Περί καλωδίων ρεύματος

P

PMC

Guest
Τέλος στο στάδιο του premastering οφείλουν να χρησιμοποιούνται οι πλέον εξευγενισμένες και διάφανες ηχειακές υλοποιήσεις με το κατώτερο όριο στην ωφέλιμη απόκριση και ικανές για ακρόαση στο μέσο προς άπω πεδίο.Τέτοιες υλοποιήσεις - όπως εκείνη που έχει αποκτήσει έστω και σε παθητική μορφή ο jiovanni - είναι βέλτιστες παραλλήλως και για οικιακή χρήση.Δεν γίνεται...καλύτερα.

Ευχαριστούμε πολύ.
Όλο το κείμενο πολύ κατανοητό .
Μακάρι να έγραφες πάντα έτσι.


"Δεν μπορεί να διεξάγεται κριτική αξιολόγηση πάνω στην ηχητική ποιότητα μέσα σε δωμάτια που έχουν εκτεταμένες ανακλαστικές επιφάνειες και ανισόρροπους χρόνους αντήχησης,όσο ελκυστικοί και να ήταν εκείνοι από αρχιτεκτονικής άποψης"
Walker, R., ‘The Selection of Loudspeakers for BBC Radio & Music’, Proceedings
of the Institute of Acoustics, Vol 26, Part 8, pp 93-106, Reproduced Sound
20 conference, Oxford, UK (2004)
Οκ. Αν όμως σε αφρόντιστο χώρο,το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να διαπιστώσεις αν είναι αλήθεια η μύθος ότι τα καλωδια ρεύματος έχουν διάφορες ,τι μπορεί να πάει λάθος . Μπορεί δηλ κάθε καλώδιο να επηρεάζεται διαφορετικά από τον χώρο ....αυτό όμως δεν επιβεβαιώνει το επιχείρημα ?
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.232
Reaction score
27.029

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
φτανει, μασημενη τροφη τους δινεις…
μεχρι και στον λεαντρο απαντησες αναλυτικα για αυτό που σε ρωτησε για το prat...
Πότε ρώτησα εγώ για prat????
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Τι να σου πω....
Εγώ φυσικός είμαι αλλά δεν έχω πάρει θέση γιατί δεν γνωρίζω
το θέμα σε βάθος.
Απλά ξέρω ότι δεν είναι όλα τα μεγέθη και οι παράμετροι μετρήσιμα ή χρειάζεται
πολύ ακριβός και εξειδικευμένος εξοπλισμός για να μετρηθεί κάτι.
Προφανώς η επιστημονική κοινότητα δεν ενδιαφέρεται για καλώδια ήχου έτσι δεν έχουμε
κάποιο επιστημονικό πείραμα.
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Τι να σου πω....
Εγώ φυσικός είμαι αλλά δεν έχω πάρει θέση γιατί δεν γνωρίζω
το θέμα σε βάθος.
Απλά ξέρω ότι δεν είναι όλα τα μεγέθη και οι παράμετροι μετρήσιμα ή χρειάζεται
πολύ ακριβός και εξειδικευμένος εξοπλισμός για να μετρηθεί κάτι.
Προφανώς η επιστημονική κοινότητα δεν ενδιαφέρεται για καλώδια ήχου έτσι δεν έχουμε
κάποιο επιστημονικό πείραμα.
Αμήν.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ευχαριστούμε πολύ.
Όλο το κείμενο πολύ κατανοητό .
Μακάρι να έγραφες πάντα έτσι.
Μήπως όμως δεν άλλαξε τρόπο γραφής ο μπουτχιας, αλλά εμείς εξοικειωνομαστε σιγά σιγά με τα γραπτά του?
Ξερεις, όπως εξοικειωνομαστε και με τα καλώδια αλλά εμείς νομίζουμε πως αυτά "έστρωσαν"... ;)
Το οποίο βέβαια αν συμβαίνει είναι καλό.. πολύ καλό μάλιστα. Γιατί σημαίνει πως τον διαβάζουμε. :drinks:
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Μήπως όμως δεν άλλαξε τρόπο γραφής ο μπουτχιας, αλλά εμείς εξοικειωνομαστε σιγά σιγά με τα γραπτά του?
Ξερεις, όπως εξοικειωνομαστε και με τα καλώδια αλλά εμείς νομίζουμε πως αυτά "έστρωσαν"... ;)
Το οποίο βέβαια αν συμβαίνει είναι καλό.. πολύ καλό μάλιστα. Γιατί σημαίνει πως τον διαβάζουμε. :drinks:
Εγώ πέρασα το τελευταίο απντέιτ πάντως. Βαράτε αλύπητα.
 

