Β&W cdm1 σκέψεις για πειράματα

Μηνύματα
137
Reaction score
118

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Οπως φαίνεται έχει άλλο crossover αλλά και άλλο woofer
Ναι, είναι άλλο ηχείο. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο η χειρότερο, αλλά είναι άλλο.
Μην κολλάς με αυτό που έγραψα για τα special edition.
Είναι ένα inside joke.. Δεν το εννοούσα στα σοβαρά.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Δεν έχει σημασία ήταν μια αφορμή να ψάξω για την σπεσιαλ εκδοση.
 


K

kimon

Guest
Αυτό που - εικάζω - θέλεις να κάνεις είναι αλλαγές στο κροσσόβερ του ηχείου,ώστε να αλλάξεις τον ήχο του (η απόκριση βέβαια στα μπάσα εξαρτάται πολύ ΚΑΙ από την τοποθέτηση στον χώρο).Δύο τρόποι υπάρχουν:ο εμπειρικός (με το αυτί) και ο εργαστηριακός (πολλές μετρήσεις,αλλά και ακροάσεις).Για τον εμπειρικό,δες εδώ:https://www.diyaudio.com/forums/multi-way/189847-introduction-designing-crossovers-measurement.html και για τον εργαστηριακό μια ιδέα μπορείς να πάρεις από εδώ: http://www.audioexcite.com/?page_id=6070
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν έχει πάντως λογική να κανιβαλίσουμε ένα ηχείο ,αν δεν έχουμε πρώτα λύσει θέματα οδήγησης και τοποθέτησής του στον χώρο.
Είσαι σίγουρος πως τα έχεις λύσει?
Για το "χρωματισμό" που λες χαμηλά ,αποκλείεις να βάζει και η λάμπα το χεράκι της?
 

K

kimon

Guest
Υπάρχει βέβαια και ο τρίτος δρόμος,η φυγή προς τα εμπρός, δηλαδή νέο ηχείο (ή και ενισχυτής).
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
Τα CDM 1 είναι δείγμα τυπικού Αγγλικού καλού ήχου της εποχής τους,που λόγο λάμπας το χαρακτηριστικό τους θαμπό άκουσμα γίνεται ποιο έντονο, από τον λαμπατο ενισχυτή σου. Είναι δύσκολο ηχείο σε φορτίο για τον ενισχυτή σου και σίγουρα θα καθάριζε με έναν καλό τρανζιστορατο ενισχυτή τύπου rotel. Τα ειχα με συνδιασμό rotel 980 προ και τελικού και κελαηδούσαν,αλλά ήταν απόλυτα σε ηχογραφήσεις. Τα ειχα δοκιμάσει και με Nad τελικό και ήταν χειρότερο το αποτελεσμα,από ότι με τον rotel.Με τι καλώδια είναι συνδεδεμένα τα ηχεία με τον ενισχυτή σου;
 

P

PMC

Guest
Ναι, είναι άλλο ηχείο. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο η χειρότερο, αλλά είναι άλλο.
Μην κολλάς με αυτό που έγραψα για τα special edition.
Είναι ένα inside joke.. Δεν το εννοούσα στα σοβαρά.

Κακος.....
Τουλάχιστον παραδέξου ότι σου αρέσει αυτό που ακούς ....η δεν σου αρέσει?
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κακος.....
Τουλάχιστον παραδέξου ότι σου αρέσει αυτό που ακούς ....η δεν σου αρέσει?
Δε σε πιάνω Jio μου.
Εγώ είπα πως το CDM 1 και το CDM 1 SE είναι δυο διαφορετικά ηχεία..
Πού διαφωνείς?
 

P

PMC

Guest
Δεν τα δίνεις στον @leandros να στα κάνει special edition? :p

Νόμιζω πως θα ήταν σωστό να το προτείνεις αυτό στα σοβαρά....αν βέβαια ακούς καλά από τα δικά σου.

Αν και για τον φιλο που άνοιξε το θέμα μάλλον με πρόβλημα χώρου μοιάζει ...
 

