Πολλές ερωτήσεις


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Καλοακουστα.Tι σε οδηγησε σαυτην την επιλογη? Τι επαιξε κυριαρχο ρολο στην αποφαση σου ?
Ευχαριστώ πολύ.

Η αρχική ώθηση ήρθε επειδή άλλαξα την διαρρύθμιση στο σαλόνι και τα ηχεία δαπέδου που έχω δεν μπορούν να στηθούν ικανοποιητικά άρα άρχισα να ψάχνομαι για μικρότερο ηχείο που θα με βόλευε στην τοποθέτηση. Παράλληλα, εδώ και καιρό σκεφτόμουν τα ενεργά σαν λύση γιατί ήθελα να ξεμπερδεύω με τα πολλά components.

Μετά από αρκετό ψάξιμο, διάβασμα και γνώμες από φίλους, προσανατολιζόμουν για κάποιο από τη σειρά Lyd. Μου δόθηκε η δυνατότητα για μια σύντομη γνωριμία/ ακρόαση με τα Lyd 7, 8 και 48. Τα δίδρομα τα απέρριψα κατευθείαν τελικά αλλά το 48 μου άρεσε πολύ. Έπειτα τα άκουσα σε σύγκριση με το 310, nearfield, προσπαθώντας να εστιάσω στα ηχεία και να απομονώσω τον χώρο όσο είναι δυνατόν. Κατά την γνώμη μου βρήκα αρκετές αρετές στο Neumann που οι σημαντικότερες είχαν να κάνουν με την μεγαλύτερη ομοιογένεια του ήχου (μεγαφώνα; cross; ενίσχυση; δεν ξέρω), καλύτερα δυναμικά και το αρκετά πιο ευρύ sweet spot που είναι σημαντικό για μένα αφού μιλάμε για casual ακρόαση σε σαλόνι και δεν θα ήθελα να είμαι βιδωμένος απόλυτα :). Υπάρχουν και άλλες πολλές διαφορές που είχα σημειώσει αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετά αντικειμενικές για να τις μοιραστώ. Η αίσθησή μου πάντως είναι ότι υπήρχε μια σημαντική διαφορά που δικαιολογούσε την χρηματική διαφορά τους και έτσι έκανα την υπέρβαση αφού με έπαιρνε.

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι και το Lyd 48 είναι ένα εξαιρετικό ηχείο λαμβάνοντας υπόψη και την τιμή του.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Είναι άλλη κατηγορία τα neumann δεν μπορείς να τα συγκρίνεις με τα μικρά dynaudio. Θα πρέπει να ανέβεις και να τα συγκρίνεις με τα αντίστοιχης τιμής dynaudio core. Προφανώς αφού μπορούσες να δώσεις τα αρκετά περισσότερα χρήματα που ζητούν τα 310 έκανες πολύ καλά.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
Μπράβο! Πολύ καλές επιλογές! Άμα έχεις τον Ζαπάντη μαζί σου, μην φοβάσαι τίποτα!

Υ.Γ.: Από ότι δείχνουν τα πράγματα, πρώτα θα κάνεις εσύ review το miniDSP SHD, παρά εγώ...:)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.387
Reaction score
125.519
Με γεια!!!! Εξαιρετική επιλογή!!!!

Θα πρότεινα να μη τα βάλεις καν στην μπρίζα, αν δε πάρεις 2 σαμπ για αρχή, τα δικά τους τα σαμπ, με το δικό τους το bass management.
2 μικρά, με το ένα 10". 2 τεμάχια όμως, μη πάρεις ένα, θα θυμώσω

Έχω το χειριστήριο (ενσύρματο) για έλεγχο στάθμης ακρόασης (volume) που δουλεύει εξαιρετικά. Νομίζω πως θα το χρειαστείς, να στο πουλήσω ρε αδερφέ.

