Στήσιμο ηχείων δαπέδου σε στενό σαλόνι είναι εφικτό?

3 μέτρα πλάτος 6 μήκος

  • Yes

    Votes: 17 81,0%
  • No

    Votes: 4 19,0%

  • Total voters
    21

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
3 μέτρα πλάτος μείον τα έπιπλα = λιγότερο πλάτος περίπου ας πούμε 2.5μ.
Μίνιμουμ αποστάσεις από τους πλαϊνούς τοίχους των ηχείων 0.7+0.7=1.40.
Άρα διαθέσιμη απόσταση μεταξύ ηχείων 1.10μ περίπου.
Αν θέλεις να είσαι by the book πρέπει να ακούς σε απόσταση περίπου 1.1 με 1.50.
Συνεπώς χρειάζεσαι nearfiled ηχείο και αυτό που έχεις στην φωτό δεν είναι.
Συμπέρασμα = ¨Όχι.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
5
3 μέτρα πλάτος μείον τα έπιπλα = λιγότερο πλάτος περίπου ας πούμε 2.5μ.
Μίνιμουμ αποστάσεις από τους πλαϊνούς τοίχους των ηχείων 0.7+0.7=1.40.
Άρα διαθέσιμη απόσταση μεταξύ ηχείων 1.10μ περίπου.
Αν θέλεις να είσαι by the book πρέπει να ακούς σε απόσταση περίπου 1.1 με 1.50.
Συνεπώς χρειάζεσαι nearfiled ηχείο και αυτό που έχεις στην φωτό δεν είναι.
Συμπέρασμα = ¨Όχι.
Η βιβλιοθήκη θα φυγεικαι θα γίνει δύο.κομματια...ενα σε κάθε πλευρά
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Το ίδιο μας κάνει.
Έστω υποθετικά ότι έχεις και τα 3 μέτρα καθαρά.
Τότε by the book τα ηχεία πρέπει να έχουν απόσταση 0.83μ το καθένα από τον πλαϊνό
τοίχο μίνιμουμ για οριακά σωστό αποτέλεσμα άρα στα ίδια είμαστε.
Εγώ έχω ίδιο πλάτος στο δωμάτιο και όλο το στήσιμο είναι αυστηρά nearfiled + heavy room treatment.
Φυσικά μπορείς να παραβλέψεις τις οδηγίες και να στήσεις απλά δεν θα εκμεταλλευθείς τις δυνατότητες των ηχείων και θα έχεις συχνοτικές βυθίσεις και ακυρώσεις.
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Υπάρχει δυνατότητα αλλαγής διάστασης ;
Εάν όχι φίλε μου μόνο προβλήματα θα δημιουργησεις με δαπέδου
Μάλλον σε jbl 5.1 πρέπει να πας
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Υπάρχουν δαπέδου και δαπέδου, και με βάσης το ίδιο πρόβλημα μπορεί να έχεις αρκεί να βρεις τι ταιριάζει στο χώρο σου και εκεί που έχεις σκοπό να το στήσεις
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Πέρα από όλα τα υπόλοιπα προβλήματα που μπορεί να έχει μια τέτοια τοποθέτηση
με συμπεριφορά των ηχείων λόγω πολύ κοντινής απόστασης στους πλαϊνούς τοίχους
θα χρειαστεί σίγουρα ηχείο που να έχει άμεση και πλήρη διασπορά σε πολύ κοντινές αποστάσεις ακροάσεων όπως και να διατηρεί ικανοποιητική στερεοφωνική εικόνα σε μικρή απόσταση μεταξύ των ηχείων.
Δηλαδή nearfield ηχείο.
 


Μηνύματα
35
Reaction score
5
Υπάρχει δυνατότητα αλλαγής διάστασης ;
Εάν όχι φίλε μου μόνο προβλήματα θα δημιουργησεις με δαπέδου
Μάλλον σε jbl 5.1 πρέπει να πας
Δηλαδή αυτό θα ταν SAVE_20190419_180837.gif πιο σωστό?
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
Λίγο στριμωγμένα τα πράγματα στόν χώρο σου!Ηχεία βάσης οπωσδήποτε!Ερώτησης πρός ναυτιλωμένους.....nearfield σε οικιακή χρήση γνωρίζετε πολλούς κατακευαστές;Δεν έχει studio o άνθρωπος!Ο κανόνας είναι ένας ,το τρίγωνο σε σχέση με την θέση ακρόασης!Αν μπορείς να το πετύχεις καλώς!Αν όχι συμβιβάζεσαι όπως το 80% των περισσότερων από εμάς!Καλές ακροάσεις!
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Λίγο στριμωγμένα τα πράγματα στόν χώρο σου!Ηχεία βάσης οπωσδήποτε!Ερώτησης πρός ναυτιλωμένους.....nearfield σε οικιακή χρήση γνωρίζετε πολλούς κατακευαστές;Δεν έχει studio o άνθρωπος!Ο κανόνας είναι ένας ,το τρίγωνο σε σχέση με την θέση ακρόασης!Αν μπορείς να το πετύχεις καλώς!Αν όχι συμβιβάζεσαι όπως το 80% των περισσότερων από εμάς!Καλές ακροάσεις!
Πολλά μικρά ηχεία με μεγάφωνα στις 5" μπορούν με επιτυχία να χρησιμοποιηθούν για near field ακροάσεις.
Η επιπλέον ανάγκη για περισσότερο χαμηλό μπορεί να ικανοποιηθεί με την χρήση ενός σαμπ.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
5
Tα ηχεία αυτά τόσο τα κef home theater όσο και τα triangle quartet τα είχα σε άλλο χώρο πριν αλλά τώρα μετακομισα και το δωμάτιο αυτό είναι μονοδρομος .για το ένα σύστημα..το άλλο θα πουληθεί
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Από την στιγμή που υπάρχει το σύστημα τότε αλλάζουν τα δεδομένα.
Τοποθετείς τα υπάρχοντα ηχεία όσο καλύτερα μπορείς , κάνεις δοκιμές δεξιά αριστερά μπροστά πίσω κλπ και αποφασίζεις αν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα ή όχι.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
Αν ό χώροs μου ήταν σαν τον προαναφερόμενο , τά ηχεία μου ,
( καί ......Άν , θά ήθελα να είμαι σωστόs )
θά ήταν ένα από αυτά .
-
jjgfr.jpg

