Περί καλωδίων ρεύματος

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Η κύρια διαφορά θα ήταν ότι το αποτέλεσμα θα μπορούσε να το ακούσει μόνο κάποιος που βρισκόταν στον χώρο. Ενώ τώρα ( ψήστε τους ), δεν αποκλείεται να το ακούσει οποιοσδήποτε. Αν και... Επειδή ο Λέανδρος έχει ολοκληρωμένο ενισχυτή, δεν το αποκλείω να πέρναγε και απο τον ενισχυτή στην ενδεχόμενη εγγραφή. Λογικότατο το βρίσκω. Επιμένω, ψήστε τους!
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Καλα,αλλαχτε καλωδιο σε ενεργο και μιλαμε μετα...
Η αντισταση εισοδου,τσοκ κλπ πιθανα φιλτρα στην εισοδο του ενισχυτικου σταδιου,ητε αυτο ειναι μερος ενεργου ητε ξεχωριστου ενισχυτη κρινει το μεγεθος της αλλαγης,καμια σχεση με ποιοτητες τιμες,εξομαλυνσεις κλπ
Το ειχα ξαναπει το επαναλαμβανω,κανεις δεν ισχυριστηκε οτι δεν υπαρχουν αλλαγες,ουτε και δεν αναγνωρισε την αξια ισοσταθμισης.
Τα περι φροντιδας χωρου δεν ειναι για ολους οποτε η οποια προσπαθεια αλλαγων χωρις να χανεται το μετρο καλως και γινεται.
Η καλυτερη επιλογη χωρις να επεμβει αισθητικα στο χωρο του ειναι η επιλογη ενος καταλληλου προ ...
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Το θέμα εχει λυθεί εδώ και πολλά ποστ.
ΟΛΑ έχουν τον ρόλο τους στην αλυσίδα.
Το να παίζεις με καλώδια ρεύματος σε οικιακό χώρο ειναι σαν να βάζεις κρέμα χεριών στον ημιπεθαμενο απο τροχαίο.(ear speaking...)
Ποσό ποιο απλά;
Σας τα είπε ο blue για τα θέματα του χώρου, σας εξήγησε ο bhut γιατι δεν μπορείτε να μιλάτε για διάφορες χαμηλά με βάση αυτά που άκουσε ο blue εσείς εκεί.... κρέμα χεριών.
Έτσι λοιπόν μπορείτε να πασαλειβετε όλη μέρα τον ασθενή σας, ΔΕΝ θα γίνει καλα.
ΑΥΤΟ όμως ειναι το βασικό θέμα εγωισμού. Δεν θα το παραδεχτείτε ποτέ και θα συνεχίσετε το πασαλειμμα και την τράμπα.
Over and out.

Θα σου πω… πόσο πιο απλά !

1. Τον οικιακό σου χώρο εάν θές να τον κάνεις καρνάβαλο (στα μάτια των άλλων) είναι δικό σου θέμα.
Οφείλεις όμως να σεβαστείς τους πιθανούς συγκάτοικους ή επισκέπτες σ’ αυτό.
2. Οποιος τροφοδοτεί “απαιτητικό δικάναλο τελικό” με αφρόντιστο καλώδιο, μου θυμίζει κάτι που λέει ένας φίλος,


<< Ο Ελληνας περνάει με την Mercedes, σου χαμογελάει και δεν έχει δόντια,
.....έχει τηλ. των 700e και σου λέει… θα σου κάνω αναπάντητη>>.


Το θέμα με τα καλώδια τροφοδοσίας έχει λυθεί εδώ και πολλά Χρόνια !
.
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Θα σου πω… πόσο πιο απλά !

1. Τον οικιακό σου χώρο εάν θές να τον κάνεις καρνάβαλο (στα μάτια των άλλων) είναι δικό σου θέμα.
Οφείλεις όμως να σεβαστείς τους πιθανούς συγκάτοικους ή επισκέπτες σ’ αυτό.
2. Οποιος τροφοδοτεί “απαιτητικό δικάναλο τελικό” με αφρόντιστο καλώδιο, μου θυμίζει κάτι που λέει ένας φίλος,


<< Ο Ελληνας περνάει με την Mercedes, σου χαμογελάει και δεν έχει δόντια,
έχει τηλ. των 700e και σου λέει… θα σου κάνω αναπάντητη>>.

.
Σε αυτό με την αναπάντητη θα σταθώ. Να'ξερες πόσοι καλούσαν στο τηλεφωνικό κέντρο εταιρείας κινητής τηλεφωνίας που δούλευα παλιά, είχαν το iPhone τελευταίο μοντέλο και το είχαν με κάρτα ( αρκετοί και χωρίς υπόλοιπο μέσα )... Αλλά... Το iPhone πάνω στο τραπέζι για το εφέ!
 


Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Σκέφτομαι όμως το άλλο ( και γι'αυτό είδα με άλλο μάτι τα περί χώρου ). Έστω ότι δίνουμε ένα σκασμό λεφτά και χώνουμε το κατάλληλο καλώδιο όπου χρειάζεται, φέρνουμε το σύστημα σε μια καλή κατάσταση απόδοσης, αλλά σε ένα μη φροντισμένο χώρο. Έστω ότι χρειάζεται να αλλάξουμε χώρο, σπίτι. Τότε δεν πάμε στο φτου κι απ'την αρχή, αφού το σύστημα θα είναι τιουναρισμένο για τον προηγούμενο αφρόντιστο χώρο...? Αντίθετα, αν ένας χώρος είναι φροντισμένος, το σύστημα τιουναριστεί σε αυτόν τον χώρο και μετά πάμε σε άλλο - πάλι φροντισμένο - χώρο, τα χαρακτηριστικά δεν θα παραμείνουν τα ίδια; Θα μου πείτε, πόσοι σκοπεύουμε να αλλάξουμε σπίτι, συμβαίνουν κι αυτά όμως. Δεν χτίζουμε σε σαθρά θεμέλια όταν ο χώρος είναι αλλού γι'αλλού...? Μη το πάμε τόσο μακριά. Στήνουμε το σύστημα στο σαλόνι μας και μας τη βαράει να αλλάξουμε διακόσμηση και έπιπλα. Δεν θα αλλάξει και ο ήχος?
( περιγράφω τους λόγους για τους οποίους άρχισα να σκέφτομαι σοβαρά τη περιποίηση του χώρου, σε ανεκτά πλαίσια πάντα ).
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.867
Σκέφτομαι όμως το άλλο ( και γι'αυτό είδα με άλλο μάτι τα περί χώρου ). Έστω ότι δίνουμε ένα σκασμό λεφτά και χώνουμε το κατάλληλο καλώδιο όπου χρειάζεται, φέρνουμε το σύστημα σε μια καλή κατάσταση απόδοσης, αλλά σε ένα μη φροντισμένο χώρο. Έστω ότι χρειάζεται να αλλάξουμε χώρο, σπίτι. Τότε δεν πάμε στο φτου κι απ'την αρχή, αφού το σύστημα θα είναι τιουναρισμένο για τον προηγούμενο αφρόντιστο χώρο...? Αντίθετα, αν ένας χώρος είναι φροντισμένος, το σύστημα τιουναριστεί σε αυτόν τον χώρο και μετά πάμε σε άλλο - πάλι φροντισμένο - χώρο, τα χαρακτηριστικά δεν θα παραμείνουν τα ίδια; Θα μου πείτε, πόσοι σκοπεύουμε να αλλάξουμε σπίτι, συμβαίνουν κι αυτά όμως. Δεν χτίζουμε σε σαθρά θεμέλια όταν ο χώρος είναι αλλού γι'αλλού...? Μη το πάμε τόσο μακριά. Στήνουμε το σύστημα στο σαλόνι μας και μας τη βαράει να αλλάξουμε διακόσμηση και έπιπλα. Δεν θα αλλάξει και ο ήχος?
( περιγράφω τους λόγους για τους οποίους άρχισα να σκέφτομαι σοβαρά τη περιποίηση του χώρου, σε ανεκτά πλαίσια πάντα ).
.. ναι γι αυτο το λογο (επειδη μπλεκει) δεν ακουγονται τα καλωδια :)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πω ρε pushtea μου.. Κούρασε το θέμα..
Λοιπόν ας το παραδεχτούμε να τελειώνουμε. Ο Λεανδρος και η ερευνητική του ομάδα απέδειξαν με αδιάβλητο τρόπο και επιστημονική μεθοδολογία που δεν επιδέχεται καμίας κριτικής, την ύπαρξη ξεκαθαρων και άμεσα αντιληπτων, ακόμα και από τον μακαρίτη τον Ludwig, διαφορών κατά την εναλλάξ κριτική ακρόαση και εκτίμηση των εξεταζομενων καλωδίων ρεύματος. Αυτή είναι η άποψή μου και όποιος δεν τη σέβεται είναι κακό παιζάκι...
Αντε τώρα, παμ'παρακάτ...
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Πω ρε pushtea μου.. Κούρασε το θέμα..
Λοιπόν ας το παραδεχτούμε να τελειώνουμε. Ο Λεανδρος και η ερευνητική του ομάδα απέδειξαν με αδιάβλητο τρόπο και επιστημονική μεθοδολογία που δεν επιδέχεται καμίας κριτικής, την ύπαρξη ξεκαθαρων και άμεσα αντιληπτων, ακόμα και από τον μακαρίτη τον Ludwig, διαφορών κατά την εναλλάξ κριτική ακρόαση και εκτίμηση των εξεταζομενων καλωδίων ρεύματος. Αυτή είναι η άποψή μου και όποιος δεν τη σέβεται είναι κακό παιζάκι...
Αντε τώρα, παμ'παρακάτ...
Όχι, το λες για να μας κάνεις τη χάρη! Δεν σε πιστεύω! ουααααααα!!!
 







P

PMC

Guest
Τα περι φροντιδας χωρου δεν ειναι για ολους οποτε η οποια προσπαθεια αλλαγων χωρις να χανεται το μετρο καλως και γινεται.

Πάντως πιο εύκολα αλλάζεις ένα καλώδιο που δεν φαίνεται παρά γεμίζεις το σαλόνι φελιζόλ....
Αν και το τι είναι όμορφο για τον κάθε ένα είναι υποκειμενικό. Άλλος βλέπει φελιζόλ και γουστάρει και άλλος τεράστια Ηχεια και προσβάλλεται η αισθητική του....τι να πεις?
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εγώ με τα ενεργά Genelec τί καλώδιο ρεύματος λέτε να μου έχει βάλει η εταιρεία; Κι αν τα έχω σε πολύπριζο που "δεν κάνει"; Θεέ μου τί ακούω τόσο καιρό!
ακούς πολύ λιγότερα απ ΄ ότι μπορούν να παίξουν τα genelec σου :) :) ...
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.851
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top