Β&W cdm1 σκέψεις για πειράματα



K

kimon

Guest
και μόνο μια αλλαγή στους πυκνωτές να κάνεις με mkp ίδιας χωρητικότητας με αυτούς που έχει στα 250v και πάνω σε visaton, mundorf, jensen (ανάλογα τη τσέπη σου) θα κερδίσεις σίγουρα σε ανάλυση κι αέρα ψηλά, και πιο ελεγχόμενο και στακάτο μπάσο;)
[DOUBLEPOST=1557409487][/DOUBLEPOST]
εσύ είσαι τυχερός! το πήρες έτοιμο το ζευγαράκι σου!:)
Να ρωτήσω (καλή τη πίστει) πώς γίνεται η αλλαγή των πυκνωτών να βελτιώσει τα μπάσα στο συγκεκριμένο ηχείο,την στιγμή που ο βαθυπερατός (low-pass) κλάδος του κροσόβερ δεν περιλαμβάνει πυκνωτές;
(Όπως έγραψε και ο Petrmeni)
 
Last edited by a moderator:


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Να ρωτήσω (καλη τη πίστει) πώς γίνεται η αλλαγή των πυκνωτών να βελτιώσει τα μπάσα στο συγκεκριμένο ηχείο,την στιγμή που ο βαθυπερατός κλάδος του κροσόβερ δεν περιλαμβάνει πυκνωτές;
(Όπως έγραψε και ο Petrmeni)
sorry, έχεις δίκιο, απάντησα πριν δω καν τις φωτό, νομίζοντας ότι είναι το crossover όπως του se.
Τσίπηδες Άγγλοι!:D
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Η αλλαγές στο κρος είχαν ουσιαστικο αποτέλεσμα ή ήταν απλώς για λόγους 'special edition' ? Πως ανταποκρίθηκε το ηχείο?
Η αλλαγή τάξης στο κροσόβερ είναι σημαντικότατη. Τα ηχεία της b&w των οικονομικών σειρών, που έχουν 1ης χαμηλά και 3ης ψηλά, έχουν θέμα με την διαφορά φάσης γύρω από την συχνότητα κρος καθώς και την είσοδο μεγάλου τμήματος των μεσαίων από το woofer, μέσα στην περιοχή του tweeter.

Είναι λάθος αυτό που λένε πολλοί για απλή αλλαγή πυκνωτών με καλύτερους ίδια χωρητικότητας και δήθεν βελτίωση.
Έχω αναλύσει τα πως και τα γιατί στο stick θέμα για την βελτίωση ενός ηχείου εδώ:
https://www.avsite.gr/forum/threads/Βελτίωση-ηχείου.145138/
Επιπλέον το δικό σου κροσόβερ έχει πυκνωτές μόνο στον κλάδο του tweeter, οπότε και αποκλείεται να επηρεαστούν οι χαμηλές.
 
Last edited:

I

iason

Guest
Το ηχητικό αποτέλεσμα εξαρτάται από το σύνολο των συσκευών του συστήματος και όχι μόνο από τον χαρακτήρα του ηχείου. Εχεις δίκιο ως προς τα αναλυτικά ηχεία οτι μπορεί να γίνουν κουραστικά με λάθος επιλογές στα συνοδευτικά του συστήματος.
Το θέμα δεν είναι να βρώ ένα ηχείο που μου ταιριάζει, αλλά πώς και εάν γίνεται να διορθώσω ένα ηχείο που διαθέτω και να έρθει πιο κοντά στα γούστα μου.
[DOUBLEPOST=1557401051][/DOUBLEPOST]
Εννοείται
ΟΚ να σού πω επειδή το ε χω περάσει εαν αρχίζεις να αλλάζεις υλικα στο κρος χωρίς να γνωρίζεις τι κάνεις ειναι σαν να πυροβολεις στο σκοτάδι .Τώρα άμα εισαι τόσο τυχερός και το πετύχεις τότε παω πάσο .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Το ηχείο μια χαρά παίζει.

Αντιθέτως, έχω αμφιβολίες (γενικά) για τον ενισχυτή. Ειδικά, για τον συνδυασμό, δεν έχω αμφιβολίες, είναι κακός συνδυασμός.

Όπως ήδη ειπώθηκε:
Αν και για τον φιλο που άνοιξε το θέμα μάλλον με πρόβλημα χώρου μοιάζει ...
Το πρόβλημα στο μπάσο οφείλεται στο χώρο και επειδεινωνεται από τον ενισχυτή.

Λάθος ενισχυτής, προβληματικός χώρος, και συ θες αναβάθμιση κρος... Καλύτερα κάνε ένα ευχέλαιο...

