Περί καλωδίων ρεύματος

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
To ποτενσιόμετρο μπορεί να μην το πειράζατε, αλλά εφόσον δεχόμαστε οτι τα καλώδια ρεύματος ακούγονται, τότε αποκλείεται να έχει μεταβληθεί η ένταση; Εφόσον δεν υπάρχει το ίδιο υλικό κτλ κτλ, θα είναι και διαφορετική η αντίσταση, σωστά; Αυτό δεν μπορεί να επηρεάσει το SPL έχοντας κρατήσει σταθερή τη θέση του ποτενσιόμετρου; Μπλέξαμε!
εμ τι λέμε τόσες φορές! Άλλο καλώδιο ρεύματος, άλλος ήχος! Αλλά είπαμε..δε μετράει..δεν τις ακούσαμε! ...τις φανταστήκαμε!:D:D
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τίποτις δεν πρέπει να πηγαίνει χαμένο!!!:D:D:p:p
Μου θυμίζει ένα τραγούδι των Magic de spell. "ΣΤαγόοοονα (δάκρυ) μη πάει χαμένη, είναι ενέργεια, ηλεκτρική". Έδωσε κάργα μεγαβάτ ο άτιμος ο dirty Harry.
[DOUBLEPOST=1557398190][/DOUBLEPOST]
3. To ποτενσιόμετρο μπορεί να μην το πειράζατε, αλλά εφόσον δεχόμαστε οτι τα καλώδια ρεύματος ακούγονται, τότε αποκλείεται να έχει μεταβληθεί η ένταση; Εφόσον δεν υπάρχει το ίδιο υλικό κτλ κτλ, θα είναι και διαφορετική η αντίσταση, σωστά; Αυτό δεν μπορεί να επηρεάσει το SPL έχοντας κρατήσει σταθερή τη θέση του ποτενσιόμετρου; Μπλέξαμε! Νομίζω οτι θα ήταν σημαντικό να έχετε κάποιες μετρήσεις γι αυτό. Και ακόμη σημαντικότερο θα ήταν να έχετε ένα λαπτοπ και μικρόφωνο και να βλέπετε αν επηρεάζονται συχνότητες παίζοντας ένα κομμάτι τραγουδιού.
3α. Δεν είμαι προς το νότο να πεταχτώ έτσι εύκολα!
To υλικό που ακούσαμε ήταν ακριβώς το ίδιο. Το ίδιο τραγούδι στο ίδιο σημείο του ποτενσιόμετρου ( και όντως, ο Blues επέμενε να είμαστε 100% σίγουροι ότι ήταν στο ίδιο σημείο. Εξ'αρχής μάλιστα έθεσε αυτόν τον κανόνα, το ποτενσιόμετρο πάντα στο ίδιο σημείο.

Στο Χάρη τον @@δάτο μπήχτη με την τσουπωτήνε κατ' αρχήν. Περιμένουμε τις ιστορίες σας, μπορούμε να κάνουμε και kinkiness poll.



Πού είναι ο γ@μωS; >:(
Εγώ μια ένσταση έχω μόνο: 6 μήνες; ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ?? Διαβάζουν και κορίτσια, αλλιώς θα έλεγα... :p :p :p
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Έχεις κάνει ένα λάθος σ αυτό το thread, νομίζω. Πιστεύεις οτι όσοι "απαξιώνουν" ένα τέτοιο τεστ, δε δέχονται οτι τα καλώδια (ακόμη και του ρεύματος) αφήνουν το αποτύπωμά τους στον ήχο. Δεν είναι αυτό και σου έχουν πει και πάρα πολλά μέλη για ποιόν λόγο διαφωνούν με το όλο θέμα. Κι εγώ λοιπόν, χωρίς να έχω εμπειρία hands-on με καλώδια ρεύματος, δέχομαι τις όποιες διαφορές μπορεί να ακούσατε, οπότε δε θα πρέπει να ειρωνεύεσαι, αν και έχει πλάκα. Δε θίγομαι μην ανησυχείς, αλλά σου λέω πως δεν απαξιώνω το τεστ σας, αλλά παραείναι υποκειμενικό για τα γούστα μου. Όταν μου λες οτι ένα κλιματιστικό ψύχει καλύτερα από ένα άλλο, δε θέλω να μου πεις οτι τέτοιο κρύο δεν το έχεις ξανανιώσει. Θέλω να δω τις καμπύλες απόδοσης ισχύος στις διάφορες θερμοκρασίες και να πω, α ναι όντως υπάρχει διαφορά, γι αυτόν και τούτον τον λόγο.

