Περί καλωδίων ρεύματος

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Οχι ακριβως αλλα κατανοητον αυτο που λες.
Τα ίδια είναι.
Στο όχημα έχεις πρόβλημα στη σταθερότητα στο δρόμο και μετά από έλεγχο διαπιστώνεις ότι έχει θέμα η ανάρτηση. Αντί να πας σε αλλαγή πιστεύεις ότι μια άλλη "μεγαλύτερη" ή "καλύτερη" ζάντα θα φτιάξει το πρόβλημα.
Στον ήχο έχεις θέμα και διαπιστώνεις ότι φταίει η ακουστική του δωματίου πχ ή είναι ακατάλληλα τα ηχεία για το χώρο. Αντί να ασχοληθείς με ένα από τα 2 πιστεύεις ότι τα καλώδια θα λύσουν το πρόβλημα.
Και στις 2 περιπτώσεις υπάρχει η σίγουρη εξειδικευμένη λύση στο πρόβλημα αλλά επιλέγεις να κάνεις αυτό που εσύ βάση προσωπικής εμπειρίας θεωρείς σωστό.
Κουκιά μετρημένα είναι όλα. Δεν θέλει ούτε να σπάμε το κεφάλι μας ούτε να φιλοσοφούμε.
Τις λύσεις τις έχουν βρει πριν από εμάς για εμάς και η πλάκα είναι ότι έχουν και την τεχνική κατάρτιση.
Με εμάς απλά γελάνε που ψάχνουμε ακόμα να ξανανακαλύψουμε το κύκλο.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Αυτο ειναι γενικοτητα.Τι εννοεις,ΟΛΑ τα ενεργα ? Ολα τα υπολοιπα δηλαδη (ενισχυτες κλπ) δεν εχουν καλα τροφοδοτικα?
Και αυτοι στα ενεργα ενισχυτες δεν ειναι ?
Ούτε αυτά είπα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αυτή η παρατήρηση παραπέμπει στη γνωστή σκηνή από την ταινία "Life of Brian" (Ελληνικός τίτλος ΄΄Ένας Προφήτης μα τι Προφήτης΄΄) των Monty Python,όπου ο Brian ξυπνά μιαν ωραία πρωία για να διαπιστώσει ότι κάτω από το παράθυρό του έχει μαζευτεί πλήθος που διαδηλώνει την πίστη προς το πρόσωπό του.Και όσο προσπαθεί να τους εξηγήσει ότι δεν είναι εκείνος ο αληθινός Σωτήρ,τόσο αμετάπειστοι παραμένουν οι συγκεντρωμένοι...:sneaky:
Ε.....μα !!!!!! :laugh:
[DOUBLEPOST=1557140262][/DOUBLEPOST]
Ούτε αυτά είπα.
Ποια αυτα ?
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Είσαι σίγουρος ;;;
Πώς το συμπερανες αυτό ;
Έχεις δοκιμάσει ;;;
Έχω διαβάσει τον κατασκευαστή που αναφέρει απόρριψη θορύβου. Δε θα κάτσω εγώ να σου ψάξω το ιντερνετ να σου το αποδείξω, ψάξε μόνος σου.
είναι απλά τα πράγματα .
Μην επιμένεις σε πράγματα που δεν έχεις δοκιμάσει
Γιατί εγώ έχω δοκιμασει ενώ εσύ όχι
Αυτό είναι το πρόβλημα εδώ μέσα
Έχετε δοκιμάσει η όχι δεν έχει νόημα
Το πόρισμα σας έχει βγει

Τόσο απλά
θα προτιμούσα λοιπόν να μην εκφέρεις άποψη η να μην ήσουν τόσο εριστικός
Να έλεγες ότι δεν έχω δοκιμάσει αλλά έχω αυτή την άποψη
Φιλικά πάντα .
+1000

Μπράβο Μάκη! :hi:

Κατάλαβες Πετράκη;
Πώς βγάζεις πόρισμα π.χ. ότι τα σκατά δεν τρώγονται;
Έχεις δοκιμάσει;
Ενώ ο μάκης προφανώς έχει δοκιμάσει και ξέρει... :hi:

Αυτό είναι το πρόβλημα εδώ μέσα.
Έχετε δοκιμάσει ή όχι δεν έχει νόημα.
Το πόρισμά σας έχει βγει.


