Περί καλωδίων ρεύματος

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.390
Reaction score
125.524
Είναι σαν την κουβέντα με το αν αξίζει το 4κ η όχι
Και όλοι νομίζουν ότι εάν πάρουν ένα πάνελ 4κ είναι εντάξει το λύσαμε το θέμα .
Μπα, είναι ακόμα χειρότερα.

Το ένα είναι προβολέας 720 πρώτης γενιάς, χωρίς μαύρο και με λάμπα κερί, αλλά με πολύ ποιοτικό HDMI καλώδιο, πανάκριβο, και το δεύτερο σύγχρονος προβολέας 4κ με απλό φτηνό καλώδιο που κλειδώνει σωστά.

Βέβαια το θέμα χειροτερεύει κι άλλο, γιατί το πρώτο προβάλλει σε κίτρινο τοίχο με ανοιχτά παράθυρα να μπαίνει φως, και το δεύτερο σε Στιούαρτ σε Μπατ Κέιβ.

Αυτά. Δοκιμές καλωδίων HDMI ευπρόσδεκτες. Διαφορές, υπάρχουν.


ΥΓ. Α, να μη ξεχάσω: χωρίς καλιμπράρισμα το πρώτο, καλιμπραρισμενο το δεύτερο. Γιατί δε κάνει να ξεχνάμε την ισοσταθμιση χώρου, ποτέ.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αντί επιστημονικό , δεν γίνεται δεκτό!!!
Η επιστημονική προσέγγιση στο audio αγαπητέ είναι για αυτούς που το κατέχουν το αντικείμενο..;)
Εγώ αρκούμαι στο trolling....

It's only rock'n' troll... But I like it!

 


Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.815
Μπα, είναι ακόμα χειρότερα.

Το ένα είναι προβολέας 720 πρώτης γενιάς, χωρίς μαύρο και με λάμπα κερί, αλλά με πολύ ποιοτικό HDMI καλώδιο, πανάκριβο, και το δεύτερο σύγχρονος προβολέας 4κ με απλό φτηνό καλώδιο που κλειδώνει σωστά.

Βέβαια το θέμα χειροτερεύει κι άλλο, γιατί το πρώτο προβάλλει σε κίτρινο τοίχο με ανοιχτά παράθυρα να μπαίνει φως, και το δεύτερο σε Στιούαρτ σε Μπατ Κέιβ.

Αυτά. Δοκιμές καλωδίων HDMI ευπρόσδεκτες. Διαφορές, υπάρχουν.


ΥΓ. Α, να μη ξεχάσω: χωρίς καλιμπράρισμα το πρώτο, καλιμπραρισμενο το δεύτερο. Γιατί δε κάνει να ξεχνάμε την ισοσταθμιση χώρου, ποτέ.
Δεν σε τρώει όμως το τί θα συνέβαινε εάν στον φροντισμένο χώρο σου βάλεις τις πινελιές των καλωδίων; Απο το σετάπ σου καταλαβαίνω πως όχι, αυτό που λες είναι ότι ακόμα και έτσι είναι κλάσεις καλύτερο απο ένα σύστημα σε ένα χάλια χώρο, ακόμα και με προσεγμένη καλωδίωση. Σεβαστό και μετά απο κάποιο σημείο ίσως και να καταντά ψύχωση. Αλλά, ο εχθρός του καλού δεν είναι πάντα το καλύτερο;
[DOUBLEPOST=1557136587][/DOUBLEPOST]Βέβαια, μετά μπλέκει κάποιος με το ΤΙ είναι το καλύτερο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.390
Reaction score
125.524
Δεν θέλει τόσο κόπο αγαπητέ… τρόπο θέλει.
Συμφωνώ. ;)

Πολύ στεναχωριέμαι που βλέπω μόνο 2 ηχεία...

Δε πειράζει, τι να κάνεις... Αυτά έχει η ζωή...
[DOUBLEPOST=1557136660][/DOUBLEPOST]
Δεν σε τρώει όμως το..
Καθόλου.

Μα καθόλου όμως. Μηδέν.
 


Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Δεν σε τρώει όμως το τί θα συνέβαινε εάν στον φροντισμένο χώρο σου βάλεις τις πινελιές των καλωδίων; Απο το σετάπ σου καταλαβαίνω πως όχι, αυτό που λες είναι ότι ακόμα και έτσι είναι κλάσεις καλύτερο απο ένα σύστημα σε ένα χάλια χώρο, ακόμα και με προσεγμένη καλωδίωση. Σεβαστό και μετά απο κάποιο σημείο ίσως και να καταντά ψύχωση. Αλλά, ο εχθρός του καλού δεν είναι πάντα το καλύτερο;
[DOUBLEPOST=1557136587][/DOUBLEPOST]Βέβαια, μετά μπλέκει κάποιος με το ΤΙ είναι το καλύτερο.
Σιγά μην τον ενδιαφέρει .
Και να ακυρώσει όλα όσα υποστηρίζει ;;
Και φυσικά υπάρχουν διάφορες στα hdmi .
Αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο
Είναι σαν τον προβολέα που είναι ψευτο4k αλλά καλύπτει το χρωματικό τρίγωνο p3 παραπάνω από το 100% σε κόντρα με τον native 4k που δεν καλύπτει ούτε το 85%
Εκεί να δεις τα γέλια :headbang::headbang::headbang:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν σε τρώει όμως το τί θα συνέβαινε εάν στον φροντισμένο χώρο σου βάλεις τις πινελιές των καλωδίων; Απο το σετάπ σου καταλαβαίνω πως όχι, αυτό που λες είναι ότι ακόμα και έτσι είναι κλάσεις καλύτερο απο ένα σύστημα σε ένα χάλια χώρο, ακόμα και με προσεγμένη καλωδίωση. Σεβαστό και μετά απο κάποιο σημείο ίσως και να καταντά ψύχωση. Αλλά, ο εχθρός του καλού δεν είναι πάντα το καλύτερο;
Νίκο, σοβαρά τώρα, μιας και εδώ είναι η ουσία της συζήτησης.
Αν υποθέσουμε πως ο αφτχιας με αυτά που έκανε τους τελευταίους 4-5 μήνες έχει μια βελτίωση σε σχέση με το προηγούμενο σετ απ-χώρο του της τάξης του 30%(αυθαίρετο το ποσοστό για χάρη της κουβέντας), θα είχε το παραμικρό νόημα να ψαχτεί με καλώδια μπας και το 30% γίνει 30,3%?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σε τετοια σχολια,βαζε μια πιο "ξεκαρδιστικη" φατσουλα, διοτι υπαρχει και η περιπτωση να σε πιστεψει κανενας και να εχουμε αλλες ιστοριες................ :roflmao:
Αυτή η παρατήρηση παραπέμπει στη γνωστή σκηνή από την ταινία "Life of Brian" (Ελληνικός τίτλος ΄΄Ένας Προφήτης μα τι Προφήτης΄΄) των Monty Python,όπου ο Brian ξυπνά μιαν ωραία πρωία για να διαπιστώσει ότι κάτω από το παράθυρό του έχει μαζευτεί πλήθος που διαδηλώνει την πίστη προς το πρόσωπό του.Και όσο προσπαθεί να τους εξηγήσει ότι δεν είναι εκείνος ο αληθινός Σωτήρ,τόσο αμετάπειστοι παραμένουν οι συγκεντρωμένοι...:sneaky:
Σεβαστή η άποπσή σου γέροντα.
Αλήθεια.
Απολύτως σεβαστή.8-)

Παρόλα αυτά, η διαφορά του ακούσματος από το ένα ηχοσύστημα-χώρο με τα ιππαστί καλώδια παραμένει βασικά σταθερή σε σχέση με το άκουσμα του άλλου ηχοσυστήματος-χώρου με τα της προκοπής καλώδια, ακόμα κι αν βελτιωθούν περαιτέρω τα καλώδια του δεύτερου, είτε αν αντικατασταθούν τα ηχεία του δεύτερου με ηχόμπαρα, οικονομικής σειράς, τοποθετημένη υπό την τηλεόραση, ανεξαρτήτως ποιότητας και τιμής καλωδιωσεων. :D

Πρακτικώς δηλαδή, δεν αλλάζει η διαφορά ακούσματος των δύο ηχοσυστημάτων-χώρων, με οποιαδήποτε από τις άνωθεν διαφοροποιήσεις. 8-)

Πρακτικώς, ομοίως, δεν αλλάζει η ανωτέρω διαφορά ούτε αν αντικατασταθούν τα ιππαστί καλώδια με λίαν ακριβότερα. Δυστυχώς. Ή ευτυχώς; Ιδού η απορία.:D
Δυστυχώς ή ευτυχώς,χάρη στην διαχείριση επί του σήματος δεν χρειάζεται να υποκλίνεσαι σε καλώδια.Οι δε υπόλοιποι ας μένουν με το...δίλημμα ως προς τη δυστυχία ή ευτυχία.;)
 

