Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.434
Έχω συνηθίσει να βλέπω σε σπίτια φίλων μηχανήματα μεγάλης αξίας και μικρής χρησιμότητας.
Ντακ των πολλών ευρώ.
Προενισχυτές των πιο πολλών.
Φόνο των λεφτών κακουργήματος.
Καλώδια ρεύματος εγκληματικού κόστους.

Και μου λέτε ειλικρινά για το κόστος ενός πολυκάναλου προ με ντιρακ και μια αρμαθιά Ντακ και με Spotify και με του πουλιού το γάλα ότι πρέπει να κοστίζει πόσο; 200€;

Για όνομα...

Δείτε τη σειρά της NAD ρε παιδιά, με ντιρακ, έλεος.
Με 1,5 χιλιάρικο παίρνετε εξαιρετικά υλικά.
Και στα 3-3,5 χιλιάρικα είναι κατά βάση υπεράνω κριτικής για σχεδόν οποιοδήποτε σετάπ!

Δείτε τις λύσεις των μίνι ντιεσπί, τις προενισχυτικές λύσεις.

Υπάρχουν λύσεις σε λογικά κοστολόγια.
Παράλογο είναι να ζητάτε λύση στα 500€ που να είναι και η κορυφή, λες και έχετε κάποια κορυφή σε αυτά τα λεφτά σε δικάναλο! :p

Όσο για το στήσιμο που σας αναφέρω, είναι το απολύτως βέλτιστο, που δε το θεωρώ διόλου ανέφικτο.

Οι αντιρρήσεις του στυλ "ο καναπές είναι τέρμα πίσω τι να κάνω" σας κατατάσσουν αυτομάτως στην κατηγορία των λάθος στημένων έτσι κι αλλιώς δικαναλων συστημάτων, με τρίγωνο ακρόασης πανοράματος, με τραπεζάκι ανακλαστικοτατο ανάμεσα σε σας και στα ηχεία, με τηλεορασαρα ανάμεσα στα ηχεία και σκρίνιο δεξιά.:D

Εντάξει, αυτό είναι το τυπικό σαλόνι της γιαγιάς μου, αλλά σε αυτό μέσα δεν στήνεται τιποτα σωστα, και η ηχόμπαρα θα βογγηξει...:D

Σε πολλά τέτοια σαλόνια ακαταλλήλα για οτιδήποτε, έχουν πέσει τσουβαλια λεφτών σε δικαναλους προενισχυτές γραμμής και φόνο στειτζ, και να μη πιάσω τα καλώδια ρεύματος και αρχίσω να βρίζω ..:lol:

Τέλος πάντων, σας μιλάω για πραγματικά σοβαρό ήχο, για αληθινό hi end audio, για τα όρια της υπάρχουσας τεχνολογίας στην αναπαραγωγή. Μη μου απαντάτε με 500€ είστε εκτός θέματος.:rolleyes:

Ούτε 7 ηχεία με 500€. Δε γίνονται αυτά.
Ούτε 4 σαμπ με 500€. Λυπάμαι, θα σας στεναχωρήσω λιγάκι...


Το απολύτως ελάχιστο κοστολόγιο για 7.4.4 με τα οριακών προδιαγραφών πρισόνους Sceptre s8 και το 10-αρακι τους το σαμπ, θα κοστίσουν 11.000€.

Είναι στα όρια του αξιοπρεπούς. Υπό το πρίσμα του πραγματικού hi end μιλάμε. Όχι απλώς να παίζει...

Υποπτεύομαι ότι δεν κατανοήσετε το επίπεδο ήχου που σας μιλάω...