Έτσι αν ξανακάνετε μάζωξη και να ακούσετε αυτό που θα σας καπνίσει να συγκρίνετε, θα είχε μεγάλη αξία να καταγράψετε ψηφιακώς το αποτέλεσμα κάθε αναπαραγωγής, ώστε να μπορούμε να βγάλουμε και κάποιο συμπέρασμα της προκοπής. Αλλιώς, ΟΚ, ακούσατε διαφορές, τί να το κάνω εγώ αυτό; Ν αρχίσω να ψωνίζω καλώδια στα τυφλά μπας και μου κάτσει αυτό που σηκώνεται ο τραγουδιστής;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Άκυρο, αναφέρεστε σε ηλεκτρικά στοιχεία ενώ εγώ συμπέρανα ότι μιλούσατε για το μουσικό πρόγραμμα.
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Σας παρακολουθώ από το 33 κ έπειτα..:confused:
Τελικά απόφαση βγήκε με τα γκαλώδια..?:thumbsdown:
Ερωτώ γιατί έχω σίγουρα κάπου κάτι Monster Cable ηχείων, κ έλεγα αν μέχρι το μεσημέρι δεν έχει παρθεί απόφαση να τυλιχτώ με δαύτα κ να αυτομολήσω από την ταράτσα..:roflmao:

Δεν τα παρατάμε λέω εγώ κ να βοηθήσουμε την κοπέλα να ξεμπλέξει.?;)

sexycables.jpg
 

A

AKARL

Guest
Σας παρακολουθώ από το 33 κ έπειτα..:confused:
Τελικά απόφαση βγήκε με τα γκαλώδια..?:thumbsdown:
Ερωτώ γιατί έχω σίγουρα κάπου κάτι Monster Cable ηχείων, κ έλεγα αν μέχρι το μεσημέρι δεν έχει παρθεί απόφαση να τυλιχτώ με δαύτα κ να αυτομολήσω από την ταράτσα..:roflmao:

Δεν τα παρατάμε λέω εγώ κ να βοηθήσουμε την κοπέλα να ξεμπλέξει.?;)

View attachment 126045
:superman:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ν αρχίσω να ψωνίζω καλώδια στα τυφλά μπας και μου κάτσει αυτό που σηκώνεται ο τραγουδιστής;
Τραγουδάει κιόλας ο μπαγάσας;
Σας παρακολουθώ από το 33 κ έπειτα..:confused:
Τελικά απόφαση βγήκε με τα γκαλώδια..?:thumbsdown:
Ερωτώ γιατί έχω σίγουρα κάπου κάτι Monster Cable ηχείων, κ έλεγα αν μέχρι το μεσημέρι δεν έχει παρθεί απόφαση να τυλιχτώ με δαύτα κ να αυτομολήσω από την ταράτσα..:roflmao:

Δεν τα παρατάμε λέω εγώ κ να βοηθήσουμε την κοπέλα να ξεμπλέξει.?;)