Μόνο το μίνι ντιεσπί δε ξέρω αν σου είναι ιδιαίτερα χρήσιμο.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.387
Reaction score
125.519
Φυσικά και είναι.
Είναι Dac+Dirac.
+Crossover/Delay αν δεν "έρχονται" αλλιώς τα σαμπς
Dac μπορεί να πάρει κι άλλο.
Ντιρακ δε χρειάζεται κατ'ανάγκη αυτό το ηχείο, αρκούν τα ρυθμιστικά τονικότητας στην πλάτη.
Τώρα αν έχει σοβαρό θέμα ο χώρος, εντάξει, ίσως να είναι χρήσιμο... Δε ξέρω.
Κρος έχει το σαμπ τους. Άριστο.
Delay, όχι, δε θα χρειαστεί. Σωστή τοποθέτηση χρειάζεται στο σαμπ. Αυτά ως πακέτο, δουλεύουν άριστα.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.387
Reaction score
125.519
Κάτω από 3 ηχεία, απαγορεύεται.

Κάτω από 2 σαμπ, απαγορεύεται.

Το μίνιμουμ αποδεκτό σενάριο, είναι το 3.2 για απλό δικάναλο πρόγραμμα.


Τι δε καταλαβαίνεις.
 



Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Καλοάκουστα!
Ωραίες επιλογές, με μεγάλο περιθώριο επιπλέον αναβαθμίσεων!
Ευχαριστώ πολύ. Αυτή ακριβώς ήταν η λογική της επιλογής σε συνδυασμό με τα χωροταξικά μου και την αποφυγή διαζυγίου. :)

Μπράβο! Πολύ καλές επιλογές! Άμα έχεις τον Ζαπάντη μαζί σου, μην φοβάσαι τίποτα!

Υ.Γ.: Από ότι δείχνουν τα πράγματα, πρώτα θα κάνεις εσύ review το miniDSP SHD, παρά εγώ...:)
Παίζει ;). Αν και μάλλον θα πάρει χρόνο γιατί έχω πήξει λίγο στην δουλειά και δεν θα προλάβω να αφιερώσω χρόνο.

Με γεια!!!! Εξαιρετική επιλογή!!!!

Θα πρότεινα να μη τα βάλεις καν στην μπρίζα, αν δε πάρεις 2 σαμπ για αρχή, τα δικά τους τα σαμπ, με το δικό τους το bass management.
2 μικρά, με το ένα 10". 2 τεμάχια όμως, μη πάρεις ένα, θα θυμώσω

Έχω το χειριστήριο (ενσύρματο) για έλεγχο στάθμης ακρόασης (volume) που δουλεύει εξαιρετικά. Νομίζω πως θα το χρειαστείς, να στο πουλήσω ρε αδερφέ.

Μόνο το μίνι ντιεσπί δε ξέρω αν σου είναι ιδιαίτερα χρήσιμο.
Σιγά- σιγά. Sub θα μπουν (2 λογικά ή 1 και μετά 1 λόγω οικονομικών). Απλώς δεν θα μπουν της Neumann δυστυχώς γιατί... δεν χωράνε :). Εκτός και αν φτιάξω και μαξιλαράκια για το πάνω μέρος και τα κάνω παγκάκια στο σαλόνι :).
Έχω λίγες επιλογές στο μυαλό μου που θα τις δούμε αργότερα.

Το minidsp χρειάζεται γιατί οι επιλογές μετακίνησης των μελλοντικών sub είναι ελάχιστες και κυρίως στον οριζόντιο άξονα άρα θα χρειαστεί όση περισσότερη βοήθεια γίνεται για την ενσωμάτωση.

Στην πρίζα θα μπουν προφανώς γιατί πάνω απ' όλα πρέπει να ακούω. Θα γίνει και όσο το δυνατόν καλύτερο συμμάζεμα γίνεται με το Dirac. Όταν έρθουν κάτι έπιπλα που περιμένω και οι βάσεις και στηθούν κανονικά θα ανεβάσω και καμία φώτο για να καταλάβεις γιατί δεν χωράνε τα Neumann και σε συνδυασμό με τις μετρήσεις του- πολύ προβληματικού μάλλον- χώρου να συζητήσουμε αν είναι προτεραιότητα τα sub ή κάποιο treatment. Παίζει να μην το σηκώνει ο χώρος το sub έτσι.