K

kimon

Guest
Ε,εφ'όσον δεν ακούστηκε ακόμα,το λέω εγώ: "Πάρε ενεργά"! (Η δωδεκάτη εντολή.Η ενδεκάτη λέει "Ου μπλέξεις" με ματσαρίσματα, καλώδια,μόντες και λοιπά αγχωτικομαζοχιστικά παίγνια,καθ'ότι η ζωή είναι μικρή και το μέλλον αόρατον - και κάποτε και αιφνιδιαστικό)
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Η απλή έκδοση του ηχείου cdm1 έχει πρώτης τάξης κροσόβερ στο woofer (ένα σκέτο πηνίο) και τρίτης στο tweeter, κάνοντας χρήση ηλεκτρολυτικών (βλέπε χαμηλής ποιότητας) πυκνωτών.
Η ειδική του έκδοση έχει δεύτερης τάξης στο woofer (πηνίο και πυκνωτή) και η ποιότητα των πυκνωτών στο tweeter είναι σαφώς ανεβασμένη, φορώντας ΜΚΤ.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Νόμιζω πως θα ήταν σωστό να το προτείνεις αυτό στα σοβαρά....αν βέβαια ακούς καλά από τα δικά σου.
Κατ' αρχήν το δικό μου ηχείο ,όταν βγήκε από το εργοστάσιο ήταν το cdm 7se. Τώρα θα σε γελάσω..:D
Ως προς την πιθανή βελτίωση που έγινε:
α) δεν έχω εικόνα από το απείραχτο για να συγκρίνω (λιγότερο σημαντικό)
β)δεν γνωρίζω αν το ηχείο και το κρος λειτουργούν εντός των τιμών και προδιαγραφών του κατασκευαστή (πολύ σημαντικό).
Άρα ,αν το πρότεινα στα σοβαρά ,δε θα ήμουν σοβαρός...;)
Κατά τα άλλα ,μου αρέσει όπως παίζει ,αλλά αυτή είναι μια άχρηστη πληροφορία για τον φίλο εδώ ,καθώς μιλάμε για την υποκειμενική εκτίμησή μου για ένα άλλο ηχείο (ίδιας εταιρείας και κοντινής σειράς ,αλλά άλλο) ,για ένα άλλο σύστημα ,σε έναν άλλο χώρο.
Οπότε από το να προτείνω στον φίλο λύσεις με πιθανότητες επιτυχίας όσες του τζόκερ ,θα προτιμήσω να του πω πως
μάλλον με πρόβλημα χώρου μοιάζει ...
Ή και οδήγησης..
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Τα CDM 1 είναι δείγμα τυπικού Αγγλικού καλού ήχου της εποχής τους,που λόγο λάμπας το χαρακτηριστικό τους θαμπό άκουσμα γίνεται ποιο έντονο, από τον λαμπατο ενισχυτή σου. Είναι δύσκολο ηχείο σε φορτίο για τον ενισχυτή σου και σίγουρα θα καθάριζε με έναν καλό τρανζιστορατο ενισχυτή τύπου rotel. Τα ειχα με συνδιασμό rotel 980 προ και τελικού και κελαηδούσαν,αλλά ήταν απόλυτα σε ηχογραφήσεις. Τα ειχα δοκιμάσει και με Nad τελικό και ήταν χειρότερο το αποτελεσμα,από ότι με τον rotel.Με τι καλώδια είναι συνδεδεμένα τα ηχεία με τον ενισχυτή σου;
Συμφωνώ ως προς το τυπικό καλό Αγγλικό ηχείο της εποχής, όχι όμως και στο ότι είναι δύσκολο φορτίο. Έχει χαμηλή ευσαισθησία αλλά η εμπέδηση δεν πέφτει κάτω απο 5 ohm. Η αλήθεια είναι πως δεν ψάχνω συσκευές για να παίξουν καλά τα b&w αλλά τρόπους να τα κάνω να παίξουν καλά με τον εξοπλισμό μου. Για καλώδια έχω δοκιμάσει δικά μου diy καλής ποιότητας έως και φτηνά monster, σε διπλοκαλωδίωση και μη. Όσο για τον χώρο μου που λένε κάποιοι είναι ελαφρώς φροντισμένος και έχω πειραματιστεί πολύ με τις θέσεις των ηχείων
[DOUBLEPOST=1557408475][/DOUBLEPOST]
Η απλή έκδοση του ηχείου cdm1 έχει πρώτης τάξης κροσόβερ στο woofer (ένα σκέτο πηνίο) και τρίτης στο tweeter, κάνοντας χρήση ηλεκτρολυτικών (βλέπε χαμηλής ποιότητας) πυκνωτών.
Η ειδική του έκδοση έχει δεύτερης τάξης στο woofer (πηνίο και πυκνωτή) και η ποιότητα των πυκνωτών στο tweeter είναι σαφώς ανεβασμένη, φορώντας ΜΚΤ.
Η αλλαγές στο κρος είχαν ουσιαστικο αποτέλεσμα ή ήταν απλώς για λόγους 'special edition' ? Πως ανταποκρίθηκε το ηχείο?
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Ε,εφ'όσον δεν ακούστηκε ακόμα,το λέω εγώ: "Πάρε ενεργά"! (Η δωδεκάτη εντολή.Η ενδεκάτη λέει "Ου μπλέξεις" με ματσαρίσματα, καλώδια,μόντες και λοιπά αγχωτικομαζοχιστικά παίγνια,καθ'ότι η ζωή είναι μικρή και το μέλλον αόρατον - και κάποτε και αιφνιδιαστικό)
Γράφτηκε, δεν παρακολουθείς.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Καλημέρα σε όλους.