P

PMC

Guest
Μήπως όμως δεν άλλαξε τρόπο γραφής ο μπουτχιας, αλλά εμείς εξοικειωνομαστε σιγά σιγά με τα γραπτά του?
Ξερεις, όπως εξοικειωνομαστε και με τα καλώδια αλλά εμείς νομίζουμε πως αυτά "έστρωσαν"... ;)
Το οποίο βέβαια αν συμβαίνει είναι καλό.. πολύ καλό μάλιστα. Γιατί σημαίνει πως τον διαβάζουμε. :drinks:

Όχι. Το κάνει επίτηδες ώστε να μην γίνεται κατανοητός η να γίνεται κατανοητός μόνο από δυο-τρεις...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Όχι. Το κάνει επίτηδες ώστε να μην γίνεται κατανοητός η να γίνεται κατανοητός μόνο από δυο-τρεις...
Διαφωνώ. Σε ότι αφορά το τεχνικό κομμάτι, πράγματι γίνεται κατανοητός από 2-3, αλλά για αυτό δεν ευθύνεται ούτε ο ίδιος, ούτε οι 2-3 που τον κατανοούν, αλλά όλοι οι υπόλοιποι, με εμένα πρώτον από όλους, που δε διαθέτουμε το στοιχειώδες τεχνικό υπόβαθρο. Σε ότι αφορά όμως το ύφος και τον τρόπο γραφής, αλίμονο αν δαιμονοποιησουμε την άριστη, περιτεχνη και εν τέλει αψεγάδιαστη χρήση της ελληνικής γλώσσας.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Τα κείμενα του κ. Μπούχτια πέρα από την σωστή χρήση της Ελληνικής γλώσσας όσο και
των τεχνικών όρων στερούνται αμεσότητας διότι δεν είναι ''διαλογικού'' τύπου παρά
είναι μάλλον ''δηλωτικά'' και ''αξιωματικά'' χωρίς ουσιαστικά να ενδιαφέρεται για κάποια απάντηση
από αυτούς που θα τα διαβάσουν.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τα κείμενα του κ. Μπούχτια πέρα από την σωστή χρήση της Ελληνικής γλώσσας όσο και
των τεχνικών όρων στερούνται αμεσότητας διότι δεν είναι ''διαλογικού'' τύπου παρά
είναι μάλλον ''δηλωτικά'' και ''αξιωματικά'' χωρίς ουσιαστικά να ενδιαφέρεται για κάποια απάντηση
από αυτούς που θα τα διαβάσουν.
Κανείς όμως δε σου στερεί το δικαίωμα να απαντήσεις σε αυτά, να τα αντικρουσεις και να προβείς στις απαραίτητες διορθώσεις, όπου κρίνεις πως κάνει λάθος.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Αντε παιδια, μετα το επιστημονικο, αδιαβλητο αλλά και αυταποδεικτο, επομενως εγκυροτατο τεστ καλωδιων ρευματος, προχωρηστε και στα ρακ. Καντε ενα τεστ για να ''ακουσετε'' 3-4 racks. Συσκευη στην αλυσιδα ειναι κι αυτα, μετα τα καλωδια φυσικα...Κι αμα ''ακουσετε'' κανενα που εξαφανιζει τον κοκκο και εχει αυξημενη...ροη, θα το αγορασω.:D:D:o

Γιατι ειμαι απολυτα σιγουρη οτι οσοι ακουνε καλωδια, πιστευουν και στο θεο; Μπα...η ιδεα μου θα' ναι. Σανο οι χριστιανοι, σανο οι χαιενταδες. Αλλες παρεες και οχι βεβαια 4 ατομων αλλά 4 χιλιαδων ατομων βλεπουν το ιδιο θαυμα. Ποιοι ειστε εσεις που θα το αμφισβητησετε;:p:D:angel:

Αυτοι οι χρυσοαυτιαδες του ''ηχου'' των 90ς θα 'πρεπε να βρισκονται ολοι στη φυλακη για εγκληματικο πνευματικο αποπροσανατολισμο κατα συρροην.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Αντε παιδια, μετα το επιστημονικο, αδιαβλητο αλλά και αυταποδεικτο, επομενως εγκυροτατο τεστ καλωδιων ρευματος, προχωρηστε και στα ρακ. Καντε ενα τεστ για να ''ακουσετε'' 3-4 racks. Συσκευη στην αλυσιδα ειναι κι αυτα, μετα τα καλωδια φυσικα...Κι αμα βρειτε κανενα που εξαφανιζει τον κοκκο και εχει αυξημενη...ροη, θα το αγορασω.:D:D:o

Γιατι ειμαι απολυτα σιγουρη οτι οσοι ακουνε καλωδια, πιστευουν και στο θεο; Μπα...η ιδεα μου θα' ναι. Σανο οι χριστιανοι, σανο οι χαιενταδες. Αλλες παρεες και οχι βεβαια 4 ατομων αλλά 4 χιλιαδων ατομων βλεπουν το ιδιο θαυμα. Ποιοι ειστε εσεις που θα το αμφισβητησετε;:p:D:angel:

Αυτοι οι χρυσοαυτιαδες του ''ηχου'' των 90ς θα 'πρεπε να βρισκονται ολοι στη φυλακη για εγκληματικο πνευματικο αποπροσανατολισμο κατα συρροην.
Εγώ ψάχνω ρακ που να διώχνει τον κόκκο της σκόνης. Έχω βαρεθεί να ξεσκονίζω τα διαολεμένα τα μηχανάκια μου. Μέγας χορηγός του swiffer έχω γίνει.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Κανείς όμως δε σου στερεί το δικαίωμα να απαντήσεις σε αυτά, να τα αντικρουσεις και να προβείς στις απαραίτητες διορθώσεις, όπου κρίνεις πως κάνει λάθος.
Φυσικά αυτό ισχύει αλλά δεν αλλάζει την εντύπωση που μου αφήνει ο τρόπος γραφής του.
Προσωπικά πάντα.
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Αντε παιδια, μετα το επιστημονικο, αδιαβλητο αλλά και αυταποδεικτο, επομενως εγκυροτατο τεστ καλωδιων ρευματος, προχωρηστε και στα ρακ. Καντε ενα τεστ για να ''ακουσετε'' 3-4 racks. Συσκευη στην αλυσιδα ειναι κι αυτα, μετα τα καλωδια φυσικα...Κι αμα ''ακουσετε'' κανενα που εξαφανιζει τον κοκκο και εχει αυξημενη...ροη, θα το αγορασω.:D:D:o

Γιατι ειμαι απολυτα σιγουρη οτι οσοι ακουνε καλωδια, πιστευουν και στο θεο; Μπα...η ιδεα μου θα' ναι. Σανο οι χριστιανοι, σανο οι χαιενταδες. Αλλες παρεες και οχι βεβαια 4 ατομων αλλά 4 χιλιαδων ατομων βλεπουν το ιδιο θαυμα. Ποιοι ειστε εσεις που θα το αμφισβητησετε;:p:D:angel:

Αυτοι οι χρυσοαυτιαδες του ''ηχου'' των 90ς θα 'πρεπε να βρισκονται ολοι στη φυλακη για εγκληματικο πνευματικο αποπροσανατολισμο κατα συρροην.
Τα racks δεν είναι συσκευές, δεν περνάει ηχητικό σήμα από αυτά. Έλεος, μην γράφουμε ότι να' ναι.

Άσε τα περί πίστης εκτός θέματος σε παρακαλώ πολύ.

Οι παλιό-τέτοιοι που λες περιλαμβάνουν και εσένα μέσα, το ότι τώρα τα γύρισες δεν σε απαλλάσσει καθόλου όμως από τις ευθύνες σου.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ευχαριστούμε πολύ.
Όλο το κείμενο πολύ κατανοητό .
Μακάρι να έγραφες πάντα έτσι.