Πώς παίζουν ρε παιδάκι μου το ζευγος τα μπιενταμπλεγιου τα 802 και 801; ε, καμία σχέση με αυτά τα χρέπια, μιλάω για σοβαρό ήχο, μην υποτιμάτε την συζήτηση...:lolsign:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Εσένα ειδικά όμως σου αξίζει σκαμπουδάκι με...ροζ φλαμίνγκο,επειδή φέρνεις αντίρρηση στο αυτονόητον.;)
:lolsign:
[DOUBLEPOST=1557219538][/DOUBLEPOST]
με τρίγωνο ακρόασης πανοράματος
Κόψε κάτι και είσαι μέσα :D

με τραπεζάκι ανακλαστικοτατο ανάμεσα σε σας και στα ηχεία,
Έχουμε :D

με τηλεορασαρα ανάμεσα στα ηχεία
Καλά το πας :p

και σκρίνιο δεξιά.
Όχι εντάξει, τέτοιο δεν υπάρχει γενικά :dance::dance2:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.434
Προφανώς το γνωρίζετε καλά, υπάρχουν αρκετοί αναμεσά μας που έχουν δώσει +20.000€ για ένα ζευγάρι χρέπια χωρίς σαμπ, κι άλλα τόσα για 2 μονομπλοκ τελικούς των πολλών κιλών και άλλα τόσα για ένα προ και περισσότερα από τόσα για ένα δικάναλο Ντακ και πολύ περισσότερο από τόσα για ένα πικάπ.

Και δεν είναι και τόσο πολλά αυτά τα λεφτά, ούτε πια εντελώς πεταμένα, αυτά είναι τυπικά κοστολόγια για συνήθη μεγάλα συστήματα, "βατά" θα έλεγα.

Για τραγικά υψηλότερο επίπεδο ήχου αναφέρομαι από τα άνωθεν παλιακά συστήματα των πολλών ευρώ.8-)

Κάθε "μετάφραση" των αρχών που σας λέω σε επίπεδο κλιψ και κραουν ή 7.1 συστημάτων Νταλί και μαλλί, δεν έχει ελπίδα μπροστά στα σοβαρά άνωθεν παλιακά συστήματα, θα παίζει υποδεέστερα, κι ας βαράνε από κάθε κατεύθυνση. Μη μπερδεύετε τις βούρτσες με τις...:fuckyou:

Sorry guys... Δεν μιλάω για απλά δυνατό και εντυπωσιακό κινηματογραφικό ήχο να βλέπετε τις ταινίες σας και να κουνιέται ο καναπές, που προφανώς είναι ευχάριστο και δε το υποτιμάω καθόλου... Μιλάω για την απόλυτη αναπαραγωγή της μουσικής, ακόμα και σε δικαναλες εγγραφές. Φυσικά οι προεκτάσεις σε πολυκάναλες εγγραφές είναι αναπόφευκτες και πέραν συγκρίσεων. Απλώς θα ήθελα να ξεκαθαρισετε μέσα σας τι ακριβώς αναλύεται εδώ.. ;)

Πρόκειται για χαϊεντάδικο θρεντ. :D
 
Last edited:


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Προφανώς το γνωρίζετε καλά, υπάρχουν αρκετοί αναμεσά μας που έχουν δώσει +20.000€ για ένα ζευγάρι χρέπια χωρίς σαμπ, .....
:o
Πωωωωω, πω, και πολυκάναλο και ducati έπαιρνα με τόσα λεφτά!:D
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Προφανώς το γνωρίζετε καλά, υπάρχουν αρκετοί αναμεσά μας που έχουν δώσει +20.000€ για ένα ζευγάρι χρέπια χωρίς σαμπ, κι άλλα τόσα για 2 μονομπλοκ τελικούς των πολλών κιλών και άλλα τόσα για ένα προ και περισσότερα από τόσα για ένα δικάναλο Ντακ και πολύ περισσότερο από τόσα για ένα πικάπ.

Και δεν είναι και τόσο πολλά αυτά τα λεφτά, ούτε πια εντελώς πεταμένα, αυτά είναι τυπικά κοστολόγια για συνήθη μεγάλα συστήματα, "βατά" θα έλεγα.