Πού 'σαι μάκη;
Αν πέσεις από τον 5ο όροφο σκοτώνεσαι;
Έχεις δοκιμάσει;
 



Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
+1000

Μπράβο Μάκη! :hi:

Κατάλαβες Πετράκη;
Πώς βγάζεις πόρισμα π.χ. ότι τα σκατά δεν τρώγονται;
Έχεις δοκιμάσει;
Ενώ ο μάκης προφανώς έχει δοκιμάσει και ξέρει... :hi:

Αυτό είναι το πρόβλημα εδώ μέσα.
Έχετε δοκιμάσει ή όχι δεν έχει νόημα.
Το πόρισμά σας έχει βγει.


Πού 'σαι μάκη;
Αν πέσεις από τον 5ο όροφο σκοτώνεσαι;
Έχεις δοκιμάσει;
Ο ορισμός της ειρωνείας και τις παράνοιας .
Κρίμα
Και σε είχα για ποιο σοβαρό άνθρωπο .
Και δυστυχώς επαληθεύεις αυτό που έγραψα ποιο πάνω .
Δυστηχως
Κρίμα ...
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
προτιμώ την ...αυτοκτονία!:gotcha::gotcha:
Γρήγορα κι ανώδυνα!!
απλά πράγματα...
α..και κάτι ακόμα..δε ξέρω αν το καταλάβατε.. αλλά μόνο εγώ, οι τρεις παρόντες συνακροατές και όσοι υποστήριζαν τις διαφορές των καλωδίων δεν έχουμε εκτεθεί στο συγκεκριμένο νήμα;);)
απλά διαπιστώθηκε ότι η αντικαλωδιακή γραμμή ...έχει ρήγματα!
Το ζητούμενο ήταν να αποδειχθεί ότι τα καλώδια επηρεάζουν από λίγο ως πολύ τον ήχο, ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ
Το αποτέλεσμα όμως της ακρόασης έδειξε και τη μουγκαμάρα που δίνει στο ηχητικό αποτέλεσμα ο φίλτατος μαύρος κινέζος..τη να κάνουμε μάναμ? να μη μιλήσουμε?
Τώρα όντως η αυτοκτονία είναι προτιμότερη από την ανάγνωση κειμένων του φίλου κατά τ άλλα buthia:D:D, γιατί όπως έγραψε κι άλλος φίλος εδώ, χρειάζεται αλλαγή..firmware για να γίνει 100% κατανοητός(να μη πω και 40%).
Δεν έχει λοιπόν με τη μη διάθεση για γνώση, αλλά με τη μη συμβατότητα των..λογισμικών μας!:):)
Promises, promises... :rolleyes:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τα ίδια είναι.
Στο όχημα έχεις πρόβλημα στη σταθερότητα στο δρόμο και μετά από έλεγχο διαπιστώνεις ότι έχει θέμα η ανάρτηση. Αντί να πας σε αλλαγή πιστεύεις ότι μια άλλη "μεγαλύτερη" ή "καλύτερη" ζάντα θα φτιάξει το πρόβλημα.
Στον ήχο έχεις θέμα και διαπιστώνεις ότι φταίει η ακουστική του δωματίου πχ ή είναι ακατάλληλα τα ηχεία για το χώρο. Αντί να ασχοληθείς με ένα από τα 2 πιστεύεις ότι τα καλώδια θα λύσουν το πρόβλημα.
Και στις 2 περιπτώσεις υπάρχει η σίγουρη εξειδικευμένη λύση στο πρόβλημα αλλά επιλέγεις να κάνεις αυτό που εσύ βάση προσωπικής εμπειρίας θεωρείς σωστό.
Κουκιά μετρημένα είναι όλα. Δεν θέλει ούτε να σπάμε το κεφάλι μας ούτε να φιλοσοφούμε.
Τις λύσεις τις έχουν βρει πριν από εμάς για εμάς και η πλάκα είναι ότι έχουν και την τεχνική κατάρτιση.
Με εμάς απλά γελάνε που ψάχνουμε ακόμα να ξανανακαλύψουμε το κύκλο.
Ναι, αλλά εδώ μας απασχολεί τί θα συμβεί όταν έχεις ένα τέλεια στημένο αυτοκίνητο και του δώσεις 100άρα βενζίνη αντί της 95άρας ( όπως είπα νωρίτερα ). Τι θα συμβεί αν σε ένα φροντισμένο χώρο, παίξεις με απλά και πιο ποιοτικά καλώδια. Και πες ότι οι ενισχυτές έχουν μάπα τροφοδοτικά, πες και ότι τα μεγάφωνα και όλα τα συστατικά ενός ενεργού ηχείου ματσάρουν απόλυτα. Αυτό σημαίνει ότι δεν "μουλαρώνουν" και θα κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Μέρος της δουλειάς που έχουν να καλύψουν είναι και να είναι αναλυτικά και να αναδεικνύουν όλες τις λεπτομέρειες. Αν λοιπόν αλλάξει η πληροφορία που καλούνται να ενισχύσουν - φέρουν στον χώρο, τότε δεν πρέπει να αναδείξουν αυτή τη μεταβολή; Οφείλουν να το κάνουν. Άσχετα αν συχνοτικά, με βάση τα pdf είναι ή δεν είναι σωστή η μεταβολή.