View attachment 126045
Ωωωω,ρε κάτι ακροδέκτεςςςςςςςςςςς!!!!!
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ μια ένσταση έχω μόνο: 6 μήνες; ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ?? Διαβάζουν και κορίτσια, αλλιώς θα έλεγα... :p :p :p
Τότε ρε την βρήκα μποσικη..
Είχε σχέση πιο πριν και μάλιστα σοβαρή. Πήγαινε για γάμο και στράβωσε στο παρά πέντε. Οπότε κάποιος έπρεπε να την παρηγορησει.. Ήμουν και εγώ φρεσκοδιαζευγμενος τότε... Εε ωριμασαν οι συνθήκες που λένε και στο κόμμα.. :D
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τότε ρε την βρήκα μποσικη..
Είχε σχέση πιο πριν και μάλιστα σοβαρή. Πήγαινε για γάμο και στράβωσε στο παρά πέντε. Οπότε κάποιος έπρεπε να την παρηγορησει.. Ήμουν και εγώ φρεσκοδιαζευγμενος τότε... Εε ωριμασαν οι συνθήκες που λένε και στο κόμμα.. :D
Α, έτσι αλλάζει το πράγμα. Ανακαλώ! Εύγε!
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Τότε ρε την βρήκα μποσικη..
Είχε σχέση πιο πριν και μάλιστα σοβαρή. Πήγαινε για γάμο και στράβωσε στο παρά πέντε. Οπότε κάποιος έπρεπε να την παρηγορησει.. Ήμουν και εγώ φρεσκοδιαζευγμενος τότε... Εε ωριμασαν οι συνθήκες που λένε και στο κόμμα.. :D
Εξόχως περιζήτητο είναι να έχει "δεκτικό υποδοχέα" η σύντροφος φίλε χάρι..!;)
Ως εκ τούτου εφάνης τυχερός8-)
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Τότε ρε την βρήκα μποσικη..
Είχε σχέση πιο πριν και μάλιστα σοβαρή. Πήγαινε για γάμο και στράβωσε στο παρά πέντε. Οπότε κάποιος έπρεπε να την παρηγορησει.. Ήμουν και εγώ φρεσκοδιαζευγμενος τότε... Εε ωριμασαν οι συνθήκες που λένε και στο κόμμα.. :D
:idk:
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Έχεις κάνει ένα λάθος σ αυτό το thread, νομίζω. Πιστεύεις οτι όσοι "απαξιώνουν" ένα τέτοιο τεστ, δε δέχονται οτι τα καλώδια (ακόμη και του ρεύματος) αφήνουν το αποτύπωμά τους στον ήχο. Δεν είναι αυτό και σου έχουν πει και πάρα πολλά μέλη για ποιόν λόγο διαφωνούν με το όλο θέμα. Κι εγώ λοιπόν, χωρίς να έχω εμπειρία hands-on με καλώδια ρεύματος, δέχομαι τις όποιες διαφορές μπορεί να ακούσατε, οπότε δε θα πρέπει να ειρωνεύεσαι, αν και έχει πλάκα. Δε θίγομαι μην ανησυχείς, αλλά σου λέω πως δεν απαξιώνω το τεστ σας, αλλά παραείναι υποκειμενικό για τα γούστα μου. Όταν μου λες οτι ένα κλιματιστικό ψύχει καλύτερα από ένα άλλο, δε θέλω να μου πεις οτι τέτοιο κρύο δεν το έχεις ξανανιώσει. Θέλω να δω τις καμπύλες απόδοσης ισχύος στις διάφορες θερμοκρασίες και να πω, α ναι όντως υπάρχει διαφορά, γι αυτόν και τούτον τον λόγο.