Για τραγικά υψηλότερο επίπεδο ήχου αναφέρομαι από τα άνωθεν παλιακά συστήματα των πολλών ευρώ.8-)

Κάθε "μετάφραση" των αρχών που σας λέω σε επίπεδο κλιψ και κραουν ή 7.1 συστημάτων Νταλί και μαλλί, δεν έχει ελπίδα μπροστά στα σοβαρά άνωθεν παλιακά συστήματα, θα παίζει υποδεέστερα, κι ας βαράνε από κάθε κατεύθυνση. Μη μπερδεύετε τις βούρτσες με τις...:fuckyou:

Sorry guys... Δεν μιλάω για απλά δυνατό και εντυπωσιακό κινηματογραφικό ήχο να βλέπετε τις ταινίες σας και να κουνιέται ο καναπές, που προφανώς είναι ευχάριστο και δε το υποτιμάω καθόλου... Μιλάω για την απόλυτη αναπαραγωγή της μουσικής, ακόμα και σε δικαναλες εγγραφές. Φυσικά οι προεκτάσεις σε πολυκάναλες εγγραφές είναι αναπόφευκτες και πέραν συγκρίσεων. Απλώς θα ήθελα να ξεκαθαρισετε μέσα σας τι ακριβώς αναλύεται εδώ.. ;)

Πρόκειται για χαϊεντάδικο θρεντ. :D
΄΄Ποτέ μην...πιείς,ποτέ΄΄:lol:
Μα υπάρχουν;
Ποτέ...ανάμεσά μας.:sneaky:
Και όμως... Ο φίλτατος μπουτχιας θα μπορούσε να είναι ένας εξαιρετικός καθοδηγητης, με ολίγο εναλλακτικό βέβαια ύφος.. :D

Αν και ξέρω πως σχεδόν ποτέ δεν κάνει κάτι κατά παραγγελία, θα ήθελα εν τούτοις να δω πως θα απέδιδε με τον δικό του μοναδικό τρόπο, το παρακάτω τραμπακουλικο απόσπασμα....


:D:D:D
Ποτέ απ'όπου θα ήταν αναμενόμενον...:p

H πάλη πάνω στο πλήθος καναλιών αναπαραγωγής παραμένει ποιοτικώς ακήρυχτη,ενώ η παγκοσμιοποιημένη χαϊενδική μεθοδολογία σαμποτάρει την πρωτοβουλία της immersive εμπειρίας κι επιβάλλει μια αποπροσανατολιστική περιχαράκωση των ακροαματικόφιλων,παγιδεύοντάς τους σ'ένα τέλμα ακροαματικής καχυποψίας με αδιόρθωτα setup που δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνουμε,επιβραδύνοντας την εξέλιξη της ενασχόλησης με την υψηλή πιστότητα και την απαγκίστρωση από καταχρηστικές πρακτικές.
:welcome:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.434
Στην περίπτωση που έχετε ένα δικάναλο σετάπ, και επιθυμείτε πραγματικά να βελτιώσετε ουσιαστικά την αναπαραγωγή, τα βήματα είναι τα εξής:

1. Τρίγωνο ακρόασης όχι πανοράματος
2. Να φύγει το τραπεζάκι ανάμεσα σε σας και τα ηχεία
3. Μειώστε την απόσταση ακρόασης
4. Βελτιώστε την τοποθέτηση των ηχείων, με βάση τα boundaries του χώρου και τις πρώτες ανακλάσεις
5. Ο καναπές να φύγει από τον τοίχο
6. Διάχυση. Να μπει.
7. Προμηθευτειτε σαμπ. Αδιάφορο μου είναι τι απόκριση έχουν τα ηχεία σας. Πάρτε σαμπ. Όχι ένα, δε θέλω χαζά... Όχι της πλάκας... Ανάλογα των κυρίως ηχείων. Τυπικά, οφείλουν τα σαμπ να κοστίζουν περισσότερο από τα κυρίως ηχεία..
8. Βάλτε ισοσταθμιση χώρου, DSP. Αρκετά κράτησε ο χαβαλές του αγνού παρθένου ήχου..
9. Τώρα έφτασε η ώρα να πάρετε κεντρικό ηχείο.
10. Ξεκινήστε να διαβάζετε το θρεντ αυτό.