+1000

Μπράβο Μάκη! :hi:

Κατάλαβες Πετράκη;
Πώς βγάζεις πόρισμα π.χ. ότι τα σκατά δεν τρώγονται;
Έχεις δοκιμάσει;
Ενώ ο μάκης προφανώς έχει δοκιμάσει και ξέρει... :hi:

Αυτό είναι το πρόβλημα εδώ μέσα.
Έχετε δοκιμάσει ή όχι δεν έχει νόημα.
Το πόρισμά σας έχει βγει.


Πού 'σαι μάκη;
Αν πέσεις από τον 5ο όροφο σκοτώνεσαι;
Έχεις δοκιμάσει;
Χμ. Για να πεις ότι δεν σου αρέσουν τα σκατά, δεν είναι απαραίτητο να τα φας. Φτάνει και να τα μυρίσεις. Και αυτό, δοκιμή είναι.
[DOUBLEPOST=1557141614][/DOUBLEPOST]Και το ωραίο είναι ότι οι δοκιμές που ακούσαμε, έγιναν σε πηγή. Είναι πολύ εύκολο ( και πολύ δύσκολο, πρέπει να βρεθεί κατάλληλος εξοπλισμός ) να ακούσει οποιοσδήποτε αυτό που ακούσαμε κι εμείς. Χωρίς edit, χωρίς τίποτα. Απλή μεταφορά σε αρχεία που μπορεί να ακούσει οποιοσδήποτε.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
...

Χμ. Για να πεις ότι δεν σου αρέσουν τα σκατά, δεν είναι απαραίτητο να τα φας. Φτάνει και να τα μυρίσεις. Και αυτό, δοκιμή είναι.

...
Συνεπώς, όπως για να αποκτήσεις σφαιρική άποψη περί καλωδίων εσύ δοκιμάζεις διάφορα καλώδια στο αναgλυτικό σου σύστημα στον αφρόντιστο χώρο σου, έτσι εσύ μυρίζεις και sk4t4 όπου τα βρεις για να δοκιμάσεις αν τρώγονται. :D
Makes sense. :roflmao:


ΥΓ.
Το "Χμ" ήταν κάποιας μορφής αντανακλαστικό ρουθούνισμα μόλις αναφέρθηκαν τα sk4t4;
[DOUBLEPOST=1557142382][/DOUBLEPOST]
Ο ορισμός της ειρωνείας και τις παράνοιας .
Κρίμα
Και σε είχα για ποιο σοβαρό άνθρωπο .
Και δυστυχώς επαληθεύεις αυτό που έγραψα ποιο πάνω .
Δυστηχως
Κρίμα ...
Εγώ πάλι όχι. :tongue:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Η απάντηση ήταν σε στυλ "Λέανδρου" που έχει εννοήσει πολλές φορές τη φράση "Δε θα κάτσω εγώ να σου ψάξω το ιντερνετ να σου το αποδείξω, ψάξε μόνος σου".
Η απάντηση μου λοιπόν έχει λογική, σας κάλεσα σπίτι μου..κανείς, σας ξανακάλεσα..ξανά κανείς, το τεστάκι έγινε, με τις όποιες ιδιορυθμίες λόγω χώρου που έγιναν, το αποτέλεσμα? 100% ακούσαμε διαφορές σε 40-50 εναλλαγές καλωδίων! στατιστικά τέλειο δείγμα, απόλυτα αδιαμφισβήτητο, και μου ζητάς μετά να στο..υποστηρίξω και από το web!!! περιμένεις διαφορετική απάντηση??
Δηλαδή εσύ τι θα απαντούσες αν ήσουν στη θέση μου φίλε Πέτρο?
με εκτίμηση πάντα:)
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Συνεπώς, όπως για να αποκτήσεις σφαιρική άποψη περί καλωδίων εσύ δοκιμάζεις διάφορα καλώδια στο αναgλυτικό σου σύστημα στον αφρόντιστο χώρο σου, έτσι εσύ μυρίζεις και sk4t4 όπου τα βρεις για να δοκιμάσεις αν τρώγονται. :D
Makes sense. :roflmao:


