολύ ακριβό.
Από 1.150€ περίπου που έκανε εγώ το πήρα κοντά στα 700€.
Αυτή η γενναία έκπτωση έγινε γιατί το πήρα μέσω ενός Καθηγητή στο ΕΚΠΑ όπου εργάζομαι χρησιμοποιώντας την (δική του) ειδική έκπτωση που υπάρχει σε όλους τους διδάσκοντες..
Αλλιώς 1.150€ δεν τα έδινα με τίποτα..
Στα 700€ όμως μπήκα στον πειρασμό!!
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ναι νίκο πολύ ακριβό.
Από 1.150€ περίπου που έκανε εγώ το πήρα κοντά στα 700€.
Αυτή η γενναία έκπτωση έγινε γιατί το πήρα μέσω ενός Καθηγητή στο ΕΚΠΑ όπου εργάζομαι χρησιμοποιώντας την (δική του) ειδική έκπτωση που υπάρχει σε όλους τους διδάσκοντες..
Αλλιώς 1.150€ δεν τα έδινα με τίποτα..
Στα 700€ όμως μπήκα στον πειρασμό!!
Άριστη τιμή. Έκανες πολύ καλά..
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.185
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top