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.815
Νίκο, σοβαρά τώρα, μιας και εδώ είναι η ουσία της συζήτησης.
Αν υποθέσουμε πως ο αφτχιας με αυτά που έκανε τους τελευταίους 4-5 μήνες έχει μια βελτίωση σε σχέση με το προηγούμενο σετ απ-χώρο του της τάξης του 30%(αυθαίρετο το ποσοστό για χάρη της κουβέντας), θα είχε το παραμικρό νόημα να ψαχτεί με καλώδια μπας και το 30% γίνει 30,3%?
Με βάση αυτό που άκουσα, ναι. Η διαφορά ανάμεσα στα δύο ακριβά καλώδια ρεύματος που ακούσαμε ήταν πολύ μικρή, στις λεπτομέρειες. Η διαφορά ανάμεσα στο μαύρο και τα ακριβά όμως ήταν δραματική. Αν καταφέραμε εμείς σε ένα "απλό" χώρο να ακούσουμε τέτοια διαφορά, σε ένα φροντισμένο χώρο τί γίνεται; Αυτή είναι η απορία μου.
 
  • Like
Reactions: PMC


Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.815
Έχει σημασία και η συσκευή στην οποία το βάλατε. Τα ενεργά ηχεία με τα καλά τροφοδοτικά που έχουν, δεν επιρρεάζονται.
Δεκτό. Αλλά όλοι ακούμε πηγές. Κι εμείς τη δοκιμή τη κάναμε σε πηγή, συγκεκριμένα στο phono stage.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Έχει σημασία και η συσκευή στην οποία το βάλατε. Τα ενεργά ηχεία με τα καλά τροφοδοτικά που έχουν, δεν επιρρεάζονται.
Είσαι σίγουρος ;;;
Πώς το συμπερανες αυτό ;
Έχεις δοκιμάσει ;;;
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Πολύ στεναχωριέμαι που βλέπω μόνο 2 ηχεία...

Δε πειράζει, τι να κάνεις... Αυτά έχει η ζωή...

Ακουστικό τραύμα…. εμφανίζεται σε επαγγελματίες κατασκευής και επεξεργασίας εκρηκτικών υλών,
στρατιωτικούς (χειροβομβίδες εκπαίδευσης), βιομηχανίες αερίων, ελαστικών, αυτοκινητιστές, και σε χημικές βιομηχανίες.
Επίσης χαστούκι στο αυτί, :D πτώση με το κεφάλι με το αυτί προς το νερό, από αερόσακους
και τέλος… Ηχητικά συστήματα 7.4.4 (τύπου ηχόσφαιρα).


ΥΓ. …γι αυτό δεν σας χορταίνουμε σαμπ. :p

.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μόνο που η παρασκευή του...αντιδότου χρειάζεται κατάλληλες συνθήκες και GMP,δεν γίνεται να αξιολογείται η τοποθέτηση της ερμηνεύτριας και η ηχητική σκηνογραφία όταν από τη μια πλευρά έχουμε εστία τζακιού με παρελκόμενα σύνεργα και διακοσμητικά του δεύτερου (όχι τα καλώδια) κι επιφάνειες με ακανόνιστες κατοπτρικές ανακλάσεις,ενώ από την άλλη απορροφητικό καναπέ με κανονισμένες κατοπτρικές επιφάνειες όπισθεν εκείνου και στη μέση τον... ΄΄Μανώλη΄΄ - όχι τον Καστρουνή,αλλά το έπιπλο μαζί με τη μοκέτα.
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο!
Είπαμε, είναι ένα πλήρως λειτουργικό σαλόνι, με τη δυνατότητα παράλληλης ακρόασης με κάποιους συμβιβασμούς, ίσως περισσότερους απ ότι πρέπει, αλλά..
αν ακούστηκαν οι οποίες διαφορές με τα παραπάνω χωροταξιακά ηχητικά ατοπήματα, όπως σωστά λες, οι διαφορές θα ήταν ακόμα μεγαλύτερες σ ένα φροντισμένο χώρο.
Η οθόνη παρεπιπτόντως καλύπτεται με ύφασμα κατά την ακρόαση.
[DOUBLEPOST=1557138837][/DOUBLEPOST]
Όσον αφορά τα βασικά, ας πούμε ακόμα ακόμα και το τρίγωνο ακρόασης πανοράματος, ή τις επιθυμητές αντανακλάσεις από το τραπεζάκι και κάποια οθόνη ανακλαστική ανάμεσα στα ηχεία, ή τη θέση και το μέγεθος του κεντρικού ηχείου, ή ή ή ...ας κάνουμε ένα κουίζ:

Βρείτε τις διαφορές:



View attachment 125705

Και δεν αναφέρομαι στα καλώδια ρεύματος, ούτε στα πολυμπριζα. Βεβαίως μπορείτε να σχολιάσετε και αυτά, όπως και την κάλτσα στην παντούφλα. :p
φοβερή παντούφλα!
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Είσαι σίγουρος ;;;
Πώς το συμπερανες αυτό ;
Έχεις δοκιμάσει ;;;
Έχω διαβάσει τον κατασκευαστή που αναφέρει απόρριψη θορύβου. Δε θα κάτσω εγώ να σου ψάξω το ιντερνετ να σου το αποδείξω, ψάξε μόνος σου.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ρε παιδιά συγνώμη αλλά για να καταλάβω και εγώ!
Το ερώτημα που πρέπει να απαντηθεί είναι τι κάνει την μεγαλύτερη δυνατή διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα - που είναι ο χώρος αναμφισβήτητα - ή το αν ακούγονται διάφορες στα καλώδια ρεύματος;

Στον οποιοδήποτε χώρο , έστω ότι έχουμε τον χώρο του ear με τα ενεργά ηχεία και αλλάζουμε τα καλώδια τροφοδοσίας των , υπάρχει διαφορά ή όχι;
εννοείται πως ναι!
[DOUBLEPOST=1557139253][/DOUBLEPOST]
Ή γιατί δεν βγάζουμε τον χώρο εκτός;
Έχουμε ένα TOTL σύστημα ακουστικών υπέρ αναλυτικό και αλλάζουμε καλώδια ρεύματος.
Ακούγεται διαφορά ή όχι;
ξανά εννοείται ναι!
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Έχω διαβάσει τον κατασκευαστή που αναφέρει απόρριψη θορύβου. Δε θα κάτσω εγώ να σου ψάξω το ιντερνετ να σου το αποδείξω, ψάξε μόνος σου.
είναι απλά τα πράγματα .
Μην επιμένεις σε πράγματα που δεν έχεις δοκιμάσει
Γιατί εγώ έχω δοκιμασει ενώ εσύ όχι
Αυτό είναι το πρόβλημα εδώ μέσα
Έχετε δοκιμάσει η όχι δεν έχει νόημα
Το πόρισμα σας έχει βγει
Τόσο απλά
θα προτιμούσα λοιπόν να μην εκφέρεις άποψη η να μην ήσουν τόσο εριστικός
Να έλεγες ότι δεν έχω δοκιμάσει αλλά έχω αυτή την άποψη
Φιλικά πάντα .
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Έχει σημασία και η συσκευή στην οποία το βάλατε. Τα ενεργά ηχεία με τα καλά τροφοδοτικά που έχουν, δεν επιρρεάζονται.
Αυτο ειναι γενικοτητα.Τι εννοεις,ΟΛΑ τα ενεργα ? Ολα τα υπολοιπα δηλαδη (ενισχυτες κλπ) δεν εχουν καλα τροφοδοτικα?
Και αυτοι στα ενεργα ενισχυτες δεν ειναι ?
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
είναι απλά τα πράγματα .
Μην επιμένεις σε πράγματα που δεν έχεις δοκιμάσει
Γιατί εγώ έχω δοκιμασει ενώ εσύ όχι
Αυτό είναι το πρόβλημα εδώ μέσα
Έχετε δοκιμάσει η όχι δεν έχει νόημα
Το πόρισμα σας έχει βγει
Τόσο απλά
θα προτιμούσα λοιπόν να μην εκφέρεις άποψη η να μην ήσουν τόσο εριστικός
Να έλεγες ότι δεν έχω δοκιμάσει αλλά έχω αυτή την άποψη
Φιλικά πάντα .
Συγνώμη, δεν ήθελα να αντιπαραβληθώ μαζί σου. Η απάντηση ήταν σε στυλ "Λέανδρου" που έχει εννοήσει πολλές φορές τη φράση "Δε θα κάτσω εγώ να σου ψάξω το ιντερνετ να σου το αποδείξω, ψάξε μόνος σου". Δεν έγινε κατανοητό, νόμιζα θα το έπιανες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.461
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top