Επίσης 3.2 δεν μπορεί να γίνει. Υπάρχει τζάκι στην μέση :(
[DOUBLEPOST=1557459211][/DOUBLEPOST]
Είναι άλλη κατηγορία τα neumann δεν μπορείς να τα συγκρίνεις με τα μικρά dynaudio. Θα πρέπει να ανέβεις και να τα συγκρίνεις με τα αντίστοιχης τιμής dynaudio core. Προφανώς αφού μπορούσες να δώσεις τα αρκετά περισσότερα χρήματα που ζητούν τα 310 έκανες πολύ καλά.
Συμφωνώ απλώς δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω τον βαρύγδουπο όρο "άλλη κατηγορία" έπειτα από μια τόσο σύντομη επαφή. Κατά την γνώμη μου το Neumann ήταν πολύ πιο μαζεμένο και ελεγχόμενο και στην απόδοση των χαμηλών συχνοτήτων (κλειστή καμπίνα; ενίσχυση; δεν ξέρω πάλι γιατί) αλλά με δεδομένο ότι είχα σκοπό για sub στο μέλλον δεν έδωσα σημασία τόσο σε αυτό όσο στην ομοιογένεια και το sweetspot.

Το core 59 φαίνεται τρομερό και θα με βόλευε και η δυνατότητα κάθετης τοποθέτησης πόρα πολύ αλλά και αυτό με την σειρά του είναι άλλη κατηγορία τιμής (+ 1.000 € έκαστο).
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Μικρό update γιατί χθες ασχολήθηκα με το βασικό στήσιμο.
  • Το μηχανάκι είναι πολύ λεπτό και ελαφρύ το οποίο είναι καλό γιατί έχω και την μέση μου.
  • Η ποιότητα κατασκευής είναι αποδεκτή από πλευράς αίσθησης. Ούτε σούπερ, ούτε ψεύτικο.
  • Το manual είναι πάρα πολύ καλό και επειδή το είχα διαβάσει ήδη 4 φορές πριν παραλάβω :) το βασικό στήσιμο ήταν πάρα πολύ εύκολο. Χρησιμοποιώ ένα MS Surface pro. Κατεβάζεις το software από το site της minidsp με το κουπόνι που περιλαμβάνει η συσκευασία και εγκαθιστάς τους Drivers (απαραίτητοι για να δει το μηχάνημα μέσω USB), Dirac και το plugin της minidsp. Όλα έπαιξαν μέχρι στιγμής καλά. Σε ένα μισάωρο max είσαι έτοιμος και παίζουν τα πάντα.
  • Το volumio είναι αρκετά εύκολο στην χρήση και σαν player μου φαίνεται μια χαρά. Το Tidal lintegration έχει κάποια-λογικά- limitations σε σχέση με το να χρησιμοποιείς το tidal απευθείας. Επίσης στο UI θα μπορούσαν κάποιες λεπτομέρειες να ήταν πιο χρηστικές αλλά τίποτα ιδιαίτερο. Για όσους ενδιαφέρονται και δεν το έχουν προσέξει δεν υποστηρίζει MQA.
  • Είναι πολύ ήσυχο. Δεν υπάρχει "παραδοσιακό" φύσημα καθόλου. Αυτό που υπάρχει είναι ένας ψηφιακός θόρυβος που πρέπει να πλησιάσεις στους 10-15 πόντους για να τον ακούσεις. Αυτό παίζει να είναι και ο θόρυβος από το δίκτυο γιατί το έχω συνδέσει στο router μέσω lan extender αφού το router είναι σε άλλο δωμάτιο. Θα δω....