Έτσι αν ξανακάνετε μάζωξη και να ακούσετε αυτό που θα σας καπνίσει να συγκρίνετε, θα είχε μεγάλη αξία να καταγράψετε ψηφιακώς το αποτέλεσμα κάθε αναπαραγωγής, ώστε να μπορούμε να βγάλουμε και κάποιο συμπέρασμα της προκοπής. Αλλιώς, ΟΚ, ακούσατε διαφορές, τί να το κάνω εγώ αυτό; Ν αρχίσω να ψωνίζω καλώδια στα τυφλά μπας και μου κάτσει αυτό που σηκώνεται ο τραγουδιστής;
προφανώς φίλτατε κάπου έχεις μπλεχτεί..
δε δικαιολογείται αλλιώς ή τοποθέτηση σου ότι εγώ είμαι ο είρωνας του θρέντ!
Κι αν έχω ακούσει εδώ για τα καλώδια..
Ας πάμε όμως στην ουσία, αν έχεις παρακολουθήσει εξ αρχής το νήμα, θα είδες ότι περίπου 15 μέρες πριν το συγκριτικό, άρχισα να προσκαλώ οποιονδήποτε θέλει να παραστεί...
Η πρόσκληση επαναλείφθηκε από μέρους μου τουλάχιστον άλλες 7 φορές γενικά, όσο και ειδικότερα σε συγκεκριμένα μέλη με γνωστές τις αντιρήσεις τους επί της ηχητικής επιρροής των καλωδίων τροφοδοσίας...
επίσης τουλάχιστον στις 5 από αυτές τις προσκλήσεις ζήτησα να παρευρεθεί κάποιος gadgetάκιας .συμφορουμίτης για να καταγράψουμε ψηφιακά τις διαφορές
Μάντεψε τώρα..σωστά!
Κανείς μα κανείς από τους δηλωμένους αντιρρησίες καλωδίων δεν ήρθε!,
ούτε λόγος φυσικά για αντίστοιχη διοργάνωση δοκιμής καλωδίων τροφοδοσίας σε δικό τους χώρο, με δικά μας καλώδια και κοινή συμμετοχή ατόμων κι απ τις δύο πλευρές με όποια μέθοδο θέλουν!
όμως, ο καθείς εξ αυτών, είχε άποψη για το πως θα το κάνουμε,
με ποιά τραγούδια θα το κάνουμε,
με το ότι δεν είναι δυνατόν να ακούσουμε σωστά τα καλώδια επειδή είναι..αφρόντιστος ο χώρος,
ότι πρέπει να φταίει η τριφοδοσία του phono ενώ αν το τεστ γίνοταν με ενεργά ηχεία δε θα είχαμε διαφοροποίηση στον ήχο γιατί το κύκλωμα τροφοδοσίας είναι ανώτερο από του phono,
ότι ενώ όπως θα διάβασες έγιναν min 40-50 εναλλαγές καλωδίων, ΟΛΟΙ οι παρευρισκόμενοι, σε ποσοστό 100% αντιλαμβάνοταν τις διαφορές, διαφορές δεν ..υπήρχαν!,
ότι οι διαφορά στις αρμονικές και το τρόπο που μας έκαναν να γυρίζουμε το κεφάλι από το ¨μαυράκι¨στα επώνυμα δεν ήταν αρμονικές, αλλά πιθανή ηχητική ¨βρωμιά¨του αφρόντιστου χώρου,
ότι δεν ακούσαμε διαφορές αλλά τις φανταστήκαμε (θυμίζω 100% συμφωνία 4 ατόμων σε 40-50 εναλλαγές, στατιστικό πέραν πάσης αμφιβολίας!),
ότι δε δοκιμάσαμε στον ενισχυτή (υπόψη στα ενισχυτικά η διαφορά είναι ακόμη μεγαλύτερη),
ότι τις ακούσαμε επειδή δεν ήταν blind ενώ ήδη διοργανώνετε άλλο ένα συγκριτικό από το φίλο blues που έχει ο χώρος του αυτή τη δυνατότητα(όπως πιθανώς μάντεξες:), ενοείται ούτε σ'αυτό έχει δηλώσει κάποιος ¨από την άλλη πλευρά" συμμετοχή εδώ και 6 μέρες!),
ότι τα κομμάτια που ακούσαμε ήταν λίγα,..αλλά και από καποιον άλλο πολλά,
ότι. ναι, ακούσατε διαφορές!, αλλά τι διαφορές ήταν αυτές?, πως αποδεικνύεται ότι τις ακούσαμε?
ποιά είναι η τεχνική ανάλυση που να εξηγεί γιατί ακούσαμε..αν ακούσαμε διαφορές,
πως έχουν κατασκευαστεί τα καλώδια αυτά που δίνουν το χαρακτήρα τους στον ήχο?,
ότι...αν τ ακούγαμε όχι σε δικάναλο, αλλά σε πολυκάναλο δε θα υπήρχαν διαφορές(εντελώς ανάποδο δλδ απ΄ότι πραγματικά συμβαίνει, μιας κι οποίος δει προσεκτικά τις φωτό απ το σαλόνι μου θα δει ότι έχω και πολυκάναλο setup με ..την ίδια ηχητική διαφοροποίηση!,
ότι...ότι...ότι..ούτε μπορώ να θυμιθώ τι άλλο κουλό άκουσα!
Δεν ειρωνεύομαι κανένα!
Το στρουθοκαμηλισμό, τη ξερολίαση και το παντογνωστισμό δε χωνεύω!
Τώρα έγινα κατανοητός ή όχι φίλε μου konnos:)??
 