-
mmnb.jpg


-
Άν υπάρχει ακόμα αυτόs ο ενισχυτής θά ακούs kαλά μέ αυτά .
-
65010_67cbac9307695af92552f5ae3337926f.jpg



-
* Γιά μένα ,
Ή τραπεζαρία .....στό πατρικό .

καλέs επιλογές .

-
 

I

iason

Guest
Το ίδιο μας κάνει.
Έστω υποθετικά ότι έχεις και τα 3 μέτρα καθαρά.
Τότε by the book τα ηχεία πρέπει να έχουν απόσταση 0.83μ το καθένα από τον πλαϊνό
τοίχο μίνιμουμ για οριακά σωστό αποτέλεσμα άρα στα ίδια είμαστε.
Εγώ έχω ίδιο πλάτος στο δωμάτιο και όλο το στήσιμο είναι αυστηρά nearfiled + heavy room treatment.
Φυσικά μπορείς να παραβλέψεις τις οδηγίες και να στήσεις απλά δεν θα εκμεταλλευθείς τις δυνατότητες των ηχείων και θα έχεις συχνοτικές βυθίσεις και ακυρώσεις.
Καλημέρα, μου λύνεις σε παρακαλώ την απορία μου,Αυτο το στήσιμο by the book πώς βγαίνει. Δηλαδή εγώ έχω πλάτος 3,60 και έχω απόσταση απο το πλάινο τοίχο 70 εκατοστά.
Εάν έρθω ποιο μέσα χαλάει η εικόνα.
Το έχω στήσει μετά από πολλές δοκιμές και από ένα βίντεο της Dynaudio που έλεγε ότι από την απόσταση στο σύνολο της η απόσταση του τουιτερ απο το πλάι πρεπει να ειναι είναι το ένα πέμπτο .Το τουιτερ μου απέχει από τον πλαϊνό τοίχο 71 εκατοστά και από τον πίσω 110 εκατοστά .
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
http://www.cardas.com/room_setup_calculators.php

Όταν δεν σου φτάνει ο χώρος κάνεις παραχωρήσεις και βρίσκεις το βέλτιστο σημείο.
Κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις.
Αυτές είναι οι μίνιμουμ συνιστώμενες αποστάσεις.
[DOUBLEPOST=1557141028][/DOUBLEPOST]Στην περίπτωση σου έχεις θεωρητικό χώρο 1.6 ανάμεσα στα ηχεία που είναι πολύ καλός για τα δικά μου δεδομένα.
Από εκεί και πέρα εξαρτάται από τα ηχεία σε ποια μίνιμουμ απόσταση μεταξύ τους αποδίδουν σωστή εικόνα.
Δεν έχεις κάνει κάποια ιδιαίτερη παραχώρηση είσαι στα όρια του αποδεκτού.

Ιδανικά πρώτα μετράμε τον διαθέσιμο χώρο και μετά επιλέγουμε το ηχείο που θα αποδώσει σωστά.

Εγώ μετά από χρόνια ενασχόλησης στην αλλαγή δωματίου που έκανα με την έλευση της "μικρής" , πρώτα αγόρασα μεζούρα και μετά ηχεία.

Είναι "σκυλόσπιτο" άλλα φτιαγμένο σωστό!
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.058
Έχει νόημα το στήσιμο "κανονικού" συστήματος σε χώρο όπου υπάρχει τραπεζαρία, σκρίνια κλπ;

Ένα τέτοιο μεγάλο και "σαλονάτο" bluetooth ηχείο δεν είναι καλύτερο για να ακούμε απλώς τη μουσικούλα μας; Το συγκεκριμένο παίρνει εάν δεν κάνω λάθος ακόμη και phono!
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Όπως μπορεί ο καθένας καλύτερα και ότι τον εξυπηρετεί.
Δεν θα γκρεμίσουμε τα σπίτια μας.

@iason επίσης έχει σημασία κάθε φορά που αλλάζεις τις αποστάσεις να διατηρείς τις αναλογίες σε όλους τους τοίχους , πράγμα το οποίο από τι φαίνεται το κάνεις!
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Είμαι σε σχετικά παρόμοια θέση.

Σήμερα τα έβαλα στην μεγάλη πλευρά με γωνία 45 μοιρων κι είμαι πολύ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα.
Το μπάσο σκάει πιο ελεύθερα κι έχει ανοίξει η εικόνα. :)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top