Σήμερα θα συνδέσω και το umik και θα πάρω την πρώτη κρυάδα. Θα προσπαθήσω να κάνω και ένα συγκριτικό πηγών για να δω αν υπάρχει κάποια αντιληπτή σε μένα διαφορά. Αν όχι, θα ψηφιοποιήσω κάποια CD που δεν βρίσκω online και θα μείνω μόνο με 2 μηχανήματα. Minidsp και Active.
[DOUBLEPOST=1557553075][/DOUBLEPOST]Ένα ακόμα στοιχείο για τα ενεργά. Χθες δυστυχώς ήταν η μέρα που μαζεύτηκαν τα χαλιά. Βάζω να ακούσω το πρώτο κομμάτι όταν έστησα και "πάγωσα". Μόλις συνειδητοποίησα ότι ήταν τα χαλιά, έπαιξα λίγο με τα ρυθμιστικά στα Neumann και ο ήχος ήρθε πάλι στα δικά μου αποδεκτά πλαίσια. Μεγάλη ευκολία.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Προειδοποίηση μεγάλου post.

Executive summary πρώτης μέρας.

  • Προτείνω σε όλους ανεξαιρέτως να πάρουν ένα μικρόφωνο και να τον μετρήσουν (τον χώρο :) ). Είναι πολύ φθηνό σε σχέση με αυτά που χαλάμε και ταυτόχρονα το πιο χρήσιμο βοήθημα ώστε να ξέρεις με τι θηρίο έχει να αναμετρηθείς.
  • Το SHD για τα χρήματά του είναι αξιοπρεπέστατο μηχάνημα. Το μόνο που με ενοχλεί είναι αυτός ο χαμηλός ψηφιακός θόρυβος ο οποίος όμως μάλλον δεν οφείλεται στο μηχάνημα. Δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ.
  • Το Dirac αξίζει τον κόπο και θεωρώ ότι θα βοηθήσει σε κάθε σπίτι. Απλώς είναι σημαντικό να έχουμε κατά νου ότι θαύματα δεν γίνονται με δαύτο.

Λεπτομέρειες.
Σαν άσχετος που είμαι φοβόμουν ότι θα μπλέξω αλλά τελικά δεν είναι τόσο δύσκολο να δεις κάποια βασικά πράγματα μετά από ένα 8ώρο ενασχόληση. Ο τρόπος επίλυσης μπορεί να είναι σύνθετος ή και αδύνατος αλλά καλό είναι να ξέρεις που πατάς. Εγώ "ακουστικά" είχα εντοπίσει ένα τεράστιο mode στην περιοχή της γραν κάσα και επίσης υψηλές αντηχήσεις που σε μεγάλες εντάσεις με ενοχλούν.

Επιγραμματικά πριν παίξω με το dirac δοκίμασα όλες τις πιθανές και λογικές θέσεις που θα μπορούσα να τοποθετήσω τα ηχεία και έπαιρνα μέτρηση από το sweet spot. Η καλύτερη αποδείχτηκε ισόπλευρο τρίγωνο στα 2,5 μέτρα και απόσταση τουίτερ από τους πλαινούς τοίχους 60 πόντους. Ακόμα καλύτερα ήταν με τρίγωνο 2,3 μέτρα και μεγαλύτερη απόσταση από τους τοίχους αλλά δεν μπορώ να το κάνω στο σαλόνι μου. Σε όλες ανεξαιρέτως τις θέσεις τα room modes ήταν παρόντα. Αυτό το άκουγα πριν μετρήσω έτσι και αλλιώς όπως προανέφερα αλλά αυτό που δεν άκουγα (με μουσική όχι με pink noise) και μου το είχε δείξει ήδη το simulator του REW (κατά προσέγγιση αφού οι χώρος μου δεν είναι παραλληλόγραμμος) είναι οι ακυρώσεις.

Αφού αποφάσισα τις θέσεις έκανα τις μετρήσεις με το Dirac. Την πρώτη φορά πρόχειρα και δεν με ξετρέλανε το αποτέλεσμα. Την δεύτερη φορά πιο προσεκτικά στις τοποθετήσεις του μικροφώνου και με αρκετά μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους (οι έξω πλευρικές είναι περίπου 80 πόντους από το sweet spot και οι διαφορές στο ύψος περίπου 30 πόντους). Τα αποτελέσματα με το Dirac είναι θετικά επιβεβαιώνονται πανεύκολα ακουστικά αλλά και από το REW. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι θαυματουργά όπως θα δείτε και στις μετρήσεις.