Last edited:

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Τι θε ρε χαμένε?
Ελεύθερο παιδί ήμανε τότενες..δεν είχα ακόμα γνωρίσει την άλλη..:p
Καλά.... Αυτό το λες εσύ..... Άσε να βάλω εγώ τις ημερομηνίες κάτω και θα σου πω....... :p
Αν και σε σώζει το γεγονός ότι ήταν ώριμες οι συνθήκες....
Θέλω και λεπτομέρειες..... :D
Όχι ανατριχιαστικές όμως..... o_O
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
Σας παρακολουθώ από το 33 κ έπειτα..:confused:
Τελικά απόφαση βγήκε με τα γκαλώδια..?:thumbsdown:
Ερωτώ γιατί έχω σίγουρα κάπου κάτι Monster Cable ηχείων, κ έλεγα αν μέχρι το μεσημέρι δεν έχει παρθεί απόφαση να τυλιχτώ με δαύτα κ να αυτομολήσω από την ταράτσα..:roflmao:

Δεν τα παρατάμε λέω εγώ κ να βοηθήσουμε την κοπέλα να ξεμπλέξει.?;)

View attachment 126045
Αλλού αυτά! Εσύ την βυσμάτωσες τη φουκαριάρα και κάνεις τώρα τον ανήξερο :lolsign:
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Μιλάς για μεγαλες διαφορές με ηχεία που έχουν σαφώς διαφορετικό άκουσμα λόγω κατασκευής. Όταν οι διαφορές στενεύουν και μπορεί να είναι 1-5%, είσαι πια σίγουρος ότι ακούς διαφορές;

Όταν κάνατε το τεστ σας, φροντισατε η ενταση να είναι η ίδια μεταξύ τους με ένα μικρόφωνο ή ένα dΒμετρο; Αν όχι, τότε και μόνο η αλλαγή στάθμης θα σε ξεγελάσει. Επίσης τους έκανες κανένα κόλπο και να βάζεις το ίδιο καλώδιο δύο και τρεις φορές μέσα στο τεστ και να δεις τί θα σου πουν;

Απλώς προσπαθείς να δεις το κατά πόσο μπορείς να ξεγελαστείς διότι με μια αλλαγή περιμένεις να ακούσεις διάφορες, τόσο πολύ που στο τέλος τις ακούς.

Επαναλαμβάνω, αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν διάφορες, για να μην παρεξηγηθώ ότι σου είπα ότι δεν τις ακούσατε.
3. To ποτενσιόμετρο μπορεί να μην το πειράζατε, αλλά εφόσον δεχόμαστε οτι τα καλώδια ρεύματος ακούγονται, τότε αποκλείεται να έχει μεταβληθεί η ένταση; Εφόσον δεν υπάρχει το ίδιο υλικό κτλ κτλ, θα είναι και διαφορετική η αντίσταση, σωστά; Αυτό δεν μπορεί να επηρεάσει το SPL έχοντας κρατήσει σταθερή τη θέση του ποτενσιόμετρου; Μπλέξαμε! Νομίζω οτι θα ήταν σημαντικό να έχετε κάποιες μετρήσεις γι αυτό. Και ακόμη σημαντικότερο θα ήταν να έχετε ένα λαπτοπ και μικρόφωνο και να βλέπετε αν επηρεάζονται συχνότητες παίζοντας ένα κομμάτι τραγουδιού.
3α. Δεν είμαι προς το νότο να πεταχτώ έτσι εύκολα!
Έχεις δίκιο και νομίζω το έγραψα αλλά δεν είμαι σίγουρος οπότε θα το ξαναγράψω..
σε μία αλλαγή από ακριβό σε μαύρο ρώτησα τον Λέανδρο αν ακούμε στην ίδια στάθμη, παρόλο που δεν ήμουν στο sweet spot εντόπισα διαφορά στην ένταση. Βασικά υπήρχε η αίσθηση διαφορετικής στάθμης γιατί η ένταση στον ενισχυτή ήταν η ίδια. Λογικό, το κάθε καλώδιο έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά και αυτό επιφέρει και μικροδιαφορές στην ηχητική ένταση λόγω ότι μπορεί να υποβαθμίζει ή να μεγεθύνει κλπ συχνοτικές περιοχές.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.310
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top