QRD diffuser

Μηνύματα
3.666
Reaction score
5.499
Σκέφτομαι να φτιάξω QRD diffusers ξύλινων σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα.
Tα ξύλα που σκέφτομαι να χρησιμοποιησω είναι έλατο 2.7 μέτρα μήκος 5*5 εκατοστά πάχος και τα μήκη των κομματιών 5-10-15-20 εκατοστά.
 

Attachments


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Αμα τα καμεις απο φελιζολ δε γινεται η ιδια δουλεια [ ακουστικως ] , για να 'ναι και πιο ελαφρια ?
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το είχα σκεφτεί κι εγώ, είναι όμορφα και σαφώς οικονομικότερα από αντίστοιχες κατασκευές του εμπορίου. Το βάρος όμως είναι ασήκωτο. Σκέφτηκα μετά να κάνω ένα, από αυτό το ένα να φτιάξω καλούπι κι έπειτα να βρω κατάλληλο υλικό για να χρησιμοποιήσω. Τελικά δεν έκανα τελικά τίποτα και κέρδισα ελεύθερο χρόνο :beach:.
 

Μηνύματα
3.666
Reaction score
5.499
Ναι θα ειναι αλλα ειναι και πιο μπελαλιδικα τα κοψιματα. Επισης το βαρος που ειναι αδιαφορο εντελως γιατι θα τα βαλω στο πλαι. Για ταβανι λογικα θα πληρώσω οπως έκαναν και ολοι οι άλλοι και θα βάλω κατι επώνυμο και ελαφρύ...
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Περί τα 20 κιλά βγαίνει.... Έχω φτιάξει για ταβάνι με ~4,5 χ4, 4,5 εκατοστά καδρονακι...
Αυτά είναι για ταβάνι για πλάι θες γύρω γύρω θες τα 2d όχι 3d, θεωρώ είναι και ποιο εύκολα στην κατασκευή και ποιο ελαφριά με το ίδιο υλικό...
[DOUBLEPOST=1557156365][/DOUBLEPOST]https://www.avsite.gr/forum/threads/skyline-diffuser.145648/
 

Μηνύματα
3.666
Reaction score
5.499
Ωραια η κατασκευη που εκανες! Πολυ καλη επιλογη να τα κολλησεις ετσι και σκεφτομουν πολυ σοβαρα και εγω το βιδωμα απο τη πισω πλευρα. Περα απο αυτο υπαρχει λογος που δεν επελεξες το 5*5 και προτιμησες το 4*4.5;
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Όσο ποιο μικρές οι διαστάσεις του «στοιχειου» τόσο ανεβαίνεις σε συχνότητα, αλλά φυσικά θες περισσότερα κομμάτια για να βγει στις ίδιες διαστάσεις... Όχι έτυχε σε αυτές τις διαστάσεις...
Να ξέρεις ότι πλανισμενα χάνουν κάποια χιλιοστά...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
...Σκέφτηκα μετά να κάνω ένα, από αυτό το ένα να φτιάξω καλούπι κι έπειτα να βρω κατάλληλο υλικό για να χρησιμοποιήσω.....
Ωραία ιδέα! ..με ψήνεις !

Να μην κάνω όμως ένα και από αυτό το καλούπι.... να γίνει κατευθείαν καλούπι...
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.574
Σαν σουντοκου ειναι το σχεδιο :D ,παντως μπραβο ωραια ιδεα και των δυο σας(Alexandros & soco).
 

Μηνύματα
3.666
Reaction score
5.499
Όσο ποιο μικρές οι διαστάσεις του «στοιχειου» τόσο ανεβαίνεις σε συχνότητα, αλλά φυσικά θες περισσότερα κομμάτια για να βγει στις ίδιες διαστάσεις... Όχι έτυχε σε αυτές τις διαστάσεις...
Να ξέρεις ότι πλανισμένα χάνουν κάποια χιλιοστά...
Ναι το φαντάστηκα αυτό αλλά έτσι κι αλλιώς πάμε να καλύψουμε ένα εύρος περίπου 900 εως 5000 hz. Ετσι δεν ειναι; Ακομα και μια μικρη ανομοιομορφια να υπάρχει λόγω του πλανίσματος καλό ειναι θεωρητικά.
 


Μηνύματα
3.666
Reaction score
5.499
Δημητρη αν μπορεις γραψε και διαστασεις απο το καθε κομματι που χρησιμοποιηθηκε.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Δημητρη αν μπορεις γραψε και διαστασεις απο το καθε κομματι που χρησιμοποιηθηκε.
5-10-15-20 υψος
Νομίζω 4.5Χ4.5 cm το καθένα (μπορω να το μετρήσω το βραδάκι)
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ωραία ιδέα! ..με ψήνεις !

Να μην κάνω όμως ένα και από αυτό το καλούπι.... να γίνει κατευθείαν καλούπι...
Αν το κατέχεις το θέμα με καλούπια, ρητίνες, αφρούς κτλ προχώρα το και κράτα μας ενήμερους ;).
 

Μηνύματα
3.666
Reaction score
5.499
5-10-15-20 υψος
Νομίζω 4.5Χ4.5 cm το καθένα (μπορω να το μετρήσω το βραδάκι)
Κανε μια τη καλη αν δε βαριεσαι. Επισης ακολουθησες το patern που εχω βαλει στο πρωτο ποστ;
 



Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.574
Ωραία ιδέα! ..με ψήνεις !

Να μην κάνω όμως ένα και από αυτό το καλούπι.... να γίνει κατευθείαν καλούπι...
Ωραια ιδεα αυτη ,αλλα νομιζω οτι θα ειναι δυσκολο το ξεκαλουπωμα λογο των πολλων επιπεδων.
 

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.816
Προφανώς αυτά προϋποθέτουν μέτρηση του χώρου,σωστά; Δεν τοποθετούνται "με το μάτι".
 

Μηνύματα
3.666
Reaction score
5.499
Προφανώς αυτά προϋποθέτουν μέτρηση του χώρου,σωστά; Δεν τοποθετούνται "με το μάτι".
οχι. Απο τις μετρησεις ξερεις τι θες πανω κατω και μετα φτιιαχεις αυτα βασει καποιων προδιαγραφων ωστε να ταιριάζουν για τη δουλειά που τα θες. Κάποια πραγματα στο χωρο πρεπει να γινουν ετσι κι αλλιως πριν τις μετρησεις. Αυτο δυστυχως δε το κανοουμε οι Ελληνες για να μη στεναχωρησουμε τη κυρα που της μαμησαμε το σαλονι. Αφου λοιπον κανεις αυτα τα στανταρακια ξεκινας με μετρησεις και αν ο χωρος εχει προβλημα τοτε πας στοχευμενα. Καποια βασικα πραγματα και μονο απο την προσομοίωση του χωρου τα βλεπεις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.541
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top