ΥΓ.
Το "Χμ" ήταν κάποιας μορφής αντανακλαστικό ρουθούνισμα μόλις αναφέρθηκαν τα sk4t4;
Στο αναλυτικό μου σύστημα, μπορώ να ακούσω αρκετές λεπτομέρειες. Το σύστημά μου είναι εκεί για να μου τις δείξει. Το ότι δεν έχω φροντισμένο χώρο δεν αλλάζει τον τρόπο λειτουργίας του, δεν πρόκειται η φροντίδα του χώρου να αλλάξει τις ικανότητες των ενισχυτικών μου για παράδειγμα, όπως και η φροντίδα του χώρου δεν θα κάνει ένα κατώτερο σύστημα να παίξει καλύτερα απο το δικό μου αν βρισκόταν στον ίδιο χώρο.
Όσον αφορά στα σκατά που τόσο σε απασχολούν, μη σου φανεί παράξενο αν σε κανένα pdf τα σκατά αποδειχτούν πιο θρεπτικά απο άλλες τροφές που κατά τ'άλλα μας αρέσουν, π.χ. burgers.

επιπρόσθετα, εσύ στη τουαλέτα σου έχεις ειδικά υλικά που απορροφούν...τις οσμές άμεσα και δεν εκτίθεσαι σε αυτές; Έχεις κάποιο σύστημα ντεόντορινγκ ξέρω'γω? Ίσως έχεις κάνει κανένα...treatment στη λεκάνη για να παίρνει τη "σκ@τιλα" και να τη μετατρέπει σε λεβάντα ή στο όπως μύριζε το φαγητό που κατανάλωσες;
 
Last edited:

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Αυτο ειναι γενικοτητα.Τι εννοεις,ΟΛΑ τα ενεργα ? Ολα τα υπολοιπα δηλαδη (ενισχυτες κλπ) δεν εχουν καλα τροφοδοτικα?
Και αυτοι στα ενεργα ενισχυτες δεν ειναι ?
Εγώ πάντως σε χαμηλής τιμής ενεργά (M-Audio BX8) που έχω ακόμη στο εξοχικό, το "φύσημα" που ακούγεται από τα ηχεία, όταν δεν παίζουν μουσική, είναι εκνευριστικός ακόμη και σε εξαιρετικά χαμηλή στάθμη στο ποτενσιόμετρο. Όταν παίζουν μουσική, σε αποστάσεις 1-2 μέτρων είναι πολύ καλά για την τιμή τους. Με το σαμπ τους και σε μεγαλύτερες αποστάσεις είναι μόνο για πάρτυ. Σε ακριβότερα ενεργά που επίσης έχω, δεν ακούγεται τίποτα. Στο μεγάλο σύστημα, με ενισχυτή Yamaha (AS 2000, XLR connections) δεν ακούς τίποτα, απόλυτα ήσυχος! Με άλλους ενισχυτές είχα φύσημα. Γενικά μιλώντας, υπάρχουν υπερ ή υποτιμημένα προϊόντα. Όμως αυτά είναι μάλλον η εξαίρεση. Στις περισσότερες περιπτώσεις παίρνεις ότι πληρώνεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
ΥΓ. …γι αυτό δεν σας χορταίνουμε σαμπ. :p
Κάνεις λάθος. ;)
Δεν χορταινουμε σαμπ, για 2 λόγους:

Πρώτος και κυριότερος, για να υπάρχει ομοιογενής απόκριση στο φάσμα των χαμηλών συχνοτήτων, χωρίς εξάρσεις και βυθίσεις, που αποτελούν χαρακτηριστικά της τυπικής ακρόασης με 2 ηχεία, ή της χρήσης ενός και μοναδικού σαμπ.