:drinks:
[DOUBLEPOST=1557221355][/DOUBLEPOST]
H πάλη πάνω στο πλήθος καναλιών αναπαραγωγής παραμένει ποιοτικώς ακήρυχτη,ενώ η παγκοσμιοποιημένη χαϊενδική μεθοδολογία σαμποτάρει την πρωτοβουλία της immersive εμπειρίας κι επιβάλλει μια αποπροσανατολιστική περιχαράκωση των ακροαματικόφιλων,παγιδεύοντάς τους σ'ένα τέλμα ακροαματικής καχυποψίας με αδιόρθωτα setup που δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνουμε,επιβραδύνοντας την εξέλιξη της ενασχόλησης με την υψηλή πιστότητα και την απαγκίστρωση από καταχρηστικές πρακτικές.
:welcome:
Τα σέβη μου. :drinks:

Η πρωτοβουλία του νήματος είναι ακριβώς αυτή. ;)
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
μπολσεβικες λαμπες μυριζομαι?! :coffee:
Ζω για τη στιγμή του λαμπατέρ AV με τσιπάκια decoders Dolby κλπ. Η οποία βέβαια δεν θα έρθει ΠΟΤΕ γιατί ακούνε για λάμπα στη Dolby και τους ακούμε μέχρι εδώ από τα γέλια.
:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.831
Ζω για τη στιγμή του λαμπατέρ AV με τσιπάκια decoders Dolby κλπ. Η οποία βέβαια δεν θα έρθει ΠΟΤΕ γιατί ακούνε για λάμπα στη Dolby και τους ακούμε μέχρι εδώ από τα γέλια.
:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:
αφηνω αυτο εδω...
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Στην περίπτωση που έχετε ένα δικάναλο σετάπ, και επιθυμείτε πραγματικά να βελτιώσετε ουσιαστικά την αναπαραγωγή, τα βήματα είναι τα εξής:

1. Τρίγωνο ακρόασης όχι πανοράματος
2. Να φύγει το τραπεζάκι ανάμεσα σε σας και τα ηχεία
3. Μειώστε την απόσταση ακρόασης
4. Βελτιώστε την τοποθέτηση των ηχείων, με βάση τα boundaries του χώρου και τις πρώτες ανακλάσεις
5. Ο καναπές να φύγει από τον τοίχο
6. Διάχυση. Να μπει.
7. Προμηθευτειτε σαμπ. Αδιάφορο μου είναι τι απόκριση έχουν τα ηχεία σας. Πάρτε σαμπ. Όχι ένα, δε θέλω χαζά... Όχι της πλάκας... Ανάλογα των κυρίως ηχείων. Τυπικά, οφείλουν τα σαμπ να κοστίζουν περισσότερο από τα κυρίως ηχεία..
8. Βάλτε ισοσταθμιση χώρου, DSP. Αρκετά κράτησε ο χαβαλές του αγνού παρθένου ήχου..
9. Τώρα έφτασε η ώρα να πάρετε κεντρικό ηχείο.
10. Ξεκινήστε να διαβάζετε το θρεντ αυτό.

:drinks:
[DOUBLEPOST=1557221355][/DOUBLEPOST]
Τα σέβη μου. :drinks:

Η πρωτοβουλία του νήματος είναι ακριβώς αυτή. ;)
Μέχρι το 5, κουτσά στραβά το έχω. Για το 6, δυστυχώς δεν μπορώ να γεμίσω το σαλόνι με διαχύτες ( μου φαίνεται όμως εύκολο να τους φτιάξω και ίσως μπορέσω να βάλω σε μερικά σημεία αν τους "μασκαρέψω" σε έργα τέχνης ). Απο το 7 και μετά, η παντόφλα πάει σύννεφο. :p
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Έρχεται λοιπόν ο φίλτατος Κώστας και μας πιπιλάει τα αυτιά για upmixing του δικάναλου και άλλα τέτοια. Οπότε το ψάχνω λίγο, βρίσκω τα κατάλληλα plugins για τον αγαπημένο μου Foobar2000 player και λέω "Υπάρχει το 5.1 στο home cinema. Δεν πάω να ακούσω περί τίνος πρόκειται;" Όπερ και εγένετο!
Πράγματι, μετά από λίγο (αφού έγιναν κάποιες δοκιμές με διαφορετικά plugins και μικρορυθμίσεις σε αυτό που επικράτησε) άκουσα κι εγώ αυτό που προσπαθεί ο Κώστας να περιγράψει.
Ποια plugins?
 