Οκ. Αν όμως σε αφρόντιστο χώρο,το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να διαπιστώσεις αν είναι αλήθεια η μύθος ότι τα καλωδια ρεύματος έχουν διάφορες ,τι μπορεί να πάει λάθος . Μπορεί δηλ κάθε καλώδιο να επηρεάζεται διαφορετικά από τον χώρο ....αυτό όμως δεν επιβεβαιώνει το επιχείρημα ?
Δεν διατυπώθηκε ως ένσταση ειδικώς γι αυτήν τη δοκιμή.
Όχι. Το κάνει επίτηδες ώστε να μην γίνεται κατανοητός η να γίνεται κατανοητός μόνο από δυο-τρεις...
Υπό κάποια περίεργη όμως συνθήκη,όποτε εκθειάζονται τα τελευταία σου αποκτήματα,κατανοείς...αβίαστα.;)
Τα κείμενα του κ. Μπούχτια πέρα από την σωστή χρήση της Ελληνικής γλώσσας όσο και
των τεχνικών όρων στερούνται αμεσότητας διότι δεν είναι ''διαλογικού'' τύπου παρά
είναι μάλλον ''δηλωτικά'' και ''αξιωματικά'' χωρίς ουσιαστικά να ενδιαφέρεται για κάποια απάντηση
από αυτούς που θα τα διαβάσουν.
Οι αποκρίσεις που θα ενδιέφεραν πρωτίστως τον γράφοντα είναι όσες δεν θα ήταν...΄΄παρά φύσιν΄΄.:sneaky:
φτανει, μασημενη τροφη τους δινεις…
μεχρι και στον λεαντρο απαντησες αναλυτικα για αυτό που σε ρωτησε για το prat...
Αποκρίνομαι ο ίδιος με όσα στοιχεία θα χρειάζονταν έστω και χωρίς να το ξέρουν ακόμα,στερώντας κάποια που θα...ικανοποιούσαν ευκόλως.

Μερικά δεδομένα είναι για τα ώτα καθενός μας και μόνο (for your...ears only).Όπως το κατά πόσον θα επέφερε διαφοροποίηση η χρήση των κατάλευκων Tunami Nigo φέροντα ΄΄πρόστυχα΄΄ φωσφορίζοντα μπρονζέ Schuko & IEC της Oyaide για να σπάει η δωρική ΄΄μαυρίλα΄΄ των ενεργών ADAM.Υπό συνθήκες τοποθέτησης με τις απαραίτητες διατυπώσιες,στοιχειώδη διαχυτική-απορροφητική φροντίδα,συμβολή sub και πάνω σε εναλλακτικά προφίλ ισοστάθμισης είτε από το λογισμικό του ηχείου,είτε από εκείνο του ψηφιακού player....

Είναι ανώφελον όμως να ζητάμε από άλλους να μας παραχωρούσαν κάποιο ΄΄κουβαδάκι΄΄ που θα θέλαμε πολύ,εάν δεν μπορούμε να το αποκτήσουμε μόνοι μας για να παίξουμε σε όποια παραλία επιλέγουμε κάθε φορά...;)
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Α βρε Bhutia.. είμαι πάντα σε δίλημμα όταν σε διαβάζω. Καταλαβαίνω απόλυτα τι γράφεις, συμφωνώ σχεδόν σε όλα αλλά πάντα υπάρχει κάτι που το αφήνεις έξω από την.. εξίσωση. Πιστεύω όχι επίτηδες. Θα ήθελα κάποια στιγμή να τα πούμε από κοντά. Respect anyway..... :hi:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Φυσικά αυτό ισχύει αλλά δεν αλλάζει την εντύπωση που μου αφήνει ο τρόπος γραφής του.
Προσωπικά πάντα.
Δεν βλέπω όμως να ενοχλουμαστε (όχι εσύ προσωπικά, γενικά μιλάω), από αλλά κείμενα που διεκδικούν εξ'ισου "δικαιωματικο και αξιωματικό χαρακτήρα" προβάλλοντας το ιερό δικαίωμα της άποψης και την ιερή υποχρέωση του σεβασμού σε αυτή.
Εγώ, αν έχω να επιλέξω ανάμεσα σε ένα κείμενο που αντλεί τον αξιωματικό του χαρακτήρα μέσα από μια σαφή επιστημονική τεκμηρίωση και σε ένα άλλο που διεκδικεί να γίνει" αξιωματικό" γιατί στο κάτω κάτω "αυτή είναι η άποψή μου ρε αδερφέ και οφείλετε να τη σεβαστείτε", είναι προφανές πως θα επιλέξω το πρώτο.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Λέγε Bhutia....
θα βάλω και εγώ λευκό Nigo Sta B&O
Ωρε t(s)unami που μας βρήκε...
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top