Δεύτερος λόγος, για να μπορεί να βγει με φυσικότητα και ασυμπίεστα η κρουστική των τυμπάνων, είτε μιας μποτιάς, είτε ακόμα και από το μικρό και χαριτωμένο τουμπερλεκι. Και ως γνωστόν, με πορδές δε βάφονται αβγά...

Άλλο είναι να ακούς πχ dire straits και μέσα στα χορδισματα της κιθάρας μπάσου να ψιλοακούς και τις μποτιές, κι άλλο είναι να εισπράττεις όλη την ενέργεια της κιθάρας μπάσου και να νιώθεις κάθε μποτιά στο στομάχι, με τον ίδιο τρόπο που τη νιώθεις στο λάιβ, χωρίς φανφάρες και βουϊτά, ξεκάθαρη και κοφτή μποτιά. Ωραίο πράμα... Μόνο άμα το ακούσεις θα καταλάβεις τι χάνεις τόσο καιρό.

Και για το πολυκάναλο του θέματος, ανέμενε νέο θρεντ. Θα σας το κάνω μπίλιες.

φοβερή παντούφλα
Οντως, είναι η αγαπημένη μου, γνήσιο δέρμα, και πολύ πολύ αναπαυτική, με ανατομικό πέλμα, αλλά και αθόρυβη στο περπάτημα με μαλακό ελαστικό από κάτω της, αντιολισθητικό. Συνιστάται ανεπιφύλακτα, αν και είναι λίγο ακριβή για παντόφλα.... ;)

η φροντίδα του χώρου δεν θα κάνει ένα κατώτερο σύστημα να παίξει καλύτερα απο το δικό μου αν βρισκόταν στον ίδιο χώρο.
Κάνεις λάθος.
Μεγάλο.
Ξανασκεψου το, εσύ θα το καταλάβεις, είμαι βέβαιος.
Για τους υπόλοιπους δε τον κόβω κιόλας...:p
 
Last edited:

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Οντως, είναι η αγαπημένη μου, γνήσιο δέρμα, και πολύ πολύ αναπαυτική, με ανατομικό πέλμα, αλλά και αθόρυβη στο περπάτημα με μαλακό ελαστικό από κάτω της, αντιολισθητικό. Συνιστάται ανεπιφύλακτα, αν και είναι λίγο ακριβή για παντόφλα.... ;)
Έχεις υπολογίσει τον συντελεστή απορρόφησης στο τελικό αποτέλεσμα; :D
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Κάνεις λάθος.
Μεγάλο.
Ξανασκεψου το, εσύ θα το καταλάβεις, είμαι βέβαιος.
Για τους υπόλοιπους δε τον κόβω κιόλας...:p
Θα ζητήσω βοήθεια. Αναφέρομαι σε ένα σύστημα αναλυτικό, με ικανά ρεύματα, που έχει τη δυνατότητα να σταματάει πολύ κοντά εκεί που πρέπει να σταματάει έναντι ας πούμε ενός vintage sansui με ηχειάκια απο νοβοπάν της πλάκας ( ακραίο παράδειγμα ).
Edit: σβου τη sansui, εκτώς αν πιάσουμε κανένα απο τα "εμπορικά" της δημιουργήματα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Και το ωραίο είναι ότι οι δοκιμές που ακούσαμε, έγιναν σε πηγή
Το phono stage είναι πηγή?
Από πότε?
Για δε ρε και εγώ που νόμιζα πως είναι προενισχυτής φωνογραφικης κεφαλής....
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Το phono stage είναι πηγή?
Από πότε?
Για δε ρε και εγώ που νόμιζα πως είναι προενισχυτής φωνογραφικης κεφαλής....
Εξυπνάδες. Το phono stage είναι υποσύστημα της πηγής. Το σήμα του Phono stage καταλήγει σε είσοδο πηγής του ενισχυτή. Άρα, εν συντομία, πηγή.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εξυπνάδες. Το phono stage είναι υποσύστημα της πηγής. Το σήμα του Phono stage καταλήγει σε είσοδο πηγής του ενισχυτή. Άρα, εν συντομία, πηγή.
Γουατεβα... Αν το phono stage είναι πηγή, καλά κάνεις και ακούς διαφορές...

Άλλωστε, αυτή είναι η άποψή σου... Και οφείλω να την σεβαστώ...
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top