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Αν θέλετε -που θέλετε -αλλά δεν μπορείετε- τρισδιάστατο ήχο και είδωλα (σε σαλόνι), πάρτε αυτά.-
Ο φλωρος μενει σε σπιτι 50 εκατ. ευρω, εχει ηχοσυστημα 2 εκατ. ευρω και η γκομενα του κανει δωρο cd των 10 ευρω. Και είναι και βλακας που νομιζει ότι το τσακ οφείλεται στο δισκακι και όχι στην ηχογραφηση. Και είναι και τσιπης που επιστρεφει το δισκακι να παρει καινουριο….δεν ξερω δεν με πειθει η διαφημιση..:D:D
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Στην περίπτωση που έχετε ένα δικάναλο σετάπ, και επιθυμείτε πραγματικά να βελτιώσετε ουσιαστικά την αναπαραγωγή, τα βήματα είναι τα εξής:

1. Τρίγωνο ακρόασης όχι πανοράματος
2. Να φύγει το τραπεζάκι ανάμεσα σε σας και τα ηχεία
3. Μειώστε την απόσταση ακρόασης
4. Βελτιώστε την τοποθέτηση των ηχείων, με βάση τα boundaries του χώρου και τις πρώτες ανακλάσεις
5. Ο καναπές να φύγει από τον τοίχο
6. Διάχυση. Να μπει.
7. Προμηθευτειτε σαμπ. Αδιάφορο μου είναι τι απόκριση έχουν τα ηχεία σας. Πάρτε σαμπ. Όχι ένα, δε θέλω χαζά... Όχι της πλάκας... Ανάλογα των κυρίως ηχείων. Τυπικά, οφείλουν τα σαμπ να κοστίζουν περισσότερο από τα κυρίως ηχεία..
8. Βάλτε ισοσταθμιση χώρου, DSP. Αρκετά κράτησε ο χαβαλές του αγνού παρθένου ήχου..
9. Τώρα έφτασε η ώρα να πάρετε κεντρικό ηχείο.
10. Ξεκινήστε να διαβάζετε το θρεντ αυτό.

:drinks:
[DOUBLEPOST=1557221355][/DOUBLEPOST]
Τα σέβη μου. :drinks:

Η πρωτοβουλία του νήματος είναι ακριβώς αυτή. ;)
Συμφωνώ σε όλα, αλλά,
Το Νο 8 είναι όλα τα λεφτά!!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
βλέπω η προσπάθεια εντείνεται αρκετά... επιμένω να αλλάξετε τον τίτλο . "Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί" με το "Μια επιδέξια προσπαθεία να περάσουμε απο δικάναλο σε πολυκάναλο άκουσμα...ή κάπως έτσι. :D

Αν θέλετε -που θέλετε -αλλά δεν μπορείετε- τρισδιάστατο ήχο και είδωλα (σε σαλόνι), πάρτε αυτά.-
Αν ήθελα να δώσω ένα σκασμό λεφτά για 2ch Audio θα έβγαζα 90.000€ και θα έπαιρνα 2 τέτοια και με τα ρέστα από τα MBL θα σκεφτόμουν αν άξιζε να τα κάνω 5 αντί για 2 τα B&O 90.
Mετα θα έκανα ένα demo στους ιδιοκτήτες MBL συστημάτων με την προϋπόθεση ούτε δεν έχω καμία ευθύνη για την αυτοκτονία τους. :roflmao:

base-bangandolufsenspeaker-5.jpg
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.714
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top