Τες πα...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Πως για πες λεπτομέριες.....τα έκανε απο Special απλά?
του Χάρη ήταν..πρώην δικά μου, cdm7se (special edition), τα έκανα..lse(leandros special edition:D αλλάζοντας τους πυκνωτές που φόραγε 1 ηλεκτρολυτικό b&w και 2 Mkt ..great china:D και στη θέση τους αντίστοιχα μπήκαν mkt στη θέση του ηλεκτρολυτικού και mkp στη θέση των mkt, όλοι της γερμανικής visaton με κόστος αν θυμάμαι καλά περί τα 50€. Συνολικά σε εκείνα τα ηχεία 6 πυκνωτές, σε 2 διαφορετικές πλακέτες crossover και τις αντιστάσεις με mox ίδιας αντίστασης και βατάζ της visaton
Ηχητικά τώρα, ρωτήστε το Χάρη!:)
 
Last edited:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μιας και λύσαμε το θέμα αλλαγή πυκνωτών...
Όταν λες πως τα μεγάφωνα είναι επισκευασμένα τι ακριβώς ζημιά είχαν και τι επισκευή έγινε;
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Μιας και λύσαμε το θέμα αλλαγή πυκνωτών...
Όταν λες πως τα μεγάφωνα είναι επισκευασμένα τι ακριβώς ζημιά είχαν και τι επισκευή έγινε;
Αλλάχτηκε το λιπαντικό στα τουίτερ και έλεγχος γενικά
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ηχητικά τώρα, ρωτήστε το Χάρη!:)
Έχω ήδη απαντήσει αλλά ας το βάλω άλλη μια..
Ως προς την πιθανή βελτίωση που έγινε:
α) δεν έχω εικόνα από το απείραχτο για να συγκρίνω (λιγότερο σημαντικό)
β)δεν γνωρίζω αν το ηχείο και το κρος λειτουργούν εντός των τιμών και προδιαγραφών του κατασκευαστή (πολύ σημαντικό).
Άρα ,αν το πρότεινα στα σοβαρά ,δε θα ήμουν σοβαρός...;)
Κατά τα άλλα ,μου αρέσει όπως παίζει ,αλλά αυτή είναι μια άχρηστη πληροφορία για τον φίλο εδώ ,καθώς μιλάμε για την υποκειμενική εκτίμησή μου για ένα άλλο ηχείο (ίδιας εταιρείας και κοντινής σειράς ,αλλά άλλο) ,για ένα άλλο σύστημα ,σε έναν άλλο χώρο.
Συνεπώς δεν προτίθεμαι
να προτείνω στον φίλο λύσεις με πιθανότητες επιτυχίας όσες του τζόκερ
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μιας και λύσαμε το θέμα αλλαγή πυκνωτών...
Όταν λες πως τα μεγάφωνα είναι επισκευασμένα τι ακριβώς ζημιά είχαν και τι επισκευή έγινε;
ΟΚ αφού δεν ήταν κάποιο μεγάφωνο καμένο όλα καλά.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Είναι εφικτό αλλάζοντας το κρος να πετύχουμε καλύτερη ανάλυση και βελτίωση της εικόνας σε αυτό το ηχείο?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Είναι εφικτό αλλάζοντας το κρος να πετύχουμε καλύτερη ανάλυση και βελτίωση της εικόνας σε αυτό το ηχείο?
Το πρώτο που κοιτάς είναι να μην χαλάσεις...
Το δεύτερο να βελτιώσεις.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Μη μου το κανείς αυτό...βήμα βήμα να με πηγαίνετε .
Ασε και κάτι για του χρόνου....
Δε λέω για σένα, εσύ θες επειγόντως το κεντρικό, και μετά ίδια για σαραουντ.
Την πάτησες...
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.461
Συμφωνώ ως προς το τυπικό καλό Αγγλικό ηχείο της εποχής, όχι όμως και στο ότι είναι δύσκολο φορτίο. Έχει χαμηλή ευσαισθησία αλλά η εμπέδηση δεν πέφτει κάτω απο 5 ohm.
Δυστηχως(για τον ενισχυτη σου)πεφτει κατω απ τα 4Ω σε χαμηλες συχνοτητες,το ειχα διαβασει τοτε μολις ειχε βγει,πριν το αγορασω στο hifi choice η στο what hifi. Τελειωνε ,οπως και αρκετα αλλα ηχεια πολυ ισχυρους ενισχυτες ενω αυτο χασμουριωταν.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Τα Ls50 αν και δυσκολότερο φορτίο μια χαρά παίζουν με τον ενισχυτή. Το ίδιο και τα Focal
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top