Μετρήσεις
Δεν γνωρίζω πως είναι το standard που πρέπει να ανεβαίνουν άρα μη βαράτε.Επειδή περιμένω τις βάσεις και καινούργια έπιπλα θα ξαναμετρήσω όταν όλα είναι στημένα στην τελική τους μορφή γιατί τώρα είναι σαν τσαντίρι το σαλόνι αλλά κάποια βασικά πράγματα φαίνονται.

RT60. Ψιλοχάλια. Όπως είπα μάζεψα χαλιά χθες (και βαριέμαι να τα ξαναπλώσω για να μετρήσω πάλι). Θεωρώ ότι με τα χαλιά είναι λίγο καλύτερη η κατάσταση (τουλάχιστον ακουστικά έτσι καταλαβαίνω). Επίσης με την ανακαίνιση θα φύγει το πιάνο από το πίσω τοίχο του δωμαρίου και θα αντικατασταθεί από βιβλιοθήκες. Θα δω και τότε πως θα μετράει και αν μπορώ να κάνω κάτι με treatment.

RT60.jpg


SPL. Με κόκκινο χωρίς Dirac και με πράσινο με Dirac. Φαίνεται ξεκάθαρα τα modes του δωματίου όπως περίπου μου τα έδειχνε και το simulation. To ξύρισμα που κάνει το Dirac είναι ευεργετικότατο στο άκουσμα. Καθάρισε πάρα πολύ το μπάσο. Θα μπορούσε φαντάζομαι να το κάνει κάποιος με manual φίλτρα αλλά θα έπρεπε να έχει πολύ περισσότερες γνώσεις από το να πατάει next- next σε έναν wizard. Την ακύρωση στους 80 και στους 120 θεωρητικά βελτιώνεται πολύ με τοποθέτηση sub σύμφωνα με τον simulator. Υπάρχει ένα ακόμα mode στους 21 που δεν φαίνεται τώρα λόγω έλλειψης sub. Θεωρητικά θα μου το κουρέψει και αυτό όταν με το καλό προστεθεί. Επίσης έχω κάνει μαλακία με το target curve και το έχω βάλει να δίνει από πολύ χαμηλά σε σχέση με τις δυνατότητες του ηχείου. Αύριο θα το ανεβάσω στους 34 κύκλους.

All SPL 10-200 No Smoothing.jpg


Με τι smoothing έχει νόημα να βάλω το 10-20Khz?

Βάζω και τα waterfall. Το πρώτο χωρίς Dirac και το δεύτερο με Dirac.
Waterfall without dirac.jpg


Waterfall with dirac.jpg




Θα ζήσει γιατρέ μου;
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Να ρωτήσω κάτι βασικό για τα target curves? Το default του Dirac ξεκινάει με +2 db αλλά στο site της minidsp σε ένα tutorial αναφέρει ότι το max στο target curve πρέπει να είναι στα 0db (φαντάζομαι για να μην εισάγονται παραμορφώσεις όσο γίνεται). Τι είναι προτιμότερο τελικά;

Πειραματίζομαι ακόμα με το target αλλά όσο διαβάζω τόσο μπερδεύομαι :). Βρήκα τα παρακάτω by the book targets. Το Toole ξεκινά επίσης από +2db... Επίσης ψηλά δεν είναι πολύ το -8db;

frequency response targets.png
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.475
Η συνολική κατηφόρα του target curve πρέπει να ειναι από 8-12 db σύνολο, πες 1db ανά οκταβα. Μην σηκώσεις πολυ την πρώτη προς το παρόν, για πολλούς λόγους.
Και μετα μπαίνει το γούστο και ο καθε χώρος. Να πειραματιστείς μερικές εβδομάδες.

Οι χρόνοι αντηχησης πρέπει να πέσουν. Να δούμε τι θα γίνει με τα έπιπλα που θα βάλεις.

Δείξε και όλο το all spl γράφημα για καθε ηχείο, μεχρι 20000Hz. Σταμάτησες στους 200Hz
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.443
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top