Έχω στην κατοχή μου το γνωστό ζευγάρι ηχείων βάσης της B&W CDM1. Ένα όντως αξιόλογο ηχείο παρόλα τα χρονάκια του.

Τα ηχεία μου βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση, τα μεγάφωνα έχουν επισκευαστεί και οι καμπίνες δεν έχουν φθορές. Κάτι όμως δεν μ αρέσει.....

Το δυνατό σημείο των ηχείων είναι ξεκάθαρα η μεσαία περιοχή, οι ανδρικές φωνές έχουν όγκο ενώ όργανα όπως ακουστική κιθάρα έχουν φυσικότητα. Στις χαμηλές υπάρχει ένα έντονο τόνισμα σε σημείο που προτιμώ το κλείσιμο του bass reflex με τα σφουγγάρια. Αυτό αν και βελτιώνει την κατάσταση δεν εξαφανίζει τον χρωματισμό στις χαμηλές. Οι δε υψηλές έχουν μια θαμπάδα για τα δικά μου γούστα

Με αυτά λοιπόν τα δεδομένα αναρωτιέμαι εάν θα άξιζε τον κόπο και τα χρήματα κάποιου είδους αναβάθμιση που θα έφερνε πιο κοντά στα γούστα μου τα συγκεκριμένα ηχεία.

Να προσθέσω πως είναι η απλή έκδοση του CDM1 και το crossover είναι αυτό της φωτογραφίας. Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ
και μόνο μια αλλαγή στους πυκνωτές να κάνεις με mkp ίδιας χωρητικότητας με αυτούς που έχει στα 250v και πάνω σε visaton, mundorf, jensen (ανάλογα τη τσέπη σου) θα κερδίσεις σίγουρα σε ανάλυση κι αέρα ψηλά, και πιο ελεγχόμενο και στακάτο μπάσο;)
[DOUBLEPOST=1557409487][/DOUBLEPOST]
Δεν έχει πάντως λογική να κανιβαλίσουμε ένα ηχείο ,αν δεν έχουμε πρώτα λύσει θέματα οδήγησης και τοποθέτησής του στον χώρο.
Είσαι σίγουρος πως τα έχεις λύσει?
Για το "χρωματισμό" που λες χαμηλά ,αποκλείεις να βάζει και η λάμπα το χεράκι της?
εσύ είσαι τυχερός! το πήρες έτοιμο το ζευγαράκι σου!:)
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
και μόνο μια αλλαγή στους πυκνωτές να κάνεις με mkp ίδιας χωρητικότητας με αυτούς που έχει στα 250v και πάνω σε visaton, mundorf, jensen (ανάλογα τη τσέπη σου) θα κερδίσεις σίγουρα σε ανάλυση κι αέρα ψηλά, και πιο ελεγχόμενο και στακάτο μπάσο;)
Το κρατάω ως μια επιλογή
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top